| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Klub zvídavých dětí

[ Autor: Skautská nadace Jaroslava Foglara | zařazeno: 18. 1. 2022 | přečteno 1345 ]

Klub zvídavých dětíNová kniha Skautské nadace představuje Jaroslava Foglara jako zručného rozhlasového scénáristu. Okolnosti jejího vzniku přibližuje v rozhovoru editor knihy Zdeněk Bauer.
Jestřába známe jako spisovatele, vychovatele, tvůrce čtenářských klubů, ale málokdo tuší, že byl také rozhlasovým scénáristou. S rozhlasem začal spolupracovat v druhé polovině 30. let a postupně pro něj napsal menší i větší pořady pro děti. Tím nejrozsáhlejším jsou patnáctidílné besídky Klubu zvídavých dětí, které po osmdesáti letech v knižní podobě vydává Skautská nadace Jaroslava Foglara.
V roce 1941 byl Jaroslav Foglar osloven rozhlasem, aby připravil sérii besídek pro dětské posluchače. Původně mělo jít o Rychlé šípy, ale shodou okolností vznikl nakonec nový, fiktivní Klub zvídavých dětí. Foglar během dvou let napsal patnáct scénářů, které rozhlas odvysílal, ale nahrávky se bohužel nedochovaly. Proto knižní podoba je jedinou možností jak se s texty seznámit. Jestřáb souběžně se seriálem vedl inspirační stránku pro posluchače v časopisu Rozhlas mladých, jejichž reprodukci kniha v příloze přináší.

Editorsky scénáře připravil k vydání Zdeněk Bauer, který o seriálu a zároveň Jestřábovu působení v protektorátu připravil rozsáhlou studii. Požádali jsme ho při této příležitosti o pár slov.

Co je na Klubu zvídavých dětí pro čtenáře zajímavé?

Je to dílo širší veřejnosti téměř neznámé a přitom poměrně rozsáhlé a poučné. Jaroslav Foglar se zde navíc představuje v trochu neobvyklé poloze. Hlavním úkolem rozhlasového pořadu KZD byla snaha vyburcovat v dětech zvědavost a touhu přemýšlet. Podněty mají hledat v každodenních situacích, ve společných diskuzích i v literatuře. Mají vnímat, co se kolem nich děje a přemýšlet o tom. Tím pečují o svůj osobní rozvoj.

Nacházíte v nich některé prvky charakteristické pro Foglarovu komiksovou či beletristickou tvorbu?
Podstatou KZD je snaha děti a mládež poučit, vychovávat, vést k aktivitě, což jsou složky typické pro celé Foglarovo dílo. Neobvyklý formát rozhlasových dialogů na tom nic nemění. Přímo či nepřímo Foglar svým posluchačům a čtenářům opakovaně říká: Ať už jste ve městě nebo na venkově, nezabíjejte čas zahálkami. Dějte něco smysluplného a užitečného.

Odráží se ve scénářích nějak těžká válečná doba ve kterých byly napsány?
Nikoli nezbytně. Čtenář, který znalostmi dobových souvislostí nedisponuje ani je nehledá, se snadno začte do dětských debat a řešení jejich každodenních starostí. Schůzky KZD působí vlastně až idylicky.
Pečlivější čtenář se tu a tam zastaví, protože cosi vytuší. Touží-li po hlubších souvislostech, určitou pomůckou mu jsou poznámky pod čarou. Mnohé další najde i v samostatné knize Klub zvídavých dětí.

Součástí knihy jsou i doprovodné stránky KZD z časopisu Rozhlas mladých. Jaký měly účel?
Samostatné klubové stránky zavedl v Rozhlasu mladých teprve Jaroslav Foglar. Měly mít stejný účel, jako podobně koncipované stránky v Mladém hlasatel i v poválečném Vpředu: Komunikovat se čtenáři a poskytovat jim návody k činnosti. Žel, nepřízní dobových okolností byly Foglarovy záměry v Rozhlasu mladých zmařeny. Reprodukce doprovodných stránek nám tedy alespoň zprostředkovává dobovou atmosféru a Foglarovy snahy se alespoň o něco pokusit.
Klub zvídavých dětí o rozsahu 180 stran můžete zakoupit v Jestřábově obchodě (na webu Skautské nadace Jaroslava Foglara) a ještě navíc přispějete na podporu dětí a mládeže v duchu skautských ideálů.


Foglarovské výroky
"Rozsviťte si čaj!" - spiritista pan Pilgram mladému J. Foglarovi.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .