| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Ernest Thompson Seton: Personální bibliografie neperiodických publikací v češtině

[ Autor: Napsali jste nám | zařazeno: 27. 1. 2022 | přečteno 1740 ]

V loňském roce uplynulo 160 let od narození Ernesta Thompsona Setona (1860–1946), spisovatele, malíře a spoluzakladatele skautingu. Jeho literární dílo psané anglicky bylo překládáno do četných jazyků a těšilo se mimořádné oblibě na celém světě. V této souvislosti je udivující, že počty překladů do češtiny a množství jejich vydání je naprosto bezkonkurenční, což je dosud pozoruhodný fenomén. Jedná se totiž o 164 titulů ve 284 vydáních v českém jazyce.
O tom všem pojednává publikace: KOŽÍŠEK, František a RAŠKA, Vladislav. Ernest Thompson Seton: Personální bibliografie neperiodických publikací v češtině = personal bibliography of non-periodic publications in Czech translation. Praha: Liga lesní moudrosti, 2021. 96 stran. Les - edice Ligy lesní moudrosti; svazek 18. ISBN 978-80-907062-2-4.
Oba autoři se zabývají jeho dílem dlouhodobě, a tak se domnívali, že zpracování této kompletní bibliografie bude dokončeno během tří měsíců – práce se však protáhla na celý rok. Najdete v ní unikátní informace nejen o Setonových knihách, nýbrž i o jejich překladatelích či editorech. Předmluvou ji opatřila Setonova vnučka Julie A. Setonová. Poznámkový aparát doplňují i základní informace v angličtině. Kniha vyšla sice již na jaře, ale ze známých důvodů byla pokřtěna kouřem kalumetu až 16. 12. 2021.

Knihu si můžete objednat (mimo číslovanou edici) v obchůdku Ligy lesní moudrosti.
Publikace je také pro studijní účely veřejně dostupná v elektronické podobě (PDF).

Pěkné počtení přeje
Vladislav Raška
emeritní vyškovský knihovník
(Knihovna Karla Dvořáčka)


Foglarovské výroky
"Sundejte si opasky, boty, podvazky - zkrátka všechno, co vás tísní!" - Mirek Dušín Rychlým šípům při přípravě k spánku na zimní výpravě na chatě Červenáčkova strýčka.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
 • 23. 1. 2024 - 25 let od úmrtí Jaroslava Foglara - Jestřába
 • 13 otázek - kvízy
  Nejkomentovanější
  reklama

  * Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
  * Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  * Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  * Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
  * Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .