| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Už jste četli Ročenku foglarovce 2021?

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 15. 4. 2022 | přečteno 3203 ]

Foglarovská ročenka 2021Před více než měsícem spatřila světlo světa pozoruhodná publikace, jejímž autorem je Martin Izera z Olomouce, známý sběratel a badatel, tvůrce internetových stránek foglarovec.cz. Pro Bohouška uvedl, že cílem brožury je "zachytit náladu daného roku a katalogizovat sbírkové předměty, které se objevily v daném roce se zajímavými podrobnostmi, na které se časem jinak zapomene."

Foglarovská ročenka 2021Autor původně zamýšlel tvořit jen on-line verzi na svém webu foglarovec.cz, ale odezva badatelů a znalců díla Jaroslava Foglara byla natolik veliká, že se rozhodl ji vydat v tištěné podobě. Nakonec bylo vydáno 150 číslovaných výtisků. Ročenka obsahuje 32 stran, na kterých jsou připomenuty prakticky všechny hlavní foglarovské artefakty loňského roku. V úvodu jsou popsány různorodé aktivity spolků, organizací, vydavatelství i jednotlivců v roce 2021. Pak následuje chronologický přehled. U každé jednotlivosti jsou tři čtverečky, které představují označení vzácnosti v rámci sběratelského oboru. V prvním čtverečku je označení vzácnosti dle autora ročenky v době vydání, druhé políčko může obsahovat informaci o vzácnosti dle majitele sbírky (doporučuje se vyplňovat tužkou, protože informace o unikátnosti se může v průběhu času měnit.) a ve třetím políčku si může majitel sbírky udělat "fajfku," že má danou věc ve sbírce.
Ročenka tak supluje sběratelský katalog. Martin Izera přitom převzal označení, které se používá v numismatice. B - ve sbírkách běžné, R - počet dochovaných kusů je omezen, objevuje se občas, RR - počet dochovaných kusů je velmi omezen, objevuje se jen velmi vzácně, RRR - unikát nebo maximálně 2 - 3 kusy.
Do ročenky nebyly zahrnuty pohlednice, kalendáříky, odznaky, placky, kartičky a ani jiné propagační materiály vydavatelů, např. katalogy nebo záložky. Na druhé straně zde objevíte tiskoviny, které prakticky není šance běžně získat a ani se o jejich vydání nikde jinde dozvědět (i Bohoušek o nich nic neslyšel, ačkoliv se trubkou snažil do klubovny Rychlých šípů navrtat) a jde o absolutní rarity vydané pro kamarády, pro radost - např. soukromé vydání Života v poklusu 3 v nákladu 13 výtisků nebo soukromé vydání knihy Náš oddíl v nákladu do 20 ks.
Martin vydal publikaci za podpory webdesignové agentury IZON a zaslouží si poděkování a ocenění za její skvělé zpracování. K jeho aktivitám a serveru Foglarovec se na stránkách Bohouška brzy vrátíme.


Foglarovské výroky
„Mám! Mám, mám, podívejte se. Viděli jste už ježka někdy takhle?“ - Losna v okamžiku, kdy před Vontskou radou vyjmul ježka z klece při volbě Velkého Vonta.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
29. 04. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Rychlé šípy v knihovně aneb stručná bibliografie
20. 05. 2024
Počet komentářů: 5

Poděkování na konci hry Zde mohly být Rychlé šípy
30. 05. 2024
Počet komentářů: 3

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 2

12. ročník Pražské lítačky
29. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .