| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Muzeum města Prahy pokřtí publikaci MĚSTO JAKO PŘÍZRAK

[ Autor: - Muzeum města Prahy - TZ | zařazeno: 9. 5. 2022 | přečteno 1526 ]

Dne 8. května 1937 vyšla na popud Jaroslava Foglara v Mladém hlasateli výzva k zakládání dětských čtenářských klubů. V té době asi málokdo tušil, jakým se stanou fenoménem. V různých obdobách fungovaly dalších 70 let a existují i dnes v podobě klubů Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Muzeum města Prahy u příležitosti tohoto foglarovského svátku (někdy nazývaného Den žlutých květů) pokřtí publikaci MĚSTO JAKO PŘÍZRAK / Pražské inspirace Jaroslava Foglara vydanou ke stejnojmenné výstavě v domě U Zlatého prstenu, a to den poté – v pondělí 9. května.

Město Jako přízrak

Křest proběhne za účasti autorů knihy Pavly Státníkové, Petra Kotka a Tomáše Vučky, jakož i ředitelky muzea Zuzany Strnadové, pražské radní Hany Třeštíkové, starosty Prahy 1 Petra Hejmy, architekta Davida Vávry a dalších hostů od 19.00 hod. v domě U Zlatého prstenu. „Fenomén Foglar“ provází již několik generací čtenářů. Foglarovky a jejich hrdinové se staly pro mnohé z nich kultovní záležitostí. Muzeum města Prahy připomíná autora i jeho dílo právě probíhající výstavou v domě U Zlatého prstenu, která akcentuje motivy prolínání světa dospívajících kluků s fascinujícím světem MĚSTA, v jehož ulicích se odehrávají chlapecké příhody a příběhy. S výjimkou krátkých epizod v útlém dětství žil a pracoval Jaroslav Foglar v Praze. Dychtivě nasával atmosféru míst, kde bydlel i kde pracoval nebo se setkával s členy oddílu, a tu poté transformoval do tajuplných měst svých románů. Výstava i kniha předkládá městské inspirace a motivy Foglarovy tvorby v souvislosti a v kontextu s tehdejším prostředím Prahy.

Foglar povýšil zdánlivě všední městské kulisy v mystikou a tajemstvími prostoupený labyrint, propojující mnoho časových vrstev, žijící svým vlastním životem, fascinující a lákající k průnikům a zkoumání. Takový obraz MĚSTA se před čtenářem otevírá v mnoha autorových románech, nejvýrazněji ale v nejslavnější stínadelské trilogii, která motivovala k pátrání po výchozích motivech a lokacích knihy již celé generace čtenářů.

Nová publikace reflektuje výstavu ve svém obsahu i členění. Temnou, scénograficky a iluzivně řešenou historickou část, instalovanou ve sklepních prostorách domu U Zlatého prstenu, i tu světlou, představenou v nadzemní části, kde vznikla galerie obrazů s pražskými motivy, připomínající neopakovatelnou atmosféru Prahy první poloviny 20. století. Knihu je možné zakoupit na e-shopu muzea: zde nebo v muzejní prodejně v domě U Zlatého prstenu.

ČTENÁŘSKÉ KLUBY Jaroslava Foglara
Kluby Mladého hlasatele – dětské minikolektivy – řídil Jaroslav Foglar přes „Klubovní stránku“ časopisu. Vycházela tu klubovní pošta s hlášeními o činnosti klubů i náměty pro jejich činnost. Kluby měly svůj název a registrační číslo; jejich členové si volili vedoucího a písaře. Příslušnost ke klubu, který museli tvořit minimálně 4 členové, byla stvrzována členskou legitimací poskytovanou redakcí zdarma. Kluby fungovaly v Čechách, na Moravě, Slovensku, Podkarpatské Rusi, ale i ve Vídni. Vzorem pro většinu dětských čtenářských klubů se stal legendární kreslený seriál Rychlé šípy popisující příběhy party pěti kluků, který začal v Mladém hlasateli poprvé vycházet v roce 1938.

Podstatu klubové činnosti popisuje článek z Foglarových Čtenářských klubů časopisu Vpřed (1948) takto: „Naše kluby…jsou jen volná sdružení chlapců nebo děvčat, kteří spolu přátelí. Nepodléhají žádné organizaci ani žádnou organizaci netvoří. Nedostávají od nikoho žádné rozkazy, neplatí nikam do nějakého ústředí jakýchkoli příspěvků. Odpadá tudíž jakákoliv povinnost hlášení u úřadů apod.“Foglarovské výroky
„Vař se, vař, čajíčku - vždyť času už jenom chvilička a Rychlé šípy jsou tu co nevidět!!“ - Dlouhé Bidlo vařící uspávací čaj na schůzku s Rychlými šípy „na usmířenou“
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .