| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Rodný dům Jaroslava Foglara - středa, 6. července 2022, 13 hodin, 13 minut

[ Autor: Martin Rosol | zařazeno: 24. 7. 2022 | přečteno 1256 ]

6. 7. 2022 v Benátské uliciRekordně vysoká účast provázela letošní setkání foglarovců u rodného domu Jaroslava Foglara při příležitosti 115. výročí spisovatelova narození! Setkání kromě celé řady známých i neznámých foglarovců navštívil oddíl skautů a skautek ze 7. sboru Slánských vlků z Prešova, který táboří v Roztokách u Prahy, a při svých výpravách do metropole se věnuje především poznávání odkazu Jaroslava Foglara. Skauti ze Slovenska se účastní poznávací hry Rychlé šípy v Africe, navštívili též výstavu Město jako přízrak. Také jejich táborová hra je tématicky zaměřena na Rychlé šípy, a vlajka Rychlých šípů se stala hlavním symbolem jejich táborového odznaku. A když se k setkání se zájmem připojilo i několik náhodných kolemjdoucích a nájemníků z domu v Benátské ulici č. 3, mohli jsme napočítat rovnou půlstovku účastníků!

6. 7. 2022 v Benátské ulici

Setkání zahájil krátkým přivítáním Slávek Janov z Akademie Jaroslava Foglara, který následně předal slovo Milanovi Lebedovi z pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Ten, věrný tradici, přečetl z rodinné kroniky Foglarových zápis novopečeného tatínka pana Jindřicha Foglara o narození jeho druhorozeného synka. Petr Molka – Best pak za redakci Bohouška vhodně připomenul smutný osud chlapeckého klubu MH Strážci černých lesů z Lidic a na jeho památku připravil pro zájemce zmenšenou repliku jejich klubové vlajky. Poté se celá početná skupina přesunula do sousední botanické zahrady, kde proběhla rekreační orientačně přírodopisná hra Arboretum Gingoring s cílem nalézt čtyři zde rostoucí stromy – Ginga. Následovala vycházka po čtyřech místech spojených s Jaroslavem Foglarem podle hry Rychlé šípy v Africe: Kromě Foglarova rodného domu šlo o areál Emauzského kláštera (místo konání řady Memoriálů Jana Tleskače), Karlovo náměstí s kostelem s monumentální sochou svatého Ignáce z Loyoly (ta byla Jaroslavu Foglarovi inspirací ke hře Alvarez), a vycházka byla zakončena v Kateřinské zahradě u chrámu svaté Kateřiny. (Ten se ve filmovém zpracování Záhady hlavolamu stal svatým Jakubem stínadelským).
Rekordní účast na této vzpomínkové akci je dalším důkazem toho, že na Jaroslava Foglara jeho čtenáři nezapomínají!

Průhled na Ignáce (Alvarez)Foglarovské výroky
„Ale jakýpak chlapeček! - Dej sem cukroví a žádná řeč se nevede!“ - trochu ústnatý Pepíček na Rychlé šípy dělající Mikulášskou nadílku.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .