| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Ulice Jaroslava Foglara v Brně

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 23. 10. 2022 | přečteno 1421 ]

Ulice Jaroslava Foglara (Brno)

V letech 2004 - 2006 realizovala firma Rentalkon a.s. developerskou výstavbu v lokalitě Červený kopec, v brněnském katastru Štýřice, městské části Brno-střed. Moderní projekt Ing. arch. Karla Mrázka (Domint a.s.) zahrnoval výstavbu sedmi bytových domů se 78 byty a obchodními a kancelářskými prostory. Zastupitelstvo města Brna pojmenovalo 27. června 2006 zdejší komplex budov ulicí Jaroslava Foglara. Stalo se tak na návrh Sdružení přátel Jaroslava Foglara, které se o pojmenování některé brněnské ulice po slavném spisovateli snažilo více než 4 roky.

Již v roce 2002 obeslal člen Sdružení přátel Jaroslava Foglara Robert Žďárský - Ježek ve spolupráci s tehdejším vedením spolku všech 29 brněnských městských částí s návrhem na pojmenování ulice. Ozvaly se dvě městské části, nakonec jejich "bitvu" o pojmenování pomyslně vyhrála městská část Brno - střed.
Původně se objevily návrhy na pojmenování ve staré zástavbě (Václavská ulice), ale tato varianta nezískala podporu politiků ani Pracovní skupiny pro názvosloví města Brna. Roli hrály zejména finanční a administrativní důvody - výměna občanských průkazů, změna adres firem a institucí). Nakonec byla pojmenována nová ulice na zmíněném Červeném kopci.
Slavnostní "cedulobití" se odehrálo 5. října 2006 krátce po 10. hodině. Vystoupila zde starostka městské části Brno-střed MUDr. Dagmar Hrubá, architekt výstavby Ing. Karel Mrázek a následovala prohlídka areálu a dvou ukázkových bytů. Přítomni byli také členové Sdružení přátel Jaroslava Foglara a skautky a skauti z místních oddílů. Události si všimla regionální média (Právo, Rovnost, MF Dnes, Lidové noviny) včetně jihomoravské redakce České televize, která týž den uvedla reportáž v Jihomoravském večerníku, ve které k tématu hovořil předseda Sdružení přátel Jaroslava Foglara PhDr. Miloš Vraspír. Událost připomenul i místní Zpravodaj městské části Brno - střed články Pocta Jaroslavu Foglarovi a Brno střed má Foglarovu ulici, ve foglarovském světě pak Bobří stopa, servery iKlubovna a Bohoušek.

Ulice Jaroslava Foglara (Brno)

Ulice Jaroslava Foglara (Brno)

Ulice Jaroslava Foglara (Brno)

Ulice Jaroslava Foglara (Brno)

Ulice Jaroslava Foglara (Brno)

Ulice Jaroslava Foglara (Brno)

Ulice Jaroslava Foglara (Brno)

Ulice Jaroslava Foglara (Brno)

Ulice Jaroslava Foglara (Brno)

Ulice Jaroslava Foglara (Brno)

Původně byla celá ulice pojata jako uzavřený a hlídaný areál, dnes jsou však domy na Červeném kopci spolu s okolím se schody, průchody a teráskami běžně přístupné, mají spolu s výhledy do okolní zástavby zajímavou atmosféru a nabízí tak prostor pro uspořádání nějaké drobné foglarovské hříčky či soutěže, jak dokazují fotografie autora článku ze srpna 2022.

Článek věnuji všem mým brněnským kamarádům - foglarovcům, se kterými se znám již více než třicet let.Zajímavé odkazy (platné k 23. 10. 2022):
Internetová encyklopedie dějin Brna
Turistika.cz: Ulice Jaroslava Foglara
Rentalkon - bytové domy Červený kopec

Zpravodaj MČ Brno-střed 11/2006

Zpravodaj městské části Brno-střed 11/2006


Foglarovské výroky
„Mňo, tak je tady žirafa umírající na poušti, stonožka - a otec trestající nezdárného syna!“ - Rychlonožka představující své výrobky z kaštanů v soutěži RŠ.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
29. 04. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Rychlé šípy v knihovně aneb stručná bibliografie
20. 05. 2024
Počet komentářů: 5

Poděkování na konci hry Zde mohly být Rychlé šípy
30. 05. 2024
Počet komentářů: 3

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 2

12. ročník Pražské lítačky
29. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .