| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Jaký byl foglarovský rok 2022?

[ Autor: Bohoušek | zařazeno: 20. 12. 2022 | přečteno 1144 ]

20 let Skautské nadace Jaroslava FoglaraStejný jako ty minulé - plný událostí. Skautská nadace Jaroslava Foglara, která je správkyní autorských práv a majetku po Jaroslavu Foglarovi pokračovala v rozvíjení odkazu oblíbeného spisovatele. V rámci svých aktivit si připomenula 20. výročí své existence akcemi v Praze a Brně. I v roce 2022 pokračovalo vydavatelství Albatros v úspěšné publikaci novodobých vydání foglarovek a knih rozvíjejících dílo Jaroslava Foglara. Mj. vyšlo souborné vydání Rychlých šípů Marko Čermáka a dalších kreslířů. Novinkou bylo vydání tří dalších sešitů Rychlých šípů. Vydavatelství Václav Vávra vydalo v několika variantách souborné vydání komiksové "stínadelské trilogie." Pozoruhodnou novinkou bylo vydání sešitu Rychlé šípy 33, za kterým stála Akademie Jaroslava Foglara. Kruh nezávislých foglarovců vydal svůj desátý sborník, foglarovec Martin Izera zase Ročenku foglarovce 2021 a Téma pro foglarovce: Silůvky. Firma Albi pokračovala ve vydávání her s tematikou Rychlých šípů. Novinky nastaly i na prknech, které znamenají svět. Vedle Slováckého divadla, divadla Gong, divadla Minor a Těšínského divadla začalo uvádět Rychlé šípy v loutkové podobě dětské divadlo KAKÁ, brněnské divadlo Polárka zase hru na motivy knihy Dobrodružství v Zemi nikoho a alternativní divadlo ORFEUS zaujalo dvěma aktovkami s foglarovskou tematikou.
RŠ v ukrajinštině v Jávance na Vinohradech (ukrajinská skupiV činnosti pokračovalo Sdružení přátel Jaroslava Foglara, jeho členové, oddíly, kluby a pobočky. Vydalo tři čísla Bobří stopy a sešit Rychlých šípů v Ukrajinštině. Uspořádalo několik výstav, srazů a táborů. Z významnějších akcí letošního roku lze zmínit setkání ve Sluneční zátoce. Členové Akademie Jaroslava Foglara se pravidelně scházeli na svých badatelských schůzkách v Praze. Zmínit lze i další aktivity jednotlivců a neformálních skupin - např. setkání u rodného domu Jaroslava Foglara (koná se pravidelně od roku 2007) nebo výstavu v Kostelci nad Orlicí. O většině aktivit vás v roce 2022 informoval ve více než 250 článcích foglarovský magazín Bohoušek a věříme, že tak tomu bude i v příštím roce.


Foglarovské výroky
„336 bedniček! U všech všudy, to je už hezká hromádka! Kde je budeme shánět, to nevím!“ - Pavel k Ludvovi po výpočtu pro stavbu chaty v Jezerní kotlině.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .