| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Tříkrálová cukrárna 2023: Zdařilá novoroční taškařice slovem i obrazem

[ Autor: - Slavomil Janov & Martin Rosol | zařazeno: 27. 1. 2023 | přečteno 1214 ]

Tříkrálová cukrárna 2023

Všichni čtenáři Rychlých šípů Jaroslava Foglara si jistě vzpomenou na příběh, kdy se chlapci vydají v kostýmech Tří králů na koledu a při pochůzce městem přijmou pozvání rozšafného cukráře na ochutnávku jeho dortů. Zatímco Tři králové – Mirek Dušín, Jarka Metelka a Rychlonožka si uvnitř dopřávají „co hrdlo ráčí“ – jejich kamarádi Jindra Hojer a Červenáček postávají před cukrářstvím, závistivě pokukují na mlsaly za výlohou a naprázdno polykají sliny. Když však koledníci chtějí opustit cukrárnu jen se slovy vřelých díků, cukrář je zpraží slovy: „Jaképak DĚKUJEME??? Dostanu třicet šest korun za snědené cukroví!“…

Příběh Rychlé šípy o Třech králích vyšel poprvé v časopise Mladý hlasatel 6. ledna 1940. Tehdy ještě vypečený cukrář požadoval po chlapcích zmíněných 36 korun. Při dalším vydání stejného příběhu ve čtyřčísle II. ročníku časopisu Vpřed (číslo 39-40-41-42) v roce 1947 však už byla cena snědeného cukroví navýšena na částku 65 korun. Tato suma pak přetrvala i ve všech pozdějších vydáních v magazínových i knižních souborech, včetně nejnovějšího předloňského reprezentačního svazku z nakladatelství Albatros.

Otázkou vyřčenou na letošním – v pořadí už osmém setkání foglarovců v Tříkrálové cukrárně se stala úvaha, kolik asi by Rychlé šípy musely zaplatit za snědené dorty, kdyby se příběh odehrál v současnosti. Inflační hladina se v řečišti času oproti před i poválečné době přece jen podstatně změnila – a tak 13 účastníků letošní akce mělo o hlavní téma setkání postaráno.

Z obrázku kreslíře Jana Fischera je patrné, že hodovníci si dopřáli přinejmenším deset zákusků. Při průměrné dnešní ceně jednoho dortíku v běžné cukrárně – řekněme 50 korun – by tedy dnes pan cukrář musel od Rychlých šípů požadovat nejméně 500 korun! Tedy – „Pěkná díra do rozpočtu!“

Tříkrálová cukrárna 2023 Při současných cenách i těch nejlevnějších cukrářských výrobků mělo několik účastníků, kteří se chtěli vejít alespoň do poválečné komiksové částky 65 korun, velký problém ve výběru zákusků. Že se to však některým přece jen podařilo, potvrzuje i zobrazená účtenka…

Ať tak či onak, tříkrálová akce se i letos určitě vydařila na jedničku. Navíc podobně jako v roce 2019 byla pro zájemce zhotovena pamětní placka (buton). Motiv vychází ze shodné kresby Jana Fischera, oproti předchozí verzi ale zobrazuje Tři krále v kostýmech v jiném barevném provedení. Výtěžek z prodeje butonů poputuje i letos na konto charitativní Tříkrálové sbírky.

Tříkrálová cukrárna 2023

Tříkrálová cukrárna 2023

Tříkrálová cukrárna 2023

Tříkrálová cukrárna 2023

Tříkrálová cukrárna 2023

Tříkrálová cukrárna 2023

Tříkrálová cukrárna 2023

Tříkrálová cukrárna 2023

Tříkrálová cukrárna 2023

Tříkrálová cukrárna 2023

Tříkrálová cukrárna 2023

Tříkrálová cukrárna 2023


Foglarovské výroky
„Vař se, vař, čajíčku - vždyť času už jenom chvilička a Rychlé šípy jsou tu co nevidět!!“ - Dlouhé Bidlo vařící uspávací čaj na schůzku s Rychlými šípy „na usmířenou“
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .