| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Foglarovské odznaky 4/8 – placky, placky a zase placky!

[ Autor: Martin Rosol | zařazeno: 5. 12. 2023 | přečteno 520 ]

Foglarovská plackaMOR, NEŠTOVICE A ZÁPAL SLEPÉHO STŘEVA NA VÁS, PLANTÁŽNÍCI!! (obr. 1) – chtělo by se občas zvolat nešťastnému sběrateli, který jen s největšími obtížemi stíhá sledovat nesčetné množství buttonů, (obecně zvaných placek) s tematikou jeho zájmu, které se díky láci a jednoduché výrobě šíří v poslední době vskutku masivně. A protože placek s foglarovskými motivy rovněž existuje ohromné množství, jsem nucen se s tímto druhem odznaků coby sběratel vypořádat také já. Pojďme se tedy plackám v tomto čtvrtém pokračování o foglarovských odznacích věnovat blíže.

Foglarovská plackaK nejstarším plackám v mojí sbírce patří ty se znakem Sdružení přátel Jaroslava Foglara, které povětšinou ve žluté barvě podkladu nabízí svým členům SPJF již od svého vzniku v roce 1990. Jako zvláštnost mohu představit dvě placky s tímto bobřím motivem, které pocházejí přímo od autora znaku SPJF Vladimíra Pechara – Pluta, v neobvyklých barvách – zlaté a tyrkysově modré. (obr. 2).
Foglarovská plackaZe stejně „dávné“ doby pochází také bleděmodrá placka Nadace Jaroslava Foglara od téhož autora. (obr. 3).
Foglarovská plackaFoglarovská plackaK raritám už dnes patří placka s kresbičkou Mirka Dušína od karikaturisty Michala Hrdého, kterou distribuovala redakce humoristického měsíčníku Škrt v roce 1991, pro který Michal Hrdý tehdy kreslil seriál Rychlé pípy, (obr. 4) kterýmžto názvem se tehdy inspiroval jistý amatérský fotbalový klub. (obr. 5)
Foglarovská plackaFoglarovská plackaKe kuriózním plackám řadím i suvenýr plzeňské kapely hudebního stylu SKA Tleskač, jejíž název i některé z textů jejích skladeb odkazují k postavám z Foglarova díla. Další zajímavostí této placky je její provedení jako otvírák na lahve. (obr. 6 a 7)
Foglarovská plackaO existenci některých foglarovských placek se dovídám často jen náhodou. To je i případ placky oddílu Sedmička z jihočeské Plané nad Lužnicí, který organizuje řadu dětských akcí, a v roce 2013 nechal zhotovit ke hře Záhada hlavolamu účastnickou placku. To jsem ovšem zjistil až o několik let později při brouzdání mezi obrázky na internetu. Neváhal jsem tedy, a zjistil si na dotyčný oddíl kontakt, a pokusil se o placku si napsat. Moje prosba zůstala dlouhou dobu bez odezvy, takže jsem na ni i zapomněl. Jaké však bylo moje překvapení a radost, když téměř po roce moji zapadlou žádost hoši a dívky z oddílu oprášili a placku mi poslali! (obr. 8)
Foglarovská plackaTéměř detektivní úsilí pak vyžadovalo získání placky k 80. výročí Foglarových čtenářských klubů v ČR a v kraji Vysočina, kterou vydalo a nabízelo na svém E-shopu khzs (klubovní hnutí, zapsaný spolek). Jen souhrou několika okolností a díky vydatné pomoci kamaráda Slávka Janova se nám podařilo tuto jinak zcela obyčejnou placku z khzs vymámit. A jestli se ptáte, milí čtenáři, proč že to nešlo jednoduše přes ten E- shop, zkuste si také něco z khzs objednat. Anebo raději ne… (obr. 9)
Foglarovská plackaFoglarovská plackaPro pobavení si dovolím představit také placku vydanou Akademií Jaroslava Foglara k příležitosti konání recesistické legrační plavecko-utopenecké soutěže Rokosův memoriál v roce 2017. (Rokos – viz postava z druhé kapitoly románu Boj o první místo.) A jelikož jsem se v této soutěži tehdy umístil jako první, získal jsem placku, která se od obyčejných – účastnických liší tím, že v sobě skrývá drobnou zlatinku – malý kousíček pravého zlata! A takto obohacených placek byly vyrobeny pouhé tři kusy! (obr. 10 a 11)
Foglarovská plackaJednou z největších placek, kterou vlastním, je ta, kterou si v roce 2014 vlastnoručně vyrobil (polepil) tehdejší kapitán týmu Movember s Rychlými šípy, již zmiňovaný Slávek Janov. Tato kapitánská placka má průměr 77mm a přidanou hodnotu má tím, že pod vrchním motivem Movemberu s RŠ se skrývá (a pro zasvěcené nepatrně prosvítá) vnadná slečna oděná do vlajky Spojených států! (obr.12)
Foglarovská plackaDalším důkazem, že některé placky vznikají doslova na koleně je drobná výroční placka ze setkání foglarovců na tábořišti foglarova oddílu u Mastníku na Sedlčansku, kterou na místě samém za neustávajícího deště vyráběli v roce 2020 pro účastníky obětaví junáci z Votic. (obr. 13.)
Foglarovská plackaK dalším přírůstkům – tentokrát naopak profesionálně provedeným – patří série s Rychlými šípy, Bratrstvem Kočičí pracky, Širokkem a dalšími foglarovskými postavami a atributy z produkce známého sběratele a foglarovského nadšence Eduarda Pazourka – Zlaťáka! Autorem svěžích karikatur rychlošípovských postaviček je výtvarník Martin Hron. (obr. 14.) Eduard Pazourek ve svém internetovém obchodě razitka.eu nabízí i další placky s foglarovskými motivy. V rubrice „pro foglarovce“ tu najdeme placky s portrétem Jaroslava Foglara, s ježkem v kleci, se žlutým kvítkem či s bobříky v několikerém provedení.
Za největší problém, který fenomén placek sběratelům přináší považuji to, že je často téměř nemožné se včas o existenci některých placek dovědět. Jak má chudák sběratel zjistit, že ten který oddíl si ke své které akci nechá zhotovit účastnickou placku? Problémem menším je pak to, že někteří mohou s plackami dělat tzv. „drahoty“, když jsou tyto určeny jen pro účastníky akcí. (Toto se mi ovšem zatím vždy podařilo díky vstřícnosti, kamarádství a pochopení společných zájmů překonat.) Vím, že z těchto důvodů mnozí sběratelé (nejen foglarovští) se rozhodli na fenomén placek rezignovat. Já ale nikoli, a naopak se snažím co nejdůsledněji podchytit i toto nové, rozsáhlé sběratelské odvětví. Proto si dovolím se na Vás milí přátelé, sběratelé, čtenáři Bohouška obrátit s prosbou: Kdykoli se o nějaké foglarovské plackové novince dovíte, ozvěte se mi prosím! (rosolmartin@seznam.cz)
Na další povídání o foglarovských plackách již bohužel nemáme prostor, i když bychom mohli probírat mnohé a mnohé další – vždyť v současné době jich moje sbírka čítá už více, než 650 kusů!

(Zpracováno pro zpravodaj Klubu skautských sběratelů Junáka – ZIPSS 2/2021; aktualizováno pro Bohouška v září 2023)


Foglarovské výroky
„Mám! Mám, mám, podívejte se. Viděli jste už ježka někdy takhle?“ - Losna v okamžiku, kdy před Vontskou radou vyjmul ježka z klece při volbě Velkého Vonta.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
29. 04. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Rychlé šípy v knihovně aneb stručná bibliografie
20. 05. 2024
Počet komentářů: 5

Poděkování na konci hry Zde mohly být Rychlé šípy
30. 05. 2024
Počet komentářů: 3

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 2

12. ročník Pražské lítačky
29. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .