| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Jihlavský Jan Tleskač

[ Autor: Martin Rosol | zařazeno: 30. 12. 2023 | přečteno 974 ]

Vánoční dvojčíslo 51/52 Katolického týdeníku 19. prosince 2023 – 1. ledna 2024 přináší článek autora Jiřího Macháně „Hodinář od sv. Ignáce a Jakuba“. Článek popisuje práci jihlavského správce hodin a zvoníka Vojtěcha Blažka. V závěru článku si autor všímá podobnosti mladého hodináře Vojtěcha s Foglarovým hrdinou Janem Tleskačem a vnímá atmosféru věže jihlavského svatojakubského chrámu očima čtenáře foglarových románů:„Když stoupáme do věže svatojakubského chrámu, přiznává Vojta Blažek, že se tu sám někdy bojí. Není divu. Je to tu jako v gotické věži. V mojí fantazii se probouzí obraz Stínadel, jak je popsal Jaroslav Foglar. Podobnost mladého hodináře s románovým hrdinou Janem Tleskačem je až zarážející – Tleskač se učil zámečníkem a vyrobil hlavolam, Vojta začal kvůli hodinovým strojům studovat strojní průmyslovku a zabývá se mnohem složitějšími „hlavolamy“. Když vzápětí stane pod sedmitunovým zvonem, po olomouckém druhým největším na Moravě, vypadá to, jako by si odskočil z natáčení nové adaptace Rychlých šípů“, píše Jiří Macháně. (Všimněme si, že se autor nevyvaroval jisté foglarologické nepřesnosti, když jako výrobce hlavolamu uvádí samotného Jana Tleskače). Článek najdete na 3. straně přílohy „Vánoce“ výše zmíněného dvojčísla Katolického týdeníku.


Foglarovské výroky
„Mňo, tak je tady žirafa umírající na poušti, stonožka - a otec trestající nezdárného syna!“ - Rychlonožka představující své výrobky z kaštanů v soutěži RŠ.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
29. 04. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Rychlé šípy v knihovně aneb stručná bibliografie
20. 05. 2024
Počet komentářů: 5

Poděkování na konci hry Zde mohly být Rychlé šípy
30. 05. 2024
Počet komentářů: 3

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 2

12. ročník Pražské lítačky
29. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .