| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Foglarovské odznaky 5/8 – medaile, plakety a mince

[ Autor: Martin Rosol | zařazeno: 6. 1. 2024 | přečteno 334 ]

Foglarovské odznakyK dalším druhům foglarovských odznaků, které si bezpochyby zasluhují pozornost sběratelovu patří medaile a plakety.
Patrně nejstarší pamětní medaile, která se váže k Jestřábovu jubileu pochází z roku 1987 a připravili ji ve dvojím provedení kovu (stříbro a měď) k jeho osmdesátinám foglarovci z Tanvaldu. (obr. 1)
Foglarovské odznakyDalší z medailí vydaných nejprve k Jestřábovým pětaosmdesátinám a později devadesátinám už nesou podpis nezapomenutelného výtvarníka a foglarovce Vladimíra Pechara – Pluta. Medaile z roku 1992 v provedení zlato, stříbro a bronz představuje na líci čelní portrét Jaroslava Foglara, na rubu pak oslavný text k jeho pětaosmdesátinám (v některých případech zůstala rubová strana hladká). (obr. 2)
Foglarovské odznakyPůvodní výtvarný návrh rubové strany bohužel nemohl být pro technické obtíže realizován, ale mně se od samotného autora podařilo získat do sbírky velikou sádrovou plaketu o průměru 26cm s tímto původně zamýšleným motivem. Jsem velice rád, že vlastním takovou trvalou památku na tohoto vzácného člověka. (obr. 3)
Foglarovské odznaky Po uplynutí pěti let vyšla další pamětní medaile, tentokrát u příležitosti Jestřábových devadesátin. Také ona byla ve trojím provedení barvy kovu. (obr. 4) Rád bych se ovšem zmínil o jisté kuriozitě, se kterou jsem se setkal:
Foglarovské odznakyFoglarovské odznakyPodařilo se mi totiž objevit medaili, která má na aversu reliéf k Jestřábovým devadesátinám, na reversu ale nápis k jeho pětaosmdesátinám! Představuje tak kombinaci obou výše popsaných medailí! Jak tato anomálie mohla vzniknout, mi ovšem není známo. (obr. 5a, 5b)
Foglarovské odznaky Foglarovské odznaky Některé další kovové medaile s foglarovskými motivy lze běžně objednat v internetových obchodech – nabízí se velké medaile s potiskem ježka v kleci o průměru 7cm (obr. 6) , případně menší – čtyřcentimetrové s vytištěným ježkem a deníkem Jana Tleskače. (obr. 7) Vše samozřejmě v provedení zlato, stříbro, bronz.
Foglarovské odznaky Někoho možná překvapí, že existují i medaile ze dřeva! Jde o kompletní sadu 13. medailí určených pro děti s vypalovanými bobříky. (obr. 8)
Foglarovské odznakyFoglarovské odznakyFoglarovské odznaky Za velice zajímavé považuji plakety obsahující atributy z příběhů Rychlých šípů. Jde o soukromě vyrobené předměty ze dřeva a různobarevných kovů s vlaječkami Rychlých šípů a s nápisy vážícími se k jejich příběhům a dokonce i s vloženými miniaturními ježky v klecích! Nejstarší z trojice těchto plaket, které vlastním, je údajně z roku 1939, další dvě nesou vyražený letopočet 1941. O jejich původu mi prodejce prozradil jenom tolik, že jde o pozůstalost po starém pánovi, který už nežije. Skutečné stáří těchto pozoruhodných výrobků tedy nelze nikterak ověřit, naopak je možné o něm dokonce pochybovat. (obr. 9 - 11)
Foglarovské odznaky Před více než 10 roky bylo možno v rámci Mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece zakoupit kovové štítky s motivem rukou vyjímajících ježka z produkce Slavomila Janova. Autorem návrhu byl Milan Teslevič. (obr. 12)
Foglarovské odznaky Zvláštností je též plaketa vyřezávaná laserovou technologií ze silného nerezového ocelového plechu ve tvaru ježka v kleci, kterou nechal v několika exemplářích zhotovit foglarovec a sběratel Patrik Havel z Ledče nad Sázavou. (obr. 13)
Foglarovské odznaky Barevně sbírku oživují také reklamní plakety od známého výrobce hlavolamů Radka Micopulose. (obr. 14)
Foglarovské odznaky Velmi kvalitní provedení má drobná medailka (mince) vydaná v roce 2021 Skautskou nadací Jaroslava Foglara. Na líci nese nápis a logo Mladý hlasatel a na rubu nápis Rychlé šípy. (obr. 15)
Foglarovské odznaky K nejnovějším medailovým přírůstkům patří pamětní mince vydaná Spolkem Pražská Dvojka – Hoši od Bobří řeky. Výtěžek z prodeje bude použit k financování reprintů historických dvojkařských oddílových kronik. (obr. 16)
Foglarovské odznaky A úplně poslední medailovou novinkou jsou limitované třicetikusové edice dvou kovových plaket od kbelských skautů S.S.V. k 85. výročí Rychlých šípů. (obr. 17)


(Zpracováno pro zpravodaj Klubu skautských sběratelů Junáka – ZIPSS 3/2021; aktualizováno pro Bohouška v prosinci 2023)


Foglarovské výroky
"Sundejte si opasky, boty, podvazky - zkrátka všechno, co vás tísní!" - Mirek Dušín Rychlým šípům při přípravě k spánku na zimní výpravě na chatě Červenáčkova strýčka.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
 • 23. 1. 2024 - 25 let od úmrtí Jaroslava Foglara - Jestřába
 • 13 otázek - kvízy
  Nejkomentovanější
  Vyšlo od roku 2018...
  28. 12. 2023
  Počet komentářů: 24

  Radostné Vánoce 2023
  24. 12. 2023
  Počet komentářů: 1

  Co nabídla Skautská nadace Jaroslava Foglara na konci roku 2023
  25. 12. 2023
  Počet komentářů: 1

  Premiéru dokumentárního portrétu Marko Čermák - poslední romantik uvede Česká televize 3. ledna
  27. 12. 2023
  Počet komentářů: 1

  Jihlavský Jan Tleskač
  30. 12. 2023
  Počet komentářů: 1

  Dobrý foglarovský rok 2024
  31. 12. 2023
  Počet komentářů: 1

  reklama

  * Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
  * Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  * Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  * Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
  * Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .