| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Z archivu: Vyfoť Ježka v kleci (7)

[ Autor: Bohoušek | zařazeno: 22. 1. 2024 | přečteno 909 ]

Den ježka v kleci Právě před třemi lety jsme spustili na Bohouškovi akci Vyfoť ježka v kleci. Den 25. ledna 2021 jsme vyhlásili jako Den Ježka v kleci a při té příležitosti jsme poprosili naše čtenáře, aby nám zaslali fotografie známého hlavolamu ze svých sbírek. Byli jsme velmi překvapeni mimořádnou odezvou, do e-mailu nám přišlo mnoho desítek krásných fotografií. V sedmém pokračování najdete sérii dalších fotografií.

Třetí e-mail od známého "ježkologa" Roye z Mělníka obsahoval tyto fotografie:
Vyfoť Ježka v kleci (2021) - Jan Trojan-Roy

Vyfoť Ježka v kleci (2021) - Jan Trojan-Roy

Vyfoť Ježka v kleci (2021) - Jan Trojan-Roy

Vyfoť Ježka v kleci (2021) - Jan Trojan-Roy

Vyfoť Ježka v kleci (2021) - Jan Trojan-Roy

Vyfoť Ježka v kleci (2021) - Jan Trojan-Roy

Vyfoť Ježka v kleci (2021) - Jan Trojan-Roy

Vyfoť Ježka v kleci (2021) - Jan Trojan-Roy

Zátiší se žlutým špendlíkem poslal Exod.
Vyfoť Ježka v kleci (2021) - Exod

Svoji sbírku 14 hlavolamů představil Václav Kamír.
Vyfoť Ježka v kleci (2021) - Václav Kamír

Pavel Konvička nabídl další tři ježky.
Vyfoť Ježka v kleci (2021) - Pavel Konvička

Zajímavou fotografii jsme dostali od Radima Kejíka - Rolfa. Doprovodil ji slovy: Na obrázku je jeden kovový ježek v kleci a kronika 155.KBS Moravští Indiáni, v níž je zápis ze "stínadelské hry - Stínadla se bouří" k datu 15.11. 2002. (Foto pořízeno o mnoho let později).
Vyfoť Ježka v kleci (2021) - Radim Kejík

Jan Fiala poslal dvě fotky a popsal je těmito řádky: Ahoj Bohoušku, v archivu jsem nalezl fotky ježka v kleci, které jsem pořídil v roce 2010 při návštěvě archeologického parku ve Starověké Olympii v Řecku (Peloponés). Na jedné fotografii je nám dobře známý hlavolam vyfocen jako součást vykopávek (v pozadí ruiny Diova chrámu, kde byla umístěna socha boha Dia - jeden ze sedmi divů světa). Na druhé fotografii je pak ježek v kleci zvěčněn jako socha na piedestalu.
Jedná se tak vlastně o přelomový objev a nezvratný důkaz, že soutěž ve vyjímání ježka z klece byla nade vší pochybnost již na programu antických olympijských her. Zatím se však nepodařilo objevit žádný písemný záznam o tom, zda to bylo již v roce 776 př. n . l. (kdy se konaly první doložené olympijské hry) nebo v dobách pozdějších (nejpozději v roce 394 n. l. než je zakázal římský císař Theodosius I.). Tím samozřejmě padá i teorie o prvním známém ježku v kleci z roku 1886... :-)
Vyfoť Ježka v kleci (2021) - Jan Fiala

Vyfoť Ježka v kleci (2021) - Jan FialaFoglarovské výroky
„Mám! Mám, mám, podívejte se. Viděli jste už ježka někdy takhle?“ - Losna v okamžiku, kdy před Vontskou radou vyjmul ježka z klece při volbě Velkého Vonta.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .