| STÍNADLA | VEČER SVĚTEL |
Bohousek
Rubriky
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv
Nejčtenější

Komentáře

ke článku: Po stopách Jaroslava Foglara (2) - Gingo, symbol Stínadel
ze dne 07.08.2005, autor článku: Ensy

Komentář ze dne: 10.08.2005 12:19:41     Reagovat
Autor: - Upír (Drakula13@seznam.cz)
Titulek: Oprava
Já o jednom takovym gingu vim. Nebylo v seznamu...

Komentář ze dne: 10.08.2005 18:20:48     Reagovat
Autor: - jojo (@)
Titulek: Ging je spousta
a je dobře, že se nedělají "seznamy" (takové pokusy tady bohužel byly). Aspoň existují další tajemství a pátrači mají co hledat. Jinak by to byla nuda, ne?

Komentář ze dne: 14.08.2005 17:26:01     Reagovat
Autor: - (SBS.Vont@seznam.cz)
Titulek: Re: Ging je spousta
To je pravda...

Komentář ze dne: 23.08.2005 13:43:26     Reagovat
Autor: - Ensy (Ensy@seznam.cz)
Titulek: Cíl článku
Mým cílem nebylo vytvořit žádný seznam. Chtěl jsem jen upozornit na jedno zajímavé gingo a připojil jsem soupis pražských ging, o kterých se každý může dočíst v knize o pražských parcích - zdroj máte uveden v článku. :-)
S pozdravem Ensy.

Komentář ze dne: 28.08.2010 08:41:01     Reagovat
Autor: - kateřina (katkanovicka@gmail.com)
Titulek: jinan
Ginko biloba je známá svou léčivou silou, navíc i nádherný strom. Působí i na bolení hlavy a závratě. Slyšela jsem dobrou odezvu na gingimax od farmaxu, který ji obsahuje.

Komentář ze dne: 20.01.2018 08:49:15     Reagovat
Autor: - _-0-_ (0000000000@gmail.com)
Titulek: Další "utajený" strom Gingo
...roste v centru Prahy, ve vnitrobloku, na zahradě nejmenované střední školy. Je na něm natlučena cedulka s označením druhu.

(Tedy doufám, že tam stále roste - nebyl jsem tam spoustu desetiletí :-)

Komentář ze dne: 22.01.2018 13:39:24     Reagovat
Autor: - Akademie Jaroslava Foglara (@)
Titulek: Poznávací a pátrací aktivity, kde roste "gingo"
V rámci projektu Akademie Jaroslava Foglara se v posledních cca deseti letech uskutečnilo v Praze i dalších městech ČR (a dokonce částečně i mimo naše území) už několik aktivit, které měly za cíl mapovat místa, kde rostou stromy "ginga" (ginkgo biloba - jinan dvoulaločný). Zmíněné aktivity měly většinou charakter poznávacích a pátracích her, tematických vycházek, netradičních setkání a podobně

Nejrozsáhlejší aktivitou v tomto směru byla poznávací hra Rychlé šípy v Africe, která byla AJF připravena v rámci cyklu akcí k 75. výročí RŠ v roce 2013.

Cílem hry bylo zmapovat výskyt "ginga" na území Pražské památkové rezervace (přibližně zahrnuje velkou část Prahy 1, částečně Prahy 2 a 7 a okrajově Prahy 3 a 5), které výrazně připomíná tvar "černého kontinentu" - Afriky. Z toho vycházel i název hry, který byl navíc doplněn legendou příběhu Rychlých šípů, kdy klub hraje divadlo a v něm je "cestovatel" (Mirek Dušín) vydává do Afriky...

V průběhu hry bylo zmapováno více než 75 stromů. Na tuto hru naváže letos obdobná poznávací aktivita k 80. výročí Rychlých šípů, při níž bude využito poznatků, získaných při hře v roce 2013.

Účastníci hry Rychlé šípy v Africe mohli za aktivní zapojení se do pátrání získat suvenýr - stejnojmennou výroční turistickou známku (viz např. http://foglarweb.deg.cz/clanky.php?id=132).

Komentář ze dne: 24.01.2018 23:41:08     Reagovat
Autor: - mENhart (@)
Titulek: Nechte ginkga tajemná...
Někdy na konci 80. let stromů ginkga nebylo tolik a málokdo znal třeba už pět lokalit výskytu. Pátrali jsme po těchto stromech, vyměňovali jsme si naše nálezy a každým dalším objeveným stromem jsme byli silnější a radostnější. Hledali jsme samice, aby šly stromy množit - každý chtěl mít někde ten svůj posvátný strom. Stromů bylo tehdy opravdu málo. Dnes jsou tu celé aleje a už je to běžný strom.
Dokonce jsme tehdy také začali dělat kartotéku stromů, kde se každý nález namaloval nebo vyfotil, změřil se obvod kmene v 1,2 m nad zemí, zaměřovala se výška a zakreslovala se poloha do mapy pomocí odměřených souřadnic z Plánu Prahy. Hlídali jsme stromy, aby je třeba výkopovými pracemi dělníci nezničili (třeba jako dvoják u Bruselského pavilonu).
https://goo.gl/maps/cwg9s7WCdQx
Vše skončilo, když to pak jeden z nás vydal tiskem v nějaké foglarovské knížce. Radost byla pryč, tajemství bylo vyzrazeno - každý znal hned 20 míst, kdy ginkgo roste. Od té doby nemám rád podobné soupisy a zveřejňování tajemství. Každý ať si hledá sám, ať sleduje spadané listí na chodnících, ať pozoruje siluety stromů, pátrá v knihách, ptá se starousedlíků, nakukuje za zdi zahrad...
Nechat si nalézt stromy někým jiným nebo to opsat v knížce a pak to zveřejnit nemůže být přeci žádná radost. Chybí tomu to pátrání a objevování.
Neberte tato malá dobrodružství malým či velkým pátračům. Nechte ginkga tajemná...

Komentář ze dne: 25.01.2018 10:28:56     Reagovat
Autor: - Krizmen (@)
Titulek: Ginkga
Ano, seznam vyšel v jedné příručce v kapesním formátu. Pamatuješ Menharte na závod za ginkgy po Praze 5, který jsi pomáhal I. V. organizovat v roce 90? To bylo něco. Já o loňských prázdninách objevoval stará velmi stará ginlga na východní Moravě. To bylo také super.

Foglarovské výroky
Svátek má Aneta
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
bez titulku
"Co se týká knihy Nových dobrodružství Rychlých šípů, potvrdila se mi hypotéza, že kreslíře, bohužel nemáme, natož pak sc ... "
Svět knihy: Praha 2018
Zřejmě kluby
"dneska už nikoho neberou, soudím tak podle počtu komentářů k tomuto článku. Tak nic, tak zřejmě zase za rok zavzpomínáme ... "
8. 5. 1937 - 8. 5. 2018
pokračování e)
"Zde kvůli zakecání se s Vlastou Mirek propásl vznik Rychlých šípů... Jsou ale také příběhy, které jsem nepochopil a je ... "
Svět knihy: Praha 2018
Kresby RŠ jsou otázkou vkusu
"Kniha Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství ukazuje: a) genialitu Foglara, že dokázal svými příběhy i vychov ... "
Svět knihy: Praha 2018
" K nové knize k "80. výročí Rychlých šípů".
"Chci se krátce vyjádřit k této knize, kterou vydalo nakladatelství "Akropolis". Je vázaná a vypadá dobře. Ale ... "
Svět knihy: Praha 2018
Kdy bude výstava nepřístupná?
"Výstava Pocta Rychlým šípům bude hned ve čtvrtek 24.5. a v pátek 25.5. uzavřena. Galerie LUCERNA je pronajatá pro soukr ... "
Výstava pocta Rychlým šípům v pražské Galerii Lucerna začíná 22. května
"Rychlé šípy slaví"
"Zdravím a informuji, že v pátečních novinách "Právo" je v příloze "Víkend", delší článek s titulem&q ... "
Svět knihy: Praha 2018
Kniha zajímavá i rozpačitá
"Dovídám se, že kniha nových příběhů RŠ byla na veletrhu Svět knihy vyprodána už v sobotu. Nezoufejte, já ji bez problémů ... "
Svět knihy: Praha 2018
Povedená alternativní trilogie
"Celou trilogii považuji za podařenou stínadelskou alternativu. Oba autoři neurážejí a respektují foglarovský odkaz. Tenh ... "
Vydejte se s Ondrou a Martinem potřetí naposledy do tajuplných Stínadel pro ježka v kleci! Vycházejí Synové stínadelští
KNIHA: Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství
" byla ne veletrhu Svět knihy vyprodána již v sobotu!!! Kde ji sehnat zde: www.iklubovna.cz/clanky/pozvanky-na-akce/- ... "
Svět knihy: Praha 2018
Abych
"ještě vysvětlil své bohužel vztahuje se k tomu, že klubovní myšlenka bude stále slabší. Já osobně jsem samozřejmě velký ... "
8. 5. 1937 - 8. 5. 2018
Pokud
"bych měl vyjádřit svůj názor, tak (bohužel) bude klubovní myšlenka nadále žít, jenže ve stále slabší verzi. Dnešní a bud ... "
8. 5. 1937 - 8. 5. 2018
Taky nerozumím
"Taky nerozumím panu Michalovi o jakém možném ´porušování copyrightu´ se ve svém komentáři zmiňuje. Myslíte, Michale, sn ... "
8. 5. 1937 - 8. 5. 2018
Nechápu
"prosím vysvětli."
8. 5. 1937 - 8. 5. 2018
Copyright
"Krizmene nejsem si jisty jestli tato akce odpovida vsem korektnim pravidlum. Neco takoveho je jiste ve sfere original ... "
8. 5. 1937 - 8. 5. 2018
Foglar na Světu knihy 2018 - každý den něco
"Podrobný popis foglarovských (a některých příbuzných) aktivit je dostupný na www.iklubovna.cz/clanky/-3421 Podívejte ... "
Svět knihy: Praha 2018
Re: Akropolis
"Nové příběhy vydává Akropolis, s chystanými edičními počiny Albatrosu nesouvisí. Bližší informace o nakladatelství Akr ... "
Svět knihy: Praha 2018
Akropolis, nebo Albatros?
"Už opakovaně se na Bohouškovi setkáváme s informací, že za novými edičními počiny díla JF stojí jakýsi´Akropolis´. Není ... "
Svět knihy: Praha 2018
Další reprízy v květnu
"Slovácké divadlo bude hrát Rychlé šípy 22. května ve Valašském Meziříčí a 30. května doma v Uherském Hradišti (475. rep ... "
Závěr roku oslaví šťastlivci, kteří získali vstupenky, s Rychlými šípy
Záhada v Praze
"Vedle divadla Minor má Záhadu hlavolamu na stálém repertoáru také divadlo Gong v Praze 9. Aktuálně převažují dopolední r ... "
Záhada v divadle Minor

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .