| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Komentáře

ke článku: Nad prezentací skautingu v České televizi
ze dne 26.04.2012, autor článku: Tomáš Hromádka - Krizmen

Komentář ze dne: 27.04.2012 01:04:54     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV
Titulek: Skaut v ČT
Jelikož televizi nemám (byla mi ukradnuta matkou), podíval jsem se aspoň na záznamy. Jestli mě něco šokovalo, tak určitě pořad Věříš si? Jsem si jist, že kvalita soutěžících "skautů" byla taková, že by je Foglar ani nepřijal do oddílu, protože by neprošli nováčkovou. Totální ostuda.

Právě proto, že současný "skauting" - velmi gumový a pokřivený - není o onom urovnávání batohů atd., stává se Junák podřadným zpionýrizovaným spolkem a staví se na roveň všech podobně orientovaných sdružení. Junák by měl být na špici, ale myslím si, že ve skutečnosti vinou mnohých oddílů a vedení Junáka zabředl do takového bahna, že se z něj už asi nevyhrabe.

Až mi někdo ukáže skutečně kvalitní oddíl, změním možná názor, byť výjimka nemůže být tahounem celého mastodonta (s širokým placeným úřednickým aparátem). Bohužel dnes jsou za kvalitní oddíly brány ty, jejichž vůdcové chlastají, hulí, jsou sprostí jak žumpa, morálně pokřivení, pletou si junácký oddíl s volnočasovým spolkem, o smyslu skautingu nevědí ani zbla, na nováčkovskou zkoušku pro děti nesáhnou po celý rok, zásadně si podávají s dětmi pravačku a skoro jim zakazují, aby se objevovaly v krojích. Ne, to nejsou výjimky, spíš pravidlo.

Komentář ze dne: 27.04.2012 01:19:52     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV
Titulek: Ještě jedna poznámka
To, že Junák plnou parou míří ke stoprocentní koedukci, je nejen nebetyčný omyl, ale zároveň se tak ukazuje, že moje varování o neblahém směřování Junáka po dobu posledních 14 let, co se o věc zajímám, se ukazuje čím dál více opodstatněné a oprávněné.

Dodneška nejsem dobře způsobilý pro činnost s dětmi, ale pokud by tomu tak nebylo a byl bych v roli skautského vůdce (vůbec akademická otázka - před několika lety se to málem stalo realitou), neumím si představit, jak bych fungoval v koedukovaném oddílu. To může udělat jenom ten, kdo vůbec nerozumím klučičímu/holčičímu myšlení. Prostě si neumím představit, že bych byl s to dělat SKUTEČNOU skautskou výchovu v koedukovaném oddílu; je to jednoduché, možné to zkrátka není. Ti, kteří tvrdí opak, vědí kulový a jen si cosi nalhávají.

Komentář ze dne: 30.04.2012 01:52:09     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV
Titulek: vztahy
Nechtěl jsem k tomuto už nic psát, ale protože jsem zhlédl větší část oné televizní prezentace, napadá mě doplnění. Víceméně všichni se tam rozplývali nad tím, kterak v oddílech jsou báječné mezilidské vztahy atakdále. No, nevím. Sám jsem tedy zažil něco trochu jiného, ale to pominu. Skutečností je, že jsem vídával, kterak se vůdcové neuvěřitelně chovají k dětem a starší členové mezi sebou. Takže co jsem viděl: Vůdce se k oddílovému "vyvrheli", který tedy do oddílu moc nezapadl (třináctiletý kluk), choval jako k odpadu a v podstatě dělal vše pro to, aby mu oddíl znechutil a taky aby ostatní kluci měli na něj víc a víc spadeno; přitom to byl dobrý brach, věrný člen oddílu (naštěstí se to nějak ustálo a v oddílu vydržel ještě několik let). Takových případů bylo, dá se říci, hodně. Dále, strašně se k sobě chovají starší, dospělí. Dodneška dostávám zprávy od mladých členů různých oddílů a není mi z toho dobře. Jedná se o projev šikany, a to zdaleka ne prvního stupně destruktivity. Je neuvěřitelné, že starší členové jsou před dětmi vyzývavě zesměšňování, je jim sprostě nadáváno atd. TOHLE je realita, ne ty kecy v kleci. Bohužel. A zdá se, že je to tak častokrát, že je to až podivné. Prakticky v každém oddílu, který jsem trochu víc poznal. A to už je trochu moc silná soda i na mě, otrlého.

Komentář ze dne: 01.05.2012 13:40:18     Reagovat
Autor: - Nashville (oldskaut@email.cz)
Titulek: Krátká reakce
Nemohu zatím hodnotit, jaká byla prezentace skautingu ve "Skautský den století" (24. 4.), protože z celého odpoledního bloku na ČT2 jsem viděl jenom zlomek zlomku. Paralelně na "Jedničce" jen chvíli koutkem oka sledoval jakýsi jiný přískokový a dosti zmatečný pořad "pele-mele" (moderátoři byli příšerně žoviální a naprosto věcně neprofesionální), v němž se objevilo i téma skautingu - ale zároveň jsem pri skautských sekvencích zaznamenal absenci byť jen jediného skautského kroje kroje. Což s ohledem na datum - svátek patrona skautů a navíc ještě "dne století" není pro skauting žádné plus...
Z Krizmenova stručného pohledu na televizní prezentaci by mohlo vyznít, že to bylo prima, ale z mnoha stran se ke mně donesly i naprosto odlišná hodnocení. Proto je jistě kritický názor PetraV. na současný český skauting oběcně zatím dobrou protiváhou - byť naprosto odbíhá od samotného tématu Krizmenovy informace.
Snad se někdy "za dlouáhých zimních večerů" dostanu k zhlédnutí všeho v e-TV archivu a objektivnějšímu osobnímu posouzení, co a jaké to bylo...

Komentář ze dne: 01.05.2012 18:01:49     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV
Titulek: Re: Nashville
Pojetí na ČT2 bylo zajímavé a přínosné, například rozhovor s Tomášem Řehákem a další. Problém je, že prostě skutečnost je jiná, to je vše.

Komentář ze dne: 03.05.2012 11:29:45     Reagovat
Autor: - menh-art (@)
Titulek: rozpačitost a TROCHU LEPŠÍ SVĚT
Neměl jsem čas sledovat celý blok během dne, ale v hlavním vysílacím čase od 20 hodin na ČT 2 jsem se nestačil divit. Sedl jsem si k tomu někdy v půlce a zíral až do konce s otevřenou pusou.

Pokud toto je dnešní skauting, který se má prezentovat veřejnosti, tak selhalo naprosto všechno a mělo by osobní odpovědnost přiznat veškeré náčelnictvo na všech úrovních nad tímto takytáborem a takyoddílem.

Očekávám jasné vymezení našeho skautingu od podobných podprůměrů. Jsem přesvědčen, že shlédnutí tohoto nepřikrášlovaného realistického dokumentu mohlo způsobit mnohým starým skautům smrt. Doufám, že se Jestřáb a ostatní, co zasvětili skautingu celý svůj život, nedívali. Jmenovalo se to totiž TROCHU LEPŠÍ SVĚT...

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 0364922675-trochu-lepsi-svet/21156226415/
Asi část, co jsem viděl, byla výrazně slabší, protože dle diskuze pod pořadem jsem se svým názorem osamocen. To mi současný úpadek skautingu jenom podtrhuje!

Komentář ze dne: 03.05.2012 19:17:54     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV
Titulek: POZOR!!
Vážený příteli, měl byste si dávat pozor, co píšete. Za podobné reakce si o mě starosta Junáka, který mimochodem už na první pohled vypadá nesmírně úchylně, spolu s bandou dalších pseudojunáckých bafuňářů otírá pusu v médiích. Takže pozor, pozor! Nevíte, kdo milého Bohumila čte! Mohl byste se o sobě dočíst mooooc pěkné věci!

Oni vědí moc dobře, co si mohou dovolit, proto neuvádějí jméno. Protože jinak by už měli co dělat s nejednou žalobou.

Komentář ze dne: 03.05.2012 19:27:07     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV
Titulek: Dvojka v Pionýru
Někteří dodnes nemohou Foglarovi přijít na jméno proto, že dopustil, aby se Dvojka ukrývala v různých organizacích vč. Pionýru.

Sám nemám na věc jednotný názor, především po bitvě každý generál a nikdo nemohl tušit, že ta rudá komančská lůza jednou taky sklapne paraple. V každém případě byla úroveň toho oddílu až do let 80. (kdy začala veličina Foglara upadat a v oddílu byl vyloženě "trpěn" - protože nastoupila nová generace, která o sobě prohlašovala, že dělá věci líp jak Foglar (znalci nechť zapátrají)) daleko převyšující všechno to, co se v tom televizním pásmu předvádělo. A propos, jak jsem letmo zjistil, Řád Sovy taky není žádný výstřel z Aurory. Spíš parta pěkně nafoukaných cvalíků (pár jsem jich ze střediska poznal).

Komentář ze dne: 03.05.2012 23:16:14     Reagovat
Autor: - Krizmen (@)
Titulek: Ad Men-hart
Ahoj Menharte, mě právě taky ten dokument překvapil v tom, že konečně nic nepřikrášloval a ukázal, tak jak to dnes funguje v normálním oddíle :-))) Dělat ze skauta elitu, přikrášlovat a tak dále, to podle mě nemá cenu. Charaktery a myšlenky skautingu se v lidech projeví tak jako tak (viz II. světová válka, komunismus) - toho bych se nebál. Je už na čase si říct, že za první republiky většina oddílů fungovala trochu jinak, než si to idealizujeme, a než si to idealizují některé příručky k dějinám skautingu. Velice pěkně to vystihl např. Pedro ve své foglarovské monografii.

Komentář ze dne: 11.05.2012 13:03:38     Reagovat
Autor: - 333 (@)
Titulek: 333
Včera v pořadu 333 České televize byly záběry z výstavy z Muzea hl. m. Prahy a Roman Šantora - Bobo vyprávěl o knize Skautské století.

Komentář ze dne: 14.05.2012 12:56:13     Reagovat
Autor: - menh-art (@)
Titulek: jeste ke skautingu v televizi - Ad-Krizmen
Taky nejsem pro prikraslovani cinnosti pred verejnosti, jen si kladu otazku, jestli to byl alespon prumerny skautsky oddil nebo dokonce patril mezi ty lepsi?

Jestli to melo ukazat pravy stav organizace nebo to melo prilakat dalsi priznivce...?

Oslavy 100 let v TV a vlastne i jinde beru jako nejakou VYROCNI ZPRAVU o stavu skautingu, takze tam samozrejme mohou byt prezentovany i neuspechy a slabsi stranky. Jen netusim, jestli to mnou diskutovane byla ta slabsi stranka nebo VYKLADNI SKRIN soucasneho skautingu? Videl jsem jen 1/2 hodinu, ale na hlavni vysilaci cas v CT2 mi to prislo drsny. Tot vse.

Foglarovské výroky
„Mňo, tak je tady žirafa umírající na poušti, stonožka - a otec trestající nezdárného syna!“ - Rychlonožka představující své výrobky z kaštanů v soutěži RŠ.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
29. 04. 2024
Počet komentářů: 24

Rychlé šípy v knihovně aneb stručná bibliografie
20. 05. 2024
Počet komentářů: 5

Poděkování na konci hry Zde mohly být Rychlé šípy
30. 05. 2024
Počet komentářů: 3

12. ročník Pražské lítačky
29. 04. 2024
Počet komentářů: 1

Vyjde 12. Foglarovský sborník
30. 04. 2024
Počet komentářů: 1

Skicy Václava Junka k Hochům od Bobří řeky jdou do aukce
01. 05. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .