| STÍNADLA |
Bohousek Soutěžime s Bohouškem
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: Strach a smrt v díle Jaroslava Foglara
ze dne 08.03.2015, autor článku: Josef Blažek - Choze

Komentář ze dne: 09.03.2015 14:55:47     Reagovat
Autor: - Ivo Fencl (Ivo.Fencl@iol.cz)
Titulek: :-)
Bezvadný článek.

Komentář ze dne: 31.03.2015 11:34:59     Reagovat
Autor: - Krouža (milakrouzek@centrum.cz)
Titulek: Paráda!
Přečteno jedním dechem - skvěle napsáno. Foglar uměl nejen skvěle navodit ponurou atmosféru, ale i atmosféry jiné - jako například večery v přírodě:
V kraji byl klid. Bylo něco tak tajemného a krásného v tom tichu! Hoši mnoho nemluvili, jen pozorovali usínající kraj.
V dálce už večer doléhal.
Větřík přinášel vůni kvetoucích luk.
Tu a tam někde vyskočilo do šera žluté světýlko. To na samotách rozsvěceli.
Sedmikrásky se už zavíraly a včely přestaly bzučet na jitroceli.
Lesy v kopcích zmodraly, pak zšedly, až zmizely docela. Na potoce začaly kuňkat žáby v rákosí.
Vše usínalo v rudé záři červánků.
To člověk úplně vidí před sebou :-)
A ta jeho "povídka" Pojď se mnou tam, kde je nebe vysoké a modré.... ta je přímo geniální :-)
Díky moc za prima čtení

Komentář ze dne: 06.04.2015 16:13:29     Reagovat
Autor: - Gimp (@)
Titulek: Dobré to bylo
Hm, Foglara má autor zmáknutého, článek se mi hodně líbil. Možna by stálo za to zmínit také šikanu a s ní spojené myšlenky na sebevraždu u šikanovaných obětí a rozepsat se více o postavách pomatenců, které se sem tam objevují i v románech nebo v RŠ.

Piš prosím o Foglarovi a o Stínadlech dále, Choze.

Komentář ze dne: 07.04.2015 17:25:47     Reagovat
Autor: - Dernet a spol. (@)
Titulek: Proč jen my?
Autor předchozího komentáře píše, že by se v článku Strach a smrt v díle J.F. měly více rozebrat postavy pomatenců. Ale proč jenom ty naše, literární?! Vždyť ve světě mezi tzv, foglarovci běhá po republice hned řada skutečných, živých pomatenců - a nikdo se jimi nezabývá... A dokonce mají zastoupení i v řídících funkcích foglarovských spolků :-)

Komentář ze dne: 07.04.2015 17:55:26     Reagovat
Autor: - Gimp (@)
Titulek: Dobré to bylo
V mém komentáři navrhuju (i když je to myšleno spíš jako přání). Nepíšu, že by se něco mělo. A proč jen ty literární? No protože jako autor komentáře si přeju, aby se Choze v případném svém dalším článku, novém či doplněném, zabýval literárními postavami, protože mě zajímá především Foglarovo dílo a Foglar.

Komentář ze dne: 08.04.2015 17:50:05     Reagovat
Autor: - choze (@)
Titulek: Díky
Děkuju všem za ohlasy, jsem rád, že se článek líbil, nosil jsem ho v hlavě pár let, než jsem se odhodlal. Foglarovští pomatenci i téma šikany a sebevraždy jsou rozhodně dobré výchozí body pro další článek (tedy ne, že bych si bral z foglarovek jen to temné, oceňuju je i v mnoha jiných směrech :), nechám si to projít hlavou...

Komentář ze dne: 13.05.2015 22:17:17     Reagovat
Autor: - Nadržený felčar (@)
Titulek: Díky
Skvělý článek. Snad první, který rozebírá Foglarovo dílo jinak, než jak je u Foglara zvykem.
Neviděl jsem snad jediný dokument (a viděl jsem všechny, které byly o Folgarovi natočeny) a nečetl jediný článek, kde by se pořád dokola neomílal smysl pro spravedlnost, čest, výpravy, dobrodružství (nic proti smyslu pro spravedlnost, cti, výpravám a dobrodružství!) , kde by se na Foglarovy knihy nepohlíželo jinak, než jako na literaturu pro mládež od táborového vedoucího. Jako by některá jeho dílo nesnesla ta nejpřísnější měříka a nedalo se na ně nahlížet jako na opravdovou literaturu, jako by Foglar nebyl skutečný spisovatel, nikoliv jen "spisovatel".

Foglarovo dílo by se dalo rozebrat z jiných pohledů, když se toho chopí lidé vyznající se v problematice (u Foglara podle mého názoru bohužel platí ono "Mnoho povolaných, málo vyvolených").
Například jak se učil Foglar psát, jestli se tedy vůbec učil. Jeho prvotiny jsou z literárního pohledu trochu jednodušší, točí se kolem jednoho dvou témat (přátelství, táboření) s poselstvím "Buďte dobrými děvčaty a hochy", ale postupem času se z Foglara stal regulérní spisovatel. Učil se od nějakého kolegy nebo scénáristů jak psát, jak vykreslovat charaktery, věděl něco o expozici, kolizi, nebo jsou jeho díla čistě tvorbou spisovatele "samouka", který se o teorii vypravování vůbec nezajímal? Co mu bylo studijním materiálem? Kteří spisovatelé byli jeho oblíbenými? Co Foglar a filmy? Která díla, ať literární nebo filmová, ho nejvíce ovlivnila, inspirovala?

Velmi dobře se rozboru Foglarova díla, i když jen trilogie, chopil M. Dvorský, ten se však zabýval hlavně obsahem trilogie, nikoliv formou. Váš článek je také zajímavý a kouká na Foglarovo dílo jinak, než jak se obyčejně dělá. Za to Vám patří dík ;-) Nic proti článkům od jiných autorů, na internetu nebo jinde, včetně v posledních dnech diskutovaných Sborníků (které si rád přečtu), ale je to vše na jedno brdo. Může někdo z vás namítnout, že s

Komentář ze dne: 13.05.2015 22:24:44     Reagovat
Autor: - Nadržený felčar (@)
Titulek: Pokračování
Může někdo z vás namítnout, že si mohu napsat takový rozbor sám. To bych jistě mohl, ale na rozdíl od jiných si nemyslím, že jedinou kvalifikací k rozboru je láska k Foglarově dílu nebo osobní vzpomínky na Jestřába, ale že jistá erudice v problematice a celkově v oboru (např. naratologie, bohemistika, literatura) je nutná, a tím se chlubit nemohu, jsem jen obyčejný felčar-cvokař. A psát články, které již několikrát napsali jiní, mi přijde, na rozdíl od jiných, zbytečné.

ad šikana
Ta je Foglarem často naznačována nebo popisována. Domnívám se, vzhledem k Foglarově plachosti v dospělosti a úniku ke klukovským radovánkám (a nemyslím tím rozhodně to, co některé z vás nemravů napadne jako první), že obětí šikany se stal Foglar sám. Nikdy to více nerozebíral, nesvěřoval se s tím, protože to bylo proti jeho přesvědčení, nechtěl si stěžovat, být za slabocha, jak on lidi neschopné vyrovnat se s problémy nazýval, ale Foglar splňoval podmínky pro to, aby si ho většina vybrala jako otloukánka. Vada řeči, oční vada, neúplná rodina, skvělý prospěch, přistěhovalec odjinud, nejspíš introvert, myslím, že minimálně posměškům se nevyhnul. To všechno byl podle mého názoru i důvodem jeho samoty v dospělosti, neuměl to s ženskými, navíc mu chyběl otec, vzor. Synové vyrůstající jen s matkami neuzavírají manželství tak často jako ti z úplných rodin nebo rodin, kde se rodiče rozvedli, ale s otcem je syn v kontaktu. Tím jsem se dostal trochu jinam, ale píšu to záměrně. Stále se setkávám s názorem, že Foglar byl pedofil nebo homosexuál. Odlišná sexuální orientace není nic, co by mohl člověk ovlivnit, a já na ní neshledávám nic závadného, ani to, kdyby Foglar pedofil nebo homosexuál byl, co mě na tomto tvrzení, veřejností často braném jako fakt, štve nejvíce vědomí, že jde s největší pravděpodobností o lež, kterou lidé rádi šíří a zapadá jim do jejich uvažování "psal pro děti, stýkal se s dětma, neměl ženskou=úchylák". Pokud jde o šikanu a Foglara, stejně jako jiná citlivá témata

Komentář ze dne: 13.05.2015 22:25:35     Reagovat
Autor: - Nadržený felčar (@)
Titulek: Dokončení
Pokud jde o šikanu a Foglara, stejně jako jiná citlivá témata a záležitosti čistě soukromého charakteru, které byly a jsou po jeho smrti docela dost probírána, byl bych radši, kdyby s v nich už nikdo nerýpal a nestavěl na nich své články. Jako má právo na soukromí kdokoliv z nás, měl by na něj mít právo i Foglar.

Komentář ze dne: 13.05.2015 23:01:15     Reagovat
Autor: - Nadržený felčar (@)
Titulek: Dodatek
Těmi články jsem měl na mysli články o Foglarově životě, úryvky deníků apod., nikoliv články tématické.

Komentář ze dne: 14.05.2015 04:46:07     Reagovat
Autor: - Krizmen (@)
Titulek: Fenomén Foglar
Pro anonymního přispěvatele: Vaše komentáře jsou zajímavé. Možná by na Vaši otázku, zda se někdo zabýval Foglarem odborně odpověděly sborníky Fenomén Foglar, které byly vydány v letech 2007 a 2008 Památníkem národního písemnictví a Prázdninovou školou Lipnice. Doporučuji jejich vypůjčení v knihovně (nejsem si jistý, zda jsou ještě k zakoupení, přece jenom, uběhl již nějaký čas).

Komentář ze dne: 17.05.2015 20:55:44     Reagovat
Autor: - choze (@)
Titulek: Děkuji za chválu
a souhlasím, zajímavých pohledů na Foglara jeho tvorbu je jistě povícero a Dvorského kniha je skutečně výborná.

  Reklama
Foglarovské výroky
Svátek má Marina
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
Omlouvám se všem tazatelům za zpoždění
"Dobrý den, Omlouvám se tímto všem tazatelům za zpoždění odpovědi na vaše dotazy. Několik dní jsem se nedostal k internetu, ale již jsem to ... "
Denik.cz (21. 9. 2019): Nakladatel Ondřej Müller: Foglar vytvořil svět podobný Star Wars
Na velikosti nezáleží...
"...tedy alespoň u e-mailových adres :-): Ať už se napíše adresa Fontgalland@seznam.cz, nebo fontgallandv@seznam.cz, anebo dokonce FONTGALLAN ... "
Denik.cz (21. 9. 2019): Nakladatel Ondřej Müller: Foglar vytvořil svět podobný Star Wars
bez titulku
"Chyba je v zadání adresy mailu, kde je na začátku malé "f". Proto nedorazila odpověď."
Denik.cz (21. 9. 2019): Nakladatel Ondřej Müller: Foglar vytvořil svět podobný Star Wars
Nové Rychlé šípy.
"Psal jsem na e-mail Fontgalland@seznam.cz o informace k novým RŠ, ale nepřišla žádná odpověď. Nemohl by adresát zveřejnit informace tady?"
Denik.cz (21. 9. 2019): Nakladatel Ondřej Müller: Foglar vytvořil svět podobný Star Wars
Nové Rychlé šípy.
"Psal jsem na e-mail Fontgalland@seznam.cz o informace k novým RŠ, ale nepřišla žádná odpověď. Nemohl by adresát zveřejnit informace tady?"
Denik.cz (21. 9. 2019): Nakladatel Ondřej Müller: Foglar vytvořil svět podobný Star Wars
Dva Rychlonožkové
"Třetím objevitelem druhého Rychlonožky je Jan Machálek z Brna a naše čtenářská soutěž tím tedy končí! Akademie Jaroslava Foglara blahopřeje ... "
Z červnového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 12. 6. 2019 + akademická pátrací soutěž o kamenné ježky v kleci
Tulák širých plání
"Co to je za blábol u popisu děje filmu "Tulák širých plání " ?"
TV: Dětské, dobrodružné, western... filmy, dokumenty, debaty (24. - 30. 9. 2001)
Tak Rychlé šípy jsou doma :)
"Tak jako jubilejní desátý svazek klasických komiksů Marko Čermáka je to super. Do sbírky povinnost. Poté co pan Vávra vydal komiksové Tajems ... "
S Rychlými šípy na stezce přátelství, cti, dobrodružství a legrace. V říjnu vyjde jubilejní desátý svazek Klasických komiksů Marko Čermáka
Dva Rychlonožkové
"Druhý Rychlonožka na jednom obrázku stále čeká na svého třetího objevitele! Prodlužujeme tedy naši malou akademickou čtenářskou soutěž do 13 ... "
Z červnového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 12. 6. 2019 + akademická pátrací soutěž o kamenné ježky v kleci
O nových Rychlých šípech se píše v článku o setkání AJF
"O tom, že se připravuje vydání nových příběhů Rychlých šípů se píše i v článku o posledním setkání akademie J. Foglara. Píše se, že "do ... "
Denik.cz (21. 9. 2019): Nakladatel Ondřej Müller: Foglar vytvořil svět podobný Star Wars
Vzkaz pro pana Líznera
"Dobrý den, Pokud se chcete dovědět něco více o chystaném komiksu s novými příběhy RŠ,kontaktujte mne na uvedené adrese: Fontgalland@seznam. ... "
Denik.cz (21. 9. 2019): Nakladatel Ondřej Müller: Foglar vytvořil svět podobný Star Wars
Vyjdou i nové Rychlé šípy?
"Už několikrát bylo veřejně uvedeno, že k vydání se připravuje nová kolekce příběhů Rychlých šípů - ale jiná, než vyšla vloni jako "expe ... "
Denik.cz (21. 9. 2019): Nakladatel Ondřej Müller: Foglar vytvořil svět podobný Star Wars
ad lavička
"To jsi ten článek Krizmene asi špatně četl. Lavička na Praze 1 je ke knize Záhada hlavolamu, jak je uvedeno, nikoli k Dobrodružství v Zemi n ... "
108. setkáním kolegia Akademie Jaroslava Foglara byl 11. září 2019 zahájen 12. akademický ročník
Lavička
"Z umístění lavičky Dobrodružství v Zemi nikoho jsem trochu rozpačitý. Se Stínadly moc nesouvisí. Když už tedy někdo veřejný prostor doplňuje ... "
108. setkáním kolegia Akademie Jaroslava Foglara byl 11. září 2019 zahájen 12. akademický ročník
Čtvrtého října
""Dnes jsem byl po prvé venku. Noha bolí - pořád ještě pekelně. V kůlně - mne - če - kalo ale strašné překvapení. - - Někdo tam byl! Naš ... "
5. Den otevřených dvorů 2019
bez titulku
"Trefný komentář z iklubovny: I když postava zřejmě Mirka Dušína nebo možná samotného Jestřába (?), mi připomíná spíše vojáka Wehrmachtu :) "
Odznak k loňskému 111. výročí narození Jaroslava Foglara - Jestřába
bez titulku
"No paráda, předobjednáno ( společně s komiksovou Verneovkou Ledová sfinga ) u pana Vybírala. Těším se moc."
S Rychlými šípy na stezce přátelství, cti, dobrodružství a legrace. V říjnu vyjde jubilejní desátý svazek Klasických komiksů Marko Čermáka
Ještě žes vzal kramle
"Vážený Jeepe. Jo, sběratele koupí i kdejaký paskvil. Ale toto je zpožděné výročí, divný chlapík na kresbě a ještě celé nějak provedené amaté ... "
Odznak k loňskému 111. výročí narození Jaroslava Foglara - Jestřába
Ještě žes vzal kramle
"Vážený Jeepe. Jo, sběratele koupí i kdejaký paskvil. Ale toto je zpožděné výročí, divný chlapík na kresbě a ještě celé nějak provedené amaté ... "
Odznak k loňskému 111. výročí narození Jaroslava Foglara - Jestřába
odznak
"Také v tom Jestřába netuším, měl jsem původně na odznaku také výtvarně pracovat a návrh na podobu Jestřába odevzdal,je na něm Jestřáb se sče ... "
Odznak k loňskému 111. výročí narození Jaroslava Foglara - Jestřába
Otazníky k odznaku
"Proč je odznak vydán až letos? A kdo je to na té kresbě? Foglar? Nevím o to, že by Jestřáb někdy takhle vypadal. Ani na fotkách v oddílových ... "
Odznak k loňskému 111. výročí narození Jaroslava Foglara - Jestřába
Doplnění programi 108. kolegia AJF
"Již avizované 108. kolegium Akademie Jaroslava Foglara se koná ve středu 11. 9. 2019 od 18 hod. v klubovně ORJ Praha 2 v Bělehradské ul. č. ... "
Pozvánka na 108. setkání Akademie Jaroslava Foglara

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .