| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
20 let s vámi
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: Strach a smrt v díle Jaroslava Foglara
ze dne 08.03.2015, autor článku: Josef Blažek - Choze

Komentář ze dne: 09.03.2015 14:55:47     Reagovat
Autor: - Ivo Fencl (Ivo.Fencl@iol.cz)
Titulek: :-)
Bezvadný článek.

Komentář ze dne: 31.03.2015 11:34:59     Reagovat
Autor: - Krouža (milakrouzek@centrum.cz)
Titulek: Paráda!
Přečteno jedním dechem - skvěle napsáno. Foglar uměl nejen skvěle navodit ponurou atmosféru, ale i atmosféry jiné - jako například večery v přírodě:
V kraji byl klid. Bylo něco tak tajemného a krásného v tom tichu! Hoši mnoho nemluvili, jen pozorovali usínající kraj.
V dálce už večer doléhal.
Větřík přinášel vůni kvetoucích luk.
Tu a tam někde vyskočilo do šera žluté světýlko. To na samotách rozsvěceli.
Sedmikrásky se už zavíraly a včely přestaly bzučet na jitroceli.
Lesy v kopcích zmodraly, pak zšedly, až zmizely docela. Na potoce začaly kuňkat žáby v rákosí.
Vše usínalo v rudé záři červánků.
To člověk úplně vidí před sebou :-)
A ta jeho "povídka" Pojď se mnou tam, kde je nebe vysoké a modré.... ta je přímo geniální :-)
Díky moc za prima čtení

Komentář ze dne: 06.04.2015 16:13:29     Reagovat
Autor: - Gimp (@)
Titulek: Dobré to bylo
Hm, Foglara má autor zmáknutého, článek se mi hodně líbil. Možna by stálo za to zmínit také šikanu a s ní spojené myšlenky na sebevraždu u šikanovaných obětí a rozepsat se více o postavách pomatenců, které se sem tam objevují i v románech nebo v RŠ.

Piš prosím o Foglarovi a o Stínadlech dále, Choze.

Komentář ze dne: 07.04.2015 17:25:47     Reagovat
Autor: - Dernet a spol. (@)
Titulek: Proč jen my?
Autor předchozího komentáře píše, že by se v článku Strach a smrt v díle J.F. měly více rozebrat postavy pomatenců. Ale proč jenom ty naše, literární?! Vždyť ve světě mezi tzv, foglarovci běhá po republice hned řada skutečných, živých pomatenců - a nikdo se jimi nezabývá... A dokonce mají zastoupení i v řídících funkcích foglarovských spolků :-)

Komentář ze dne: 07.04.2015 17:55:26     Reagovat
Autor: - Gimp (@)
Titulek: Dobré to bylo
V mém komentáři navrhuju (i když je to myšleno spíš jako přání). Nepíšu, že by se něco mělo. A proč jen ty literární? No protože jako autor komentáře si přeju, aby se Choze v případném svém dalším článku, novém či doplněném, zabýval literárními postavami, protože mě zajímá především Foglarovo dílo a Foglar.

Komentář ze dne: 08.04.2015 17:50:05     Reagovat
Autor: - choze (@)
Titulek: Díky
Děkuju všem za ohlasy, jsem rád, že se článek líbil, nosil jsem ho v hlavě pár let, než jsem se odhodlal. Foglarovští pomatenci i téma šikany a sebevraždy jsou rozhodně dobré výchozí body pro další článek (tedy ne, že bych si bral z foglarovek jen to temné, oceňuju je i v mnoha jiných směrech :), nechám si to projít hlavou...

Komentář ze dne: 13.05.2015 22:17:17     Reagovat
Autor: - Nadržený felčar (@)
Titulek: Díky
Skvělý článek. Snad první, který rozebírá Foglarovo dílo jinak, než jak je u Foglara zvykem.
Neviděl jsem snad jediný dokument (a viděl jsem všechny, které byly o Folgarovi natočeny) a nečetl jediný článek, kde by se pořád dokola neomílal smysl pro spravedlnost, čest, výpravy, dobrodružství (nic proti smyslu pro spravedlnost, cti, výpravám a dobrodružství!) , kde by se na Foglarovy knihy nepohlíželo jinak, než jako na literaturu pro mládež od táborového vedoucího. Jako by některá jeho dílo nesnesla ta nejpřísnější měříka a nedalo se na ně nahlížet jako na opravdovou literaturu, jako by Foglar nebyl skutečný spisovatel, nikoliv jen "spisovatel".

Foglarovo dílo by se dalo rozebrat z jiných pohledů, když se toho chopí lidé vyznající se v problematice (u Foglara podle mého názoru bohužel platí ono "Mnoho povolaných, málo vyvolených").
Například jak se učil Foglar psát, jestli se tedy vůbec učil. Jeho prvotiny jsou z literárního pohledu trochu jednodušší, točí se kolem jednoho dvou témat (přátelství, táboření) s poselstvím "Buďte dobrými děvčaty a hochy", ale postupem času se z Foglara stal regulérní spisovatel. Učil se od nějakého kolegy nebo scénáristů jak psát, jak vykreslovat charaktery, věděl něco o expozici, kolizi, nebo jsou jeho díla čistě tvorbou spisovatele "samouka", který se o teorii vypravování vůbec nezajímal? Co mu bylo studijním materiálem? Kteří spisovatelé byli jeho oblíbenými? Co Foglar a filmy? Která díla, ať literární nebo filmová, ho nejvíce ovlivnila, inspirovala?

Velmi dobře se rozboru Foglarova díla, i když jen trilogie, chopil M. Dvorský, ten se však zabýval hlavně obsahem trilogie, nikoliv formou. Váš článek je také zajímavý a kouká na Foglarovo dílo jinak, než jak se obyčejně dělá. Za to Vám patří dík ;-) Nic proti článkům od jiných autorů, na internetu nebo jinde, včetně v posledních dnech diskutovaných Sborníků (které si rád přečtu), ale je to vše na jedno brdo. Může někdo z vás namítnout, že s

Komentář ze dne: 13.05.2015 22:24:44     Reagovat
Autor: - Nadržený felčar (@)
Titulek: Pokračování
Může někdo z vás namítnout, že si mohu napsat takový rozbor sám. To bych jistě mohl, ale na rozdíl od jiných si nemyslím, že jedinou kvalifikací k rozboru je láska k Foglarově dílu nebo osobní vzpomínky na Jestřába, ale že jistá erudice v problematice a celkově v oboru (např. naratologie, bohemistika, literatura) je nutná, a tím se chlubit nemohu, jsem jen obyčejný felčar-cvokař. A psát články, které již několikrát napsali jiní, mi přijde, na rozdíl od jiných, zbytečné.

ad šikana
Ta je Foglarem často naznačována nebo popisována. Domnívám se, vzhledem k Foglarově plachosti v dospělosti a úniku ke klukovským radovánkám (a nemyslím tím rozhodně to, co některé z vás nemravů napadne jako první), že obětí šikany se stal Foglar sám. Nikdy to více nerozebíral, nesvěřoval se s tím, protože to bylo proti jeho přesvědčení, nechtěl si stěžovat, být za slabocha, jak on lidi neschopné vyrovnat se s problémy nazýval, ale Foglar splňoval podmínky pro to, aby si ho většina vybrala jako otloukánka. Vada řeči, oční vada, neúplná rodina, skvělý prospěch, přistěhovalec odjinud, nejspíš introvert, myslím, že minimálně posměškům se nevyhnul. To všechno byl podle mého názoru i důvodem jeho samoty v dospělosti, neuměl to s ženskými, navíc mu chyběl otec, vzor. Synové vyrůstající jen s matkami neuzavírají manželství tak často jako ti z úplných rodin nebo rodin, kde se rodiče rozvedli, ale s otcem je syn v kontaktu. Tím jsem se dostal trochu jinam, ale píšu to záměrně. Stále se setkávám s názorem, že Foglar byl pedofil nebo homosexuál. Odlišná sexuální orientace není nic, co by mohl člověk ovlivnit, a já na ní neshledávám nic závadného, ani to, kdyby Foglar pedofil nebo homosexuál byl, co mě na tomto tvrzení, veřejností často braném jako fakt, štve nejvíce vědomí, že jde s největší pravděpodobností o lež, kterou lidé rádi šíří a zapadá jim do jejich uvažování "psal pro děti, stýkal se s dětma, neměl ženskou=úchylák". Pokud jde o šikanu a Foglara, stejně jako jiná citlivá témata

Komentář ze dne: 13.05.2015 22:25:35     Reagovat
Autor: - Nadržený felčar (@)
Titulek: Dokončení
Pokud jde o šikanu a Foglara, stejně jako jiná citlivá témata a záležitosti čistě soukromého charakteru, které byly a jsou po jeho smrti docela dost probírána, byl bych radši, kdyby s v nich už nikdo nerýpal a nestavěl na nich své články. Jako má právo na soukromí kdokoliv z nás, měl by na něj mít právo i Foglar.

Komentář ze dne: 13.05.2015 23:01:15     Reagovat
Autor: - Nadržený felčar (@)
Titulek: Dodatek
Těmi články jsem měl na mysli články o Foglarově životě, úryvky deníků apod., nikoliv články tématické.

Komentář ze dne: 14.05.2015 04:46:07     Reagovat
Autor: - Krizmen (@)
Titulek: Fenomén Foglar
Pro anonymního přispěvatele: Vaše komentáře jsou zajímavé. Možná by na Vaši otázku, zda se někdo zabýval Foglarem odborně odpověděly sborníky Fenomén Foglar, které byly vydány v letech 2007 a 2008 Památníkem národního písemnictví a Prázdninovou školou Lipnice. Doporučuji jejich vypůjčení v knihovně (nejsem si jistý, zda jsou ještě k zakoupení, přece jenom, uběhl již nějaký čas).

Komentář ze dne: 17.05.2015 20:55:44     Reagovat
Autor: - choze (@)
Titulek: Děkuji za chválu
a souhlasím, zajímavých pohledů na Foglara jeho tvorbu je jistě povícero a Dvorského kniha je skutečně výborná.

  Reklama
Foglarovské výroky
Svátek má Radomír
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
fotky
"K uskutečněnému setkání jsem udělal hromadu fotek, dávám je dohromady, zájemci si mohou napsat na adrese redakce@exospace.cz. S uvedením zdr ... "
Před sto třinácti lety se narodil Jaroslav Foglar. Sto deset let prorockého přání Jindřicha Foglara
bez titulku
"ANONYM - mně se líbí jak se Petr V. nezmůže na nic jiného než se podepsat jako vy a psát za vás. Winoga - to je dobře!"
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Song
"Všem čtenářům Bobří stopy mohu slíbit, že si Songovy vzpomínky (nejen) na tábory s Jestřábem budou moci přečíst. Dnes jsem s tímto mladíkem ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Už je načase...
"...abyste náš ústav navštívil. Mými ústy budete co nejsrdečněji uvítán - a tentokrát se určitě nebude jednat o politováníhodné nedopatření, ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
lékařská péče
"A jinak se omlouvám za předchozí příspěvek. Slibuju, že na tu léčbu u psychologa již vážně nastoupím."
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Už zase prudí
"-setkání s lidmi ze SPJF a SNJF, kteří veřejně zesměšňují jiné lidi a štvou proti nim veřejnost -zbaví lidí, které jim dělají neuvěřitelnou ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Ještě jednou k videu
"Mildovi a Šachínovi děkuji za zaznamenání vyprávění Songa. Především je nutné si uvědomit, že záznam je. Dali jej k dispozici i ostatním... ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
zpověď
"Je jasné, že zpověď byla zaznamenána spíše amatérskými prostředky, ale zaplaťpánbůh za ni, jinak by nebyla žádná. Je škoda, že okolostojící ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Song a zátoka
"Poděkování za natočení Songa samozřejmě patří Mildovi a Šachínovi. Předpoklad byl, že Song bude hovořit u pomníku a stánkaři budou v lese, t ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Sluneční zátoka 2020
"Nazdar, bratři a sestry! Ahoj, kamarádi a kamarádky! Jsem velice rád, že i Vás zájem o Jestřába a vše s ním související přivedl, i ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Zátoka 2020 - jaká byla?
"V této diskusi se už opět začínají prolínat nesouvisející souvislosti, prezentace nepřesných údajů jako jako by to byla fakta atd. atd. Kdo ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Songovy paměti
"Ano, je třeba poděkovat za snahu o zaznamenání jakéhokoli záblesku spojeného s osobou Jaroslava Foglara a jeho práce, tím spíše že samotní o ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Video
"Určitě nikdo nebrání komukoliv nakoupit supertechniku a začít natáčet. Ostatní budou určitě rádi za zveřejnění. Chtěl bych poděkovat dvojici ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Vážený pane P. V.
"Děkuji Vám za Vaší kritiku. Nicméně je potřeba Vám (a samozřejmě i případným dalším kritikům vysvětlit), že natáčet toto video a uchovat tut ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Sluneční zátoka - Tábor Svobody
"Děkujeme ( www.pesaci.skaut-ssv.cz ) za pochvalná slova. Bylo pro nás velikou ctí, postavit "repliku" historického skautského tábo ... "
Rváčov - vontská komiksová sága
Sluneční zátoka - Tábor Svobody
"Bylo pro nás velikou ctí ( Skaut - S.S.V., Praha Kbely ), postavit ve Sluneční zátoce "repliku" hustorického tábora."
Devatenácté setkání foglarovců ve Sluneční zátoce v sobotu 20. června
bez titulku
"Tak to se vám hoši moc nepovedlo. Dobrý záměr, technicky špatně provedený (nepodařilo se zklidnit okolí, mikrofon zřejmě daleko od úst), se ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Setkání u rodného domu JF - pondělí 6. 7. ve 13.13 h
"Napsal-li Martin Rosol před závěrem výstavy k osmdesátinám Marko Čermáka, že všech 113 sazeniček ginga bylo návštěvníky rozebráno, byla to p ... "
113 sazeniček Ginga ke 113. výročí narození Jaroslava Foglara
Poděkování
"Velký dík patří Všem, kteří se jakkoli podíleli na přípravě, organizaci a programu letošního deštivého setkání ve Sluneční zátoce! Dík a z ... "
Devatenácté setkání foglarovců ve Sluneční zátoce v sobotu 20. června
Před pěti lety zemřel mistr komiksů Kája Saudek, bylo by mu 85
"Foglarovi se líbil Dalším z námětů pro jeskyňářský komiks byl příběh od autora sci-fi románů Josefa Nesvadby. Nosek se dál obracel také na ... "
Rváčov - vontská komiksová sága
Poděkování
"O repliku Tábora Svobody 1945 se pro letošní setkání příznivců díla a výchovného odkazu Jaroslava Foglara ve Slunešní zátoce postaral skauts ... "
Rváčov - vontská komiksová sága
Celá sága RŠ a Stínadel začala v letech 1914-1915
"na dvoře U Roubíčků. Existují dokonce i fotografie, dle kterých J.Fischer namaloval první verzi slavného prvního komixu RŠ a následně také p ... "
Rváčov - vontská komiksová sága
Naprosto dokonalá lahůdka :) nechť se Nadaci
"i nadále daří v její nakladatelské činnosti, protože Švýcarská dobrodružství se všemi přílohami jsou bombastické ... "
Jestřábova švýcarská dobrodružství. Vyšla tématická knížka s autentickou podobou Foglarova deníku z roku 1920
Dlouho očekávané 2. vydání je
"vynikajícím počinem dvojice Jury a Pedra :) Nová kapitola o "ženách v životě Jestřába" je vskutku překvapivá a v mnohém předčila m ... "
Stoletý hoch od Bobří řeky. Vychází druhé doplněné vydání knihy Jiřího Zachariáše
bez titulku
"Ginkgo, které jsme si se ženou donesli domů z autogramiády Marko Čermáka, se má prozatím čile k světu :-) [img]https://i.ibb.c o/SwsXWsj/ ... "
113 sazeniček Ginga ke 113. výročí narození Jaroslava Foglara

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .