| STÍNADLA |
Bohousek Soutěžime s Bohouškem
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: Strach a smrt v díle Jaroslava Foglara
ze dne 08.03.2015, autor článku: Josef Blažek - Choze

Komentář ze dne: 09.03.2015 14:55:47     Reagovat
Autor: - Ivo Fencl (Ivo.Fencl@iol.cz)
Titulek: :-)
Bezvadný článek.

Komentář ze dne: 31.03.2015 11:34:59     Reagovat
Autor: - Krouža (milakrouzek@centrum.cz)
Titulek: Paráda!
Přečteno jedním dechem - skvěle napsáno. Foglar uměl nejen skvěle navodit ponurou atmosféru, ale i atmosféry jiné - jako například večery v přírodě:
V kraji byl klid. Bylo něco tak tajemného a krásného v tom tichu! Hoši mnoho nemluvili, jen pozorovali usínající kraj.
V dálce už večer doléhal.
Větřík přinášel vůni kvetoucích luk.
Tu a tam někde vyskočilo do šera žluté světýlko. To na samotách rozsvěceli.
Sedmikrásky se už zavíraly a včely přestaly bzučet na jitroceli.
Lesy v kopcích zmodraly, pak zšedly, až zmizely docela. Na potoce začaly kuňkat žáby v rákosí.
Vše usínalo v rudé záři červánků.
To člověk úplně vidí před sebou :-)
A ta jeho "povídka" Pojď se mnou tam, kde je nebe vysoké a modré.... ta je přímo geniální :-)
Díky moc za prima čtení

Komentář ze dne: 06.04.2015 16:13:29     Reagovat
Autor: - Gimp (@)
Titulek: Dobré to bylo
Hm, Foglara má autor zmáknutého, článek se mi hodně líbil. Možna by stálo za to zmínit také šikanu a s ní spojené myšlenky na sebevraždu u šikanovaných obětí a rozepsat se více o postavách pomatenců, které se sem tam objevují i v románech nebo v RŠ.

Piš prosím o Foglarovi a o Stínadlech dále, Choze.

Komentář ze dne: 07.04.2015 17:25:47     Reagovat
Autor: - Dernet a spol. (@)
Titulek: Proč jen my?
Autor předchozího komentáře píše, že by se v článku Strach a smrt v díle J.F. měly více rozebrat postavy pomatenců. Ale proč jenom ty naše, literární?! Vždyť ve světě mezi tzv, foglarovci běhá po republice hned řada skutečných, živých pomatenců - a nikdo se jimi nezabývá... A dokonce mají zastoupení i v řídících funkcích foglarovských spolků :-)

Komentář ze dne: 07.04.2015 17:55:26     Reagovat
Autor: - Gimp (@)
Titulek: Dobré to bylo
V mém komentáři navrhuju (i když je to myšleno spíš jako přání). Nepíšu, že by se něco mělo. A proč jen ty literární? No protože jako autor komentáře si přeju, aby se Choze v případném svém dalším článku, novém či doplněném, zabýval literárními postavami, protože mě zajímá především Foglarovo dílo a Foglar.

Komentář ze dne: 08.04.2015 17:50:05     Reagovat
Autor: - choze (@)
Titulek: Díky
Děkuju všem za ohlasy, jsem rád, že se článek líbil, nosil jsem ho v hlavě pár let, než jsem se odhodlal. Foglarovští pomatenci i téma šikany a sebevraždy jsou rozhodně dobré výchozí body pro další článek (tedy ne, že bych si bral z foglarovek jen to temné, oceňuju je i v mnoha jiných směrech :), nechám si to projít hlavou...

Komentář ze dne: 13.05.2015 22:17:17     Reagovat
Autor: - Nadržený felčar (@)
Titulek: Díky
Skvělý článek. Snad první, který rozebírá Foglarovo dílo jinak, než jak je u Foglara zvykem.
Neviděl jsem snad jediný dokument (a viděl jsem všechny, které byly o Folgarovi natočeny) a nečetl jediný článek, kde by se pořád dokola neomílal smysl pro spravedlnost, čest, výpravy, dobrodružství (nic proti smyslu pro spravedlnost, cti, výpravám a dobrodružství!) , kde by se na Foglarovy knihy nepohlíželo jinak, než jako na literaturu pro mládež od táborového vedoucího. Jako by některá jeho dílo nesnesla ta nejpřísnější měříka a nedalo se na ně nahlížet jako na opravdovou literaturu, jako by Foglar nebyl skutečný spisovatel, nikoliv jen "spisovatel".

Foglarovo dílo by se dalo rozebrat z jiných pohledů, když se toho chopí lidé vyznající se v problematice (u Foglara podle mého názoru bohužel platí ono "Mnoho povolaných, málo vyvolených").
Například jak se učil Foglar psát, jestli se tedy vůbec učil. Jeho prvotiny jsou z literárního pohledu trochu jednodušší, točí se kolem jednoho dvou témat (přátelství, táboření) s poselstvím "Buďte dobrými děvčaty a hochy", ale postupem času se z Foglara stal regulérní spisovatel. Učil se od nějakého kolegy nebo scénáristů jak psát, jak vykreslovat charaktery, věděl něco o expozici, kolizi, nebo jsou jeho díla čistě tvorbou spisovatele "samouka", který se o teorii vypravování vůbec nezajímal? Co mu bylo studijním materiálem? Kteří spisovatelé byli jeho oblíbenými? Co Foglar a filmy? Která díla, ať literární nebo filmová, ho nejvíce ovlivnila, inspirovala?

Velmi dobře se rozboru Foglarova díla, i když jen trilogie, chopil M. Dvorský, ten se však zabýval hlavně obsahem trilogie, nikoliv formou. Váš článek je také zajímavý a kouká na Foglarovo dílo jinak, než jak se obyčejně dělá. Za to Vám patří dík ;-) Nic proti článkům od jiných autorů, na internetu nebo jinde, včetně v posledních dnech diskutovaných Sborníků (které si rád přečtu), ale je to vše na jedno brdo. Může někdo z vás namítnout, že s

Komentář ze dne: 13.05.2015 22:24:44     Reagovat
Autor: - Nadržený felčar (@)
Titulek: Pokračování
Může někdo z vás namítnout, že si mohu napsat takový rozbor sám. To bych jistě mohl, ale na rozdíl od jiných si nemyslím, že jedinou kvalifikací k rozboru je láska k Foglarově dílu nebo osobní vzpomínky na Jestřába, ale že jistá erudice v problematice a celkově v oboru (např. naratologie, bohemistika, literatura) je nutná, a tím se chlubit nemohu, jsem jen obyčejný felčar-cvokař. A psát články, které již několikrát napsali jiní, mi přijde, na rozdíl od jiných, zbytečné.

ad šikana
Ta je Foglarem často naznačována nebo popisována. Domnívám se, vzhledem k Foglarově plachosti v dospělosti a úniku ke klukovským radovánkám (a nemyslím tím rozhodně to, co některé z vás nemravů napadne jako první), že obětí šikany se stal Foglar sám. Nikdy to více nerozebíral, nesvěřoval se s tím, protože to bylo proti jeho přesvědčení, nechtěl si stěžovat, být za slabocha, jak on lidi neschopné vyrovnat se s problémy nazýval, ale Foglar splňoval podmínky pro to, aby si ho většina vybrala jako otloukánka. Vada řeči, oční vada, neúplná rodina, skvělý prospěch, přistěhovalec odjinud, nejspíš introvert, myslím, že minimálně posměškům se nevyhnul. To všechno byl podle mého názoru i důvodem jeho samoty v dospělosti, neuměl to s ženskými, navíc mu chyběl otec, vzor. Synové vyrůstající jen s matkami neuzavírají manželství tak často jako ti z úplných rodin nebo rodin, kde se rodiče rozvedli, ale s otcem je syn v kontaktu. Tím jsem se dostal trochu jinam, ale píšu to záměrně. Stále se setkávám s názorem, že Foglar byl pedofil nebo homosexuál. Odlišná sexuální orientace není nic, co by mohl člověk ovlivnit, a já na ní neshledávám nic závadného, ani to, kdyby Foglar pedofil nebo homosexuál byl, co mě na tomto tvrzení, veřejností často braném jako fakt, štve nejvíce vědomí, že jde s největší pravděpodobností o lež, kterou lidé rádi šíří a zapadá jim do jejich uvažování "psal pro děti, stýkal se s dětma, neměl ženskou=úchylák". Pokud jde o šikanu a Foglara, stejně jako jiná citlivá témata

Komentář ze dne: 13.05.2015 22:25:35     Reagovat
Autor: - Nadržený felčar (@)
Titulek: Dokončení
Pokud jde o šikanu a Foglara, stejně jako jiná citlivá témata a záležitosti čistě soukromého charakteru, které byly a jsou po jeho smrti docela dost probírána, byl bych radši, kdyby s v nich už nikdo nerýpal a nestavěl na nich své články. Jako má právo na soukromí kdokoliv z nás, měl by na něj mít právo i Foglar.

Komentář ze dne: 13.05.2015 23:01:15     Reagovat
Autor: - Nadržený felčar (@)
Titulek: Dodatek
Těmi články jsem měl na mysli články o Foglarově životě, úryvky deníků apod., nikoliv články tématické.

Komentář ze dne: 14.05.2015 04:46:07     Reagovat
Autor: - Krizmen (@)
Titulek: Fenomén Foglar
Pro anonymního přispěvatele: Vaše komentáře jsou zajímavé. Možná by na Vaši otázku, zda se někdo zabýval Foglarem odborně odpověděly sborníky Fenomén Foglar, které byly vydány v letech 2007 a 2008 Památníkem národního písemnictví a Prázdninovou školou Lipnice. Doporučuji jejich vypůjčení v knihovně (nejsem si jistý, zda jsou ještě k zakoupení, přece jenom, uběhl již nějaký čas).

Komentář ze dne: 17.05.2015 20:55:44     Reagovat
Autor: - choze (@)
Titulek: Děkuji za chválu
a souhlasím, zajímavých pohledů na Foglara jeho tvorbu je jistě povícero a Dvorského kniha je skutečně výborná.

  Reklama
Foglarovské výroky
„Křičte si na mne, řežte si mne, mučte si mne chlebovou polívkou - přece jsem nejšťastnějším chlapcem: Vždyť jsem viděl Rychlé šípy!“ - Tlouštík v den svého prvního setkání s Rychlými šípy.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
Kdy vyjdou nové Rychlé šípy?
"Už se těším na vydání nových příběhů Rychlých šípů. I když už scénáře nepíše pan Foglar a obrázky budou také trochu jiné, než byly od Jana F ... "
TV Polar (7. 8. 2019): Restart Rychlých šípů v podání současných tvůrců
"Velký dík!"
"Windy, budeš i nadále s námi a velký dík! Čest Tvé památce! E. Samek"
Vždy s úsměvem! Za Václavem Noskem – Windym
bez titulku
"Je škoda když odejde dobrý člověk. Ještě větší škoda je, když odejde vynikající člověk. A takový Windy byl. Už zůstanou jen vzpomínky. Vláďa ... "
Vždy s úsměvem! Za Václavem Noskem – Windym
Windy
"Windy,nikdy nezapomenu na tak přátelského a rovného člověka,jako jsi byl Ty,jsi příkladem nám všem ostatním,nezapomeneme. Jeep"
Vždy s úsměvem! Za Václavem Noskem – Windym
Babička
"Knihu již mám a je nádherná. Předmluva pana Svěráka mě dojmula k slzám. Všem fanouškům B. Němcové, Marko Čermáka Zdeňka Svěráka a Š. Barto ... "
S Marko Čermákem od Rychlých šípů po Babičku
Zdeněk Srstka
"K uvedenému článku lze připojit smutnou aktualitu, že 29. července 2019 zemřel herec Zdeněk Srstka, který si v seriálu zahrál vedlejší roli ... "
Několik poznámek k jubilejnímu uvedení seriálu Záhady hlavolamu v České televizi
Děkuji za vysvětlení
"Ahoj Bobo, děkuji moc za vysvětlení, kdy co vyjde. To bude radosti pod stromečkem. :-)"
Výloha plná foglarovek z Albatrosu
Ad Poselství ze Stínadel
"Je pravda, že došlo k přesunu několika titulů Albatrosu za jara na podzim. Na podzim tedy vyjde Poselství ze Stínadel, Dobrodružství z Zemi ... "
Výloha plná foglarovek z Albatrosu
Poselství ze Stínadel
"Chybička se vloudila do odkazu: https://www.databazeknih.cz/knihy/stinade lska-trilogie-poselstvi-ze-stinadel-396680"
Výloha plná foglarovek z Albatrosu
Poselství ze Stínadel
"Našel jsem jen toto.. https://www.databazeknih.cz/knihy/stinadelska-tr ilogie-poselstvi-ze-stinadel-396680 Není to přímo od Albatrosu, ... "
Výloha plná foglarovek z Albatrosu
A poselství ze Stínadel?
"A jak to prosím vypadá s tou knihou Poselství ze Stínadel, jejíž vydání bylo samotným Albatrosem inzerované na květen a stále se nic neděje. ... "
Výloha plná foglarovek z Albatrosu
Albatros se nezasekl
"Pokud je mi známo, tak Albatros se nezasekl a po prázdninách vyjdou dva nové tituly, a to Dobrodružství v Zemi nikoho s ilustracemi Jindřich ... "
Výloha plná foglarovek z Albatrosu
Albatros
"Nevíte někdo proč se zasekl Albatros s vydáváním dalších foglarovek? Plus mělo tuším snad už v dubnu vyjít mimo řadu Poselství ze Stínadel a ... "
Výloha plná foglarovek z Albatrosu
Záleží na perspektivě
"Libore. odpověď je možná dost jednoduchá. Jedním vysvětlením může být fakt, že příznivci autora knih Old Shatterhanda ještě s touto E-Mai ... "
V říši sedmé velmoci. Dokumentární film z let 1940-41 o výrobě časopisu Mladý hlasatel nyní na DVD
Regulérní zpravodaj
"Chci se, prosím, zeptat, zda se neplánuje vydávání časopisu oficiálně, jako regulérního zpravodaje? Vypadá to totiž skvěle, aktuální nadčaso ... "
Vyšla letní "bleskovka" magazínu V Jestřábích pařátech. Zve na komentovanou prohlídku výstavy Jiřího Filípka
Obal na DVD
"Dobrý den, Moc děkuji za DVD. Je to opravdu zajímavý a raritní materiál. Vzhledem k tomu, že DVD je dodáváno pouze v průhledné pošetce, ch ... "
V říši sedmé velmoci. Dokumentární film z let 1940-41 o výrobě časopisu Mladý hlasatel nyní na DVD
Komentovaná prohlídka výstavy
"V neděli 28. července 2019 od 15 hodin si bude možno výstavu malíře Jiřího Filípka v Kostelci nad Černými lesy prohlédnout s komentářem samo ... "
V Kostelci nad Černými lesy začíná výstava Jiří Filípek 50+
Foglar ne? May ano?!
"Jak to, že proti emailové adrese pana Škváry "karelmay@seznam.cz" nebrojí příznivci německého indiánského románopisce stejně, jako ... "
V říši sedmé velmoci. Dokumentární film z let 1940-41 o výrobě časopisu Mladý hlasatel nyní na DVD
Mimochodem...
"...Julie A. Seton, PhD., je velice pohledná dáma, která má šmrnc! Je radost ji poslouchat, i radost na ni pohledět... Link: https://www.li ... "
Přednáška vnučky E. T. Setona Lovec vlků Ernest Thompson Seton v polovině prázdnin v Praze
Bucharem na hlavu hřebu
"I když se předchozí komentář Leoše Novotného trochu minul místem zveřejnění (je napsán k článku o loňském sedmém sborníku, ale patřil by k l ... "
Vyšel Sborník nezávislých foglarovců č. 8
Dotaz
"Přečetl jsem si sborník č. 8, kde byl zveřejněn text Jury Stegbaura v doplněné podobě než je uveden zde na Bohouškovi. Zajímalo by mě proč j ... "
Nakladatelství Ostrov vydalo sedmý sborník kruhu přátel odkazu Jaroslava Foglara
Výročí
"Blíží se výročí této úžasné expedice na Podkarpatskou Rus. Rád na celou expedici vzpomínám."
Expedice Po stopách Hochů od Bobří řeky (20. - 26. července 2009)
Přehled vydaných čísel
"Mě by docela zajímalo, jestli někde na netu není přehled všech vydaných čísel s možností jejich prohlédnutí. Určitě by to bylo přínosné. Dě ... "
Vychází letní číslo oldskautského zpravodaje V jestřábích pařátech
Sborník
"Nazdar, foglarovci! Sborníky NF jsem měl v rukou vždy jen na Setkáních skautských sběratelů v Praze ve Fantově budově hlavního nádraží, ale ... "
Vyšel Sborník nezávislých foglarovců č. 8

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .