| STÍNADLA |
Bohousek Soutěžime s Bohouškem
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: V dnešním světě chybějí Foglarovy ideje
ze dne 07.03.2016, autor článku: Jáchym Pantálek

Komentář ze dne: 08.03.2016 11:57:08     Reagovat
Autor: - Martin Bauman (bauman@seynam.cy)
Titulek: Kdo z vás se otužuje?
Tohle žalkání nad úpadkem nových generací, potažmo lidské společnosti a světa vůbec je tu už odpradávna a s časem se moc nemění. Ono je snadnější naříkat, jak se všechno zhoršilo, než se pokusit pochopit, že svět se prostě den za dnem mění a nikdy nebude takový, jako dřív. A především nebude nikdy takový, jako v románech Jaroslava Foglara - on totiž takový ani nikdy nebyl. Ve skutečném světe vždycky byly války, nenávist a kruté činy, je třeba si sundat růžové brýle nostalgie a podívat se na minulost realisticky. Dnešní mládež sice možná nečte Foglara, ale má jiné knihy, také plné fantazie i pozitivních poselství. Stačí jen na chvíli přestat hořekovat a podívat se na dnešní svět jinýma očima.

Komentář ze dne: 11.03.2016 16:27:43     Reagovat
Autor: - IvoFencl (Ivo-Fencl@iol.cz)
Titulek: ba dokonce
Ba dokonce ty nej foglarovky často byly psány ve stínu války nebo přímo za války.

Komentář ze dne: 12.03.2016 03:21:06     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV (topaz3011@seznam.cz)
Titulek: Čím žije dnešní mládež?
Úvaha zde: http://exospace.cz/cim-zije-dnesni-mladez

Někol ik neumělých fotek zde: http://exospace.cz/galerie/nggallery/astroart/prah a-astronomicka

Několik (lepších) fotek našeho člena Ládi Lahody zde: http://www.podzemi.eu/fotografie/12/nahled.htm

Pro zájemce Záhada hlavolamu zde: http://exospace.cz/filmy-a-videa/ostatni/2/#6

Komentář ze dne: 13.03.2016 13:31:21     Reagovat
Autor: - PM (@)
Titulek: Čím žije dnešní mládež a děti?!
Převážná část dětí žije sněním o youtuberech jako je Vaďák, Hogy, Kovy, Falenka, Pedro, Nejfake a Jirka Král... To jsou jejich hrdinové.

Komentář ze dne: 13.03.2016 16:25:40     Reagovat
Autor: - VojtaV. (@)
Titulek: Co je to za partu?
...Vaďák, Hogy, Kovy, Falenka, Pedro, Nejfake a Jirka Král... Co je to za partu? Jacísi známi youtubeři, hrdinové dnešních ...náctiletých?? Já o nich nikdy neslyšel, asi proto, že nejsem "náctiletej". Z těch jmen znám jedině Pedra (někdejšího dvojkaře Jiřího Zachariáše), a pak se tak jmenoval cikánek se psem Dingem z románu Dobrodružství v Zemi nikoho. Ale o nich asi řeč není, co?!

Komentář ze dne: 13.03.2016 18:36:12     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV (topaz3011@seznam.cz)
Titulek:
Nikoho z těch plantážníků neznám a nezná je nikdo z naší bandy. My se věnujeme zajímavějším věcem. Ale nepopírám, že je to hit dneška. Mládeži chybí pracovitost, strach, úcta ke starším. Jsem přesvědčen, že mnoho se od dob psaní foglarovek změnilo, i když doba je bezpečnější/nebezpečnější (nehodící se škrtněte). Však jsem o tom psal, viz výše.

Komentář ze dne: 13.03.2016 20:38:37     Reagovat
Autor: - PM (@)
Titulek: Když něco neznám, tak to neznamená, že to není.
Pro většinu české mládeže a dětí jsou výše jmenovaní hrdinové. To je skutečnost. Ovšem tato skutečnost se neprojevuje v mediálním světě. Na ČT 1, na Nově je těžko uvidíte. Neřeknou vám o nich. Přesto existují a jsou pro mladé hrdiny. Jejich vliv roste a najdete mezi nimi charaktery typu Mirka Dušína, ale i ty s vlastnostmi jiného typu... Můžeme věřit, že ony krásné foglarovské sny jsou ty pravé, doba jde dál a směr zájmu si našel svoji cestu. Mění se formy, nikoliv touhy, přání a vzhlížení k vzorům a hrdinům.

Komentář ze dne: 13.03.2016 23:52:57     Reagovat
Autor: - VojtaV. (@)
Titulek: Tak to opravdu není moje parta...
Nejdřív jsem požádal pana Googla, aby mě navedl k partě se jmény: Vaďák, Hogy, Kovy, Falenka, Pedro, Nejfake a Jirka Král. Pan Google takové nezná, ale doporučil mi: Vaďák, Hoggy, Kovy, Fallenka, Pedro, Nejfake a Jirka Král. A to mi pak vyskočila šňůra youtubovejch vídeí. Jedno jsem zhlédl - a stačilo mi to. Ta jestli tohle jsou hrdinové dnešních youngerů, tak potěšpámbů. Ale oni z těch blbostí vyrostou. Koho to baví, nic proti tomu - ale jsou to voloviny!

Komentář ze dne: 14.03.2016 00:50:17     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV (topaz3011@seznam.cz)
Titulek:
Netvrdím, že takové zjevy nejsou - jedním z nich je synátor šéfa, nadšený youtubař. Ale tvrdím, že jsem několik jejich produktů viděl a docela mi to stačilo. Mládeži holt chybí soudnost a trocha sebekritičnosti. Ale nejsou všichni takoví. Jak říkám, stačí se podívat na produkci kluků z mé redakce. A jsou to teenageři jako oni. Jenže zatímco po těch prvních neštěkne pes, ti naši jsou součástí něčeho, co, troufám si tvrdit, svým zaměřením, složením a úspěchem nemá v této republice obdobu...

Takže recept pro kluky a holky zní: Nečekejte, že úspěch přijde hned, musíte na sobě makat. To, že ze sebe necháváte dělat idioty a ještě se při tom filmujete, je věc jedna, ale nečekejte, že to někdo ocení za rok, dva, pět let. Naopak se spíš za svoje projevy budete stydět. Pokud máte zájem něco tvořit, chcete, aby po vás něco zůstalo, musíte nejprve na sobě zamakat a změnit sebe sama. Jinak zůstanete těmi stejně směšnými, jakými jste byli, a nic na tom nezmění ani vaše pitoresktní chování.

Komentář ze dne: 14.03.2016 11:57:50     Reagovat
Autor: - PM (@)
Titulek: Věc názoru
Je věcí každého co považuje za přínosné, zajímavé, dobré. Nicméně je nutné se smířit s fakty, že tyto youtubery oslovují společnosti O2, CocaCola, Milka atd.... dokonce i ministerstva ČR a mají o ně zájem, resp. o jejich pomoc při šíření informací. Proč? Protože dovedou oslovit mladé i děti... Kdo v tom současném mediálním světě dětí hledá špatnost, ten jí najde, ale najde jí i v klasické zábavě např. televize. Usuzovat podle několika zhlédnutých videí je zkreslující. Nicméně sály kin i výstavních hal se plní právě díky těmhle "hrdinům" youtuberům. To je fakt se kterým Vy, já i Bohoušek nic nenadělá.

Komentář ze dne: 15.03.2016 00:03:57     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV (topaz3011@seznam.cz)
Titulek:
Souhlasím, ale rozhodně to není důvod, proč bych si měl těchto individuí nějak vážit. To, že je mládež zblblá a jde za každým individuem, které ze sebe je ochotno udělat kreténa, nevypovídá nic o schopnosti těch aktérů, ale spíš o divném stavu mládeže. Které chybí pozitivní vzory, zájem o něco pořádného, hodnotného, povznášejícího, něco, co z nás dělá víc lidi než předvádějící se zvířata.

Naši kluci jsou normální, trochu střelení, ale odvádějí spoustu práce, která oslovuje tisíce lidí daleko důstojnějším, trvalejším a hodnotnějším způsobem. Bez jakékoliv diskuse a sotva se může najít někdo svéprávný, kdo by dokázal posuzovat naši práci a práci těchto týpků jinak. Debila dokáže ze sebe udělat každý. Ale v 17 odvádět práci lepší jak dospěláci, to asi ne. (Marek z naší redakce dostal před pár týdny ocenění od společnosti CometBase za mimořádný příspěvek k popularizaci komet a jejich pozorování; jako jediný v Česku a nejmladší na světě. Je zcela bez debat, proč si budu radši cenit jeho než infantilní puberťáky.)

Díky práci těchto náctiletých kluků je naše redakce jednou z nejúspěšnějších astro-kosmo redakcí na českém Facebooku s největším počtem příspěvků a interakcí čtenářů. Před námi jsou jen skutečně profesionální redakce! Tak co, kdo dokáže oslovit masy? My rozhodně.

Komentář ze dne: 15.03.2016 06:19:28     Reagovat
Autor: - Krizmen (@)
Titulek: Tak si tady čtu
... ať už příspěvek do soutěže o placky nebo komentáře... Podle mě nejhorší je vnucování Foglara. Sám jsem si dílo Jaroslava Foglara našel a jsem přesvědčený, že tak je to nejlepší. Stejně tak si děti dnes nacházejí to, co je zajímá. Ať už jsou to youtubeři nebo on-line hry. Foglar prostě už nikdy nebude "to hlavní" - s tím se prostě smiřte a neplačte nad tím. Je to hlavně tím, že nežije, že se dostal do čítanek ve škole, stal se tzv. klasikou. A pokud nějaký kluk či holka objeví Foglara trochu jinak než v čítankách (kde se neustále omýlají Rychlé šípy, Ježek v kleci a ještě Hoši od Bobří řeky), pak mu přeji hodně radosti na stezce plné dobrodružství a mám z toho radost ;-)

Komentář ze dne: 15.03.2016 22:10:30     Reagovat
Autor: - Akademie Jaroslava Foglara (@)
Titulek: LXXVI. kolegium AJF
Přestože jsem přesvědčen, že obdiv k "youtuberům" typu Vaďáka a spol., (osobně nic proti nim, ale jsou mi naprosto ukradeni) či jiným "hrdinům" a "vzorům" mládeže dneška" tohoto ranku, je synonymem současného povrchního "action & event." nazírání na svět. A je mi dvojnásob ukradeno toto nazírání od Coca-Cola Company, O2 a podobných korporací, když tyto bezduché týpky podporují. Nemíním však o tom vynášet moudra či nemoudra v komentářích Bohouška.
Místo toho zvu zájemce (mimo konkrétních osob s visačkou "persona non grata") na další, v pořadí již LXXVI. setkání kolegia Akademie Jaroslava Foglara. Uskuteční se ve středu 16. 3. 2016 od 18 hodin na tradičním místě, v klubovně Okrasní rady Junáka Praha 2, Bělehradská 51.
V programu se budeme mj. zabývat tematikou této diskuse na Bohouškovi, představíme si novinky alternativní (undergroundové) scény, která dílem navazuje a rozvijí odkaz J.F., naposledy v tomto akademickém roce vzplanou ohnivé jazyky "rozsvíceného čaje" Martina "Pilgrama" Rosola, zazpíváme si foglarovské i nefoglarovské písničky atd. atd. atd.
Hostem K-AJF bude tentokrát naprosto výjimečná osobnost českého skautingu - dlouholetý předseda Junáka v okrese (obvodu) Prahy 2: Eduard Marek - Hroznýš. Činovník, který po mnoho let "skautsky šéfoval" Jaroslavu Foglarovi, jako vůdci podřízené výchovné jednotky (oddílu), zavzpomíná na řadu setkání i spolupráci s Jestřábem.
Ojedinělost setkání s Eduardem Markem podtrhuje skutečnost, že br. Hroznýš bude hostem setkání doslova v předvečer svých 99 narozenin (* 17. 3. 1917)!!!
Se stiskem levice (sesle) i pravice
Slavomil Janov (Nashville)
vůdce 48. klubu OS Jestřábi Praha,
prezident Akademie Jaroslava Foglara
:-)

Komentář ze dne: 16.03.2016 03:19:17     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV (topaz3011@seznam.cz)
Titulek:
Já žádného Foglara nikomu nevnucuju, ale taky o něm nemlčím. A v naší redakci je to díky mně téma. Přivedl jsem Láďu Lahodu, který je bývalým junáckým vůdcem, znalec Foglarova díla a fotograf nejen stínadelských uliček. Troufám si tvrdit, že i ti, kterým to nic neříkalo, mají přinejmenším zájem; podobně, jako jim byl ukradený nějaký výcvikový prostor Ralsko nebo sklady jaderné munice. Chce to přizvat lidi, kteří jsou znalí, něco ví a dokážou oslovit. Náš nejmladší člen po zhlédnutí některých dokumentárních filmů z produkce členů naší redakce o Ralsku a přítomnosti jaderných bomb v ČSSR prohlásil, že je to lepší jak podobné filmy v televizi. Neumětelskými, ale vyumělkovanými fotkami ze Stínadel mučím naše čtenáře, a oni to kupodivu oceňují. Zásadně nesouhlasím s tím, že Foglar nemá co říci dnešním dětem. Ve skupině Přátelé ExoSpace je jeden jedva čtrnáctiletý kluk, který je Stínadly fascinován. Měli jsme v redakci dvanáctiletého, který vydržel s tímto tématem trávit celé večery. Troufám si tvrdit, že dokážu všem, mladším i starším, předávat všechno, co chci. Proto taky vedu naprosto nepravděpodobnou redakci lidí ve věku od puberťáků po důchodce, zaměřenou na astronomii, fyziku, kosmologii, kosmonautiku, podzemní a vojenské stavby, svobodný software - a Stínadla.

Budiž to jako příklad, že to fakt jde a funguje. O Stínadlech bude i jedna prezentace na chystaném FYZIKÁLNÍM semináři.

Komentář ze dne: 16.03.2016 03:41:39     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV (topaz3011@seznam.cz)
Titulek: !!!!!
Stínadla a Foglar dneska už nikoho neoslovují?

A CO JE TOHLE???
http://exospace.cz/wp-content/gallery/pr aha-astronomicka/stinadla7.jpg
http://exospace.cz /wp-content/gallery/praha-astronomicka/stinadla9.j pg
http://exospace.cz/wp-content/gallery/praha-as tronomicka/stinadla11.jpg

PS: Právě jsem vydal befel všem členům naší redakce, aby se vyjádřili k tomu, zda oficiálně do oblasti našich zájmů zařadíme Stínadla.

Komentář ze dne: 16.05.2016 21:14:59     Reagovat
Autor: - Míša (@)
Titulek:
Je mi 33 let a k foglarovkám jsem se dostala skrze mého tátu... Nikdy jsem do Skauta nechodila, ale tohle hnutí má mé velké sympatie..
Souhlasím s pisatelem.. Nedávno jsem si z nostalgie byla v knihovně půjčit jednu foglarovku, a knihovnice se na mě koukala, cože to čtu. A to jsem si myslela, že žijeme v době, kdy si můžeme číst, co chceme, aniž by na nás lidi koukali skrze prsty...

  Reklama
Foglarovské výroky
"Tak vám řeknu, že už mám té zimy až po krk! Místo jara zase ještě znovu sníh a mráz!" - Červenáček při pohledu z okna klubovny RŠ při plánování výpravy.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
bez titulku
"Objednal jsem si nyní 2. doplněné vydání na eshopu megaknihy a poslali mi místo toho 1. vydání :-) Tak nevím, jestli je to pech nebo ne :-)"
Paměti Marko Čermáka Poslední romantik v druhém doplněném vydání
Kniha a tiskové listy na výstavě
"Budou k dostání na výstavě kniha Poslední paběrkování a soubor tiskových listů? Bude výstava pro mimopražské otevřena i o víkendu? Na webu G ... "
Romantické paběrkování. Výbor povídek a článků Marko Čermáka
Připravuje se výstava Marko Čermák / 80 let
"V pražské Galerii 1 na nároží ul Štěpánská a V Jámě se připravuje výstava s název Marko Čermák / 80 let. Otevřena bude 5. března a potrvá do ... "
Romantické paběrkování. Výbor povídek a článků Marko Čermáka
bez titulku
"Jediné co mě trochu mrzí je to, že obě dvě doposud vydané knihy z edice Příběhy táborových ohňů od nakladatelství Turistashop (Soví jeskyně ... "
Junáci na Otavě. Čtvrté vydání táborového příběhu Josefa Pavla
bez titulku
"Objednáno :) Tábor na vodopády, Hoši od Bobří řeky, Soví jeskyně, Rychlé šípy, Cvoci, Chata v jezerní kotlině, Bratrstvo kočičí pracky, T ... "
Soubor 12 kreseb k 80. narozeninám Marko Čermáka právě vyšel
bez titulku
"Zajímalo by mě, jestli někdo nevíte, jaké se chystají další svazky této edice a kdy časově by měly vyjít. Rád bych si to pohlídal."
Junáci na Otavě. Čtvrté vydání táborového příběhu Josefa Pavla
bez titulku
"Skvělý! Ještě Jaroslava Nováka, a víc si nepřeji!"
Junáci na Otavě. Čtvrté vydání táborového příběhu Josefa Pavla
bez titulku
"Děkuji. Konečně někdo pochopil o co mi šlo. Rád mám ve věcech jasno. 100 ks je sběratelsky zajímavé. Ale 50 ks dotisk bude asi ještě zajím ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
Jednou to budou ceněné informace
"Že je něco důležitější neznamená, že to ostatní není též důležité. Tyhle informace o počtu výtisků, dotiscích, variantách atd. budou jedn ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
číslování
"Důležitější než číslování, je přeci obsah a četba vydávaných publikací. A za vydávání patří nadaci velký dík."
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
bez titulku
"Péťo, podle tebe je psychopat každý. Péťo, podle tebe je Kubala každý. Péťo, trpíš stihomamem a jsi Kubalou posedlý. Péťo, už si přiznej, ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
Edit k 27.lednu
"Dobrý den. Děkuji za odpověď. Záhada objasněna.. Z vaší odpovědi dovozuji, že kdo objednal do 24.1. dostane 1.vydání a kdo objednal pozdě ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
Edit Hromadných dopisů
"Dobrý den, žádný dotaz prostřednictvím nadačních kanálů ke mně nedorazil, tak Vám odpovím zde. Datum editu jsem změnila já a to ryze z p ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
Edit Hromadných dopisů
"Dobrý den, žádný dotaz prostřednictvím nadačních kanálů ke mně nedorazil, tak Vám odpovím zde. Datum editu jsem změnila já a to ryze z p ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
Edit k 27.lednu
"Děkuji Bobo. Napíši tam. Nevím, proč ,,neuvěřitelně zajímavá" .. Prostě jen zajímavá. Právě proto, že se to jeví jako banalita, ta ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
ad edit
"Znovu opakuji, napište nadaci, tam ten dotaz patří. Když vám odpověď přijde tak neuvěřitelně zajímavá, že by ji měl znát každý čtenář Bohouš ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
Edit k 27.lednu
"Právě proto, že se to nejeví podstatné, jsem zvědav, proč to Nadace změnila. Proč si dal někdo práci a změnil dataci o dva dny ? Nemyslím t ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
edit
"Nevím proč to píšete sem a nenapíšete nadaci, tohle opravdu nevím a hlavně vůbec nevím proč je to podstatné, když na smyslu věci se nic nemě ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
Odešel J. Vodenka
"Dnes jsem obdržel smutnou zprávu, že zemřel Jíra VODENKA - asi včera či v pondělí. Datum není ještě známo. Čest jeho památce!"
Z lednového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 15. 1. 2020
Edit k 27.lednu
"Nevíte, prosím někdo, proč Nadace změnila v Jestřábově obchodě info o tom, ze je všech 100ks rozebráno. Konkrétně se jedná o to, že dříve t ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
bez titulku
"Díky za komentář a ano, máte pravdu. Jistě by bylo bývalo lepší na výkřik Petra Kubaly nijak nereagovat. Z letité zkušenosti však vím, že te ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
bez titulku
"PetrV, nedávno jste panu Stegbauerovi podsouval neléčený mindrák, poruchu ososbnosti, dost slušný "issue", dalším jste doporučoval ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
díky
"Díky, Bobo, za tuto práci, která je dalším kouskem do sbírky sběratelů i dalších zájemců o dílo a život Jaroslava Foglara. Věřím, že zaujme ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
ad jaké dopisy
"Ahoj Krizmene, v tomto tě bohužel zklamu. Do žádných verzí jsme nešli, pouze pokud to byla verze vytvořená samotným Jestřábem, což je jeden ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .