| STÍNADLA |
Bohousek Hledáme Rychlé šípy
Rubriky
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv
Nejčtenější

Komentáře

ke článku: Protektorátní činnost Jaroslava Foglara podle knihy Zdeňka Bauera
ze dne 27.06.2018, autor článku: Ivo Fencl

Komentář ze dne: 27.06.2018 12:56:16     Reagovat
Autor: - František (@)
Titulek: překroucení skutečnosti
Ahoj, všimli jste si prosím někdo také překroucení skutečnosti na stranách 32 a 33? Autor píše, že Foglar nebyl architektem původní myšlenky klubů (dobrá) a potvrzuje to údajným Foglarovým citátem několik let před vznikem jeho klubů: Můžete psát ... zprávy ... ze svých klubů... (str. 34). Jenže tento text autor už na straně 33 přepsal špatně -- přímo na straně 34 totiž je reprodukce Čigoliga s původním tímto citátem, kde Foglar psal: "Můžete psáti do Čigoliga všechny správy ze své třídy nebo ze svého dorostu či skautského oddílu." Slovo "klub" Foglar vůbec nepoužil. A ač lze souhlasit s tím, že vynálezcem klubové myšlenky nebyl, dokazovat tento fakt pokroucením (hádám nechtěným) podloženého faktu není pro důvěryhodnost knihy i další bádání dobré.
Jinak je kniha vskutku studnicí informací a čte se takřka sama. :)

Komentář ze dne: 28.06.2018 15:18:45     Reagovat
Autor: - Slavomil Janov - Nashville (@)
Titulek: Celý náklad musí do stoupy!
Jak pěkná a faktograficky obsažná kniha to mohla být, prostě radost v ní číst, nebýt toho - jak v samém závěru své recenze píše Ivo Fencl - že "...snad jediným nedostatkem této knihy je vysokoškolský titul, jenž autor upřel současnému foglarologovi Slavomilu Janovovi v Poděkování..."
Toto je jistě kaz zcela klíčový, který nelze jen tak odbýt pouhým stručným recenzním konstatováním. No uznejte přece, že jinak kvalitní foglarologickou studii toto zcela znehodnocuje: Proto v souvztažnostech navrhuji, ať celý dosud neprodaný náklad jde šupem do stoupy, a knížky, které již prodány byly, ať jsou za protihodnotu vráceny nakladateli, aby je stihl stejný osud!
Věru, je to nepořádek (= bordel) v tom foglarovském světě: Jeden erudovaný historik je kýmsi kdesi nařčen, že se strpí, že je v titulcích v TV označován za historika, ačkoliv prý žádným historikem není, neboť pro toto označení prý nemá bezpodmínečně nutné univerzitní vzdělání, jinému je zase kýmsi jiným kdesi jinde VŠ titul odepírán...
Fialové kouzlo mastičkářky Jeremiášky na vás, plantážnící!
:-)
:-) :-)
:-) :-) :-)
Mgr. S.J.

Komentář ze dne: 28.06.2018 17:00:43     Reagovat
Autor: - Eddy (e.samek@seznam.cz)
Titulek:
Zdravím a informuji, že v novém čísle 7/2018 - "Nostalgie" je uveden obsáhlý článek: "Proč se Foglarovi seriál nelíbil?" Popisuje se zde natáčení slavného televizního seriálu "Záhada hlavolamu". Článek zaujme a jsou zde i hezké fotografie!
Přeji Vám pohodové letní dny!"
E. Samek

Komentář ze dne: 29.06.2018 10:18:21     Reagovat
Autor: - Připomínka (Ivo.Fencl@iol.cz)
Titulek:
Jen k tomu titulu Slávka Janova. Nejde ani tak o to, že mu je titul autorem upřen, ale že Slavomilovo jméno pan Bauer umístil těsně za další jména lidí, které v Poděkování tituluje.

Komentář ze dne: 01.07.2018 16:10:42     Reagovat
Autor: - Eddy (e.samek@seznam.cz)
Titulek: "Jindra Hojer vzpomíná!"
V novém dvojčísle časopisu "Téma": 26 - 27, je obsáhlý rozhovor s již 94-letým Jindrou Hojerem. Následuje pak článek s titulem: "Tajemství Rychlých šípů". S J. Hojerem hovořil a článek napsal redaktor Lukáš Kašpar. Je zde také řada hezkých snímků.
Příjemné letní dny Vám přeje
E. Samek

Komentář ze dne: 03.07.2018 10:10:20     Reagovat
Autor: - Akademie Jaroslava Foglara (@)
Titulek: Zdeněk Bauer bude uveden do AJF
Kniha o Foglarově činnosti v období Protektorátu Čechy a Morava je jednou z nejkvalitnějších prací v oblasti "foglarologie" jaká byla kdy zpracována!
S ohledem na složité období, jehož průsečíky tak citelně zasáhly do Foglarova života a tvorby, je obdivuhodné, jak se Zdeněk Bauer bravurně zhostil zpracování ohromného množství dat a faktů z několika tematických rovin - přelomem první a druhé republiky počínaje přes okupaci, protektorát, skauting, novinářskou a literární činnost JF, odboj..., které následně shrnul do velice kompaktního souboru. Ať se autor zabývá kteroukoliv oblastí, fakta jsou podávána prakticky bezchybně, ideálně a přehledně zkomponována do větších i dílčích celků. Nutno ocenit i objev nových, neznámých či dosud zkreslovaných událostí a dějů, například poválečné osudy Jurije Moravce, člena Dvojka a syna kuratorního prominenta Emanuela Moravce.
Akademie Jaroslava Foglara vysoce oceňuje tuto práci a Zdeňku Bauerovi bude při nejbližší příležitosti uděleno členství v AJF.

Komentář ze dne: 03.07.2018 14:04:11     Reagovat
Autor: - Zdeněk Bauer (www.NZB.cz/kzd)
Titulek: Milý Slávku!
Skutečně! V závěrečném „Poděkování“ chybí Tvůj akademický titul! MEA CULPA, mea maxima culpa! Věř, že to bylo zcela neúmyslné. Zároveň skláním se před Tvou velkorysou nabídkou, k pozvánce do Vašeho vznešeného společenstva! Vůbec si ale nejsem jist, zdali jsem hoden povznesení takového…


Komentář ze dne: 03.07.2018 14:07:26     Reagovat
Autor: - Zdeněk Bauer (www.NZB.cz/kzd)
Titulek: PANE FRANTIŠKU…
K vaší domněnce o možném „překroucení skutečnosti na stranách 32 a 33“, které uvádíte… V zásadě by k takovému nonsensu jistě dojít mohlo. Ve Vámi uváděném případě tomu tak ale NENÍ. Podrobnosti jsme pro Vás připravili na našem blogu, včetně několika unikátních fotografií (vložte do adresního řádku prohlížeče):
https://blog.abcRedakce.cz/kzd-kluby-a-cigoligo. htm

– Obecně k dalším možným připomínkám: V množství dat, s kterými kniha pracuje, je pravděpodobnost nějaké nemilé chyby jistě nemalá. Pokud máte ke zlepšení naší práce co říci a chcete nám SKUTEČNĚ konstruktivně POMOCI, zašlete nám svou připomínku přímo na náš redakční email, který najdete na webu www.NZB.cz, případně www.abcRedakce.cz/kontakt. V takovém případě nám umožníte, abychom se k Vaší připomínce mohli nějak postavit, případně můžeme počítat s její opravou, bude-li nějaké „příště“. O diskuzi na Bohouškovi.cz jsem se zavčas dozvěděl jen díky laskavosti jednoho ze čtenářů.

Komentář ze dne: 03.07.2018 14:12:51     Reagovat
Autor: - Zdeněk Bauer (www.NZB.cz/kzd)
Titulek: Respektive:
blog.abcredakce.cz/kzd-kluby-a-cigoligo.htm

Komentář ze dne: 17.07.2018 00:02:09     Reagovat
Autor: - Letadlo (letadlo@spjf.cz)
Titulek: Bezvadná kniha
Jsem v dokonalém transu, faktografie ve foglarologii, bezva … a nejlepším ilustrátorem je R. Russ na straně 52. "2 řízci s krystalkou na pařezu" a je vysvětleno vše :)

Foglarovské výroky
„Zase jedna zvláštnost Řásnovky“ - Jindra Sochor procházející s klubem kolem památné rýhy v obrubě zahrady Strnadovka, kterou vytváří už několik generací řásnovských.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
Setkání
"Bohužel jsem si zvadla všiml až teď. Zamířil jsem na Smíchov, kde jsem byl jaksi vypakovánán😊. Škoda, přijdu příště, teď už adresu z ... "
100. jubilejní setkání kolegia Akademie Jaroslava Foglara
To je Grinch?
"Náhodou se trochu podobá novému provedení Grinche ve filmu podle dětského bestselleru "Doktora Seusse"."
Ze soutěže 3x Hoši od Bobří řeky: Jak vypadala Zelená příšera dle Romana Liščáka a Romana Liščáka juniora
Málo Slováků?
"Všimli jste si toho, že na Bohouška chodí strašně málo lidí ze Slovenska? Někdo může namítnout, že píšou česky, takže tu může být lidí ze Sl ... "
K jubileu Rychlých šípů připravili oldskauti z klubu Jestřábi 13 různorodých aktivit
Galerie Marko Čermáka
"Neprozradíte alespoň, kde bude otevřena galerie Marko Čermáka? To bude přemístěna ta vesnické restaurace v Hatích pod Brdy, když se mezi tra ... "
K jubileu Rychlých šípů připravili oldskauti z klubu Jestřábi 13 různorodých aktivit
Děkuji
"Mockrát Vám děkuji za odpověď. Je škoda, že ZETovy knihy nevyjdou společně pod jednou střechou s Jestřábovými, ale je fajn, že zase budo ... "
První svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Ester Kuchynkové
ZET a jeho knihy
"S Albatrosem jsme o knihách Miloše Zapletala jednali, bohužel pozdě. ZET již v nedávné době přislíbil práva na své knihy jinému nakladateli, ... "
První svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Ester Kuchynkové
bez titulku
"Tak mohli by v Albatrosu přejít komplet na skautskou literaturu, že jo... Ale to se asi nestane. Nic proti zmíněným pánům, ale u Zapletala ... "
První svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Ester Kuchynkové
A co Jaroslav Novák?
"A co Jaroslav Novák, Jaroslav Svojše? Nebyli to také skauti? Nenapsal Novák báječně knihy jako STATEČNÁ SRDCE a ZELENÉ JEZERO? A Svojšeh ... "
První svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Ester Kuchynkové
Jo, ZET je dobrej
"Zapletal by byl výborný, ale myslím, že se toho Albatros neujme už jenom proto, že polovina jeho knížek vyšla jinde. Stezka odvahy nově u Vá ... "
První svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Ester Kuchynkové
bez titulku
"Čertíky z krabičky jsou ti lidé proto, že Ester Kuchynková jen řekla to, co každí ví. Že Foglar psal o děvčatech málo až vůbec. Vůbec to nek ... "
LUI.cz (4. 8. 2018): Foglarovky mají nové ilustrace. A český internet spouští mnoho povyku kvůli ničemu
bez titulku
"Mám dotaz na p. Šantoru - Boba, když se tu objevuje. Mohl bych napsal email, ale je to možná i otázka na někoho jiného, kdo může mít nějaké ... "
První svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Ester Kuchynkové
Zvláštní
"komentář. Co z něj možno vidět? Kupříkladu to, že milá paní Ester Kuchynková nejspíš patří k lidem, kteří by z genderové nevyváženosti nařkl ... "
LUI.cz (4. 8. 2018): Foglarovky mají nové ilustrace. A český internet spouští mnoho povyku kvůli ničemu
Fíííháá
"To vypadá zajímavě a atraktivně !! Díky. Kde bude otevřena tak galerie Marko Čermáka? "
K jubileu Rychlých šípů připravili oldskauti z klubu Jestřábi 13 různorodých aktivit
Není mi jasné o co některým diskutujím jde
"Při cestě na staré tábořiště Dvojky pod Kriváněm se letošního června skupina bývalých člemů oddílu Old Boys zastavila v Ledči v Muzeu Jarosl ... "
Aha.cz (16. září 2018): 650 tváří spisovatele Foglara a jeho jedno tajemství: Dostal kopačky před svatbou!
Fakta jsou krmivem vědění
"Nikdo nikomu nebere zásluhy na založení muzea, rozjetí muzea atd. Jenom ten, kdo s tou myšlenkou nebo založením přišel, není iniciátorem muz ... "
Aha.cz (16. září 2018): 650 tváří spisovatele Foglara a jeho jedno tajemství: Dostal kopačky před svatbou!
To třetice ještě pár faktů...
" Tato diskuze ohledně založení muzea J. Foglara mě donutila, abych přidal ještě pár dalších řádků a fakt. Za prvé, jak by řekl n ... "
Aha.cz (16. září 2018): 650 tváří spisovatele Foglara a jeho jedno tajemství: Dostal kopačky před svatbou!
Jako z Hochů od Bobří řeky
"Pokud někdo považuje předchozí příspěvek o "odplivnutí a odkráčení dál" za zcestný, není to pravda. Autorem příspěvku je totiž ten ... "
Před rokem byla udělená J. Foglarovi in memoriam Medaile Za zásluhy I.stupně prezidentem České republiky
jen si odplivnu azas půjdu
""Jen žádné nesmyslné komentáře!!!" Hned jste jeden napsal(a) :D Dost let bylo k tomu aby Foglar byl oceněn za svého života. Se ... "
Před rokem byla udělená J. Foglarovi in memoriam Medaile Za zásluhy I.stupně prezidentem České republiky
založení není vytvoření
""Navrhovatel - čili proponent, má jiný obsah," Spíš význam, ne? Proponent je navrhovatel a navrhovatel, je ten co navrhuje, např ... "
Aha.cz (16. září 2018): 650 tváří spisovatele Foglara a jeho jedno tajemství: Dostal kopačky před svatbou!
P. S.
"Pokud je pro vás web Slovnik-synonym.cz závazný, když ho uvádíte a argumentujete s ním, pak se podívejte, co je tam uvedené, když zadáte pův ... "
Aha.cz (16. září 2018): 650 tváří spisovatele Foglara a jeho jedno tajemství: Dostal kopačky před svatbou!
Obsedant se neplete (stačí malými písmeny)
"Hledat na internetu umíte hezky, jen co je pravda, ale pochopit význam slov, nejen cizích, tam už je to s vámi horší, a ještě horší to je se ... "
Aha.cz (16. září 2018): 650 tváří spisovatele Foglara a jeho jedno tajemství: Dostal kopačky před svatbou!
Obsedant, který si cizí slova PLETE!
"Zajímalo by mně, jakýžto chytrolín, či spíš "pan chytrý", či spíš "pan důležitý" se ukrývá za všemi cizojazyčnými nicky. ... "
Aha.cz (16. září 2018): 650 tváří spisovatele Foglara a jeho jedno tajemství: Dostal kopačky před svatbou!

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .