| STÍNADLA |
Bohousek Soutěžime s Bohouškem
Rubriky
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech

Komentáře

ke článku: O duchovním rozměru fenoménu Foglar
ze dne 03.10.2018, autor článku: Ivo Fencl

Komentář ze dne: 08.10.2018 22:36:42     Reagovat
Autor: - Robin (@)
Titulek: Překrucování
Zdravím,
nikomu nechci brát jeho názor a jeho postoj k věci. Jen je mi toto další dílo pitvající a přivlastňující si nějaké určité pasáže Foglarova díla a překrucuje tyto na úplně něco jiného ne zcela srozumitelného. Vysbírávat určité popisované momenty romantiky, přátelství, určitých pravidel a třeba i popisovaná kouzla přírodních úkazů určené pro dospívající mládež a především jejich vnímaní světa kolem sebe, a překroutit je v náboženství a vysvětlovat si je dospěláckým pohledem ... to mi již připadá dosti zvrácené.
Ale když se v tom chce někdo pitvat a vysvětlovat si jednoduché a jasné věci po svém .... je to jeho věc.
Ale těmi překroucenými "skutečnostmi" přesvědčovat ostatní je docela silné kafe
Myslím, že by se tomuto všemu Jestřáb velmi podivil a pozastavil se nad tím, kolik lidí se na jeho díle přiživuje. A tím nemyslím jen materiálně, ale i duchovně.

Komentář ze dne: 09.10.2018 15:02:08     Reagovat
Autor: - Roman Tintěra (@)
Titulek: souhlas
Souhlasím s Robinem. Knihu jsem si koupil, byť skoro tři sta kaček za poměrně hubenou knížečku není málo. Nelitoval bych však, pokud by se čtenář nemusel prokousávat nánosy vědátorských žvástů a intelektuálních klerikalizujících pseudo-moudrostí, kterým mnoho čtenářů vůbec nedokáže porozumět. Dočetl jsem to toporně s nechutí a údivem, jakými bláboly může být Foglarova tvorba v rádoby-souvislostech s náboženstvím deformována.

Komentář ze dne: 09.10.2018 18:56:31     Reagovat
Autor: - Nevěřící pes (@)
Titulek:
V této a jiných podobných knihách ale nikdo nepřerkucuje, netvrdí a nevnucuje, že autor psal to či ono, v těchto knihách se rozebírá dílo z pohledu náboženského (pokud se rozebírá z pohledu jiných, tak z pohledu jiného, viz například podobná a pro mnohé velmi nepochopitelná kniha Quentin Tarantino a filozofie), co se v něm dá najít, a často aniž by to autor analyzovaného díla vědomě zamýšlel. Kniha O duchovním rozměru fenomému Foglar není primárně o Foglarovi nebo o jeho díle, ale o duchovním rozměru v jeho díle, a to je rozdíl.

Kdo čeká knihu o Foglarovi nebo o jeho díle, tak bude asi zklamán, protože je o něčem jiném. O něčem jiném, co se dá (nikoliv, že to tam je a kniha vám to sděluje) v jeho díle najít a interpretovat. Pokud budu dílo kteréhokoliv autora interpretovat jako náboženskou agitku, neznamená to, že jde o náboženskou agitku, pokud budu to dílo interpretovat jako oslavu bílého člověka a jeho nadřazenosti nad všemi ostatními etniky, neznamená to, že to v díle je, jde o interpretaci, která ani nemusí být názorem toho, kdo interpretuje, ten někdo to tam ani vidět nemusí chtít, jen nabízí interpretaci a píše, proč by se tak dílo dalo interpretovat.

"Ale když se v tom chce někdo pitvat a vysvětlovat si jednoduché a jasné věci po svém .... je to jeho věc."
Autoři interpretují (nebo hledají souvislosti) a nikoliv pro sebe, ale pro ostatní, a to pro ty, kteří mají o tu interpretaci zájem. To je smyslem této publikace, konec konců o tom píše i Ivo Fencl v článku, pod který píšeme své komentáře, tak se divím, že někdo čekal něco jiného nebo chápe Hoškovo dílo "po svém" jako vysvětlování jednoduchých a jasných věcí. Pokud jde o pitvání, tak to je v literárních a jiných interpretacích předpokladem, bez pitvání by se jednalo o interpretaci povrchní a pro čtenáře zbytečnou (což neznamená, že s pitváním o interpretaci povrchní a zbytečnou nemůže jít také).

"Myslím, že by se tomuto všemu Jestřáb velmi podivil a pozastavil se nad tím, kolik lidí se na jeho díle přiživuje. A tím nemyslím jen materiálně, ale i duchovně. "
Nevím co by dělal Jestřáb, ale pokud někdo napíše knihu o duchovním rozměru jednoduchých a jasných věcí, jak vy píšete, tak je to spíš pocta, protože zrovna jednoduché a jasné věci se jeví jednoduše a jasně a pokud někdo nabídne interpretaci typických znaků Foglarova díla, kterou autoři a Pavel Hošek jako editor nabízejí, a některým se jeví jako pro mnohé nesrozumitelná, tak tyto jednoduché a jasné věci povyšují na něco víc a nabízejí na ně nový pohled, v případě této knihy knihy velmi dobře propracovaný.

" jakými bláboly může být Foglarova tvorba v rádoby-souvislostech s náboženstvím deformována."
Foglarova tvorba deformována býti nemůže (respektive může, pokud by ji někdo pozměňoval natolik, že by k deformaci docházelo), Foglarova tvorba ale může být interpretována a to je právě obsahem této knihy, především v souvislosti s duchovím (nikoliv jen náboženských) rozměrem Foglarova díla. Pokud jde o rádoby souvislosti s náboženstvím, tak náboženství tu bylo dávno před námi, před Foglarem a postavení člověka ve společnosti, ve světě a ve vztahu k jiným lidem, což náboženství (nezaměňovat s vírou) řeší, morálka jako chování člověka podle principů správného jednání tu dávno byla také a byla s náboženstvím vždy spjata, takže ať chceme nebo ne, tak to, co dnes vnímáme jako konání správné, spravedlivé, žádoucí, stejné tak jako být slušným a dobrým člověkem (tímto směrem se přece Foglar snažil čtenáře postrčit, aby takovými lidmi čtenáři byli), vychází také (nechci psát hlavně, ale je dost možné, že tomu tak je) z náboženství, tyto principy tu byly dávno před Foglarem a řídíme se jimi, nebo většina z nás, ač si to uvědomujeme nebo ne, také, takže Foglar z toho musel vycházet též. Ve skautském slibu se původně a dodnes v mnoha zemích slibuje Bohu. Tak proč rádoby souvislosti, ty souvislosti s náboženstvím jsou všude kolem nás, s Foglarem i bez Foglara, a nemá to nic společného s tím, zda věříme v Boha, co si myslíme o náboženství, církvi atd.

V článku, pod který píšme své komentáře, Ivo Fencl tuto publikaci přibližuje velmi detailně, překvapuje mě, že někdo očekával něco jiného, než vědeckou (Hošek ovšem zájem o věc nevyčerpal a letos spatřila díky jeho editorství světlo světa další publikace, a to striktně vědecká; viz článek), některým proto možná ne úplně lehce pochopitelnou knihu, která se zabývá duchovnem (Vynikající znalci Foglarovy tvorby v ní nabízejí interpretaci jednotlivých aspektů jeho vrstevnatého díla, přičemž orientující perspektivou všech studií, tvořících jednotlivé kapitoly této knihy, je právě sledování spirituálního rozměru Foglarova působení, jak výchovného, tak uměleckého; anotace knihy), nikoliv jen náboženstvím, které zmiňují komentující přede mnou, protože duchovno - spiritualita není jen náboženství (konec konců, že se kniha zabývá i něčím jiným naž náboženstvím opět píše Ivo Fencl v článku).

  Reklama
Foglarovské výroky
Svátek má Nataša
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
bez titulku
"Bohužel příběhy nejsou v knize všechny, jeden chybí ( číslo 151). Vydavatel přehlédl, že díl 150 se rozkládal původně na dvou stránkách, tím ... "
Mimozemšťané: Vyšlo první souborné vydání kresleného seriálu Jiljího Záruby a Jiřího Petráčka
Suvenýr - výroční turistická známka
"S ohledem na to, že zejména v období druhé obnovy skautingu, v letech 1968 - 1970, byl Eduard Marek v úzkém kontaktu s Jaroslavem Foglarem, ... "
Žižkovský jarní kilometr s legendou českého skautingu
díky
"Díky Slávkovi za připomenutí galerie Ládi Lahody, bývalého zástupce vůdce skautského oddílu v Loděnicích u Prahy, letitého badatele a fotogr ... "
Z dubnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 10. 4. 2019
Výhoda pro Pražáky
"Není to postaveno na hlavu, že kvalifikace soutěže se koná v běžný pracovní a školní den, a v sobotu, kdy do Prahy může přijet většina mimop ... "
Memoriál Jana Tleskače - zámečnického učně ve Stínadlech - Mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece, veletrh Svět knihy 2019
Především to není recenze
"Především to není recenze, i když sám v tom videu o recenzi mluví. Že Albatros zasílá zdarma výtisky na takováto videa (k tomu skvělých 200 ... "
Záhada hlavolamu - Jaroslav Foglar [TIP]
bez titulku
"Velmi připitomělá recenze. Ten člověk objevil „Ameriku“."
Záhada hlavolamu - Jaroslav Foglar [TIP]
Stažení
"Mě to stáhnout jde ;-) Pokud máš nainstalovanou čtečku PDF souborů, stačí na odkaz kliknout, otevře se v prohlížeči. Funguje i pravé tlačítk ... "
Z dubnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 10. 4. 2019
Jde magazín stáhnout?
"Zajímavá a čtivá novinka, ten elektronický magazín V jestřábích pařátech! V patičce ale je uvedeno, že jde celkově o 3. číslo. To vydávají s ... "
Z dubnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 10. 4. 2019
Žvýkačka
"Ahoj, kamarádi! BS č. 4/2018 přečtena. Potěšil mě, byť zkrácený, přepis řeči předsedy akademického senátu MU Brno. Info, že Bobr (MV) hov ... "
Vyšla Bobří stopa 4/2018 - zima
Moralizování se týká mravů, morálky
"Nepijte na ovoce není moralizování. Nerdi, geekové a Záhada hlavolamu? Aha. "
Knížky - Záhada hlavolamu | Rychlé šípy v nejlepší formě
Co se vlastně tam dělo?
"Na akci byla velká pozvánka, ale co porada přinesla? Vkládání letáků do časopisu nám je fuk, a co tam tedy bylo jiného??"
Otevřená porada Pražské pobočky SPJF se koná 4. 4. 2019
bez titulku
"Tak úplně na konci knížky mě moc potěšilo - Připravujeme: Boj o první místo, Dobrodružství v zemi nikoho ( jsem zvědav na ilustrace Jindřich ... "
Záhada hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází třetí svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. Se soutěží Poselství ze Stínadel
Stínadla v Brně
"Netuším, proč na počet obyvatel menší Brno má větší účast na foglarovských akcích. Buď je to tím, že je (možná) v Brně menší nabídka aktivit ... "
Z březnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 3. 2019
Upřesnění programu 105. kolegia AJF
"* Hoši od Bobří řeky na stříbrném plátně? ...Začíná se z vajíčka myšlenky klubat na svět zfilmování legendárního Foglarova románu Záhada hl ... "
Z březnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 3. 2019
bez titulku
"V oddíle trenujeme jak uzly, tak skautskou ideu a znalosti, které by skaut dle mého měl znát. Ovšem znám oddíly, kde ani rádkyně neznají tém ... "
F. A. Elstner se několikrát obrátil
bez titulku
"Tak Záhada už je doma :) Bylo příjemné minout x knihkupectvích a v každém byla ve výloze, někdy i ve více exponátech v jednom štůsku. Vydání ... "
Záhada hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází třetí svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. Se soutěží Poselství ze Stínadel
Odkaz na videoreportáž
"10. ročník Pražské lítačky objektivem iDnes.cz https://tv.idnes.cz/domaci/prazska-lit acka-zavod-doprava-tramvaje-autobusy-vlaky-pid-sou ... "
10. ročník Pražské lítačky - závodu v používání hromadné dopravy startuje 5. dubna 2019 na Nákladovém nádraží Praha-Žižkov
Nedůležité
"Myslím, že to zda použijí úřední název nebo obecný není až tak zásadní, teda až na variantu, že jde o nějakou dotační nebo vyhláškovou povin ... "
Sdružení přátel Jaroslava Foglara pořádá i letos Příměstský tábor s Rychlými šípy v Praze
"z. s." ?!?!?!
"Probuďte se, funkcionáři ze SPJF! Psát na plakát, že nějaký tábor pořádá Sdružení přátel J. Foglara, a přidat k tomu byrokratickou zkratku & ... "
Sdružení přátel Jaroslava Foglara pořádá i letos Příměstský tábor s Rychlými šípy v Praze
bez titulku
"Volné pokračování Stínadelské trilogie, vyjde v samostatné řadě knih, nikoli v této. Bude to řada "Ze světa Jaroslava Foglara", bu ... "
Záhada hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází třetí svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. Se soutěží Poselství ze Stínadel
Jiná obálka
"Líbí se mi, že Záhada hlavolamu má na¨rozdíl od Hochů a Chaty černou obálku :) Doufám, že tak to bude mít celá triologie. A obzvlášť jsem ... "
Záhada hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází třetí svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. Se soutěží Poselství ze Stínadel
Praha
"Brno je možná víc Foglarovský, ale pořád je to jenom Brno. Stínadla tam nikdy nebudou!"
Z březnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 3. 2019
Foglarovské Brno
"Pavel Hošek na foglarovkách vyzdvihuje, že dobrodružství čeká na čtenáře za každým rohem, v každém městě... - že je reálné a dosažitelné. O ... "
Z březnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 3. 2019

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .