| STÍNADLA |
Bohousek Soutěžime s Bohouškem
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: Dokudrama Elišky Kováříkové zavede posluchače do redakce Mladého hlasatele
ze dne 19.10.2018, autor článku: Krizmen

Komentář ze dne: 21.10.2018 17:07:35     Reagovat
Autor: - Měsíční noci (@)
Titulek: Proč už zase lžou?
Jako třináctiletému (1920) mu vyšla báseň Měsíční noci...

Komentář ze dne: 21.10.2018 20:12:57     Reagovat
Autor: - Michal Beránek (developpex.beranek@wanadoo.fr)
Titulek: Kdo lže?
Otázku (kritickou?) nějak nechápu. Kdo lže? Je faktem,že už ve svých třinácti letech napsal Jestřáb báseň, která byla pak otištěna v novinách.
.
Když měsíční nadejdou noci
já krajem toulám se sám,
jsa podmaněn kouzelnou mocí
a podivnou touhu mám:
Chtěl bych jít na skály vysoké,
kde měsíc v útes září,
a opět v lesy hluboké,
kde v tůni leskem vábí.
Jen daleko od lidí chtěl bych jít,
tam kde bych sám mohl být,
kde bych za druha jen zvíře měl,
tam krásnějším životem žít.

Komentář ze dne: 21.10.2018 22:22:32     Reagovat
Autor: - Geniální matematik a ten nejlepší vždy a všude (@)
Titulek: Asi, možná, kdo ví
Viděl bych to na spočítání věku podle formulky x-y=14, kde x je rok vydání básně a y je rok narození J. F. a komentujícímu vychází 14, i když v době otištění bylo Foglarovi stále třináct, protože se nenarodil první den v roce.

Nebo naráží na to, že se báseň nenašla a není to 100% potvrzené.

Nebo nevím.

Komentář ze dne: 22.10.2018 11:27:04     Reagovat
Autor: - Michal Beránek (developpex.beranek@wanadoo.fr)
Titulek: Bude třeba trpělivě prolistovat Národní politiku z roku 1920
Nezbyde než prolistovat Národni politiku....

čti:

https://www.bohousek.cz/cl anek-2006112802-mesicni-noci-nebo-pisen-snilka-zah adna-basnicka-maleho-jaroslava-foglara.html


Komentář ze dne: 22.10.2018 15:15:07     Reagovat
Autor: - Dokaž to (@)
Titulek: Důkaz není a basta fidli
Pokud bude třeba prolistovat, tak to neznamená, že to tam je. A pokud to tam s určitostí je, tak není třeba prolistovávat, už to musel někdo udělat, když se ví, že to tam je.

Čti tamtéž: Zajásal jsem, že mám v ruce originál té slavné básničky a pomyslel si, že v novinách asi upravili název, ale pak mé oči sklouzly na přípis u horní hrany listu: „Psáno za světlé noci z 23. na 24. července 1923“!!! Tedy celé tři roky po dosud uváděné dataci básničky! Zarážející je, že jsem nikde v textech psaných přímo Jaroslavem Foglarem na zmínku o tom, že mu ve třinácti letech otiskli v novinách básničku nenarazil – např. v Životě v poklusu. Pochybuji, že by se tím Jestřáb nepochlubil.

Komentář ze dne: 27.10.2018 12:30:15     Reagovat
Autor: - Badatelé z Národní knihovny (@)
Titulek: Listovali jsme a listovali...
...ale žádné Měsíční noci, či jakoukoliv báseň se shodným obsahem jsme v Národní politice ročníku 1920 neobjevili. Věru kdosi kdysi a kdesi vypustil tuto kachnu (Stanislav Sohr v brožuře Zase zní píseň úplňku?), a už si lítá světem, zdivoka mávajíc křídly a hejkajíc o výjimečném třináctiletém poetovi. A jak se zdá, kachna nelétá jenom nad českou kotlinou, ale krouží celou Evropou. Jsme zvědavi, kdy se toto pochybné tvrzení objeví třebas někde u Malajsii...….

Komentář ze dne: 27.10.2018 15:59:47     Reagovat
Autor: - Obsedantní měnič přezdívky (@)
Titulek: Zkuste ještě hledat VLEVO DOLE :-D
Tak když samotný Foglar píše, že báseň napsal v roce 1923, tak to asi nemohlo vyjít kdekoliv v roce 1920. Buď kecá Foglar, nebo kecá někdo jiný. A protože Foglar asi věděl lépe, kdy báseň napsal a neměl důvod si vymýšlet, zvlášť když autorství básně přiznal a změna roku, kdy báseň napsal, na podstatě naprosto nic nemění (to by si spíš ubral roky, aby obhájil naivitu básně, takže by, kdyby chtěl fabulovat až lhát, uvedl roky 1922 a nížší), odpověď kdo je tím kecalem se sama nabízí.
Ono je to podobné jako s tou jeho pedofilií, kdy jako pedofil sem tam uháněl baby a skoro se oženil. Nějaké jelito hodilo na wikipedii zmínku o Weissovi a rozhovoru v časopise, ten rozhovor ale není na netu dohledatelný, a už se toho chytli blbečci. Při gramotnosti některých individuí není vyloučeno, je to dokonce velmi pravděpodobné a já na to sázím své cvičky, že v rozhovoru zmínil Weiss Foglara jako autora chlapské literatury a v jiné odpovědi uvedl jména známých autorů - pedofiů a nějaké nablblo se toho chytlo a pochopilo to tak, že Foglar je dle Weisse pedofil a už to jelo, už se to šířilo. Kdyby to náhodou Weiss opravdu formuloval tak, že Foglar je dle Weissova názoru pedofil a Weiss si to myslí na základě Foglarova díla, tak je to na zákaz činnosti, i psychiatři dělají diagnózu až na základě rozhovorů se samotnými pacienty a to ještě musí být ze strany pacientů vůle něco o sobě říct, jinak psychiatr vaří z vody. K tomu si tak devět lidí z deseti plete pedofílii se zneužíváním dětí, takže někteří mistři jsou schopni popírat Foglarovu pedofílii tím, že Foglar nikdy na žádné dítě nesáhl. To není důkaz nepedofílie, ale důkaz toho, že nebyl zvrhlík. O tom, že nebyl pedofil jsou důkazy jiné.

Někdo vypustil blbost mezi lidi a lidi si to přebrali po svém a pak to šíří dál, až se to bere jako fakt. Ovšem to neznamená, že Foglar se na stará kolena o tři čtyři roky spletl, báseň skutečně napsal dříve a skutečně mu vyšla v roce 1920, jen ji teď nikdo nemůže najít, at proto, že špatně hledá, nebo že vyšla někde jinde. Pravděpodobné je ale to méně než to, že mu báseň v r. 1920 nevyšla, protože jako báseň napsaná v roce 1923 prostě v roce 1920 vyjít nemohla.

Komentář ze dne: 27.10.2018 16:03:33     Reagovat
Autor: - Obsedantní měnič přezdívky (@)
Titulek: P. S. pro Zkuste ještě hledat VLEVO DOLE :-D
ad O tom, že nebyl pedofil jsou důkazy jiné.
To jsem ale napsal blbost. Důkazy jsou o jeho heterosexuálním chováním, které předpokládá heterosexuální orientaci a téměř vylučuje orientaci jinou.
Důkazy pro to, že někdo není heterosexuál, homosexuál, pedofil snad ani nemohou existovat, orientace se nedá měřit a i nejlepší přístroje, do kterých se strká penis při promítání obrázků na plátno, se dají oblbnout.

Komentář ze dne: 27.10.2018 18:28:44     Reagovat
Autor: - (@)
Titulek: Nablblo - supř.
Supr novotvar - NABLBLO. To jsem ještě neslyšel.

Komentář ze dne: 30.10.2018 15:32:14     Reagovat
Autor: - Měsíční noci (@)
Titulek: Kdo lže?
Michale Beránku, lže ten, kdo jako fakt uvádí mnohokrát vyvrácenou Vápenkovu smyšlenku, že JF napsal "už ve svých třinácti letech" báseň, "která byla pak otištěna v novinách". Nic takového se nikdy nestalo. Takže to není FAKT, ale LEŽ. Pokud je to podle tebe fakt, tak ho dolož tím, že sem uvedeš přesný odkaz nebo Bohouškovi poskytneš repros přesným odkazem. Pokud to neuděláš, potvrzuješ, že je to jen tradovaná a neprokázaná LEŽ.

Komentář ze dne: 30.10.2018 17:03:59     Reagovat
Autor: - Stále ten jeden obsedant (@)
Titulek: Lež možná ne
Lež má záměr, nemýlím-li se. Záměr oklamat s vědomím toho, že jde o lež, nejde o pravdu. Proto bych se spíš přikláněl k bludu, mýtu, neověřené informaci, která se s největší pravděpodobností nezakládá na skutečnosti/nebyla prokázana její pravdivost.

  Reklama
Foglarovské výroky
„336 bedniček! U všech všudy, to je už hezká hromádka! Kde je budeme shánět, to nevím!“ - Pavel k Ludvovi po výpočtu pro stavbu chaty v Jezerní kotlině.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
Čtvrtého října
""Dnes jsem byl po prvé venku. Noha bolí - pořád ještě pekelně. V kůlně - mne - če - kalo ale strašné překvapení. - - Někdo tam byl! Naš ... "
5. Den otevřených dvorů 2019
bez titulku
"Trefný komentář z iklubovny: I když postava zřejmě Mirka Dušína nebo možná samotného Jestřába (?), mi připomíná spíše vojáka Wehrmachtu :) "
Odznak k loňskému 111. výročí narození Jaroslava Foglara - Jestřába
bez titulku
"No paráda, předobjednáno ( společně s komiksovou Verneovkou Ledová sfinga ) u pana Vybírala. Těším se moc."
S Rychlými šípy na stezce přátelství, cti, dobrodružství a legrace. V říjnu vyjde jubilejní desátý svazek Klasických komiksů Marko Čermáka
Ještě žes vzal kramle
"Vážený Jeepe. Jo, sběratele koupí i kdejaký paskvil. Ale toto je zpožděné výročí, divný chlapík na kresbě a ještě celé nějak provedené amaté ... "
Odznak k loňskému 111. výročí narození Jaroslava Foglara - Jestřába
Ještě žes vzal kramle
"Vážený Jeepe. Jo, sběratele koupí i kdejaký paskvil. Ale toto je zpožděné výročí, divný chlapík na kresbě a ještě celé nějak provedené amaté ... "
Odznak k loňskému 111. výročí narození Jaroslava Foglara - Jestřába
odznak
"Také v tom Jestřába netuším, měl jsem původně na odznaku také výtvarně pracovat a návrh na podobu Jestřába odevzdal,je na něm Jestřáb se sče ... "
Odznak k loňskému 111. výročí narození Jaroslava Foglara - Jestřába
Otazníky k odznaku
"Proč je odznak vydán až letos? A kdo je to na té kresbě? Foglar? Nevím o to, že by Jestřáb někdy takhle vypadal. Ani na fotkách v oddílových ... "
Odznak k loňskému 111. výročí narození Jaroslava Foglara - Jestřába
Doplnění programi 108. kolegia AJF
"Již avizované 108. kolegium Akademie Jaroslava Foglara se koná ve středu 11. 9. 2019 od 18 hod. v klubovně ORJ Praha 2 v Bělehradské ul. č. ... "
Pozvánka na 108. setkání Akademie Jaroslava Foglara
Dva Rychlonožkové
"Druhým objevitelem dvou Rychlonožků je František Čepelák z Prahy 6. Gratulujeme!"
Z červnového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 12. 6. 2019 + akademická pátrací soutěž o kamenné ježky v kleci
Poděkování
"Díky za Vaši práci, nadšení a vytrvalost. Jaroslav Foglar se na Vás z Věčných tábořišť jistě usmívá. "
Bohouškovi je devatenáct let!
bez titulku
"Díky za to! Jeden z menšiny serverů, kde jsou pozitivní zprávy. A baví mne to. :)"
Bohouškovi je devatenáct let!
bez titulku
"To je teda prča, ty ´Jestřábí pařáty´. Je vidět, že foglarovci, co dělají tyto akce Akademie, mají opravdu smysl pro humor, a neberou věci s ... "
Pozvánka na 3. ročník Rokosova memoriálu
bez titulku
"Bohoušku jen tak dál.Dělate to dobře.Držím vám palce do dalších let.Ahoj Venca"
Bohouškovi je devatenáct let!
Dva Rychlonožkové
"Naše malá akademická pátrací soutěž zná prvního vítěze! Jako první dva Rychlonožky objevil a na výhru se tak může těšit Tomáš Mikulecký z Dě ... "
Z červnového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 12. 6. 2019 + akademická pátrací soutěž o kamenné ježky v kleci
Kdy vyjdou nové Rychlé šípy?
"Už se těším na vydání nových příběhů Rychlých šípů. I když už scénáře nepíše pan Foglar a obrázky budou také trochu jiné, než byly od Jana F ... "
TV Polar (7. 8. 2019): Restart Rychlých šípů v podání současných tvůrců
"Velký dík!"
"Windy, budeš i nadále s námi a velký dík! Čest Tvé památce! E. Samek"
Vždy s úsměvem! Za Václavem Noskem – Windym
bez titulku
"Je škoda když odejde dobrý člověk. Ještě větší škoda je, když odejde vynikající člověk. A takový Windy byl. Už zůstanou jen vzpomínky. Vláďa ... "
Vždy s úsměvem! Za Václavem Noskem – Windym
Windy
"Windy,nikdy nezapomenu na tak přátelského a rovného člověka,jako jsi byl Ty,jsi příkladem nám všem ostatním,nezapomeneme. Jeep"
Vždy s úsměvem! Za Václavem Noskem – Windym
Babička
"Knihu již mám a je nádherná. Předmluva pana Svěráka mě dojmula k slzám. Všem fanouškům B. Němcové, Marko Čermáka Zdeňka Svěráka a Š. Barto ... "
S Marko Čermákem od Rychlých šípů po Babičku
Zdeněk Srstka
"K uvedenému článku lze připojit smutnou aktualitu, že 29. července 2019 zemřel herec Zdeněk Srstka, který si v seriálu zahrál vedlejší roli ... "
Několik poznámek k jubilejnímu uvedení seriálu Záhady hlavolamu v České televizi
Děkuji za vysvětlení
"Ahoj Bobo, děkuji moc za vysvětlení, kdy co vyjde. To bude radosti pod stromečkem. :-)"
Výloha plná foglarovek z Albatrosu
Ad Poselství ze Stínadel
"Je pravda, že došlo k přesunu několika titulů Albatrosu za jara na podzim. Na podzim tedy vyjde Poselství ze Stínadel, Dobrodružství z Zemi ... "
Výloha plná foglarovek z Albatrosu
Poselství ze Stínadel
"Chybička se vloudila do odkazu: https://www.databazeknih.cz/knihy/stinade lska-trilogie-poselstvi-ze-stinadel-396680"
Výloha plná foglarovek z Albatrosu
Poselství ze Stínadel
"Našel jsem jen toto.. https://www.databazeknih.cz/knihy/stinadelska-tr ilogie-poselstvi-ze-stinadel-396680 Není to přímo od Albatrosu, ... "
Výloha plná foglarovek z Albatrosu

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .