| STÍNADLA |
Bohousek Soutěžime s Bohouškem
Rubriky
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech

Komentáře

ke článku: Dokudrama Elišky Kováříkové zavede posluchače do redakce Mladého hlasatele
ze dne 19.10.2018, autor článku: Krizmen

Komentář ze dne: 21.10.2018 17:07:35     Reagovat
Autor: - Měsíční noci (@)
Titulek: Proč už zase lžou?
Jako třináctiletému (1920) mu vyšla báseň Měsíční noci...

Komentář ze dne: 21.10.2018 20:12:57     Reagovat
Autor: - Michal Beránek (developpex.beranek@wanadoo.fr)
Titulek: Kdo lže?
Otázku (kritickou?) nějak nechápu. Kdo lže? Je faktem,že už ve svých třinácti letech napsal Jestřáb báseň, která byla pak otištěna v novinách.
.
Když měsíční nadejdou noci
já krajem toulám se sám,
jsa podmaněn kouzelnou mocí
a podivnou touhu mám:
Chtěl bych jít na skály vysoké,
kde měsíc v útes září,
a opět v lesy hluboké,
kde v tůni leskem vábí.
Jen daleko od lidí chtěl bych jít,
tam kde bych sám mohl být,
kde bych za druha jen zvíře měl,
tam krásnějším životem žít.

Komentář ze dne: 21.10.2018 22:22:32     Reagovat
Autor: - Geniální matematik a ten nejlepší vždy a všude (@)
Titulek: Asi, možná, kdo ví
Viděl bych to na spočítání věku podle formulky x-y=14, kde x je rok vydání básně a y je rok narození J. F. a komentujícímu vychází 14, i když v době otištění bylo Foglarovi stále třináct, protože se nenarodil první den v roce.

Nebo naráží na to, že se báseň nenašla a není to 100% potvrzené.

Nebo nevím.

Komentář ze dne: 22.10.2018 11:27:04     Reagovat
Autor: - Michal Beránek (developpex.beranek@wanadoo.fr)
Titulek: Bude třeba trpělivě prolistovat Národní politiku z roku 1920
Nezbyde než prolistovat Národni politiku....

čti:

https://www.bohousek.cz/cl anek-2006112802-mesicni-noci-nebo-pisen-snilka-zah adna-basnicka-maleho-jaroslava-foglara.html


Komentář ze dne: 22.10.2018 15:15:07     Reagovat
Autor: - Dokaž to (@)
Titulek: Důkaz není a basta fidli
Pokud bude třeba prolistovat, tak to neznamená, že to tam je. A pokud to tam s určitostí je, tak není třeba prolistovávat, už to musel někdo udělat, když se ví, že to tam je.

Čti tamtéž: Zajásal jsem, že mám v ruce originál té slavné básničky a pomyslel si, že v novinách asi upravili název, ale pak mé oči sklouzly na přípis u horní hrany listu: „Psáno za světlé noci z 23. na 24. července 1923“!!! Tedy celé tři roky po dosud uváděné dataci básničky! Zarážející je, že jsem nikde v textech psaných přímo Jaroslavem Foglarem na zmínku o tom, že mu ve třinácti letech otiskli v novinách básničku nenarazil – např. v Životě v poklusu. Pochybuji, že by se tím Jestřáb nepochlubil.

Komentář ze dne: 27.10.2018 12:30:15     Reagovat
Autor: - Badatelé z Národní knihovny (@)
Titulek: Listovali jsme a listovali...
...ale žádné Měsíční noci, či jakoukoliv báseň se shodným obsahem jsme v Národní politice ročníku 1920 neobjevili. Věru kdosi kdysi a kdesi vypustil tuto kachnu (Stanislav Sohr v brožuře Zase zní píseň úplňku?), a už si lítá světem, zdivoka mávajíc křídly a hejkajíc o výjimečném třináctiletém poetovi. A jak se zdá, kachna nelétá jenom nad českou kotlinou, ale krouží celou Evropou. Jsme zvědavi, kdy se toto pochybné tvrzení objeví třebas někde u Malajsii...….

Komentář ze dne: 27.10.2018 15:59:47     Reagovat
Autor: - Obsedantní měnič přezdívky (@)
Titulek: Zkuste ještě hledat VLEVO DOLE :-D
Tak když samotný Foglar píše, že báseň napsal v roce 1923, tak to asi nemohlo vyjít kdekoliv v roce 1920. Buď kecá Foglar, nebo kecá někdo jiný. A protože Foglar asi věděl lépe, kdy báseň napsal a neměl důvod si vymýšlet, zvlášť když autorství básně přiznal a změna roku, kdy báseň napsal, na podstatě naprosto nic nemění (to by si spíš ubral roky, aby obhájil naivitu básně, takže by, kdyby chtěl fabulovat až lhát, uvedl roky 1922 a nížší), odpověď kdo je tím kecalem se sama nabízí.
Ono je to podobné jako s tou jeho pedofilií, kdy jako pedofil sem tam uháněl baby a skoro se oženil. Nějaké jelito hodilo na wikipedii zmínku o Weissovi a rozhovoru v časopise, ten rozhovor ale není na netu dohledatelný, a už se toho chytli blbečci. Při gramotnosti některých individuí není vyloučeno, je to dokonce velmi pravděpodobné a já na to sázím své cvičky, že v rozhovoru zmínil Weiss Foglara jako autora chlapské literatury a v jiné odpovědi uvedl jména známých autorů - pedofiů a nějaké nablblo se toho chytlo a pochopilo to tak, že Foglar je dle Weisse pedofil a už to jelo, už se to šířilo. Kdyby to náhodou Weiss opravdu formuloval tak, že Foglar je dle Weissova názoru pedofil a Weiss si to myslí na základě Foglarova díla, tak je to na zákaz činnosti, i psychiatři dělají diagnózu až na základě rozhovorů se samotnými pacienty a to ještě musí být ze strany pacientů vůle něco o sobě říct, jinak psychiatr vaří z vody. K tomu si tak devět lidí z deseti plete pedofílii se zneužíváním dětí, takže někteří mistři jsou schopni popírat Foglarovu pedofílii tím, že Foglar nikdy na žádné dítě nesáhl. To není důkaz nepedofílie, ale důkaz toho, že nebyl zvrhlík. O tom, že nebyl pedofil jsou důkazy jiné.

Někdo vypustil blbost mezi lidi a lidi si to přebrali po svém a pak to šíří dál, až se to bere jako fakt. Ovšem to neznamená, že Foglar se na stará kolena o tři čtyři roky spletl, báseň skutečně napsal dříve a skutečně mu vyšla v roce 1920, jen ji teď nikdo nemůže najít, at proto, že špatně hledá, nebo že vyšla někde jinde. Pravděpodobné je ale to méně než to, že mu báseň v r. 1920 nevyšla, protože jako báseň napsaná v roce 1923 prostě v roce 1920 vyjít nemohla.

Komentář ze dne: 27.10.2018 16:03:33     Reagovat
Autor: - Obsedantní měnič přezdívky (@)
Titulek: P. S. pro Zkuste ještě hledat VLEVO DOLE :-D
ad O tom, že nebyl pedofil jsou důkazy jiné.
To jsem ale napsal blbost. Důkazy jsou o jeho heterosexuálním chováním, které předpokládá heterosexuální orientaci a téměř vylučuje orientaci jinou.
Důkazy pro to, že někdo není heterosexuál, homosexuál, pedofil snad ani nemohou existovat, orientace se nedá měřit a i nejlepší přístroje, do kterých se strká penis při promítání obrázků na plátno, se dají oblbnout.

Komentář ze dne: 27.10.2018 18:28:44     Reagovat
Autor: - (@)
Titulek: Nablblo - supř.
Supr novotvar - NABLBLO. To jsem ještě neslyšel.

Komentář ze dne: 30.10.2018 15:32:14     Reagovat
Autor: - Měsíční noci (@)
Titulek: Kdo lže?
Michale Beránku, lže ten, kdo jako fakt uvádí mnohokrát vyvrácenou Vápenkovu smyšlenku, že JF napsal "už ve svých třinácti letech" báseň, "která byla pak otištěna v novinách". Nic takového se nikdy nestalo. Takže to není FAKT, ale LEŽ. Pokud je to podle tebe fakt, tak ho dolož tím, že sem uvedeš přesný odkaz nebo Bohouškovi poskytneš repros přesným odkazem. Pokud to neuděláš, potvrzuješ, že je to jen tradovaná a neprokázaná LEŽ.

Komentář ze dne: 30.10.2018 17:03:59     Reagovat
Autor: - Stále ten jeden obsedant (@)
Titulek: Lež možná ne
Lež má záměr, nemýlím-li se. Záměr oklamat s vědomím toho, že jde o lež, nejde o pravdu. Proto bych se spíš přikláněl k bludu, mýtu, neověřené informaci, která se s největší pravděpodobností nezakládá na skutečnosti/nebyla prokázana její pravdivost.

  Reklama
Foglarovské výroky
"Pomóóc --- spadl na mne meteor, či kýho výra... Dusí mne to, škrtí mne to... To není přece samosebou... Pomóóc..." - Básnidlo z Ostříží družiny.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
První setkání se uskuteční ve 13.13 hodin
"Protože ve středu 23.1. se chystají uctít památku Jaroslava Foglara u jeho hrobu i další příznivci jeho odkazu, upřesňujeme, že první vzpomí ... "
Členové Sdružení přátel Jaroslava Foglara se setkají u Jestřábova hrobu
Poděkování
"Ahoj Slávku, Písnička je moc hezká, pouštím si ji stále dokola. Text se velice vydařil ! V tvém podání to zní velmi pravdivě, přirozeně a ... "
Díky za Rychlé šípy - Slavomil Janov - Nashvile
prodej i jinde
"Na četné dotazy upřesňuji, že autobiografie Běh mého života se bude prodávat i později, nejen na divadelním představení. Podrobnosti o jejím ... "
Poslední čtyři vstupenky na Záhadu hlavolamu pro Jestřába. Při představení grafický list Pavla Čecha a nově objevená autobiografie Jaroslava Foglara.
Fischerovy a Čermákovy RŠ jsou klenotem
"Foglarovy tvorby.. málokdo si uvědomuje, že komplet originál příběhů RŠ vč. stínadel se odehrává v době dvojkařské zlaté generace a 2. světo ... "
Marko Čermák: Rychlé šípy se vytrácí, jejich idea by měla přežít. | Filip Nesládek
To je jedno
"Já si myslím, že konec věrohodný je.Nějaké přátelství i přes takové problémy přežít musí, i kdyby to bylo jen jedno z desíti, dvaceti, prost ... "
Komiksové bubliny: Knížky - Jaroslav Foglar: Chata v jezerní kotlině
Výročí RŠ 1939-2019
"K výročí názvu Rychlé šípy (tj. poprvé tato dvě slova pronesená Jarkou Metelkou v kresleném seriálu před 80 lety na památku Mirkova běhu, př ... "
Tříkrálová cukrárna s Pražskou pobočkou SPJF
Komentář k videu
"Video, řekl bych, má část pravdy s Tarantulí. Ta parta nepředstavuje dost síly a ani dost zla. A proč vykladač úplně pominul Derneta? Dernet ... "
Komiksové bubliny: Knížky - Jaroslav Foglar: Chata v jezerní kotlině
bez titulku
"Naprosto stupidní a necitlivé hodnocení knihy J.Foglara!"
Komiksové bubliny: Knížky - Jaroslav Foglar: Chata v jezerní kotlině
fiasko
"'Taky tam padne, ze Foglar podkopava veci, ktere Foglar psal predtim. Foglar napsal pred Chatou v Jez.' Mysleno je co napsal v romanu Chata ... "
Komiksové bubliny: Knížky - Jaroslav Foglar: Chata v jezerní kotlině
bez titulku
""A když pak přijde velká závěrečná krize (Ludva začne kamarádit s jiným klukem), to silné přátelství budované celou knížku prostě zanik ... "
Komiksové bubliny: Knížky - Jaroslav Foglar: Chata v jezerní kotlině
bez titulku
"7:20 Má být sluníčková, krásná, máme kamarády... :-D Ale když tohle slyším, tak se některým reakcím fakt nedivím. To je jako bych napsal, ne ... "
Komiksové bubliny: Knížky - Jaroslav Foglar: Chata v jezerní kotlině
bez titulku
"Uhere, inženýre, nejsem na tom tak špatně, abych nepoznal rozdíl mezi paperbackem a broží ;-) Já jenom použil český ekvivalent pro paperback ... "
Komiksové bubliny: Knížky - Jaroslav Foglar: Chata v jezerní kotlině
Sluníčkové ilustrace!?!
"Jako ilustrátorův kamarád nemůžu samosebou nestranně hodnotit jeho dílo, ale ke konci příspěvku už jsem se musel smát! Nevím které z vydání ... "
Komiksové bubliny: Knížky - Jaroslav Foglar: Chata v jezerní kotlině
Jen ne žádný trolling, prosím
"LaLaLanďák Ve videu nepadne, že je to brož, ale paperback. Což je totéž. Měkká vazba je softcover. Pod to patří brož, paperback a lamino. ... "
Komiksové bubliny: Knížky - Jaroslav Foglar: Chata v jezerní kotlině
bez titulku
"Já to nepochopení vidím taky, ale na obou stranách. Pokud jde o děj samotný, ten má ke sluníčkovému ději daleko. I když je důležité, jak te ... "
Komiksové bubliny: Knížky - Jaroslav Foglar: Chata v jezerní kotlině
bez titulku
"Take je to ma nejoblibenejsi foglarovka a divim, ze se najdou taci, kterym se ten pribeh nelibi, ale nemusi mit vsichni stejny nazor a ja mu ... "
Komiksové bubliny: Knížky - Jaroslav Foglar: Chata v jezerní kotlině
Nepustím si to, ani náhodou
"Komiksové bubliny nesnáším... ten typek mi přijde šíleně nesympatický a opravdu nechci vidět, jak se tenhle ubernerd pouští do mé nejmilejší ... "
Komiksové bubliny: Knížky - Jaroslav Foglar: Chata v jezerní kotlině
srovnání
"Jak bývá zmiňováno, není nezajímavé srovnání s Altshelerovou krásnou knihou Poslední náčelník. Oba autoři vylíčili obdobnou situaci, i když ... "
Komiksové bubliny: Knížky - Jaroslav Foglar: Chata v jezerní kotlině
Pjekně blbí video
"Ahoj, ahoj, v prvé řadě děkuju za sáhodlouhou reakci - zpětná vazba (zvlášť negativní) je vždycky vítána. 1) Cílem rozhodně nebylo knížk ... "
Komiksové bubliny: Knížky - Jaroslav Foglar: Chata v jezerní kotlině
To je pjekně blbí video
"Příběh je plytkej... Jeho videa sleduju pravidelně, protože čtu komiksy a jeho recenze mě zajímají. Kdyby měl přistupovat podobně ke všem ko ... "
Komiksové bubliny: Knížky - Jaroslav Foglar: Chata v jezerní kotlině
Gratuluji Bohouškovi
"k 2 milionům návštěv. Počitadlu v levém sloupci to s "dvojkou" na začátku moc sluší a Alpín tak dostal krásný dárek k narozkám. Z ... "
Tříkrálová cukrárna s Pražskou pobočkou SPJF
"1"
"Slávku, zasílám pozdrav a děkuji za pěknou a povedenou písničku! Myslím, že každého příznivce RŠ potěší! S pozdravem Eda"
Díky za Rychlé šípy - Slavomil Janov - Nashvile
"1"
"Slávku, zasílám pozdrav a děkuji za pěknou a povedenou písničku! Myslím, že každého příznivce RŠ potěší! S pozdravem Eda"
Díky za Rychlé šípy - Slavomil Janov - Nashvile
Dík za RŠ, Slávku
"Nazdar, Nashville! ... a díky za krásnou písničku! Donald"
Díky za Rychlé šípy - Slavomil Janov - Nashvile
bez titulku
"Filipe, moc děkuji za krásné povídání s Marko Čermákem, je to skvělý autor a také člověk, děkuji za všechny příznivce."
Marko Čermák: Rychlé šípy se vytrácí, jejich idea by měla přežít. | Filip Nesládek

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .