| STÍNADLA |
Bohousek Soutěžime s Bohouškem
Rubriky
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech

Komentáře

ke článku: Dokudrama Elišky Kováříkové zavede posluchače do redakce Mladého hlasatele
ze dne 19.10.2018, autor článku: Krizmen

Komentář ze dne: 21.10.2018 17:07:35     Reagovat
Autor: - Měsíční noci (@)
Titulek: Proč už zase lžou?
Jako třináctiletému (1920) mu vyšla báseň Měsíční noci...

Komentář ze dne: 21.10.2018 20:12:57     Reagovat
Autor: - Michal Beránek (developpex.beranek@wanadoo.fr)
Titulek: Kdo lže?
Otázku (kritickou?) nějak nechápu. Kdo lže? Je faktem,že už ve svých třinácti letech napsal Jestřáb báseň, která byla pak otištěna v novinách.
.
Když měsíční nadejdou noci
já krajem toulám se sám,
jsa podmaněn kouzelnou mocí
a podivnou touhu mám:
Chtěl bych jít na skály vysoké,
kde měsíc v útes září,
a opět v lesy hluboké,
kde v tůni leskem vábí.
Jen daleko od lidí chtěl bych jít,
tam kde bych sám mohl být,
kde bych za druha jen zvíře měl,
tam krásnějším životem žít.

Komentář ze dne: 21.10.2018 22:22:32     Reagovat
Autor: - Geniální matematik a ten nejlepší vždy a všude (@)
Titulek: Asi, možná, kdo ví
Viděl bych to na spočítání věku podle formulky x-y=14, kde x je rok vydání básně a y je rok narození J. F. a komentujícímu vychází 14, i když v době otištění bylo Foglarovi stále třináct, protože se nenarodil první den v roce.

Nebo naráží na to, že se báseň nenašla a není to 100% potvrzené.

Nebo nevím.

Komentář ze dne: 22.10.2018 11:27:04     Reagovat
Autor: - Michal Beránek (developpex.beranek@wanadoo.fr)
Titulek: Bude třeba trpělivě prolistovat Národní politiku z roku 1920
Nezbyde než prolistovat Národni politiku....

čti:

https://www.bohousek.cz/cl anek-2006112802-mesicni-noci-nebo-pisen-snilka-zah adna-basnicka-maleho-jaroslava-foglara.html


Komentář ze dne: 22.10.2018 15:15:07     Reagovat
Autor: - Dokaž to (@)
Titulek: Důkaz není a basta fidli
Pokud bude třeba prolistovat, tak to neznamená, že to tam je. A pokud to tam s určitostí je, tak není třeba prolistovávat, už to musel někdo udělat, když se ví, že to tam je.

Čti tamtéž: Zajásal jsem, že mám v ruce originál té slavné básničky a pomyslel si, že v novinách asi upravili název, ale pak mé oči sklouzly na přípis u horní hrany listu: „Psáno za světlé noci z 23. na 24. července 1923“!!! Tedy celé tři roky po dosud uváděné dataci básničky! Zarážející je, že jsem nikde v textech psaných přímo Jaroslavem Foglarem na zmínku o tom, že mu ve třinácti letech otiskli v novinách básničku nenarazil – např. v Životě v poklusu. Pochybuji, že by se tím Jestřáb nepochlubil.

Komentář ze dne: 27.10.2018 12:30:15     Reagovat
Autor: - Badatelé z Národní knihovny (@)
Titulek: Listovali jsme a listovali...
...ale žádné Měsíční noci, či jakoukoliv báseň se shodným obsahem jsme v Národní politice ročníku 1920 neobjevili. Věru kdosi kdysi a kdesi vypustil tuto kachnu (Stanislav Sohr v brožuře Zase zní píseň úplňku?), a už si lítá světem, zdivoka mávajíc křídly a hejkajíc o výjimečném třináctiletém poetovi. A jak se zdá, kachna nelétá jenom nad českou kotlinou, ale krouží celou Evropou. Jsme zvědavi, kdy se toto pochybné tvrzení objeví třebas někde u Malajsii...….

Komentář ze dne: 27.10.2018 15:59:47     Reagovat
Autor: - Obsedantní měnič přezdívky (@)
Titulek: Zkuste ještě hledat VLEVO DOLE :-D
Tak když samotný Foglar píše, že báseň napsal v roce 1923, tak to asi nemohlo vyjít kdekoliv v roce 1920. Buď kecá Foglar, nebo kecá někdo jiný. A protože Foglar asi věděl lépe, kdy báseň napsal a neměl důvod si vymýšlet, zvlášť když autorství básně přiznal a změna roku, kdy báseň napsal, na podstatě naprosto nic nemění (to by si spíš ubral roky, aby obhájil naivitu básně, takže by, kdyby chtěl fabulovat až lhát, uvedl roky 1922 a nížší), odpověď kdo je tím kecalem se sama nabízí.
Ono je to podobné jako s tou jeho pedofilií, kdy jako pedofil sem tam uháněl baby a skoro se oženil. Nějaké jelito hodilo na wikipedii zmínku o Weissovi a rozhovoru v časopise, ten rozhovor ale není na netu dohledatelný, a už se toho chytli blbečci. Při gramotnosti některých individuí není vyloučeno, je to dokonce velmi pravděpodobné a já na to sázím své cvičky, že v rozhovoru zmínil Weiss Foglara jako autora chlapské literatury a v jiné odpovědi uvedl jména známých autorů - pedofiů a nějaké nablblo se toho chytlo a pochopilo to tak, že Foglar je dle Weisse pedofil a už to jelo, už se to šířilo. Kdyby to náhodou Weiss opravdu formuloval tak, že Foglar je dle Weissova názoru pedofil a Weiss si to myslí na základě Foglarova díla, tak je to na zákaz činnosti, i psychiatři dělají diagnózu až na základě rozhovorů se samotnými pacienty a to ještě musí být ze strany pacientů vůle něco o sobě říct, jinak psychiatr vaří z vody. K tomu si tak devět lidí z deseti plete pedofílii se zneužíváním dětí, takže někteří mistři jsou schopni popírat Foglarovu pedofílii tím, že Foglar nikdy na žádné dítě nesáhl. To není důkaz nepedofílie, ale důkaz toho, že nebyl zvrhlík. O tom, že nebyl pedofil jsou důkazy jiné.

Někdo vypustil blbost mezi lidi a lidi si to přebrali po svém a pak to šíří dál, až se to bere jako fakt. Ovšem to neznamená, že Foglar se na stará kolena o tři čtyři roky spletl, báseň skutečně napsal dříve a skutečně mu vyšla v roce 1920, jen ji teď nikdo nemůže najít, at proto, že špatně hledá, nebo že vyšla někde jinde. Pravděpodobné je ale to méně než to, že mu báseň v r. 1920 nevyšla, protože jako báseň napsaná v roce 1923 prostě v roce 1920 vyjít nemohla.

Komentář ze dne: 27.10.2018 16:03:33     Reagovat
Autor: - Obsedantní měnič přezdívky (@)
Titulek: P. S. pro Zkuste ještě hledat VLEVO DOLE :-D
ad O tom, že nebyl pedofil jsou důkazy jiné.
To jsem ale napsal blbost. Důkazy jsou o jeho heterosexuálním chováním, které předpokládá heterosexuální orientaci a téměř vylučuje orientaci jinou.
Důkazy pro to, že někdo není heterosexuál, homosexuál, pedofil snad ani nemohou existovat, orientace se nedá měřit a i nejlepší přístroje, do kterých se strká penis při promítání obrázků na plátno, se dají oblbnout.

Komentář ze dne: 27.10.2018 18:28:44     Reagovat
Autor: - (@)
Titulek: Nablblo - supř.
Supr novotvar - NABLBLO. To jsem ještě neslyšel.

Komentář ze dne: 30.10.2018 15:32:14     Reagovat
Autor: - Měsíční noci (@)
Titulek: Kdo lže?
Michale Beránku, lže ten, kdo jako fakt uvádí mnohokrát vyvrácenou Vápenkovu smyšlenku, že JF napsal "už ve svých třinácti letech" báseň, "která byla pak otištěna v novinách". Nic takového se nikdy nestalo. Takže to není FAKT, ale LEŽ. Pokud je to podle tebe fakt, tak ho dolož tím, že sem uvedeš přesný odkaz nebo Bohouškovi poskytneš repros přesným odkazem. Pokud to neuděláš, potvrzuješ, že je to jen tradovaná a neprokázaná LEŽ.

Komentář ze dne: 30.10.2018 17:03:59     Reagovat
Autor: - Stále ten jeden obsedant (@)
Titulek: Lež možná ne
Lež má záměr, nemýlím-li se. Záměr oklamat s vědomím toho, že jde o lež, nejde o pravdu. Proto bych se spíš přikláněl k bludu, mýtu, neověřené informaci, která se s největší pravděpodobností nezakládá na skutečnosti/nebyla prokázana její pravdivost.

  Reklama
Foglarovské výroky
„... a hody hody doprovody, dejtéé vajíčkó, červený či bílý, já mám dlouhou chvíli ... Nebo tak ňák to je!!“ - Rychlonožka při vstupu do klubovny, kde právě probíhalo plánování velikonoční výpravy RŠ.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
Co se vlastně tam dělo?
"Na akci byla velká pozvánka, ale co porada přinesla? Vkládání letáků do časopisu nám je fuk, a co tam tedy bylo jiného??"
Otevřená porada Pražské pobočky SPJF se koná 4. 4. 2019
bez titulku
"Tak úplně na konci knížky mě moc potěšilo - Připravujeme: Boj o první místo, Dobrodružství v zemi nikoho ( jsem zvědav na ilustrace Jindřich ... "
Záhada hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází třetí svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. Se soutěží Poselství ze Stínadel
Stínadla v Brně
"Netuším, proč na počet obyvatel menší Brno má větší účast na foglarovských akcích. Buď je to tím, že je (možná) v Brně menší nabídka aktivit ... "
Z březnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 3. 2019
Upřesnění programu 105. kolegia AJF
"* Hoši od Bobří řeky na stříbrném plátně? ...Začíná se z vajíčka myšlenky klubat na svět zfilmování legendárního Foglarova románu Záhada hl ... "
Z březnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 3. 2019
bez titulku
"V oddíle trenujeme jak uzly, tak skautskou ideu a znalosti, které by skaut dle mého měl znát. Ovšem znám oddíly, kde ani rádkyně neznají tém ... "
F. A. Elstner se několikrát obrátil
bez titulku
"Tak Záhada už je doma :) Bylo příjemné minout x knihkupectvích a v každém byla ve výloze, někdy i ve více exponátech v jednom štůsku. Vydání ... "
Záhada hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází třetí svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. Se soutěží Poselství ze Stínadel
Odkaz na videoreportáž
"10. ročník Pražské lítačky objektivem iDnes.cz https://tv.idnes.cz/domaci/prazska-lit acka-zavod-doprava-tramvaje-autobusy-vlaky-pid-sou ... "
10. ročník Pražské lítačky - závodu v používání hromadné dopravy startuje 5. dubna 2019 na Nákladovém nádraží Praha-Žižkov
Nedůležité
"Myslím, že to zda použijí úřední název nebo obecný není až tak zásadní, teda až na variantu, že jde o nějakou dotační nebo vyhláškovou povin ... "
Sdružení přátel Jaroslava Foglara pořádá i letos Příměstský tábor s Rychlými šípy v Praze
"z. s." ?!?!?!
"Probuďte se, funkcionáři ze SPJF! Psát na plakát, že nějaký tábor pořádá Sdružení přátel J. Foglara, a přidat k tomu byrokratickou zkratku & ... "
Sdružení přátel Jaroslava Foglara pořádá i letos Příměstský tábor s Rychlými šípy v Praze
bez titulku
"Volné pokračování Stínadelské trilogie, vyjde v samostatné řadě knih, nikoli v této. Bude to řada "Ze světa Jaroslava Foglara", bu ... "
Záhada hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází třetí svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. Se soutěží Poselství ze Stínadel
Jiná obálka
"Líbí se mi, že Záhada hlavolamu má na¨rozdíl od Hochů a Chaty černou obálku :) Doufám, že tak to bude mít celá triologie. A obzvlášť jsem ... "
Záhada hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází třetí svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. Se soutěží Poselství ze Stínadel
Praha
"Brno je možná víc Foglarovský, ale pořád je to jenom Brno. Stínadla tam nikdy nebudou!"
Z březnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 3. 2019
Foglarovské Brno
"Pavel Hošek na foglarovkách vyzdvihuje, že dobrodružství čeká na čtenáře za každým rohem, v každém městě... - že je reálné a dosažitelné. O ... "
Z březnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 3. 2019
Nenadávat
"To stýskání si po Praze je podle mě nemístné. Když už, tak bych si stýskal, že jsem neprožil v Praze dětství. Ano, ano, ne vždy si lze vzít ... "
Z březnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 3. 2019
Píseň Žlutý lebky
""Tisíce děkovných dopisů..." :-) Proslulou hláškou z filmu Limonádový Joe by se téměř dal charakterizovat čtenářský ohlas na článe ... "
Z březnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 3. 2019
Závidím ...
"Smutně opakuji už poněkolikáté - a je to jako z písničky "Závidím", tuším že od od Nadi Urbánkové: Závidím ..., že v Praze mají mo ... "
Z březnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 3. 2019
Zase nepřesnosti
"Mimo to, že celý ten článek na mě působí tak nějak divně (ale to asi bude můj osobní postoj) - podle mě tam autor nemusel zbytečně vyhledáva ... "
Za Foglarem a skauty do Kadaně. Výstava ze sbírek Františka Doktora
Jaroslav Foglar a ženy
"Časopis Instinkt ze dne 14. 3. přináší na str. 22 - 27 stať o Jestřábovi, jeho randění s ženami, fotky u textu, cena 25 Kč. Na straně 51 po ... "
Za Foglarem a skauty do Kadaně. Výstava ze sbírek Františka Doktora
Jindra Hojer - trochu jinak
"V programu v pořadí již 104. kolegia Akademie Jaroslava Foglara (setkání probíhají nepřetržitě od roku 2008) se očekává účast zajímavého hos ... "
Pozvánka na únorové kolegium Akademie Jaroslava Foglara
Tečka
"Pane Šantoro, pracuji v průmyslovém odvětví, kde naše technologické pracoviště provádí překlady z tištěných katalogů a vytváří rešerše v češ ... "
Původní podoba Foglarovy autobiografie vydána
bez titulku
"Třetí vydání určitě nebude, tato malá chybka bude napravena v elektronické verzi, kterou zpřístupníme po doprodání papírové. Jinak dle mých ... "
Původní podoba Foglarovy autobiografie vydána
Vondra
"Urááááá! Takže bude 2. opravené, čili třetí vydán ! ! ? My, sběratelé knížek si rádi smlsneme. Ale na okraj předchozího vysvětlení:Není třeb ... "
Původní podoba Foglarovy autobiografie vydána
ad hodiny
"Díky za upozornění, je to opravdu chybka, která vznikla při počítačovém převodu textu. Je to pro nás poučení, že bude tyto strojopisné texty ... "
Původní podoba Foglarovy autobiografie vydána
bez titulku
"Měl bych otázku na pana Šantoru - pokud se tady objeví: Na druhé stránce životopisu Foglar píše, že pracoval čtyřicet tři hodin týdně. Na r ... "
Původní podoba Foglarovy autobiografie vydána

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .