| STÍNADLA |
Bohousek Soutěžime s Bohouškem
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
ze dne 28.10.2019, autor článku: Ivo Fencl

Komentář ze dne: 29.10.2019 18:27:29     Reagovat
Autor: - TázajícíseEM (@)
Titulek: Opravdu Foglar mlčel?
Ne každý si přitom uvědomil, že Foglar taktně mlčí o tom, co tenkrát Červenáček zažil. V letu všech dalších a dalších událostí nepovažoval spisovatel za důležité toto doříct, ale našli se mnozí, kterým záhada onoho výletu vrtá hlavou dodnes.

Foglar taktně nemlčí, Foglar toho napsal dost.


,,Červenáček nám dá ještě hodně práce," mínil Jarka, ,,než ho odnaučíme tu jeho náladovost. Taky se rád trochu vychloubá, to je jeho stará nemoc. Pamatuješ se přece, jak jednou na výpravě vylezl na vysokou skálu a nemohl pak dolů? To taky udělal jen proto, abychom se mu divili. Ale jinak je to dobrý kamarád."

Mirek a Jarka se vtiskli na své straně do hlubokého stínu ve výklenku domovních vrat.
Chlapec se znepokojeně ohlédl za sebe do tmy, jako kdyby se bál nějakého pronásledování, a rychle se rozběhl. Vyrazil jako štvaný ze stínadelské uličky a zamířil prudce do Druhé strany. Věděl asi dobře, proč utíká.
Byl tak uprostřed kolejí v Rozdělovací třídě, když z ohybu stínadelské uličky za lucernou cosi zarachotilo. Mirek ani Jarka neviděli nic, ale hluk se blížil a blížil, až oba poznali jeho původ.
Doprostřed Rozdělovací třídy, právě v místa, kde před chvílí prchal pozdní návštěvník ze Stínadel, doškobrtal veliký kámen, vržený sem ze Stínadel. Právě zde ztratil již svou prudkost a usadil se výhrůžné pomalu mezi kolejnicemi.
Ale oba hoši, skrytí v hlubokém stínu, nesledovali pomalé zastavování letícího kamene! Jarka sebou prudce trhl a jeho ústa se otevřela k nějakému zavolání. Mirkova ruka mu však pevně sevřela rameno.
,,Ticho!" zašeptal Mirek vzrušeně. ,,Nesmí nás tu spatřit! Je v tom podivného!"
Chlapec, který právě vyběhl ze Stínadel, nebyl totiž nikdo jiný než - Červenáček.

A potom dostal Rychlonožka výborný nápad a zeptal se nevinně s umíněností malého dítěte: ,,A proč není Červenáček už náš kamarád - a proč my už nejsme jeho kamarádi?"
,,Zeptej se Červenáčka," řekl Mirek.
,,Ale vždyť já to sám nevím!" vyjekl bezradně Červenáček a začal ze sebe chrlit: ,,Šel jsem tenkrát napřed do Stínadel, abych tam snad něco objevil a vám se tím mohl pochlubit. Je to už taková moje nešťastná povaha, znáte mne přece! Vždycky jsem se chtěl někde něčím blýsknout. No - nepovedlo se mi to tenkrát - Vontové mě pronásledovali a jeden z nich za mnou hodil kámen až na Rozdělovací třídu. Druhý den se mi pak zdálo, že se mnou nikdo nemluvíte a nikdo že mně nevěří!"
,,Máš pravdu," doznával kajícně Červenáček. ,,Ale jak jsem vám mohl o své výpravě vykládat, když byla tak nepodařená? Kdybych byl věděl, že jste mě viděli, jak ze Stínadel prchám, řekl bych vám vše - ale já to nevěděl. A tak jsem se vám stal svým mlčením, které mělo docela nevinný důvod, podezřelý. No - a pak přišla ta událost, jak sami jistě pamatujete, v klubovně s těmi žlutými špendlíky - vzpomínáte si - viďte?"


Prezentovat Čechův příběh jako alternativu, dobrá. Psát o taktním mlčení Foglara, když jasně naznačil, o co šlo, toť skoro výmysl, ať se na mě žádný plantážník nezlobí.

Komentář ze dne: 29.10.2019 18:44:02     Reagovat
Autor: - Ignorující EM (@)
Titulek: Není nad originál
Kromě knih od Červinky, které vyšly za Jestřábova života, a Velinského, který svou knihu začal psát za Jestřábova života a byl s Jestřábem v kontatku, aby Velinského kniha navazovala až na třetí díl trilogie, ne na druhý, všechny práce z foglarovského světa už ignoruji. Četl jsem Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství a více než pocta mi to přišlo jako snaha ždímat prachy z Jestřábovy popularity. Zdali šel výdělek na charitu, tak ždímání odvolávám. Filípkovy komiksy mě též neuchvátily, originální text Josefa Blažka zveřejněný kdysi na Bohouškovi vypadal slibně, komiksové provedení asi kvůli malé ploše už tak ne. Tento Čechův komiks si jako třetí zkušenost s poctami Jestřábovi nechám ujít. Už jenom slova o Jestřábově mlčení mě varují, že někdo s námi nehraje fér. Nedoříct neznamená mlčet.

Komentář ze dne: 30.10.2019 08:05:53     Reagovat
Autor: - vasek63 (@)
Titulek:
Trefný komentář z databazeknih: on Jestřáb asi dobře věděl, proč onu hranici u Rychlých šípů nikdy nepřekročil...

Komentář ze dne: 30.10.2019 10:20:01     Reagovat
Autor: - Jeff (@)
Titulek: A co připravované RŠ od dvojice Dubský-Zeman...
...koupíš si je?

Komentář ze dne: 01.11.2019 19:40:16     Reagovat
Autor: - ( Ufo nad Nebraskou@)
Titulek: Foglar psal o tom, co tak důvěrně znal !
Už několikrát zde zazněly stesky a úvahy, proč Jar. Foglar do svých románů či příběhú s RŠ, nezapojil více dívčí element. Na besedách se čtenáři se na toto Foglara občas někdo ptal a Jestřáb odpovídal, že jako seriozní autor píše jen o tom, co dobře a bytostně zná. On vedl celý život chlapecký oddíl a moc dobře věděl, že dívčí element by v jeho románech působil jaksi nepatřičně a spíše destruktivně, protože mentalita dívek je naprosto odlišná od té chlapecké. I zájmy obou pohlaví v tomto citlivém věku, bývají zcela jiné. Dovede si někdo představit, že by parta holek v sukýnkách, pronásledovala stínadelskými ulicemi Širokka a drápala se za ním na zídky jen proto, aby od něj získala hlavolam ježka v kleci ? Stejně tak je komická představa dívek, které coby členky vontské rady, kráčejí rituálně s kápěmi na hlavách, na zasedání vontské rady v kostele sv. Jakuba. Ještě absurdnější je představa dívčích bojovnic, jak v sukních a s praky v rukou, stojí proti sobě ve velké "vontské" bitvě! Vyloučeno! Tohle všechno bylo záležitostí čistě klukovských part, kde děvčata nemají co pohledávat. A Foglar moc dobře věděl, proč křehké dívky do světa tvrdých chlapeckých pouličních šarvátek nepatří! To není jejich svět ! Je nutno se smířit s tím, že Foglar psal hlavně o klukovských dobrodružstvích a přátelství mezi nimi- to byl jeho celý svět ! A má to svůj půvab i tesknou nostalgii pro mnohé z nás.Ale pokud někdo touží po románech nebo filmech , kde se tzv.vzdychá při měsíčku , ať se dívá na filmy typu " Sněženky a machři" nebo doporučuji sledovat seriálové řady typu Esmeralda nebo Rosamunda Pilchner. O tomhle RŠ opravdu nikdy nebyly, chvála Bohu !

Komentář ze dne: 01.11.2019 21:35:32     Reagovat
Autor: - Podivující se EMzák (@)
Titulek:
Tady byly nějaké stesky?

Komentář ze dne: 05.11.2019 02:18:22     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Pavel Čech je výborný malíř a ilustrátor
Pavel Čech je neuvěřitelný člověk a umělec. Dali jste si někdo tu práci a zanalyzovali si veškerá grafická okna jeho Stínadelské mapy? To je naprosto neuvěřitelná věc!! Všechno doopravdy existuje nebo existovalo a Pavel Čech dokonce mistrně zašifroval i názvy všech stínadelských míst :) U jóviše, himbajs ... Na nádheru "O červenáčkovi" se už moc těším, doufám, že tam nepotkal dvojče Baby Himhi, jednou už stačilo a s poděkováním, byla předána v zachovalém stavu charakterově vadnému souputníkovi "bahňáků" ...

Komentář ze dne: 05.11.2019 18:07:25     Reagovat
Autor: - --- (@)
Titulek: ---
zvláštní směska komentářů - od trefných po bláboly

Komentář ze dne: 25.11.2019 15:15:33     Reagovat
Autor: - kaz015 (@)
Titulek:
Pavel Čech je ojedinělý ilustrátorský zjev a před jeho prací hluboce smekám. Pro mě to je důstojný pokračovatel Jiřího Trnky. Jeho kniha O Červenáčkovi je skvělá a nostalgicky dojemná.

Komentář ze dne: 30.11.2019 23:02:30     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Pavel Čech stvořil báječný příběh
Stěny mi zdobí jeho stínadelské pohlednice vč. stínadelské mapy. Tudíž jsem se opravdu těšil na knihu O červenáčkovi a tužba se vyplnila :) Krásný příběh s reálnou zápletkou. Myslím si, že Foglar se takových témat nebál, jen nechtěl a necítil potřebu psát o věcech, kterým nerozuměl, což bylo fér :)
P.S. ... Červenáček potkal ale hezkou holku, co? Jo, dovedete si někdo představit, jak by asi vypadala (dle slov Pedra Miss Druhé Strany) Vlasta, kdyby v rozšafném malířském pojetí Káji Saudka předávala vlaječku Mirkovi??? Asi by to nebyla typická Foglarova hra o tajemství modrého trojúhelníku, co?

Komentář ze dne: 01.12.2019 08:20:32     Reagovat
Autor: - Jiří Filípek Jeep (filipek13@seznam.cz)
Titulek:
Také se připojuji s poděkováním Pavlu Čechovi za knihu O Červenáčkovi,je skvělá a už je zařazena v mé knihovničce,Pavel je opravdu jednička,dokázal stvořit vlastní nenapodobitelnou kresbu,Pavle,díky za vše.

Komentář ze dne: 02.12.2019 13:08:53     Reagovat
Autor: - Brdo z Brna
Titulek: Ad) O Červenáčkovi
Kousek pubertálního vzplanutí v postfoglarovských dílech je k prospěchu věci, tak je skvělé, že Pavel Čech začal otevírat i tato dvířka. Kolik višní, tolik třešní.

  Reklama
Foglarovské výroky
"Pomóóc --- spadl na mne meteor, či kýho výra... Dusí mne to, škrtí mne to... To není přece samosebou... Pomóóc..." - Básnidlo z Ostříží družiny.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
36 nebo 65 Kč?
"Předchozím diskutujícím zmiňovaný "nenápadný detail", zda se má v Tříkrálové cukrárně utratit předválečných mladohlasatelských 36 ... "
Tříkrálová cukrárna 2020
bez titulku
"Tak tady hodnotit raději nebudu. Na jednu stranu je ta knížka citlivá ( na rozdíl od té příšerné loňské experimentální od Akropolis ) a krás ... "
Vyjde nová kniha Pavla Čecha O Červenáčkovi
Kolik tedy utratit?
"Při plánování útraty v cukrárně je tady jeden malý nenápadný detail. V původním vydání příběhu v Mladém hlasateli požaduje cukrář 36 korun!"
Tříkrálová cukrárna 2020
Obrácená kresba
"Neviděl jsem, nevím nic o tom, knihu nemám, ale zdálo se mi, že jsem slyšel, že jedna paní povídala, že i v Červenáčkovi je také jedna kresb ... "
Vyjde nová kniha Pavla Čecha O Červenáčkovi
bez titulku
"Roy má pravdu,úžasná a povedená kniha,Pavle, děkujeme za ni. Jirka Filípek-Jeep."
Vyjde nová kniha Pavla Čecha O Červenáčkovi
O Červenáčkovi
"Teprve teď se mi dostala do rukou knížka Pavla Čecha O Červenáčkovi a byl jsem velice příjemně překvapen. Nejen výtvarným zpracováním, skvěl ... "
Vyjde nová kniha Pavla Čecha O Červenáčkovi
Tlachání o ničem, nebo o něčem?
"No právě: Kdosi vypustil (možná) kachnu o vadném výtisku, pak se toho chytli další "experti", že kdosi kdesi o tom povídal - a &qu ... "
Sběratelské vydání Hochů od Bobří řeky s ilustracemi Zdeňka Buriana a Jaroslava Foglara
bez titulku
"Kdo by to byl řekl, že zmetek z tiskárny - pokud vůbec existuje - vzbudí takový rozruch..."
Sběratelské vydání Hochů od Bobří řeky s ilustracemi Zdeňka Buriana a Jaroslava Foglara
Nepohnuli jsme se ani o píď
"Pro EMa: Jak to, že nikdo neprojevil o "raritní" výtisk knihy s jakousi-kterousi-bůhvíjakou obrácenou ilustrací zájem?! Nabízel js ... "
Sběratelské vydání Hochů od Bobří řeky s ilustracemi Zdeňka Buriana a Jaroslava Foglara
Sraz 23. 1. 2020 ve 13hod. 13min.
"u hlavního vchodu Vinohradského hřbitova, kde je Jestřáb pochován."
Z prosincového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 11. 12. 2019
setkani dne 23.1.2020
"Sraz je tedy 13.13 před hřbitovem, kde je Jestřáb pochován ?"
Z prosincového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 11. 12. 2019
Vzpomínka na JF + JF a výprava k Památné rýze.
"Ve čtvrtek 23. 1. 2020 si Akademie Jaroslava Foglara vzpomínkovou akcí připomene památku Jaroslava Foglara a Jana Fischera. Následovat bude ... "
Z prosincového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 11. 12. 2019
bez titulku
"Nikdo tu nepíše, nebo to nevidím, že by ten výtsik někdo chtěl. Jen řeči o raritě a sběratelské ceně, což je velmi pochybné, tohle není chyb ... "
Sběratelské vydání Hochů od Bobří řeky s ilustracemi Zdeňka Buriana a Jaroslava Foglara
Tak se dostaňme k výsledku!
"Tak se, prosím, konečně dostaňme k výsledku diskuse: Ať ten, kdo vlastní zmiňovaný výtisk s obráceně vytištěnou ilustrací - nebo přesně ví ... "
Sběratelské vydání Hochů od Bobří řeky s ilustracemi Zdeňka Buriana a Jaroslava Foglara
bez titulku
"Já bych nad tím tedy nepřemýšlel. Prostě má někdo omylem nějakou ilustraci otočenou, ale protože to tak rozhodně nemá každý, tak je podle mě ... "
Sběratelské vydání Hochů od Bobří řeky s ilustracemi Zdeňka Buriana a Jaroslava Foglara
'vzhůru nohama'
"Nazdar, foglarovci! Stále promýšlím, která že ilustrace (obrázek či reprodukce obrazu Zdeňka Buriana) by to mohla být. Prosím tedy o infor ... "
Sběratelské vydání Hochů od Bobří řeky s ilustracemi Zdeňka Buriana a Jaroslava Foglara
náklad
"Psal jsem na jestrabuv.obchod@skautskanadace.cz Nicméně koukám, že jste na stránkách už upravil počty ( nyní tam je 120 + 180). To už mi so ... "
19. a 20. vydání Hochů od Bobří řeky. Přetisk prvního časopiseckého vydání a sběratelský výtisk dle rukopisu prvního knižního vydání
naklad
"Nevím na jaký email jste psal, ale ke mě žádný takový dotaz pro nadaci nedoputoval. Váš dotaz je zde v diskusi zodpovězený o dva příspěvky v ... "
19. a 20. vydání Hochů od Bobří řeky. Přetisk prvního časopiseckého vydání a sběratelský výtisk dle rukopisu prvního knižního vydání
náklad
"Kolik tedy bylo vydáno kusů. Na webu skautské nadace je uvedeno 120ks červená a 200ks zelená. V knize je uvedeno 300ks celkem. Nějak mi ne ... "
19. a 20. vydání Hochů od Bobří řeky. Přetisk prvního časopiseckého vydání a sběratelský výtisk dle rukopisu prvního knižního vydání
Poděkování Bohouškovi
"Děkuji za pěkný článek připomínající Pluta. Byla to rychlá, pečlivá a jistě i náročná práce a to chci tedy ocenit."
Dozněly poslední kroky Vladimíra Pechara – Pluta
Program 112. K-AJF, středa 15. 1. 2020
"112. kolegium Akademie Jaroslava Foglara (současně jako řádná schůzka členů 48. klubu oldskautů Jestřábi, Praha) se uskuteční ve středu 15. ... "
Z prosincového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 11. 12. 2019
Program 112. K-AJF, středa 15. 1. 2020
"112. kolegium Akademie Jaroslava Foglara (současně jako řádná schůzka členů 48. klubu oldskautů Jestřábi, Praha) se uskuteční ve středu 15. ... "
Z prosincového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 11. 12. 2019
Ilustrace vzhůru nohama
"Jediné ilustrace, které mohou být vzhůru nohama, jsou kvaše na matné křídě, které se ručně vkládají a následně vlepují mezi jednotlivé složk ... "
Sběratelské vydání Hochů od Bobří řeky s ilustracemi Zdeňka Buriana a Jaroslava Foglara
Rychlé šípy a pivo
"Petře Koubo, děkujeme za věcný komentář, ovšem na nejbližším kolegiu AJF, (středa 15. 1. 2020 v 18 hod v klubovně v Bělehradské 51) přednesu ... "
Tříkrálová cukrárna 2020
ZET slaví
"Připomeňme si dnešní 90. narozeniny skvělého spisovatele Miloše Zapletala-Zeta z Liberce (pondělí 13. 1.). Kamaráde Zete vše nejlepší do dal ... "
Skautská pošta připomenula originálním způsobem život a dílo Jaroslava Foglara

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .