| STÍNADLA |
Bohousek Soutěžime s Bohouškem
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
ze dne 28.10.2019, autor článku: Ivo Fencl

Komentář ze dne: 29.10.2019 18:27:29     Reagovat
Autor: - TázajícíseEM (@)
Titulek: Opravdu Foglar mlčel?
Ne každý si přitom uvědomil, že Foglar taktně mlčí o tom, co tenkrát Červenáček zažil. V letu všech dalších a dalších událostí nepovažoval spisovatel za důležité toto doříct, ale našli se mnozí, kterým záhada onoho výletu vrtá hlavou dodnes.

Foglar taktně nemlčí, Foglar toho napsal dost.


,,Červenáček nám dá ještě hodně práce," mínil Jarka, ,,než ho odnaučíme tu jeho náladovost. Taky se rád trochu vychloubá, to je jeho stará nemoc. Pamatuješ se přece, jak jednou na výpravě vylezl na vysokou skálu a nemohl pak dolů? To taky udělal jen proto, abychom se mu divili. Ale jinak je to dobrý kamarád."

Mirek a Jarka se vtiskli na své straně do hlubokého stínu ve výklenku domovních vrat.
Chlapec se znepokojeně ohlédl za sebe do tmy, jako kdyby se bál nějakého pronásledování, a rychle se rozběhl. Vyrazil jako štvaný ze stínadelské uličky a zamířil prudce do Druhé strany. Věděl asi dobře, proč utíká.
Byl tak uprostřed kolejí v Rozdělovací třídě, když z ohybu stínadelské uličky za lucernou cosi zarachotilo. Mirek ani Jarka neviděli nic, ale hluk se blížil a blížil, až oba poznali jeho původ.
Doprostřed Rozdělovací třídy, právě v místa, kde před chvílí prchal pozdní návštěvník ze Stínadel, doškobrtal veliký kámen, vržený sem ze Stínadel. Právě zde ztratil již svou prudkost a usadil se výhrůžné pomalu mezi kolejnicemi.
Ale oba hoši, skrytí v hlubokém stínu, nesledovali pomalé zastavování letícího kamene! Jarka sebou prudce trhl a jeho ústa se otevřela k nějakému zavolání. Mirkova ruka mu však pevně sevřela rameno.
,,Ticho!" zašeptal Mirek vzrušeně. ,,Nesmí nás tu spatřit! Je v tom podivného!"
Chlapec, který právě vyběhl ze Stínadel, nebyl totiž nikdo jiný než - Červenáček.

A potom dostal Rychlonožka výborný nápad a zeptal se nevinně s umíněností malého dítěte: ,,A proč není Červenáček už náš kamarád - a proč my už nejsme jeho kamarádi?"
,,Zeptej se Červenáčka," řekl Mirek.
,,Ale vždyť já to sám nevím!" vyjekl bezradně Červenáček a začal ze sebe chrlit: ,,Šel jsem tenkrát napřed do Stínadel, abych tam snad něco objevil a vám se tím mohl pochlubit. Je to už taková moje nešťastná povaha, znáte mne přece! Vždycky jsem se chtěl někde něčím blýsknout. No - nepovedlo se mi to tenkrát - Vontové mě pronásledovali a jeden z nich za mnou hodil kámen až na Rozdělovací třídu. Druhý den se mi pak zdálo, že se mnou nikdo nemluvíte a nikdo že mně nevěří!"
,,Máš pravdu," doznával kajícně Červenáček. ,,Ale jak jsem vám mohl o své výpravě vykládat, když byla tak nepodařená? Kdybych byl věděl, že jste mě viděli, jak ze Stínadel prchám, řekl bych vám vše - ale já to nevěděl. A tak jsem se vám stal svým mlčením, které mělo docela nevinný důvod, podezřelý. No - a pak přišla ta událost, jak sami jistě pamatujete, v klubovně s těmi žlutými špendlíky - vzpomínáte si - viďte?"


Prezentovat Čechův příběh jako alternativu, dobrá. Psát o taktním mlčení Foglara, když jasně naznačil, o co šlo, toť skoro výmysl, ať se na mě žádný plantážník nezlobí.

Komentář ze dne: 29.10.2019 18:44:02     Reagovat
Autor: - Ignorující EM (@)
Titulek: Není nad originál
Kromě knih od Červinky, které vyšly za Jestřábova života, a Velinského, který svou knihu začal psát za Jestřábova života a byl s Jestřábem v kontatku, aby Velinského kniha navazovala až na třetí díl trilogie, ne na druhý, všechny práce z foglarovského světa už ignoruji. Četl jsem Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství a více než pocta mi to přišlo jako snaha ždímat prachy z Jestřábovy popularity. Zdali šel výdělek na charitu, tak ždímání odvolávám. Filípkovy komiksy mě též neuchvátily, originální text Josefa Blažka zveřejněný kdysi na Bohouškovi vypadal slibně, komiksové provedení asi kvůli malé ploše už tak ne. Tento Čechův komiks si jako třetí zkušenost s poctami Jestřábovi nechám ujít. Už jenom slova o Jestřábově mlčení mě varují, že někdo s námi nehraje fér. Nedoříct neznamená mlčet.

Komentář ze dne: 30.10.2019 08:05:53     Reagovat
Autor: - vasek63 (@)
Titulek:
Trefný komentář z databazeknih: on Jestřáb asi dobře věděl, proč onu hranici u Rychlých šípů nikdy nepřekročil...

Komentář ze dne: 30.10.2019 10:20:01     Reagovat
Autor: - Jeff (@)
Titulek: A co připravované RŠ od dvojice Dubský-Zeman...
...koupíš si je?

Komentář ze dne: 01.11.2019 19:40:16     Reagovat
Autor: - ( Ufo nad Nebraskou@)
Titulek: Foglar psal o tom, co tak důvěrně znal !
Už několikrát zde zazněly stesky a úvahy, proč Jar. Foglar do svých románů či příběhú s RŠ, nezapojil více dívčí element. Na besedách se čtenáři se na toto Foglara občas někdo ptal a Jestřáb odpovídal, že jako seriozní autor píše jen o tom, co dobře a bytostně zná. On vedl celý život chlapecký oddíl a moc dobře věděl, že dívčí element by v jeho románech působil jaksi nepatřičně a spíše destruktivně, protože mentalita dívek je naprosto odlišná od té chlapecké. I zájmy obou pohlaví v tomto citlivém věku, bývají zcela jiné. Dovede si někdo představit, že by parta holek v sukýnkách, pronásledovala stínadelskými ulicemi Širokka a drápala se za ním na zídky jen proto, aby od něj získala hlavolam ježka v kleci ? Stejně tak je komická představa dívek, které coby členky vontské rady, kráčejí rituálně s kápěmi na hlavách, na zasedání vontské rady v kostele sv. Jakuba. Ještě absurdnější je představa dívčích bojovnic, jak v sukních a s praky v rukou, stojí proti sobě ve velké "vontské" bitvě! Vyloučeno! Tohle všechno bylo záležitostí čistě klukovských part, kde děvčata nemají co pohledávat. A Foglar moc dobře věděl, proč křehké dívky do světa tvrdých chlapeckých pouličních šarvátek nepatří! To není jejich svět ! Je nutno se smířit s tím, že Foglar psal hlavně o klukovských dobrodružstvích a přátelství mezi nimi- to byl jeho celý svět ! A má to svůj půvab i tesknou nostalgii pro mnohé z nás.Ale pokud někdo touží po románech nebo filmech , kde se tzv.vzdychá při měsíčku , ať se dívá na filmy typu " Sněženky a machři" nebo doporučuji sledovat seriálové řady typu Esmeralda nebo Rosamunda Pilchner. O tomhle RŠ opravdu nikdy nebyly, chvála Bohu !

Komentář ze dne: 01.11.2019 21:35:32     Reagovat
Autor: - Podivující se EMzák (@)
Titulek:
Tady byly nějaké stesky?

Komentář ze dne: 05.11.2019 02:18:22     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Pavel Čech je výborný malíř a ilustrátor
Pavel Čech je neuvěřitelný člověk a umělec. Dali jste si někdo tu práci a zanalyzovali si veškerá grafická okna jeho Stínadelské mapy? To je naprosto neuvěřitelná věc!! Všechno doopravdy existuje nebo existovalo a Pavel Čech dokonce mistrně zašifroval i názvy všech stínadelských míst :) U jóviše, himbajs ... Na nádheru "O červenáčkovi" se už moc těším, doufám, že tam nepotkal dvojče Baby Himhi, jednou už stačilo a s poděkováním, byla předána v zachovalém stavu charakterově vadnému souputníkovi "bahňáků" ...

Komentář ze dne: 05.11.2019 18:07:25     Reagovat
Autor: - --- (@)
Titulek: ---
zvláštní směska komentářů - od trefných po bláboly

Komentář ze dne: 25.11.2019 15:15:33     Reagovat
Autor: - kaz015 (@)
Titulek:
Pavel Čech je ojedinělý ilustrátorský zjev a před jeho prací hluboce smekám. Pro mě to je důstojný pokračovatel Jiřího Trnky. Jeho kniha O Červenáčkovi je skvělá a nostalgicky dojemná.

Komentář ze dne: 30.11.2019 23:02:30     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Pavel Čech stvořil báječný příběh
Stěny mi zdobí jeho stínadelské pohlednice vč. stínadelské mapy. Tudíž jsem se opravdu těšil na knihu O červenáčkovi a tužba se vyplnila :) Krásný příběh s reálnou zápletkou. Myslím si, že Foglar se takových témat nebál, jen nechtěl a necítil potřebu psát o věcech, kterým nerozuměl, což bylo fér :)
P.S. ... Červenáček potkal ale hezkou holku, co? Jo, dovedete si někdo představit, jak by asi vypadala (dle slov Pedra Miss Druhé Strany) Vlasta, kdyby v rozšafném malířském pojetí Káji Saudka předávala vlaječku Mirkovi??? Asi by to nebyla typická Foglarova hra o tajemství modrého trojúhelníku, co?

Komentář ze dne: 01.12.2019 08:20:32     Reagovat
Autor: - Jiří Filípek Jeep (filipek13@seznam.cz)
Titulek:
Také se připojuji s poděkováním Pavlu Čechovi za knihu O Červenáčkovi,je skvělá a už je zařazena v mé knihovničce,Pavel je opravdu jednička,dokázal stvořit vlastní nenapodobitelnou kresbu,Pavle,díky za vše.

Komentář ze dne: 02.12.2019 13:08:53     Reagovat
Autor: - Brdo z Brna
Titulek: Ad) O Červenáčkovi
Kousek pubertálního vzplanutí v postfoglarovských dílech je k prospěchu věci, tak je skvělé, že Pavel Čech začal otevírat i tato dvířka. Kolik višní, tolik třešní.

  Reklama
Foglarovské výroky
„Ale jakýpak chlapeček! - Dej sem cukroví a žádná řeč se nevede!“ - trochu ústnatý Pepíček na Rychlé šípy dělající Mikulášskou nadílku.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
Hledáme RŠ v Jevíčku
"V pátek 13. prosince se plánuje v rámci Akademie Jaroslava Foglara "let" oldskautského klubu Jestřábi & přátel do Jevíčka. I t ... "
Hledejte s námi Rychlé šípy, hoši se ukryli v několika městech
Podlepení
"Vystřihovánky se můžou podlepit, dokonce se to doporučuje. Gůglujte papírové modely podlepení a odkaz na papermanii byl měl být mezi prvními ... "
Vystřihovánka Natáčení Záhady hlavolamu v ABC 25-26 je věnována padesátému výročí televizního seriálu
Jen si postěžuj
"Nojo, měkkej papír... Pro ábíčkáře normální. Kdo umí, ten umí! Já tam tehdy byl na reportíýi o natáčení a mohu potvrdit, že to byla jedna z ... "
Vystřihovánka Natáčení Záhady hlavolamu v ABC 25-26 je věnována padesátému výročí televizního seriálu
bez titulku
"Vystřihovánka je prťavá, postavičky jsou jak broky. A ke všemu je to celé natištěné na docela měkkém papíru. Nic moc :-("
Vystřihovánka Natáčení Záhady hlavolamu v ABC 25-26 je věnována padesátému výročí televizního seriálu
Movember s RŠ a skautskými osobnostmi
"Měsíc listopad je už sice za námi, přesto charitativní akce Movember ještě neprotnula cílovou čáru. Až do 9. 12. se je možno připojit k ch ... "
Z listopadového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 11. 2019
Ad) O Červenáčkovi
"Kousek pubertálního vzplanutí v postfoglarovských dílech je k prospěchu věci, tak je skvělé, že Pavel Čech začal otevírat i tato dvířka. Kol ... "
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
bez titulku
"Také se připojuji s poděkováním Pavlu Čechovi za knihu O Červenáčkovi,je skvělá a už je zařazena v mé knihovničce,Pavel je opravdu jednička, ... "
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
Pavel Čech stvořil báječný příběh
"Stěny mi zdobí jeho stínadelské pohlednice vč. stínadelské mapy. Tudíž jsem se opravdu těšil na knihu O červenáčkovi a tužba se vyplnila :) ... "
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
Kolik švestek, tolik pecek
"Pan_keras, je fakt, že jako ten, co tyhle výplody celé nečte, bych se měl zdržet toho, že to je zbytečné, protože tam třeba něco navíc, nej ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
bez titulku
"Celé je to stejně o ničem!!! Příznivci pana S. budou celou dobu stát za panem S. a příznivci pana Č, budou logicky stát za panem Č. Nic víc, ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
Zbytečné to není.
"Jednou se takové texty třeba můžou stát podkladem pro zajímavou bakalářku. Literární historie se píše i takhle. Jo a do zápisu: místo Kor ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
Ještě jednuc
"Že jsou tyhle články ztrátou času lze prokázat na vzorku lidí, kteří se k tomu vyjadřují. Například PetrV se vůbec nevyjadřuje k obsahu, já ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
bez titulku
"PetrV, s tím nesouhlasím a tohle předhazování problémů na základě toho, co druhý napsal (až to bude psát pravidelně, dlouhodobě, pak už by t ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
A odsuzujeme tímto oba dva k dvaceti ranám tenisovým míčem
"Staří muži si posílají otevřené dopisy na dvacet normostran, kde si vyčítají staré bolístky. Je to trochu nevkusné a bylo by neskonale mužně ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
ke zvídavému
"Pane, prosím vás, dělejte něco s tou češtinou, protože když vypadáte jako žák 5.B, pak vás nikdo nebude brát vážně. Za další, i kdyby měl S ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
Stegbauerovi přeji hodně sil
"Chlap, kterej v 97 komplet vychystal (zatím) největší výstavní akci na počest Foglara, nebude žádnej troškař nebo hnidopych, co? Chlap, kte ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
Dotaz na organizátora
"Akci pořádá SPJF. Tj. člen, pražská pobočka, či celostátní vedení? Omlouvám se, že se ptám, jde mi jen o statistiku, zápis do své soukromé k ... "
Tajemství vede do Stínadel…
zděšení II
"Bylo by férové, aby na jeden článek či rozhovor jedné strany byl jen jeden článek v podobném rozsahu od strany druhé. Takhle by se mohlo stá ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
zděšení
"Panebože, to je PRVNÍ ČÁST? To se jako bude pan S. se svými frustracemi dělit na pokračování? Doufám, že redakce Bohouška je rozumná a vykáž ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
Tzv. titulek ke komentáři, tzv. příspěvku
"Tím tzv. mohl pan Č. narážet na celý název, a asi i narážel, když je tzv. použito před celým názvem sborníku, a pokud je v názvu něco o nezá ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
Jazykový koutek
"Sborník = ročenka, almanach ; "Sborník nezávislých foglarovců" je ročenka čeho? Kdo jsou nezávislí foglarovci? Pamflet = hanopis, ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
bez titulku
"Asi takhle: 1. Doporučuji si nejprve nastudovat českou gramatiku, jinak děláte ostudu hlavně sám sobě. 2. Veřejné praní špinavého prádla j ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
bez titulku
"ZP je ten, co psal v pondělí v 19:11:17, p. Šmitmajer, a já na něj reagoval a vysvšětloval mu, že o něm jako o kamarádovi se p. Čvančara nez ... "
Rozhovor s Jaroslavem Čvančarou nad stránkami Sborníku nezávislých foglarovců

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .