| STÍNADLA |
Bohousek Soutěžime s Bohouškem
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
ze dne 28.10.2019, autor článku: Ivo Fencl

Komentář ze dne: 29.10.2019 18:27:29     Reagovat
Autor: - TázajícíseEM (@)
Titulek: Opravdu Foglar mlčel?
Ne každý si přitom uvědomil, že Foglar taktně mlčí o tom, co tenkrát Červenáček zažil. V letu všech dalších a dalších událostí nepovažoval spisovatel za důležité toto doříct, ale našli se mnozí, kterým záhada onoho výletu vrtá hlavou dodnes.

Foglar taktně nemlčí, Foglar toho napsal dost.


,,Červenáček nám dá ještě hodně práce," mínil Jarka, ,,než ho odnaučíme tu jeho náladovost. Taky se rád trochu vychloubá, to je jeho stará nemoc. Pamatuješ se přece, jak jednou na výpravě vylezl na vysokou skálu a nemohl pak dolů? To taky udělal jen proto, abychom se mu divili. Ale jinak je to dobrý kamarád."

Mirek a Jarka se vtiskli na své straně do hlubokého stínu ve výklenku domovních vrat.
Chlapec se znepokojeně ohlédl za sebe do tmy, jako kdyby se bál nějakého pronásledování, a rychle se rozběhl. Vyrazil jako štvaný ze stínadelské uličky a zamířil prudce do Druhé strany. Věděl asi dobře, proč utíká.
Byl tak uprostřed kolejí v Rozdělovací třídě, když z ohybu stínadelské uličky za lucernou cosi zarachotilo. Mirek ani Jarka neviděli nic, ale hluk se blížil a blížil, až oba poznali jeho původ.
Doprostřed Rozdělovací třídy, právě v místa, kde před chvílí prchal pozdní návštěvník ze Stínadel, doškobrtal veliký kámen, vržený sem ze Stínadel. Právě zde ztratil již svou prudkost a usadil se výhrůžné pomalu mezi kolejnicemi.
Ale oba hoši, skrytí v hlubokém stínu, nesledovali pomalé zastavování letícího kamene! Jarka sebou prudce trhl a jeho ústa se otevřela k nějakému zavolání. Mirkova ruka mu však pevně sevřela rameno.
,,Ticho!" zašeptal Mirek vzrušeně. ,,Nesmí nás tu spatřit! Je v tom podivného!"
Chlapec, který právě vyběhl ze Stínadel, nebyl totiž nikdo jiný než - Červenáček.

A potom dostal Rychlonožka výborný nápad a zeptal se nevinně s umíněností malého dítěte: ,,A proč není Červenáček už náš kamarád - a proč my už nejsme jeho kamarádi?"
,,Zeptej se Červenáčka," řekl Mirek.
,,Ale vždyť já to sám nevím!" vyjekl bezradně Červenáček a začal ze sebe chrlit: ,,Šel jsem tenkrát napřed do Stínadel, abych tam snad něco objevil a vám se tím mohl pochlubit. Je to už taková moje nešťastná povaha, znáte mne přece! Vždycky jsem se chtěl někde něčím blýsknout. No - nepovedlo se mi to tenkrát - Vontové mě pronásledovali a jeden z nich za mnou hodil kámen až na Rozdělovací třídu. Druhý den se mi pak zdálo, že se mnou nikdo nemluvíte a nikdo že mně nevěří!"
,,Máš pravdu," doznával kajícně Červenáček. ,,Ale jak jsem vám mohl o své výpravě vykládat, když byla tak nepodařená? Kdybych byl věděl, že jste mě viděli, jak ze Stínadel prchám, řekl bych vám vše - ale já to nevěděl. A tak jsem se vám stal svým mlčením, které mělo docela nevinný důvod, podezřelý. No - a pak přišla ta událost, jak sami jistě pamatujete, v klubovně s těmi žlutými špendlíky - vzpomínáte si - viďte?"


Prezentovat Čechův příběh jako alternativu, dobrá. Psát o taktním mlčení Foglara, když jasně naznačil, o co šlo, toť skoro výmysl, ať se na mě žádný plantážník nezlobí.

Komentář ze dne: 29.10.2019 18:44:02     Reagovat
Autor: - Ignorující EM (@)
Titulek: Není nad originál
Kromě knih od Červinky, které vyšly za Jestřábova života, a Velinského, který svou knihu začal psát za Jestřábova života a byl s Jestřábem v kontatku, aby Velinského kniha navazovala až na třetí díl trilogie, ne na druhý, všechny práce z foglarovského světa už ignoruji. Četl jsem Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství a více než pocta mi to přišlo jako snaha ždímat prachy z Jestřábovy popularity. Zdali šel výdělek na charitu, tak ždímání odvolávám. Filípkovy komiksy mě též neuchvátily, originální text Josefa Blažka zveřejněný kdysi na Bohouškovi vypadal slibně, komiksové provedení asi kvůli malé ploše už tak ne. Tento Čechův komiks si jako třetí zkušenost s poctami Jestřábovi nechám ujít. Už jenom slova o Jestřábově mlčení mě varují, že někdo s námi nehraje fér. Nedoříct neznamená mlčet.

Komentář ze dne: 30.10.2019 08:05:53     Reagovat
Autor: - vasek63 (@)
Titulek:
Trefný komentář z databazeknih: on Jestřáb asi dobře věděl, proč onu hranici u Rychlých šípů nikdy nepřekročil...

Komentář ze dne: 30.10.2019 10:20:01     Reagovat
Autor: - Jeff (@)
Titulek: A co připravované RŠ od dvojice Dubský-Zeman...
...koupíš si je?

Komentář ze dne: 01.11.2019 19:40:16     Reagovat
Autor: - ( Ufo nad Nebraskou@)
Titulek: Foglar psal o tom, co tak důvěrně znal !
Už několikrát zde zazněly stesky a úvahy, proč Jar. Foglar do svých románů či příběhú s RŠ, nezapojil více dívčí element. Na besedách se čtenáři se na toto Foglara občas někdo ptal a Jestřáb odpovídal, že jako seriozní autor píše jen o tom, co dobře a bytostně zná. On vedl celý život chlapecký oddíl a moc dobře věděl, že dívčí element by v jeho románech působil jaksi nepatřičně a spíše destruktivně, protože mentalita dívek je naprosto odlišná od té chlapecké. I zájmy obou pohlaví v tomto citlivém věku, bývají zcela jiné. Dovede si někdo představit, že by parta holek v sukýnkách, pronásledovala stínadelskými ulicemi Širokka a drápala se za ním na zídky jen proto, aby od něj získala hlavolam ježka v kleci ? Stejně tak je komická představa dívek, které coby členky vontské rady, kráčejí rituálně s kápěmi na hlavách, na zasedání vontské rady v kostele sv. Jakuba. Ještě absurdnější je představa dívčích bojovnic, jak v sukních a s praky v rukou, stojí proti sobě ve velké "vontské" bitvě! Vyloučeno! Tohle všechno bylo záležitostí čistě klukovských part, kde děvčata nemají co pohledávat. A Foglar moc dobře věděl, proč křehké dívky do světa tvrdých chlapeckých pouličních šarvátek nepatří! To není jejich svět ! Je nutno se smířit s tím, že Foglar psal hlavně o klukovských dobrodružstvích a přátelství mezi nimi- to byl jeho celý svět ! A má to svůj půvab i tesknou nostalgii pro mnohé z nás.Ale pokud někdo touží po románech nebo filmech , kde se tzv.vzdychá při měsíčku , ať se dívá na filmy typu " Sněženky a machři" nebo doporučuji sledovat seriálové řady typu Esmeralda nebo Rosamunda Pilchner. O tomhle RŠ opravdu nikdy nebyly, chvála Bohu !

Komentář ze dne: 01.11.2019 21:35:32     Reagovat
Autor: - Podivující se EMzák (@)
Titulek:
Tady byly nějaké stesky?

Komentář ze dne: 05.11.2019 02:18:22     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Pavel Čech je výborný malíř a ilustrátor
Pavel Čech je neuvěřitelný člověk a umělec. Dali jste si někdo tu práci a zanalyzovali si veškerá grafická okna jeho Stínadelské mapy? To je naprosto neuvěřitelná věc!! Všechno doopravdy existuje nebo existovalo a Pavel Čech dokonce mistrně zašifroval i názvy všech stínadelských míst :) U jóviše, himbajs ... Na nádheru "O červenáčkovi" se už moc těším, doufám, že tam nepotkal dvojče Baby Himhi, jednou už stačilo a s poděkováním, byla předána v zachovalém stavu charakterově vadnému souputníkovi "bahňáků" ...

Komentář ze dne: 05.11.2019 18:07:25     Reagovat
Autor: - --- (@)
Titulek: ---
zvláštní směska komentářů - od trefných po bláboly

  Reklama
Foglarovské výroky
„Búú, škyt - byla to moje teta, už umřeláá, chudinka tetinkáá..!“ - Dlouhé Bidlo u rakve staré Jeremiášky 11. listopadu při krádeži knihy kouzel.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
110. kolegium Akademie Jaroslava Foglara
"se koná ve středu 13. 11. 2019 v 18 hod. v klubovně na Bělehradské ul. č. 51. Jste zváni!"
Z říjnového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 16. 10. 2019
---
"zvláštní směska komentářů - od trefných po bláboly"
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
Pavel Čech je výborný malíř a ilustrátor
"Pavel Čech je neuvěřitelný člověk a umělec. Dali jste si někdo tu práci a zanalyzovali si veškerá grafická okna jeho Stínadelské mapy? To je ... "
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
Foglar psal o tom, co tak důvěrně znal !
"Už několikrát zde zazněly stesky a úvahy, proč Jar. Foglar do svých románů či příběhú s RŠ, nezapojil více dívčí element. Na besedách se čte ... "
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
Odpověď ilustrátora Party z Tiché strany Petra Šrédla
"Vkládám odpověď ilustrátora Petra Šrédla na Kopírákovu otázku: "Obě postavy jsou na šesti společných a Tryskonožka navíc na dvou samost ... "
Parta z Tiché strany
bez titulku
"To je inkluze. Zdravý hoch si uřízne zdravou haksničku, vymění ji za protézu s hochem hendikepovaným a nechají se pak nakreslit, jako vzor p ... "
Parta z Tiché strany
Ilustrace
"Dobrý den, teprve jsem začal knihu číst, ale musím se zeptat. Na ilustracích to vypadá, že Tryskonožka a Červiváček jsou zaměněni. Tryskonož ... "
Parta z Tiché strany
bez titulku
"Trefný komentář z databazeknih: on Jestřáb asi dobře věděl, proč onu hranici u Rychlých šípů nikdy nepřekročil..."
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
Knihu nešlo objednat
"Je to tak, kniha byla na eshopu Albatrosu nedostupná. Druhý den už opět byla k objednání. Mají v tom, s prominutím, pěkný binec. "
19. a 20. vydání Hochů od Bobří řeky. Přetisk prvního časopiseckého vydání a sběratelský výtisk dle rukopisu prvního knižního vydání
To je opravdu blázinec v prvním poschodí!
"říká zcela oprávněně Mirek Dušín - jinak vždy v každé situaci vyrovnaný - v okamžiku, kdy má současně po levici i po pravici Rychlonožku. A ... "
Dva Rychlonožkové spolu s pozvánkou na říjnové kolegium Akademie Jaroslava Foglara
Není nad originál
"Kromě knih od Červinky, které vyšly za Jestřábova života, a Velinského, který svou knihu začal psát za Jestřábova života a byl s Jestřábem v ... "
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
Opravdu Foglar mlčel?
"Ne každý si přitom uvědomil, že Foglar taktně mlčí o tom, co tenkrát Červenáček zažil. V letu všech dalších a dalších událostí nepovažoval s ... "
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
Tak už zase je
"Sběratelské vydání od Albatrosu na webu Albatrosu už nebylo. Teď už zase je, ale asi jde o dotisk, nebo další várku, je tam posunuté datum v ... "
19. a 20. vydání Hochů od Bobří řeky. Přetisk prvního časopiseckého vydání a sběratelský výtisk dle rukopisu prvního knižního vydání
SBĚRATELSKÉ VYDÁNÍ STÁLE K DOSTÁNÍ
"Nevím, kde jste tuto informaci vzal, ale sběratelské 19. + 20. vydání stále k dostání je, i když už se zásoby tenčí. "
19. a 20. vydání Hochů od Bobří řeky. Přetisk prvního časopiseckého vydání a sběratelský výtisk dle rukopisu prvního knižního vydání
Sběratelské vydání už není
"Objednávku sběratelského vydání od Albatrosu jsem nechal na dnešek a už mám smůlu. Když je takový zájem, tak to určitě dotisk nebude :D"
19. a 20. vydání Hochů od Bobří řeky. Přetisk prvního časopiseckého vydání a sběratelský výtisk dle rukopisu prvního knižního vydání
U nás doma se Janíček líbí!
"Janíčkovy ilustrace se u nás doma líbí všem. Výborně ladí k příběhu, jehož hlavním motivem je neznámé a neprobádané uzemí - Země nikoho. Obz ... "
Dobrodružství v Zemi nikoho s ilustracemi Jindřicha Janíčka. Čtvrtý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S mapou Země nikoho v příloze
Hnus, velebnosti
"Ty kresby jsou dost nechutné :( A to jsem se těšil na další Foglarovku v novém vydání... tuhle si opravdu nekoupím"
Dobrodružství v Zemi nikoho s ilustracemi Jindřicha Janíčka. Čtvrtý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S mapou Země nikoho v příloze
bez titulku
"Také jsem zprvu neměl k novým ilustracím přehnanou důvěru,ale musím říci,že po shlédnutí ukázek se mi vše jeví trochu jinak. Obrázky jsou ji ... "
Dobrodružství v Zemi nikoho s ilustracemi Jindřicha Janíčka. Čtvrtý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S mapou Země nikoho v příloze
bez titulku
"Ono na první podívání ten úvodní obrázek krapet vyděsí :) Když jsem si ale prolistoval obě ukázky na stránkách albatrosu ( plus jsem si pře ... "
Dobrodružství v Zemi nikoho s ilustracemi Jindřicha Janíčka. Čtvrtý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S mapou Země nikoho v příloze
Návrh
"Aby se tady diskutující neprali, co jsou povedené a nepovedené ilustrace, či kdo z Albatrosem vybraných umělců je vhodný pro foglarovky, nav ... "
Dobrodružství v Zemi nikoho s ilustracemi Jindřicha Janíčka. Čtvrtý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S mapou Země nikoho v příloze
bez titulku
"Nejsou to typicky krásné kresby, ale něco do sebe mají. Zatím nejlepší ilustrace měli Grus a Kuchynková, Čech mi nesedí a Janíček nic moc. ... "
Dobrodružství v Zemi nikoho s ilustracemi Jindřicha Janíčka. Čtvrtý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S mapou Země nikoho v příloze
bez titulku
"Nejde jen o kvaše, ale i o text. Když kvaše nejdou, tak prostě nejdou, s tím se nedá nic dělat. Jde o nejvíc retro vydání, jaké může vzhlede ... "
19. a 20. vydání Hochů od Bobří řeky. Přetisk prvního časopiseckého vydání a sběratelský výtisk dle rukopisu prvního knižního vydání
Bouře začíná
"Na posledním setkání foglarovců z akademie J. Foglara se už diskutovalo o tom, že ilustrace k Dobrodružství v zemi nikoho zřejmě vyvolají da ... "
Dobrodružství v Zemi nikoho s ilustracemi Jindřicha Janíčka. Čtvrtý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S mapou Země nikoho v příloze

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .