| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara
Sběr dat (připravujeme)
Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Střípky ze života JF
Duchovní rozměr fenoménu Foglar
Vyjde
Právě vyšlo
Rváčov - vontská komiksová sága
Bohoušek doporučuje

Komentáře

ke článku: Rváčov - oceněná vontská komiksová sága je opět v prodeji
ze dne 10.04.2021, autor článku: Bohoušek

Komentář ze dne: 10.04.2021 23:37:30     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Česká televize odvysílá zakázaný, ztracený a objevený dokument o Ivančeně
Minuta ticha. Dokument režiséra a reportéra Milana Vilíma a scenáristy Milana Švihálka natočili ostravští publicisté v dubnu roku 1968.
Po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR skončil snímek pro svůj „závadný“ obsah v trezoru. V dalších letech byl považován za ztracený či zničený při povodních v roce 1997.

Až nyní v rámci digitalizace archivu ČT byl dokument znovu objeven. V jeho původní podobě snímek uvádíme v sobotu 24. dubna 2021 v 11:50 na ČT2, v den výročí popravy členů Odboje slezských junáků a v roce 75. výročí založení mohyly Ivančena.

Píše se rok 1968 a do redakce publicistiky a dokumentu ostravského televizního studia nastupuje začínající scenárista Milan Švihálek. Jako svůj první větší počin dostal za úkol natočit dokument o mohyle Ivančena.

„Film se zrodil na základě popudu mého tehdejšího šéfa Jana Neulse, v té době programového náměstka ostravské televizní stanice. Právě on byl strůjcem fenoménu, který novináři nazvali počátkem 60. let „ostravskou televizní publicistickou školou,“ vzpomíná scenárista Milan Švihálek.

„Ptal se mě, zda jsem někdy slyšel o Odboji slezských junáků a o mohyle na Ivančeně. Byl jsem překvapen, nikdy jsem o tom neslyšel. Příběh skautů zavražděných na konci II. světové války mi nikdo neprozradil, režim ho utajil, a tak jsem si říkal, že by se měl na veřejnost dostat. Seznámil jsem se s fakty a napsal jsem scénář s názvem Minuta ticha, který měl být poctou lidem, kteří až do roku 1968 na Ivančenu kameny nosili a zcela neformálně a neoficiálně tuto pietu zachovávali.“

V uvolněné době Pražského jara byla mimo jiné po letech zákazu obnovena i činnost Junáka a také výstupy na Ivančenu se začaly stávat pravidelnou akcí se stovkami účastníků.

Vznikl tak půlhodinový dokument Minuta ticha, cenný zejména unikátním rozhovorem s otcem nacisty zavražděného skauta-odbojáře Vladimíra Čermáka, vyprávěním Vladimírova kamaráda Slávy Moravce, autora myšlenky a hlavního zakladatele mohyly, a vzpomínkami skupiny trampů, kteří v šedesátých letech tradici poloilegálních výšlapů k mohyle obnovili.

Po srpnové okupaci skončila Minuta ticha v trezoru a skauti v PO SSM. Nežádoucí dokument byl dlouho zapomenut, později byl považován za utopený při povodních 1997, ale ve skutečnosti spolu s dalšími neidentifikovatelnými filmovými pásy zachráněn, v roce 2018 zdigitalizován a letos díky pátrání skautů v archivu objeven!

„Našel se poklad. To byl můj první pocit, když jsem se dozvěděl, že byl snímek objeven a může jít do vysílání. Měl jsem ohromnou radost. Za gestem vynesení kamene a vzniku mohyly je tragický příběh, který se táhne více jak 70 let historií českých zemí,“ říká Kryštof Hyvnar, místopředseda Krajská rady Junáka.

„Pro nás skauty, trampy, ale i pro širší veřejnost je dokument velmi cenný. Obsahuje řadu originálních záběrů a informací spjatých s ostravským skautingem i trampingem, připomíná příběh odboje a vzniku mohyly na Ivančeně. Když jsem film viděl poprvé, byl jsem velmi mile překvapen, že po více jak 50 letech má film co říct i dnešním divákům.“

Archivní snímek Minuta ticha uvádíme v jeho původní podobě v sobotu 24. dubna 2021 v 11:50 na ČT2, v den výročí popravy členů Odboje slezských junáků a v roce 75. výročí založení mohyly Ivančena.

Na něj pak navazuje dokument Příběhy z Ivančeny, který v roce 2016 pro cyklus Náš venkov připravili Blanka Hollander a Milan Švihálek.

KAMENNÉ SRDCE STÁLE BIJE A LZE JEJ TAKÉ SLYŠET NA IVANČENĚ :)

Komentář ze dne: 12.04.2021 08:19:02     Reagovat
Autor: - Krizmen (@)
Titulek: Pro: zvídavý (sk@ut)
Text o Ivančeně (předpokládám, že je odněkud okopírovaný?) by si zasloužil samostatný článek, mnohem vhodnější než přidávat nesouvisející komentář k článku o Rváčovu I, je zaslat přímo příspěvek do redakce na info@bohousek.cz nebo najít nějaký dřívější článek o Ivančeně na Bohouškovi a přidat k němu informaci. Díky za pochopení. Tím, že je informace o filmu/komentář u nesouvisejícího článku, časem zanikne. Díky za pochopení.

Komentář ze dne: 12.04.2021 10:42:48     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: dobře
...

Foglarovské výroky
Svátek má Drahomíra
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
bez titulku
"Tak první informace je, že se podařilo přesně lokalizovat místo hradiště. Slávek Janov ukázal několik dobových fotek a plán hradiště. Na jeh ... "
6. července 2021: Setkání u rodného domu
Zájem o Svojsíkovo hradiště
"Zveřejní Bohoušek zprávu o průzkumu na místě Svojsíkova hradiště? Děkuji za ty, kteří mě nasměrovali k textu o Svojsíkově hradišti v knize P ... "
6. července 2021: Setkání u rodného domu
bez titulku
"Díky za připomenutí 92. narozenin Vlastislava Tomana. Měl jsem moc rád "jeho" komiksy z konce 60. tých a začátku 70. tých let Pave ... "
Devadesát dva roků Vlastislava Tomana - Hadžiho
bez titulku
"Moc děkuji za parádní a informacemi obsáhlý článek o rodině Foglarových. . Pavel Šíma - Sokol"
Příliš krátká cesta Jindřicha Foglara. Sto deset let od úmrtí
bez titulku
"Alpíne, moc Ti děkuji za naprosto parádně zpracovaný článek."
Příliš krátká cesta Jindřicha Foglara. Sto deset let od úmrtí
Sborník(y)
"Nazdar, kamarádi! Vstupuji do debaty na téma "Sborníky NF" a všechny, kteří ji čtou, prosím o prohledání jejich depozitářů, zda v ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Napište na mail
"Mirko Juna - Miky: Na uvedeném mailu v článku bylo možno, asi stále je, Sborník objednat. "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Sborník - a kde ho sehnat?
"Objednávka přes knihkupectví - nevyšla. Cesta do Zátoky nemožná (zdravotní důvody). A tak ta dvě místa kde se dá zakoupit - tam není nic o t ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
potvrzuji
"Je to tak, díky, akorát jsem si nemohl vzpomenout na název kapitoly. Ale zápletku jsem snad připomněl dobře :). Výprava super! Omlouvám s ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
Svojsíkovo hradiště
"zmiňuje Jaroslav Foglar v knize Pod junáckou vlajkou v kapitole 23. Hoši, ledujeme! "
U rodného domu, 6. 7. 2020
Vycházka na Svojsíkovo hradiště s otazníkem
"Že by Foglar psal v knihách někdy něco o Svojsíkově hradišti?? No nevím, nezdá se mi to. To jsem teda zvědav, kde to píše, a kam ta vycházka ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
6.7.2021 ve 13.13 h - Vzpomínkové setkání u rodného domu Jaroslava Foglara
"Také letos je možno připomenout si narozeninový den Jaroslava Foglara (* 6. července 1907) účastí na vzpomínkovém setkání u spisovatelova ro ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
Poděkování
"Já moc děkuji za pochvalu, určitě jsou lepší ilustrátoři, jako například Jirka Grus, Karel Zeman, či Mirek Schonberg, moc si toho vážím, krá ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Sborník 10
"Přidávám se k přání tvorby nového Sborníku, moc se těším, č.9 bylo moc povedené :) Jeep J:F:"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
A vzhůru do tvorby Desátého sborníku KNF !!!
"Foglarův odkaz je bezednou studnicí, Stegbauerův komiks přeci také pokračuje, takže se těšme na další číslo tj. 10. sborník Kruhu nezávislýc ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Motýl ve tváři Jaroslava Foglara
"Pod tímto názvem vyšel v druhé polovině 80tých let rozsáhlý rozhovor s J.Foglarem v časopise Mladý svět. "Mlaďák" byl na tehdejší ... "
Vyšlo od roku 2018...
Konečně normální sborník
"No vida, že to jde i bez jedovatých plivanců a "otevřených dopisů". Proč to nešlo i dříve?"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"Je to víc, než jen zajímavý a hezký Sborník. Je to zárověň báječný pozdrav Jurovi, že na něho kamarádi nezapomněli. O to větší radost je mít ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"Přeju účastníkům, kteří dorazí, pěkný zážitek, krásné vzpomínky a případně nově navázaná přátelství :)."
Blíží se setkání foglarovců ve Sluneční zátoce
bez titulku
"velké poděkování za sborník a připojuji se k přání na pokračování :-)"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"velké poděkování za sborník a připojuji se k přání na pokračování :-)"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Sluneční zátoka volá 19. 6.
"V sobotu by se měli zúčastnit setkání nejen foglarovců, ale i trampů, skautů a zálesáků Song (1923, účastník foglarovských táborů) a V. Toma ... "
Blíží se setkání foglarovců ve Sluneční zátoce
Díky
"Sborník už jsem přečetl a opět je super! Děkuji všem autorům za nové objevy a doufám, že toto číslo nebude poslední!"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
podekovani
"Pripojuji se s podekovanim za dokonceny sbornik, je to parada, opet mnoho novych objevu zpristupnenych nam vsem, vsem autorum velke diky"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .