| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Ihned.cz: 20 let nakladatelství TORST

[ Autor: Bohoušek | zařazeno: 7. 1. 2012 | přečteno 4166 ]

500. publikaci nakladatelství Torst, která úspěla v anketě LN o Knihu roku, uvádí obsáhlý rozhovor Josefa Chuchmy s nakladatelem Viktorem Stoilovem a spolupracovníkem nakladatelství, redaktorem a editorem Janem Šulcem. Ve svém vyprávění, jehož část IHNED.cz přetiskuje, zaznamenávají i vzpomínku na Vladimíra Rogla a Jaroslava Foglara:

"....J.Š.: Studium, to jsou ale i spolužáci. Měl jsem obrovské štěstí na skvělé spolužačky a spolužáky na základní škole, na gymnáziu i na filozofické fakultě. Řada z nich byla a stále je nějak spojena s knížkami. Bohužel zde nemohu hovořit o všech, zmíním tedy alespoň toho vůbec prvního: do třídy na základní škole se mnou od roku 1971 chodil Pavel Rogl. Jeho tatínek ing. Vladimír Rogl byl spisovatel, napsal asi pět knih o táboření v přírodě, znal se s Jaroslavem Foglarem. Jeho knihu U táborového ohně jsem přečetl snad tisíckrát, dodnes si některé pasáže z ní pamatuji nazpaměť.
Ta kniha mne ovlivnila nejen tábornickými radami. Díky tomu, že jsem pana Rogla mohl osobně poznat – jako vůbec prvního spisovatele ve svém životě –, kniha pro mne od té doby nebyla něčím, co existuje samo o sobě, ale vždycky už jsem za ní viděl i jejího autora, představoval jsem si, jak ji píše. To je něco, co mne ve vztahu ke knihám a k práci s nimi hodně ovlivnilo, i když v té době jen podvědomě. Pan Rogl se brzy ze Žižkova odstěhoval a od té doby jsem se s ním nesetkal. Impuls, který mi jeho knížky daly, byl však – jak to dnes po letech vidím – zásadní."


Foglarovské výroky
„Křičte si na mne, řežte si mne, mučte si mne chlebovou polívkou - přece jsem nejšťastnějším chlapcem: Vždyť jsem viděl Rychlé šípy!“ - Tlouštík v den svého prvního setkání s Rychlými šípy.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .