V Japonsku začíná výstava 100 let českého komiksu, která představí desítky tuzemských příběhů. K vidění tu budou díla nejvýznamnějších autorů 20. a 21. století.
Koná se v Yonezawově knihovně pro mangu a subkultury tokijské Univerzity Meiji a vznikla z iniciativy spisovatele Jeana-Gasparda Páleníčka a předních odborníků českého komiksu Pavla Kořínka a Tomáše Prokůpka.
Přehlídka bude v hlavním japonském městě otevřena až do konce ledna 2018, třikrát se ale kompletně promění tak, aby ve čtyřech epizodách představila na dvě stovky českých komiksových příběhů, sešitů i knih a dva tucty originálů, mimo jiné od Pavla Čecha, Lucie Lomové, Karla Jerieho nebo Nikkarina.
Tematické okruhy obsáhnou například prvorepublikový komiks od Josefa Lady, Ondřeje Sekoru či Rychlé šípy, období komunistického režimu s důrazem na Káju Saudka, ale i přesahy mezi komiksem a divadlem, filmem či videohrami nebo ohlasy Japonska v českém komiksu.
Výstava se koná v rámci Českého roku v Japonsku. Záštitu nad ní převzal velvyslanec České republiky v Japonsku Tomáš Dub. Doprovodný program sestává ze čtyř přednášek obou kurátorů a historika komiksu Masata Hary. V průběhu roku 2018 se výstava v upravených podobách vydá na další místa japonských ostrovů a zamíří mimo jiné do Muzea mangy města Kitakjúšú.
Více informací najdete na webu
Aktuálně.cz.