| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Rychlé šípy 33: Rušný let první jarní vlaštovky

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 15. 3. 2022 | přečteno 5868 ]

Rychlé šípyPřed necelými čtrnácti dny vyšel dlouho očekávaný sborník Rychlé šípy 33. Brožovaná kniha formátu A4 přináší 33 nových kreslených příběhů legendárního klubu, které jsou orámovány mozaikou stejného počtu zajímavostí a kuriozit o RŠ a k tomu je ještě přidána velká poznávací hra Rychlé šípy v Africe.
Rychlé šípy 33 se tak staly první vlaštovkou foglarovských knižních novinek letošního jara. Nutno však říci, že „přílet“ této vlaštovky vzbudil mezi příznivci spisovatelova díla nemalý rozruch. Limitovaný náklad jednoho tisíce výtisků totiž nejenže spustil lavinu enormního počtu objednávek, ale i spontánní diskuse.
Slavomil Janov - NashvillePro odpovědi alespoň na některé z řady otázek k tomuto edičnímu projektu jsme se vypravili za osobou povolanou. Editorem a vydavatelem souboru RŠ33 je Slavomil Janov, známý i pod skautskou přezdívkou Nashville, vůdce 48. klubu oldskautů Jestřábi a zakladatel Akademie Jaroslava Foglara.
O rozhovor jsme Tě požádali v předvečer oficiální prezentace edičního projektu Rychlé šípy 33, která proběhne ve čtvrtek 17. března. Foglarovské vody však sborník čeří už od svého vytištění, tedy dva týdny. Proč je tolik rozruchu kolem této publikace?

Před třemi či čtyřmi lety jsem od Jiřího Dubského, autora scénáře nových pokračování dobrodružství Rychlých šípů, obdržel ukázku prvního nakresleného příběhu. Zaujalo mě to a postupně jsme s Jiřím Dubským a kreslířem Karlem Zemanem začali pracovat na projektu, jehož výsledkem mělo být vydání těchto nových příběhů. Z více než tří set scénářů, které nevšedně plodný autor do dneška napsal, bylo po mnoha úvahách vybráno 33 příběhů, které kreslíř postupně převedl do komiksové podoby. Byl to běh na dlouhou trať, práce kreslíře – vedle jeho dalších aktivit - trvala celkem přes dva roky.
Hned zpočátku jsem věděl, že vydat samotný kreslený seriál by bylo jen nahodilým výstřelem, navíc finančně neúnosným, nebo s příliš vysokou cenou pro zájemce. Proto byl projekt koncipován šířeji, jako soubor 33 příběhů kresleného seriálu, stejného počtu zajímavostí a kuriozit fenoménu Rychlých šípů a návodu k dlouhodobé poznávací hře na území Pražské památkové rezervace s názvem Rychlé šípy v Africe.
Samotný komiks je dílem odvozeným od Foglarova literárního odkazu, protože využívá postav, prostředí i dalších souvislostí s původními Rychlými šípy, byl k vydání potřebný souhlas Skautské nadace Jaroslava Foglara, která se spisovatelovou pozůstalostí získala i autorská práva. Jednání s nadací nebyla snadná. Našli jsme však společnou řeč i řešení, jak seriál vydat a při tom dodržet linii rozvoje Foglarova odkazu, kterou má nadace velice promyšlenou. Toto ovšem ovlivnilo i povolenou výši nákladu RŠ33 na tisíc výtisků. Zejména tento limitovaný náklad vyvolal současnou bouřlivou poptávku pro publikaci. Vše pak provází značná nervozita zájemců, kteří se obávají, že se na ně kniha nedostane.

Rychlé šípy 33 Jakou mají tedy příznivci Foglarova díla šanci, že si Rychlé šípy 33 mohou zakoupit?
Náklad jednoho tisíce kusů není na současném knižním trhu nikterak malý. Nyní tak zájemce postupně uspokojujeme. Objednávek však přichází hodně a sklad se pozvolna vyprazdňuje. Do konce března bychom chtěli vyřídit všechny došlé objednávky a sborník rozeslat objednatelům. Tyto práce však provádíme pouze dobrovolnicky, několika členy oldskautského klubu Jestřábi a přátel z řad Akademie Jaroslava Foglara. Proto bych rád požádal všechny netrpělivé zájemce o shovívavost, protože takovou hromadu zásilek není možno vyexpedovat ze dne na den. V průběhu deseti-čtrnácti dnů snad tento nápor zvládneme.
V menším počtu je kniha také v nabídce prodejny LIMAN Sport v Plzni a v Praze v Turistashopu a skautském obchodě JUN. Objednávky adresované vydavateli prostřednictvím e-mailu rychlesipy33@email.cz budeme postupně vyřizovat až do vyčerpání nákladu.

Nevyplývají obavy foglarovců i z rizika, že podstatnou část nákladů získají překupníci. Nebude se pak kniha prodávat na Aukru nebo podobných aukcích za předraženou cenu?
Obecně nelze kupčení s nedostatkovým zbožím zabránit. Systém naší nabídky a uspokojování poptávky je však nastaven tak, že jedna zásilka může obsahovat nanejvýš 5 výtisků. Odmítli jsme už prodej vyššího počtu některým „známým firmám“, o nichž se ví, že na Aukru nabízejí foglarovské artefakty za přemrštěné ceny. Pokud je prokazatelné, že objednávka směruje přímo do oddílů mládeže, například mezi skauty, táborníky, woodcraftery a podobně, snažíme se je vyřídit přednostně.

Akademie Jaroslava FoglaraKromě samotného komiksu je publikace doplněna o další oddíly – soubor zajímavostí a kuriozit a poznávací hru. Tištěná kniha je také propojena se samostatnými internetovými stránkami. Co vedlo vydavatele k takové šíři projektu?
Už jsem zmínil, že samotný komiks se dvěma či třemi desítkami příběhů – pokud by se nepočítalo s dalším pokračováním – by jako útlý sešit nebyl pro vydání dostatečně obsažný. Finanční náročnost takového projektu by také zvedla prodejní cenu příliš vysoko. Je třeba si uvědomit, že jen kreslíř pracoval na vytvoření každé stránky přibližně padesát hodin. Oproti honorářům, které by za takový objem práce požadovali někteří jiní renomovaní kreslíři, je tak odměna Karla Zemana za 33 příběhů spíše symbolická. I tak však bylo třeba obsah doplnit o další části, aby za prodejní cenu 369 korun dostali čtenáři publikaci přiměřeného rozsahu. Zároveň jsme chtěli sborník pojmout jako vizitku toho, jak široký je fenomén Rychlých šípů. Ten už v mnoha směrech překročil rámec pouhého komiksu.
Co se týče propojení knihy s webem rychlesipy33.skauting.cz, ten je primárně zaměřen na podporu hry Rychlé šípy v Africe. Do samotné publikace se totiž vtěsnala jen základní pravidla a stručný popis foglarovských míst, které je možno na území Pražské památkové rezervace navštívit. Ani vložený plakát s mapou herního území není pro hru dostatečnou rukojetí. Na webu tak budou zveřejněny obsažné instrukce a hlavně podrobnější popis míst, která souvisejí s životem a dílem Jaroslava Foglara a Rychlými šípy zvlášť. Na webu bude ke stažení i zmíněná mapa památkové rezervace s vyznačenými místy. Textové informace doplní obrazová dokumentace jednotlivých míst. A díky fotografické soutěži Pozor, cvakne spoušť! chceme vytvořit unikátní fotogalerii všech lokalit. Tato část webu bude k dispozici od prvního jarního dne, tedy 21. března 2022.
K samotnému webu je dobré ještě sdělit, že bude propojen i s kanálem YouTube. Čtenáři tak budou moci zhlédnout například videoklipy písní, o nichž se v knize hovoří. Na druhé straně obálky sborníku jsou zase zveřejněny dva písňové texty jako poděkování Jaroslavu Foglarovi a Janu Fischerovi, tvůrcům původních příběhů Rychlých šípů. I tyto písně jsou na YouiTube k zhlédnutí. Toto interaktivní přemostění tištěné publikace s elektronickým médiem je ve foglarovském světě novinkou.

Při listování brožurou jsem ale objevil, že publikace obsahuje ještě jednu soutěž…
Tečkou za obsahem knihy je výzva k vytvoření kresleného vtipu s Rychlými šípy. Do komiksových obláčků jedné poměrně neznámé kresby Marko Čermáka, která zobrazuje chlapce, jak asistují chirurgovi při operaci, je možno doplnit dialog Rychlých šípů, aby vznikla originální anekdota. Jsem zvědav, kolik se nám sejde námětů.

Na předposlední straně obálky vidím i netradiční kresbu Jiřího Filípka: Rychlé šípy kráčejí ke klukovi na invalidním vozíku a chlapce doprovází asistenční pes. Jak silný je charitativní podtext celého projektu?
Rychlé šípy 33 se staly součástí aktivit 48. klubu oldskautů Jestřábi. A ve skautingu dospělých hraje charita velmi významnou roli. Jednou z nosných dobročinných akcí Kmene dospělých skautů a skautek Junáka je snaha o shromáždění 250 tisíc korun, které jsou zapotřebí na zajištění výcviku jednoho asistenčního psa. Takto vycvičené zvíře se stává nepostradatelným společníkem například zdravotně hendikepovaného dítěte na vozíku. K naplnění této charitativní sbírky chceme přispět i díky publikaci Rychlé šípy 33. Z prodeje každého výtisku věnujeme 33 korun výcvikovému centru Pomocné tlapky, tedy celkem 33 tisíc korun. Další příspěvky mohou zaslat dárci přímo na konto Pomocných tlapek prostřednictvím bankovního převodu, nebo s využitím QR kódu na předposlední straně knihy.

V tiráži i na hřbetu sborníku je uvedena Akademie Jaroslava Foglara. Jaký je její podíl na celém projektu?
Z akademie, která se zabývá badatelskou činností a rozvojem Foglarova odkazu, vzešlo mimo jiné sestavení kolekce zajímavostí o Rychlých šípech. Tato mozaika kuriozit je v knize rozprostřena na 27 stranách, tedy téměř v rozsahu kresleného seriálu. Také hra Rychlé šípy v Africe je aktivitou, kterou připravili členové Akademie Jaroslava Foglara.
Publikace Rychlé šípy 33 by se však mohla stát i prvním svazkem plánované Knihovničky Akademie Jaroslava Foglara. V předběžném plánu máme vydání sborníku Po stopách Hochů od Bobří řeky nebo obrazový katalog krajinomaleb Marko Čermáka.

Na závěr ještě otázka k aktuálně nejbližší akci – oficiální prezentaci Rychlých šípů 33: Co vše se bude ve čtvrtek 17. března ve Skautském institutu v Rybárně v Praze dít?
Akce zahájí v 15.30 hodin odhalení nově instalované Lavičky Jaroslava Foglara s vyřezávanými motivy k románu Záhada hlavolamu u Rybářského domečku v parku Kampa. Lavička byla původně na dětském hřišti v ulici Za Haštalem na Staré Městě, ale kvůli rekonstrukci hřiště byla dočasně odstraněna. Pro lavičku jsme hledali jinou vhodnou lokalitu – a volba padla na objekt, v němž sídlí skautský institut. Po odhalení lavičky proběhne ve velkém sále institutu prezentace knižní novinky RŠ 33 s autogramiádou. Následovat bude diskusí večer o odkazu Jaroslava Foglara, zaměřený právě na formy, jakými by se mohly s Rychlými šípy seznamovat současná i další generace dětí a mládeže.


Související články:
Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně (04.04.2024)
Zde mohly být Rychlé šípy... v Sokolově (26.03.2024)
Reflex.cz (23. 1. 2024): Dalí kreslí Foglara. Jak by dopadly Rychlé šípy v podání slavného surrealisty? (23.01.2024)
Expresfm (19. 12. 2023): 85 let s Rychlými šípy: Příběhy pětice skautů z pera Jaroslava Foglara přežily nacisty i komunisty (19.12.2023)
Čtidoma.cz (17. 12. 2023): Tajemství Stínadel odhalují Rychlé šípy už osmdesát pět let (19.12.2023)
Ahaonline.cz (18. 12. 2023): Nerozlučná parta Jaroslava Foglara: Rychlé šípy slaví 85 let (19.12.2023)
85. výročí Rychlých šípů v médiích (19.12.2023)
Tam u Šmejkalovic ohrady... 2023 (19.12.2023)
Na oddílové výstavě k 85. výročí vzniku Rychlých šípů v Praze - Kbelích byla keramická Stínadla (19.12.2023)
Runwayonline.cz (18. 12. 2023): Už tu jsou 85 let. Legendární Rychlé šípy slaví (18.12.2023)
Narozeninová výzva skautské nadace byla splněna - vyjde Záhada hlavolamu v ukrajinštině (18.12.2023)
Rychlé šípy slaví 85 let (17.12.2023)
Skautská nadace Jaroslava Foglara vyzývá: Přijďte zavzpomínat na Rychlé šípy ke Šmejkalovic ohradě (12.12.2023)
V Poříčí nad Sázavou budou besedovat o Rychlých šípech! (12.12.2023)
Kbelští skauti zvou na výstavu k 85. výročí vzniku Rychlých šípů (08.12.2023)
Výstava k 85. výročí vzniku Rychlých šípů (06.11.2023)
Rychlé šípy v Bohnicích (14.09.2023)
Jiří Grus: Jak se kreslí Rychlé šípy? (26.08.2023)
Výstava o Rychlých šípech na Chvalském zámku nabídne na podzim atraktivní doprovodný program (22.08.2023)
Seznamzpravy.cz - Z dílny grafika TMBK vyšla satirická koláž s motivem Rychlých šípů (10.08.2023)
CYKLO-ŠÍPO-LOGIE: Závody i cykloturistika Rychlých šípů aneb 10 kritických zastavení nad článkem v Bobří stopě (08.08.2023)
85 let s Rychlými šípy v dětském oddělení Ústřední knihovny v Praze (05.08.2023)
Z archivu Ivana Vápenky (5): Český obrázkový seriál aneb Rychlé šípy při jejich pátých výročích (11.07.2023)
Fotogalerie z výstavy Rychlé šípy a tajemství Stínadel, foto: Martin Holý (29.06.2023)
Červnové foglarovské novinky od Ivana Vápenky (27.06.2023)
Téma pro Foglarovce: Kreslí Fischer (03.05.2023)
V Albatrosu vyšel čtvrtý sešit Rychlých šípů (19.04.2023)
Hudební nástroje ve foglarovkách I: Rychlé šípy (09.04.2023)
Neviditelný pes (14. 3. 2023): Rychlonožka v říši snů (18.03.2023)
Deník N (24. 1. 2023): Komiksové ceny Muriel vyhlásily nominace (24.01.2023)
V Albatrosu vyšel třetí sešit Rychlých šípů (01.12.2022)
Z archivu Ivana Vápenky (2) - Moje soukromá "síň slávy" Rychlých šípů (26.11.2022)
Deník N (4. 11. 2022): Nostalgie i nevinnost Rychlých šípů: Jak obstojí Foglarovy příběhy v dnešní době? (04.11.2022)
Restaurování Rychlých šípů si můžete prohlédnout na výstavě (29.10.2022)
Neviditelný pes (19. 10. 2022): KOMIKS: Rychlé šípy, díl druhý (19.10.2022)
Adam.cz (17.10.2022): Kruh se tím uzavřel (Rozhovor s Džianem Babanem, předním komiksovým scénáristou, který upravil třináct nových příběhů RŠ) (17.10.2022)
Křest a autogramiáda u příležitosti nového druhého svazku souborného vydání Rychlých šípů 13. 10. 2022 (14.10.2022)
ČTK (České noviny, 13. 10. 2022): Vychází další díl komiksů Rychlých šípů s dosud nepublikovanými příběhy (13.10.2022)
Rychlé šípy v knihovně aneb stručná bibliografie (05.10.2022)
Ve čtvrtek 13. října proběhne autogramiáda kreslířů Rychlých šípů Marko Čermáka a Jiřího Gruse (27.09.2022)
V Albatrosu vyšel druhý sešit Rychlých šípů (15.09.2022)
Zrození odznaku k 50. výročí Rychlých šípů (06.09.2022)
Foyer chirurgického pavilonu obsadil Mirek Dušín s Rychlými šípy. Mluví i ukrajinsky (23.08.2022)
Podpořte dotisk Rychlých šípů v ukrajinštině (08.08.2022)
Charitativní trh posledních 33 výtisků sborníku Rychlé šípy 33 (08.08.2022)
Díky projektu Rychlé šípy 33 se rozrůstá i charitativní sbírka pro Pomocné tlapky (02.07.2022)
ivysilani.cz: Události v regionech - Jižní Morava: Rychlé šípy v ukrajinštině (23.06.2022)
Sdružení přátel Jaroslava Foglara vydalo Rychlé šípy v ukrajinštině (22.06.2022)
Křest prvního sešitu Rychlých šípů se uskutečnil symbolicky ve Foglarově bytu (31.05.2022)
V Albatrosu vyšel první sešit Rychlých šípů (30.05.2022)
Prezentace RŠ 33 už funguje! (20.03.2022)
1. března vyšly Rychlé šípy... 33 nových příběhů, zajímavostí a kuriozit, objevů velké poznávací hry (05.03.2022)
Forbes (28. 1. 2022): Češi přišli na chuť komiksům. Loni jich tady vyšlo nejvíc v historii (28.01.2022)
Třináctka nových příběhů Rychlých šípů vzniká podle nalezených poznámek Jaroslava Foglara (22.01.2022)
Znáte písničku Rychlé šípy? Vznikla před čtyřiceti lety! (03.12.2021)
Krajské listy (9. 9. 2021): Pan Foglar poslal do mé klukovské krajiny ty nejvěrnější kamarády. A můj guru? Širokko, říká scenárista nových RŠ (10.09.2021)
Nástěnný kalendář na rok 2022 Rychlé šípy rukopisem současných kreslířů (09.08.2021)
Blesk.cz (29. 6. 2021): Recenze: Dobrodružství nejen za vysvědčení či na prázdniny! Rozjeďte ho s Rychlými šípy (06.07.2021)
Deník.cz (11. 5. 2021): Rychlé šípy opět zkoumají Stínadla. Kultovní komiks se objevil v nové podobě (12.05.2021)
Lidovky.cz (29. 4. 2021): Znovu vydané Rychlé šípy mají děti kultivovat svým obsahem, materiálem i grafickou úpravou (29.04.2021)
iDnes.cz (18. 4. 2021): Rychlé šípy se vrací, v restaurovaném vydání překvapí nezveřejněné příběhy (18.04.2021)
Novinky.cz (17. 4. 2021): Souborné vydání Rychlých šípů je ukázkou špičkového komiksového kreslířství (17.04.2021)
Novinky.cz (17. 4. 2021): Staronové Rychlé šípy člověka přenesou do dob pohody (17.04.2021)
iDnes.cz (13. 4. 2021): Květiny, obrazy i Rychlé šípy v ulicích. Vystavuje se koronaviru navzdory (13.04.2021)
Literární noviny (6. 4. 2021): Rychlé šípy zná přes 90 procent Čechů, nejznámější postavou je Rychlonožka (07.04.2021)
ČT 24 (29. 3. 2021): Rychlé šípy vycházejí v restaurované podobě. Legendární dílo bylo v českém komiksu zlomové (29.03.2021)
Hradecká drbna (28.3.2021): Parta kolem Mirka Dušína znovu ožívá. Rychlé šípy vycházejí v nové podobě (28.03.2021)
Rychlé šípy live: Jak vznikalo nové vydání Rychlých šípů Jaroslava Foglara a Jana Fischera (12.03.2021)
U Jóviše! Šípy. Vyjdou opět Rychlé šípy! (10.03.2021)
Taneční magazín (9. 3. 2021): Další úspěch hrdinů Jaroslava Foglara (09.03.2021)
Radio.cz (20. 5. 2020): Z historie komixu... výchovný Mirek Dušín a západní Kája Saudek (03.06.2020)
TV Polar (7. 8. 2019): Restart Rychlých šípů v podání současných tvůrců (17.08.2019)
Deník.cz (23. 7. 2019): Foglar udělal můj život hezčí, říká Jindra Hojer. Sám nedávno vydal knihu (27.07.2019)
Týden (2. 7. 2019): Rychlé šípy míří do New Yorku. Výstava odhalí řadu neznámých věcí (07.07.2019)
Blesk.cz (17. 12. 2018): Rychlé šípy slaví 80! Jejich nesmrtelnost prodlužuje Milan Teslevič (30.12.2018)
Hospodářské noviny (19. 12. 2018): Staré časy Jana Štětky: Rychlé šípy vznikly v době nástupu nacismu. Foglar záměrně mlžil... (30.12.2018)
Literárky.cz (10. 12. 2018): Ivo Fencl: Komerční počin Albatrosu je pochopitelný. Rychlé šípy ve formátu kreslených originálů (30.12.2018)
Budova Melantrich připomíná své místo ve světě Rychlých šípů (17.12.2018)
Tn.cz (17. 12. 2018): Rychlé šípy slaví 80 let. Google odhalil byt Jaroslava Foglara (17.12.2018)
Rychlé šípy na Googlu :-) (17.12.2018)
Česká televize - Události (16. 12. 2018): Rychlým šípům je 80 (17.12.2018)
Metro.cz (16. 12. 2018): Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku (16.12.2018)
Seznam Zprávy (15. 12. 2018):Po partě kluků ze Stínadel kluci šíleli. Jak vnímají Rychlé šípy jejich děti? (15.12.2018)
Česká televize - Z metropole (15. 12. 2018): 80 let RŠ a klubovny Pražské dvojky (15.12.2018)
Echo24.cz (15. 12. 2018): Nesmrtelné Rychlé šípy Jaroslava Foglara. Stále táhnou další generace čtenářů (15.12.2018)
Křest plakátů Rychlých šípů a prodejní jarmark Jaroslava Foglara 16. 12. 2018 v pražském Skautském institutu (14.12.2018)
Kde budou publikovány v nejbližších dnech materiály k 80. výročí Rychlých šípů (13.12.2018)
Reflex (13. 12. 2018): Jindra Hojer, 94 let, skaut. Takhle dnes vypadá pán, který se stal vzorem k jedné z postav Rychlých šípů (13.12.2018)
Týden.cz: Plakáty k výročí. Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku (08.12.2018)
Xantypa (12/2018): Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví (08.12.2018)
Vychází výroční turistická známka s Rychlými šípy (07.12.2018)
Česká televize - Gejzír (29. 11. 2018): Rychlé šípy (01.12.2018)
Xantypa (22. 11. 2018): Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví (26.11.2018)
Neviditelný pes (14. 6. 2018): Rychlé šípy v roce Bubliny (14.06.2018)
Novinky.cz (26. 5. 2018): Rychlé šípy jsou hrdinové i v jednadvacátém století (26.05.2018)
Aktualne.cz (24. 5. 2018): Mirek Dušín vyhynul, i Drahoš má radši Rychlonožku (25.05.2018)
Info.cz (12. 5. 2018): Vychází nové příběhy Rychlých šípů. Bojují v odboji, setkávají se s Mašíny a cestují metrem (15.05.2018)
Skautská nadace Jaroslava Foglara: Kvíz hlášek z Rychlých šípů (16.04.2018)
Rychlé šípy oslaví osmdesátku. Je připraven Rok Rychlých šípů 2018-2019 (05.03.2018)
Aktualne.cz (2. 10. 2017): Tokio vystaví české komiksy - mezi nimi i Rychlé šípy (02.10.2017)
Parlamentní listy (29. 8. 2017): Ivo Fencl: Rychlonožkovy noci a rána (31.08.2017)
110 let od narození kreslíře Rychlých šípů (23.01.2017)
Unikátní betlém na Žižkově: Najdete v něm také Rychlé šípy (03.01.2017)
Horydoly.cz: Každá generace má své hrdiny: minulá Čtyřlístek a předminulá Rychlé šípy (16.08.2016)
Rychlé šípy ve skanzenu (03.08.2015)
Žižkovské listy (55/2014): Pátrání po Rychlých šípech (12.06.2015)
Slovácké divadlo: Rychlé šípy uvidíte opět pod širým nebem (08.05.2015)
iDnes.cz: Konec klukovského světa. Rychlé šípy ztvárnila trojice mladých hereček (28.04.2015)
Rychlé šípy v Amfiku Bukovina (09.07.2014)
Rychlé šípy - 400. repríza - se koná 17. 9. 2014 (08.07.2014)
My máme rádi Česko - hledejte samolepku Ježka v kleci (04.04.2014)
Slovácké divadlo uvádí Rychlé šípy i v roce 2014 (06.01.2014)
Zdeněk Svěrák, Marek Eben: Tip na nejlepší knihu pro mladší školáky (31.12.2013)
Novinky.cz: RECENZE: Výstava Rychlé šípy slaví 75 let, je pro tradicionalisty i recesisty (28.12.2013)
Výstava končí 2. ledna 2014! (27.12.2013)
Britské listy (24.12.2013): O výročí Rychlých šípů a cosi o Foglarovi k tomu /Daniel Strož/ (25.12.2013)
Zpravy.kurzy.cz (18.12.2013): RYCHLÉ ŠÍPY mají narozeniny! Je jim 75 let (23.12.2013)
Radio Prague (20.12.2013): Jaroslav Foglar and his “Rapid Arrows” (23.12.2013)
Lidovky.cz(17.12.2013): Kultovní pětice Jaroslava Foglara. Rychlé šípy slaví pětasedmdesátiny (23.12.2013)
Kartička k výročí Rychlých šípů (20.12.2013)
Stream.cz: O Rychlých šípech + rozhovor s Marko Čermákem jako bonus (18.12.2013)
Výroční hrníček Rychlých šípů (14.12.2013)
Rychlé šípy přivítají stotisícího diváka (09.06.2013)
Prázdninové dvojčíslo Nezbedy 7-8/2012 o Jaroslavu Foglarovi a Rychlých šípech (24.08.2012)
Literární noviny (16.12.2011): Rychlé šípy vyšly poprvé před 73 lety (20.12.2011)
Právo (27.1.2011): Ta brněnská šalina – gómeš, je v ní čurina (01.02.2011)
Květy(3.6.2010): Jak se daří komiksu v Čechách? (06.06.2010)
Měsíčník Praha 1 č. 12/2009: Fotokomiks Rychlé šípy na zimním stadionu (11.12.2009)
Rychlé šípy v přestrojení (06.11.2009)
Vlasta: Jindra Hojer EXISTUJE! (18.10.2009)
iDnes.cz 5. 9. 2009: Rychlé šípy jsou dle magazínu Komiksárium druhým nejlepším českým komiksem historie (16.09.2009)
10 minut pro Rychlé šípy na ČT1 v hlavním nedělním vysílacím čase. 30 dnů na hlasy pro Knihu mého srdce. Kam zamíří nejslavnější klub? (28.08.2009)
Sprinty srpna neboli Je Rychlonožkova přezdívka opodstatněná? (03.08.2009)
Mirek Dušín a Rychlonožka na historicky prvních oslavách hlavního města Prahy (23.06.2009)
Česká televize: Rychlé šípy mezi "Knihami mého srdce" (21.06.2009)
Studie Rychlé šípy a hlubinná psychologie (05.05.2009)
Před deseti lety - Rychlé šípy nejčtenější knihou roku 1998 (30.03.2009)
Květy 7/2009: Záhada kreslené legendy. Mirek, Jarka, Jindra, Červenáček a Rychlonožka ožijí v novém, dosud nezveřejněném pokračování Rychlých šípů (12.02.2009)
Jízdní kola Rychlých šípů (06.02.2009)
Rychlé šípy a kočky (21.01.2009)
Došli jste si pro foglarovské razítko? (21.12.2008)
24.hodin.cz: Rychlé šípy slaví: je jim už sedmdesát (18.12.2008)
iDnes.cz: Slavné Rychlé šípy zestárly - slaví sedmdesátiny (18.12.2008)
Rychlé šípy slaví sedmdesátiny (15.12.2008)
Pejsci Rychlých šípů (04.12.2008)
Rychlé šípy oslaví sedmdesátiny v Městské knihovně Praha (03.12.2008)
Speciální Tam-Tam k sedmdesátým narozeninám Rychlých šípů právě vyšel (20.11.2008)
Neviditelný pes (Ivo Fencl): Sedmdesátka Rychlých šípů ... a opět i Ludvík Souček (06.11.2008)
Kdy smekali? Červenáček, Dlouhé Bidlo a Bohouš prostovlasí (19.10.2008)
Uršula Kluková asistovala ve 300. repríze Slováckého divadla jako Štětináč (03.10.2008)
Laurel, Hardy a seriál Rychlé šípy (02.09.2008)
Přehled vydání knih o Rychlých šípech (11.08.2008)
Detektivní pátrání Rychlých šípů (15.04.2008)
Trnky-Brnky Rychlé šípy (26.02.2008)
The Attitude of Mr. Dušín (30.01.2008)
SPJF vydalo pohlednice s motivem Rychlých šípů (13.01.2008)
Dějiny Bratrstva Kočičí pracky plus přehled dílů s Bratrstvem nebo některým z jeho členů (23.07.2007)
Rychlonožka v říši snů neboli Nejen vozejčkýý! (29.06.2007)
52 dotazů aneb Rychlé šípy září (06.04.2006)
Rychlé šípy byly představeny v rámci Světové výstavy EXPO 2005 v Japonsku (04.05.2005)
Psychoanalýza Rychlých šípů (23.04.2004)
Vyhlášení výzkumného úkolu KPRŠ (29.03.2004)
Bohoušek s kapucí i bez kapuce oslavil dvoje narozeniny (12.03.2004)
Další pokřiky Rychlým šípům k výročí (25.02.2004)
Šedesát pět let Rychlých šípů a celostátní tisk (20.12.2003)
Strážci a Rychlé šípy úspěšně zdolávají žebříček prodejnosti (18.12.2003)
Vítězný pokřik k 65. výročí Rychlých šípů (17.12.2003)
Rychlé šípy a ... Korunní minerálka (17.12.2003)
Rychlé šípy a velká voda. Zvláštní shoda dnů po 56 letech. (15.08.2003)
Ještě o prázdninách se začteme do dalšího stínadelského pokračování (23.07.2003)
Na pravou míru (18.07.2003)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XIX (02.07.2003)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XVIII (13.06.2003)
Čí budou Rychlé šípy? (20.12.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XVII (02.08.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XVI (05.07.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XV (28.06.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XIV (12.05.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XIII (05.05.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XII (28.04.2002)
Zajímavosti o kreslených příbězích Rychlých šípů III (24.03.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XI (06.03.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů X (28.02.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů IX (10.02.2002)
Koho z Rychlých šípů máte nejraději? ptá se Albatros (06.02.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů VIII (20.01.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů VII (06.01.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů VI (29.12.2001)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů V (23.12.2001)
Čeho jste si možná v Rychlých šípech nevšimli III (23.12.2001)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů IV (26.11.2001)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů III (13.11.2001)
Ve kterém příběhu RŠ mluví postava slovensky? (11.10.2001)
60 veselých a vážných příběhů slavného vzorného chlapeckého klubu Rychlé šípy (29.08.2001)
Čeho jste si možná v Rychlých šípech nevšimli II (21.08.2001)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů II (06.06.2001)
Čeho jste si možná v Rychlých šípech nevšimli (15.05.2001)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů I (04.05.2001)
Zajímavosti o kreslených příbězích Rychlých šípů I (04.05.2001)
Rychlé šípy na sněhu a na ledě (21.03.2001)
K malému výročí (30.08.2000)Foglarovské výroky
„Křičte si na mne, řežte si mne, mučte si mne chlebovou polívkou - přece jsem nejšťastnějším chlapcem: Vždyť jsem viděl Rychlé šípy!“ - Tlouštík v den svého prvního setkání s Rychlými šípy.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .