| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Pamětní deska akademickému malíři Petru Barčovi

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 13. 9. 2020 | přečteno 3459 ]

Vzpomínkové setkání spojené s odhalením pamětní desky na domě č. 43 v pražské holešovické ulici V Háji, kde posledních třicet let – od roku 1988 – žil malíř a ilustrátor Petr Barč (19. dubna 1941 - 30. září 2017) se uskutečnilo v pondělí 22. června 2020 od 16 hodin.
Pamětní deska byla instalována péčí Michala Moravce z původně již prvorepublikového pražského nakladatelství dobrodružné literatury Toužimský & Moravec, který setkáním provázel a slavnostně ji odhalil malířův synovec Michal Barč.
Mezi přítomnými, kteří se na odpolední setkání sjeli z nejrůznějších končin republiky, byli a o Petru Barčovi pohovořili jeho spolužáci, spolupracovníci, přátelé či vrstevníci – například spisovatel Ivan Binar, výtvarník Kurt Gebauer, publicista Jaroslav Čvančara a dále například tvůrce vědeckých obrazových rekonstrukcí života v pravěku, malíř a ilustrátor Petr Modlitba.
Ostravský rodák Petr Barč dle svých vlastních dřívějších propočtů vystřídal dvacet sedm adres. Holešovický byt v prvním patře domu V Háji 43 byl jeho bydlištěm zdaleka nejdelším - a také posledním.
Petr Barč doprovodil svými ilustracemi desítky knih i časopisů, blízká mu byla dobrodružná témata.
Silně se do povědomí čtenářů zapsal také skvělým zpracováním části povídek Otakara Batličky do podoby dnes již legendárního kresleného seriálu Příběhy statečných, který vycházel v sešitových vydáních Rychlých šípů v letech 1970 a 1971, další pokračování pak po roce1989.

Foto: Milan Lebeda
Obrázky se zvětší kliknutím na jejich náhled.


Foglarovské výroky
„Vař se, vař, čajíčku - vždyť času už jenom chvilička a Rychlé šípy jsou tu co nevidět!!“ - Dlouhé Bidlo vařící uspávací čaj na schůzku s Rychlými šípy „na usmířenou“
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .