| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

České noviny (26.10.2020): David Žák dostal výroční cenu Albatrosu, teď píše o Tleskačovi

[ Autor: Bohoušek | zařazeno: 26. 10. 2020 | přečteno 1450 ]

Spisovatel David Jan Žák, autor bestselleru Návrat Krále Šumavy, získal výroční cenu nakladatelství Albatros 2019 v kategorii pro starší děti za knihu Zmizení Edwina Lindy. Kvůli koronavirovým opatřením mu přišla poštou, slavnostní předávání bylo zrušeno. Žák teď píše příběh Jana Tleskače, foglarovského hrdiny, jenž vynalezl létající kolo. (...)
Žáka ovlivnil Jaroslav Foglar. "Kdybych nebyl jeho velkým čtenářem a obdivovatelem, možná by mě ani nenapadlo napsat dobrodružný příběh pro holky a kluky. Vyrostl jsem na na mayovkách, foglarovkách," řekl Žák.
S Foglarem si léta dopisovali, vídali se, Žák ho navštívil i v pražské Thomayerově nemocnici měsíc předtím, než Foglar zemřel. "Byl to můj první mentor. Našel jsem i text, který jsem jako kluk jediný dopsal, byla to taková první verze Edwina, Zálesácké dobrodružství. To jsem psal ve dvanácti letech, Foglar to četl a povzbuzoval mě," řekl Žák.
Teď píše pro Albatros příběh Jana Tleskače, navazuje na Foglarovu trilogii ze Stínadel. Zatím napsal 100 stran. "Bude to napínavý příběh, píšu to, co Foglar zamlčel. Sám měl rozepsaný Tleskačův příběh. Měl jsem možnost přečíst si jeho poznámky i jednu z kapitol, tu mi skautská nadace poskytla jako studijní materiál," řekl Žák, který píše v noci a ráno.

Celý text najdete zde: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/david-zak-dostal-vyrocni-cenu-albatrosu-ted-pise-o-tleskacovi/1950475


Foglarovské výroky
"Sundejte si opasky, boty, podvazky - zkrátka všechno, co vás tísní!" - Mirek Dušín Rychlým šípům při přípravě k spánku na zimní výpravě na chatě Červenáčkova strýčka.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
 • 23. 1. 2024 - 25 let od úmrtí Jaroslava Foglara - Jestřába
 • 13 otázek - kvízy
  Nejkomentovanější
  reklama

  * Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
  * Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  * Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  * Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
  * Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .