| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara
Sběr dat (připravujeme)
Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Střípky ze života JF
Duchovní rozměr fenoménu Foglar
Vyjde
Právě vyšlo
Rváčov - vontská komiksová sága
Bohoušek doporučuje

Zkáza Jezerní kotliny - rozhovor s Petrem Hugo Šlikem

[ Autor: Bohoušek | zařazeno: 19. 5. 2021 | přečteno 1069 ]

Petr Hugo Šlik

Petr Hugo Šlik napsal klárovskou tetralogii. Jde o knihy Tajemství jeskyně pokladů, Ve staré cihelně se svítí, Po stopách ztraceného syna a Záhada dračího klíče. Jsou určeny dětským čtenářům od 10 let. Knihy doprovodil kresbami Petr Morkes. Následoval titul Olinka a kouzelná truhla tentokráte pro čtenáře a čtenářky od 6 let. Posledním vydaným počinem Petra Hugo Šlika je dobrodružný příběh Ztracený na Nevděku, vydaný v nakladatelství Albatros. 

Navazujeme na náš předešlý rozhovor a položili jsme autorovi několik dalších otázek.

informace a objednávka knihy Petra Hugo Šlika Ztracený na Nevděku

Chtěl jsem děti motivovat k výletu

Ztracený na Nevděku, nová kniha a další dobrodružství ve foglarovské tradici. Vaše knižní tvorba je protknuta příběhy, kdy dětské účastníky vsazujete do děje záhad, pátrání, dobrodružství. Navíc právě poslední titul, kde je problémový žák David Bílek, má i konkrétní místo, kde se děj odehrává: Žlutice. Proč zrovna toto místo? Máte k tomuto místu nějaký vztah? 

Když jsem dopsal klárovskou tetralogii, věděl jsem, že se mi nechce vymýšlet zase nějaký nový vlastní svět / čtvrť / město. Vyzkoušel jsem si to s Klárovem, bylo to fajn, ale cítil jsem, že musím zkusit něco úplně jiného. Myšlenka zasadit příběh do skutečných reálií a těch se co nejvěrněji držet, se vysloveně nabízela, jako opak toho, co jsem dělal předtím.

A proč zrovna Žlutice? Nejsem úplný znalec toho kraje, ale párkrát jsem tam byl na čundru a zaujalo mě, že na to, jak je ten kraj krásný, je vlastně úplně neznámý. Hodně lidí nemá o nějakých Žluticích ani ponětí a to je škoda. Vždyť třeba okolí řeky Střely od Žlutic až někam k Plasům je přece tak nádherné!

Vrch Nevděk je zvláštní i tím, že nás může přivést k nalezení bonusové kapitoly knihy. Co pro to musí čtenář udělat?

Je to jednoduché. Čtenář musí osobně vyrazit do Žlutic (nejlépe vlakem) a vyšplhat na Nevděk. Tam pak (třeba podle plánku, který je ke stažení na www.ztracenynanevdeku.cz) jistě nalezne plechovou schránku, ze které si může jeden výtisk bonusové kapitoly vzít. Je tam i sešitek, kde mi může nechat nějaký vzkaz, bude-li chtít.

Tohle byl vlastně další důvod, proč je děj knížky zasazený na reálné místo. Chtěl jsem děti motivovat k výletu. Proto je také na předsádce knížky mapa okolí Žlutic od Petra Morkese.  

Hra Ztracený na Nevděku

Zkáza Jezerní kotliny

V dětství jste mj. četl knihu od Jaroslava Foglara Chata v Jezerní kotlině a podle informací, které máme, jste napsal pokračování nazvané Zkáza Jezerní kotliny. Je to pravda? Proč tento název, který vyvolává představu, kterým směrem se bude děj knihy odvíjet?

Ano, je to pravda. Knížka snad vyjde letos na podzim. Vy myslíte, že ten název něco prozrazuje? Já doufám, že ne, že spíš naznačuje. Ono je to s tou zkázou trochu složitější… Každopádně s názvy knížek je to různé. Někdy na žádný nemůžu dlouho přijít (což je třeba případ knížky Ztracený na Nevděku) a někdy vím, jak se knížka bude jmenovat ještě dřív, než napíšu její první větu. A to byl zase případ Zkázy Jezerní kotliny.

Co bylo tím hlavním impulsem pro to, že jste se do pokračování Chaty vůbec pustil? A proč do pokračování právě tohoto příběhu?

Vlastně to bylo psaní na zakázku. Oslovil mě Petr Eliáš, který má v Albatrosu na starosti vydávání foglarovek s tím, jestli bych měl zájem napsat nějaké volné pokračování některé Foglarovy knihy. Rozmýšlel jsem se jenom asi deset minut, protože to pro mě bylo zajímavé z mnoha hledisek. Bral jsem to jako velkou výzvu a těšil jsem se. O konkrétním titulu, na který budu navazovat, jsem měl jasno hned. Chatu v Jezerní kotlině považuji jednoznačně za nejlepší Jestřábovu knihu.

Měl jste nějakou představu konkrétního místa, když jste knihu psal?

Ani ne. Dost jsem o tom přemýšlel, ale žádnou vlastní Jezerní kotlinu jsem nikdy neobjevil. Snad by se za ni dalo označit jisté nejmenované údolí v Českém lese, kam jezdím už skoro třicet let a které je pro můj život opravdu důležité. Nicméně toto místo není „moje“. Každé léto se tam na různých táborech vystřídá několik stovek dospělých a dětí. 

Kdy jste knihu začal psát?

Ten první kontakt od pana Eliáše byl v dubnu 2019. Nezačal jsem samozřejmě psát hned, ale od té doby jsem o knížce přemýšlel, což je proces možná důležitější, než samotné psaní.

Kdo bude tentokrát knihu ilustrovat?

Pokud se nic nezměnilo, bude ilustrátorkou knížky Tereza Marianová. Zatím jsem viděl jenom jeden (testovací) obrázek a ten se mi moc líbil.

Víte, kdy by kniha mohla být na pultech knihkupectví a v e-shopech k objednání?

To se budete muset zeptat v Albatrosu. V tuto chvíli (duben 2021) je rukopis hotový, včetně zapracovaných připomínek (velmi podnětných – děkuji!) od Romana Šantory ze Skautské nadace Jaroslava Foglara. Teď zbývá redakce, ilustrace a tisk. Ono se to nezdá, ale tenhle proces bude zřejmě trvat ještě minimálně půl roku, takže zatím neoficiálně avizovaný termín podzim 2021 je podle mě spíše optimistický odhad.

Zpět ke knize Ztraceni na Nevděku. Reálné místo, jedna hlavní dětská postava. Toto je trochu jinak, než co dětští čtenáři sérií knih znají z tajemné čtvrti Klárov. Tam sledujeme děj party dětí z neexistující čtvrti.  Proč jste zvolil do hlavní role potížistu a vsadil děj do konkrétního místa?

Jako se mi nechtělo opakovat schéma vymyšlené čtvrti města, nechtěl jsem ani „zakládat“ další dětskou partu. Chtěl jsem se více zaměřit na hlavní postavu, dát jí víc prostoru se projevit, umožnit čtenáři, aby ji poznal skutečně zblízka... Jedním z důležitých motivů knížky (alespoň pro mě) je také přátelství, které vznikne mezi Davidem a jeho učitelem a při tom by mi další děti spíše překážely. 

A ještě k tomu konkrétnímu místu děje. Mám to rád i jako čtenář. Pamatuju si, že když jsem seděl v Portu Arturu v Kostelci / Náchodě, připadal jsem si úplně jako Dany Smiřický ze Škvoreckého Zbabělců, přestože jsem tam byl asi o půl století později, než kdy se odehrává děj té skvělé knížky.

Ztracený na Nevděku - Petr Hugo Šlik

Pod povrch

Necháváte nahlédnout tedy čtenáře hluboko pod povrch?

Myslíte pod povrch země, nebo do nitra duší literárních postav? Snažím se o obojí, ale nevím, jak se mi to daří…

Určitě si čtenář při četbě všimne, že používáte ve vyprávění symboliku a zároveň necháváte některé věci pootevřené, aby čtenář mohl nalézat. Třeba, když je uvedena nějaká informace, a je možné dohledat k tomu nějaké reálné údaje. Je to záměr?

Ano. Osobně mám jako čtenář rád, když jsem při četbě beletrie autorem nasměrován k nějaké zajímavé události, či místu a mohu si pak dohledat další informace.

Nejednoho čtenáře při četbě dobrodružství Davida Bílka jistě napadne, že tohle by stálo za zfilmování. Přemýšlel jste někdy nad nějakým filmovým námětem?

Film? Na ten bych se podíval moc rád! Zkusím se zeptat na Albatrosu, jestli by neoslovili třeba Stevena Spielberga… Kdysi jsem se podílel na scénáři k filmu Z Ďolíčku na kraj světa, ale to byla hodně specifická práce, nejednalo se hraný film. 

Marta si vzpomíná je knížka o smrti

Na jakou knihu se můžeme těšit dále? Máte něco v šuplíku?

Příští rok by měla v Albatrosu vyjít knížka Marta si vzpomíná, což je taková krátká knížka o smrti. Je to psané pro zhruba stejně staré čtenáře, jako byla Olinka a kouzelná truhla, to znamená pro děti od šesti let. Pro starší čtenáře chci začít něco psát letos v létě. Námět už nosím v hlavě docela dlouho a rád bych se ho konečně „zbavil“. O čem to bude, to samozřejmě neprozradím, ale snad nic nezkazím, když řeknu, že děj knihy se bude opět odehrávat v reálném čase a prostoru. 

Máte nějaký motivační vzkaz pro čtenáře vašich knih, nebo obecně pro děti?

Nikdy neopakujte chyby svých rodičů!


Ztracený na Nevděku

Ztracený na Nevděku - Petr Hugo Šlik

Ztracený na Nevděku - Petr Hugo Šlik

Ztracený na Nevděku - Petr Hugo Šlik

Ztracený na Nevděku - Petr Hugo Šlik

Ztracený na Nevděku - Petr Hugo ŠlikFoglarovské výroky
Svátek má Čeněk
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
Poděkování
"Děkuji za zaslání sborníku panu Trkovskému a za skvělé články a spoustu zajímavých informací všem autorům. Připojuji se s prosbou o další čí ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"Tak první informace je, že se podařilo přesně lokalizovat místo hradiště. Slávek Janov ukázal několik dobových fotek a plán hradiště. Na jeh ... "
6. července 2021: Setkání u rodného domu
Zájem o Svojsíkovo hradiště
"Zveřejní Bohoušek zprávu o průzkumu na místě Svojsíkova hradiště? Děkuji za ty, kteří mě nasměrovali k textu o Svojsíkově hradišti v knize P ... "
6. července 2021: Setkání u rodného domu
bez titulku
"Díky za připomenutí 92. narozenin Vlastislava Tomana. Měl jsem moc rád "jeho" komiksy z konce 60. tých a začátku 70. tých let Pave ... "
Devadesát dva roků Vlastislava Tomana - Hadžiho
bez titulku
"Moc děkuji za parádní a informacemi obsáhlý článek o rodině Foglarových. . Pavel Šíma - Sokol"
Příliš krátká cesta Jindřicha Foglara. Sto deset let od úmrtí
bez titulku
"Alpíne, moc Ti děkuji za naprosto parádně zpracovaný článek."
Příliš krátká cesta Jindřicha Foglara. Sto deset let od úmrtí
Sborník(y)
"Nazdar, kamarádi! Vstupuji do debaty na téma "Sborníky NF" a všechny, kteří ji čtou, prosím o prohledání jejich depozitářů, zda v ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Napište na mail
"Mirko Juna - Miky: Na uvedeném mailu v článku bylo možno, asi stále je, Sborník objednat. "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Sborník - a kde ho sehnat?
"Objednávka přes knihkupectví - nevyšla. Cesta do Zátoky nemožná (zdravotní důvody). A tak ta dvě místa kde se dá zakoupit - tam není nic o t ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
potvrzuji
"Je to tak, díky, akorát jsem si nemohl vzpomenout na název kapitoly. Ale zápletku jsem snad připomněl dobře :). Výprava super! Omlouvám s ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
Svojsíkovo hradiště
"zmiňuje Jaroslav Foglar v knize Pod junáckou vlajkou v kapitole 23. Hoši, ledujeme! "
U rodného domu, 6. 7. 2020
Vycházka na Svojsíkovo hradiště s otazníkem
"Že by Foglar psal v knihách někdy něco o Svojsíkově hradišti?? No nevím, nezdá se mi to. To jsem teda zvědav, kde to píše, a kam ta vycházka ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
6.7.2021 ve 13.13 h - Vzpomínkové setkání u rodného domu Jaroslava Foglara
"Také letos je možno připomenout si narozeninový den Jaroslava Foglara (* 6. července 1907) účastí na vzpomínkovém setkání u spisovatelova ro ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
Poděkování
"Já moc děkuji za pochvalu, určitě jsou lepší ilustrátoři, jako například Jirka Grus, Karel Zeman, či Mirek Schonberg, moc si toho vážím, krá ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Sborník 10
"Přidávám se k přání tvorby nového Sborníku, moc se těším, č.9 bylo moc povedené :) Jeep J:F:"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
A vzhůru do tvorby Desátého sborníku KNF !!!
"Foglarův odkaz je bezednou studnicí, Stegbauerův komiks přeci také pokračuje, takže se těšme na další číslo tj. 10. sborník Kruhu nezávislýc ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Motýl ve tváři Jaroslava Foglara
"Pod tímto názvem vyšel v druhé polovině 80tých let rozsáhlý rozhovor s J.Foglarem v časopise Mladý svět. "Mlaďák" byl na tehdejší ... "
Vyšlo od roku 2018...
Konečně normální sborník
"No vida, že to jde i bez jedovatých plivanců a "otevřených dopisů". Proč to nešlo i dříve?"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"Je to víc, než jen zajímavý a hezký Sborník. Je to zárověň báječný pozdrav Jurovi, že na něho kamarádi nezapomněli. O to větší radost je mít ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"Přeju účastníkům, kteří dorazí, pěkný zážitek, krásné vzpomínky a případně nově navázaná přátelství :)."
Blíží se setkání foglarovců ve Sluneční zátoce
bez titulku
"velké poděkování za sborník a připojuji se k přání na pokračování :-)"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"velké poděkování za sborník a připojuji se k přání na pokračování :-)"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Sluneční zátoka volá 19. 6.
"V sobotu by se měli zúčastnit setkání nejen foglarovců, ale i trampů, skautů a zálesáků Song (1923, účastník foglarovských táborů) a V. Toma ... "
Blíží se setkání foglarovců ve Sluneční zátoce
Díky
"Sborník už jsem přečetl a opět je super! Děkuji všem autorům za nové objevy a doufám, že toto číslo nebude poslední!"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .