| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Oldskauti z kraje Vysočina připravili seminář o životě a díle Jaroslava Foglara

[ Autor: Slavomil Janov - Nashville | zařazeno: 27. 9. 2022 | přečteno 1045 ]

Oldskautský seminář Chotěboř 2022

Už půl druhého desetiletí se členové Kmene dospělých skautů a skautek Junáka z kraje Vysočina scházejí každoročně na seminářích s tematicky různorodým zaměřením na oldskautský program. Letošní seminář proběhl v Chotěboři s přitažlivým obsahem o životě a díle Jaroslava Foglara.
Bezmála čtvrt stovka účastníků (kromě oldskautů z Vysočiny přijeli i zájemci ze Středočeského kraje a Prahy) si formou přednášek, kvízů, soutěží či literárních ukázek připomněla odkaz spisovatele a legendárního skautského vůdce, jehož tvorba i celoživotní sepjetí se skautskými ideály poznamenaly už celé generace čtenářů a příznivců foglarovek.

Ač Kmen dospělých Junáka sdružuje ve svých řadách převážně skauty středního a staršího věku, také pro ně je Foglarovo dílo stálým zdrojem poučení a inspirace pro činnost klubů i aktivity jednotlivců. I proto byl Jaroslav Foglar – Jestřáb ještě za svého života, v roce 1996, oceněn nejvyšším oldskautským vyznamenáním – Řádem Zlaté syrinx.
Seminář hostila nově vybudovaná klubovna skautského střediska Doubravka Chotěboř. Není bez zajímavosti, že areál s klubovnou je v ulici nesoucí jméno zakladatele českého skautingu A. B. Svojsíka.
V úvodu setkání připomněl podrobně Jestřábův odkaz aktivní člen místního oldskautského klubu, zanícený foglarovec a také člen SPJF Vladimír Menšík. Ve více než hodinovém proslovu zmínil všechny významné mezníky spisovatelovy více než devadesátileté životní i skautské cesty. Uvedl řadu zajímavostí z jeho rozsáhlé literární a redaktorské práce i dlouholetého vedení skautského oddílu Dvojka. V klubovně byla zároveň připravena rozsáhlá výstava knih, časopisů, sborníků a dalších dokumentů, prezentujících šíři Foglarovy tvorby.
Na „úvodní slovo“ navázaly vtipné a originální vědomostní hříčky, které připravila Eliška Pavlíková – Hini. Ty dokonale prověřily foglarologické znalosti účastníků a došlo i na vyjímání ježka z klece. Průřez Foglarovým životem v kontextu jednotlivých tvůrčích etap zase představila Šárka Hronová – Rakša. Podnětný byl i její pohled na spisovatelovo dílo očima fundované knihovnice.
Možnost přispět svou „troškou do foglarovského mlýna“ pak měli i ostatní účastníci akce. V této části semináře tak byl předestřen například průnik Foglarova odkazu do mnoha sfér společenského života, či připomenut jeho vztah ke kraji středního Posázaví a Vysočině. V návaznosti na toto se rozvinula žhavá diskuse na pichlavé téma o současné podobě rekreačního areálu, který přiléhá k památné Sluneční zátoce u Ledče nad Sázavou. Řada foglarovců a skautů má totiž k „sepjetí“ areálu s kultovním tábořištěm Jestřábovy Dvojky v letech 1925 – 1945 značné výhrady.
Součástí programu semináře se stala i prezentace letošního významného edičního počinu Akademie Jaroslava Foglara – vydání sborníku Rychlé šípy 33, na který je navázána i řada herních a poznávacích aktivit a také podpora dobročinnosti.
Na závěr, při zpěvu několika foglarovských písní (My pluli dál a dál, Díky, Jane Fischere, Rychlé šípy, U mravenčí skály nebo Dík, pane Foglar), obdrželi účastníci semináře i pěkný sběratelský suvenýr – vypalované a malované „camrátko“ s faksimile Foglarova podpisu. Foto: Zdena Šulová, Hana Kaprálková a Slavomil Janov


Foglarovské výroky
„Křičte si na mne, řežte si mne, mučte si mne chlebovou polívkou - přece jsem nejšťastnějším chlapcem: Vždyť jsem viděl Rychlé šípy!“ - Tlouštík v den svého prvního setkání s Rychlými šípy.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .