| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

V úterý 17. ledna 2023 zemřel ve věku 85 let legendární fotoreportér Stanislav Tereba

[ Autor: Slavomil Janov - Nashville | zařazeno: 17. 1. 2023 | přečteno 1293 ]

V dětství, v polovině 50. let minulého století, byl členem Foglarova skautského oddílu, tehdy působícího jako turistický oddíl mládeže TJ Dynamo Radlice. Jeho oddílová přezdívka byla Zorro.

Stanislav Tereba (2. ledna 1938 Praha – 17. ledna 2023), Wik

V dospělosti se po šest desetiletí věnoval profesionální fotožurnalistice, nejdelší dobu působil v redakci Večerní Prahy.

V roce 1959 získal za výjimečný reportážní snímek ze sportovního prostředí - momentku Brankář v dešti - jako první český fotoreportér prestižní světovou novinářskou cenu World Press Photo. Fotografování se věnovat v širokém záběru oblastí života - v srpnu 1968 pořídil v centru Prahy unikátní kolekci snímků z prvních hodin vojenské okupace Československa a byl také "dvorním fotografem" zpěváka Karla Gotta.

V posledním období života Jaroslava Foglara se Stanislav Tereba se svým někdejším oddílovým vůdcem několikrát setkal a vždy rádi společně zavzpomínali hlavně na Zorrovy trable z táborů na Zelené říčce na Slovensku nebo v Jezerní kotlině u Bečova v západních Čechách. Do historie Dvojky vešla například příhoda, kdy Zorro v hluboké tůni utopil oddílovou bandasku na mléko, kterou pak chlapci pracně lovili z chladné vody.

Úmrtím Stanislava Tereby - Zorra opět prořídly řady odchovanců Jestřábova oddílu z generace, která byla v historii Dvojky neméně významná, jako předválečná sestava "zlaté éry" oddílu ve 30. letech.Foglarovské výroky
„Křičte si na mne, řežte si mne, mučte si mne chlebovou polívkou - přece jsem nejšťastnějším chlapcem: Vždyť jsem viděl Rychlé šípy!“ - Tlouštík v den svého prvního setkání s Rychlými šípy.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .