| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

V úterý 17. ledna 2023 zemřel ve věku 85 let legendární fotoreportér Stanislav Tereba

[ Autor: Slavomil Janov - Nashville | zařazeno: 17. 1. 2023 | přečteno 526 ]

V dětství, v polovině 50. let minulého století, byl členem Foglarova skautského oddílu, tehdy působícího jako turistický oddíl mládeže TJ Dynamo Radlice. Jeho oddílová přezdívka byla Zorro.

Stanislav Tereba (2. ledna 1938 Praha – 17. ledna 2023), Wik

V dospělosti se po šest desetiletí věnoval profesionální fotožurnalistice, nejdelší dobu působil v redakci Večerní Prahy.

V roce 1959 získal za výjimečný reportážní snímek ze sportovního prostředí - momentku Brankář v dešti - jako první český fotoreportér prestižní světovou novinářskou cenu World Press Photo. Fotografování se věnovat v širokém záběru oblastí života - v srpnu 1968 pořídil v centru Prahy unikátní kolekci snímků z prvních hodin vojenské okupace Československa a byl také "dvorním fotografem" zpěváka Karla Gotta.

V posledním období života Jaroslava Foglara se Stanislav Tereba se svým někdejším oddílovým vůdcem několikrát setkal a vždy rádi společně zavzpomínali hlavně na Zorrovy trable z táborů na Zelené říčce na Slovensku nebo v Jezerní kotlině u Bečova v západních Čechách. Do historie Dvojky vešla například příhoda, kdy Zorro v hluboké tůni utopil oddílovou bandasku na mléko, kterou pak chlapci pracně lovili z chladné vody.

Úmrtím Stanislava Tereby - Zorra opět prořídly řady odchovanců Jestřábova oddílu z generace, která byla v historii Dvojky neméně významná, jako předválečná sestava "zlaté éry" oddílu ve 30. letech.Foglarovské výroky
„S vaší pomocí chci udělat Stínadla takovými, jakými byla za dob Vojtěcha Vonta. Při památce mrtvého Roberta Komoura slibuji, že pokud budu na místě, které jste mi svěřili, nedopustím, aby bylo ve Stínadlech pošlapáváno právo a čest a porušována svornost. Už nikdy nesmí mezi námi vzniknout nesvár, už nikdy nesmí být porušena vontská tradice. Žlutá je barva naše!“ - prohlášení čerstvě zvoleného nového Velkého Vonta Vládi Dratuše po volbě 8. dubna.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .