| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Foglarovské zajímavosti z nakladatelství Academia v roce 2023

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 13. 2. 2023 | přečteno 1538 ]

Zajímavé souvislosti nabízí badatelům života a díla Jaroslava Foglara nakladatelství Academia. Pro letošní rok připravilo ve svém edičním plánu dvě zajímavé knihy, které mohou doplnit souvislosti s okamžiky dětství a válečných let našeho oblíbeného spisovatele. První z knih přitom vyšla už v lednu.

Michal Jareš je autorem knihy Případ Clifton: Monografie jednoho sešitu. Kdo zná Jestřábův životopis, patrně ví, že spisovatel si v dětství vydělával mimo jiné přepisováním "cliftonovek." Podle autora knihy Cliftonka (nebo také „kliftonka“) je pojmenování, které se stalo – podobně jako označení „rodokaps“ – zástupným pro sešitové řady s uzavřeným obsahem a hlavním hrdinou Léonem Cliftonem. Již od svého vzniku byly přitom cliftonky (sešity jinak označené titulem Detektivní novelly) chápany jako četba velmi nízká, proti které by se mělo neustále bojovat. O oblibě sešitů ovšem svědčí to, že v mnoha reedicích vyšlo 275 sešitů. Kniha se věnuje nejen vzniku a popisu celého fenoménu detektivních sešitů u nás, ale přináší i zcela nepostradatelný a velmi podrobný katalog všech dostupných případů našeho prvního českého seriálového detektiva.


Knize je věnován rozhovor v Událostech v kultuře (ČT ART) - 13. ledna 2023.

PhDr. Pavel Suk, Ph.D. se dlouhodobě zabývá obdobím 1938–1968 a mediální manipulací a propagandou nacistického a komunistického režimu. Jeho nová kniha „Veďme mládež duchovně do Říše!“ aneb vybraná protektorátní periodika pro děti a mládež jako nástroj nacistické propagandy bude analyzovat projevy a možné dopady nacistické propagandy ve vybraných periodikách určených pro děti a mládež do 18 let. Z denních listů analyzoval dětské přílohy Národní politiky a Lidových novin. Z periodik vycházejících v první fázi protektorátu (do září 1941) zvolil časopisy Mladý hlasatel a Dětská neděle. Nacisté si byli vědomi, že většinu dospělých převychovat nejde, proto tak akcentovali výchovu české mládeže v nacistické ideologii. Za aktivní pomoci Emanuela Moravce a Františka Teunera inicioval Reinhard Heydrich vznik Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Nacistické propagandě naplno posloužila kuratorní periodika Zteč, Správný kluk a Dívčí svět a Knihovna pro mládež. Autor si také všímá mj. spolupráce Jaroslava Foglara s výše uvedenými periodiky.


Foglarovské výroky
„Vař se, vař, čajíčku - vždyť času už jenom chvilička a Rychlé šípy jsou tu co nevidět!!“ - Dlouhé Bidlo vařící uspávací čaj na schůzku s Rychlými šípy „na usmířenou“
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .