| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech

Neexistuji vhodna data!

Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Osmdesát let Ivana Vápenky

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 1. 5. 2023 | přečteno 783 ]

Dnes se dožívá významného životního jubilea (80 let) náš dlouholetý kamarád, foglarovec a neúnavný sběratel Ivan Vápenka. Rádi se řadíme do dlouhé řady gratulantů a Ivanovi přejeme především hodně zdraví, radosti a pohody.


Již od mládí je obdivovatelem díla Jaroslava Foglara, především Rychlých šípů (jeho vzpomínky z roku 2004 s názvem v Jestřábově blízkosti si můžete přečíst zde). V roce 1967 navázal se spisovatelem velmi úzkou spolupráci a v následujících více než padesáti letech se podílel na rehabilitaci a propagaci jeho díla. Významné byly jeho aktivity zejména v letech 1987 - 1991, kdy organizoval Přátele Žlutého kvítku, organizoval besedy a setkání, informoval všechny zájemce o dění kolem oblíbeného spisovatele. Jako první z jeho příznivců uspořádal přehledy jeho děl, především kreslených seriálů. Zpracoval jeho nejvýznamnější hru Po stopách Alvareze (1988) a spoluvytvořil publikaci Rychlé šípy slaví narozeniny 1938-1988. Vydal i katalog pro foglarovské sběratele Foglarovské odznaky (1994). Kromě toho připravil celou řadu další foglarovských publikací nebo se na nich podílel (např. Na foglarovské téma, Malý průvodce po Stínadlech a Žil jsem s Rychlými šípy). Je autorem či spoluautorem několika set článků s foglarovskou tematikou, řady výstav, prezentací a organizátorem mnoha foglarovských akcí (v roce 1988 inicioval mj. první veřejný Večer světel). Několik let působil ve vedení Pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Za dlouholetou činnost byl Sdružením přátel Jaroslava Foglara oceněn čestným diplomem.
Ivan je vášnivým sběratelem. Jeho heslem ale je: „Nejen mít, ale i vědět, a to vše předávat i ostatním.“ Proto se v roce 1968 stal spoluzakladatelem Klubu sběratelů papírových platidel Numismatické společnosti československé, v roce 1974 založil Klub sběratelů autogramů. Je i sportovním nadšencem a životním fandou Sparty, byl členem asociace OLYMPSPORT SČF. Redigoval zpravodaj Olympsport a podařilo se mu zpracovat ucelené katalogy filatelistických materiálů o cyklistickém Závodu Míru u nás i v cizině (1997 a 1998) a také katalog Sparta – Slavia ve filatelii (2001). Vrcholem byl katalog Světových fotbalových odznaků (1974). Ve svých sběratelských aktivitách se věnoval také herci Vlastovi Burianovi, v jehož odkazu zanechal výraznou stopu. Se svými exponáty se účastnil řady mezinárodních výstav, kde obdržel mnohá vysoká ocenění. Nakonec zakotvil u skautské filatelie, které se věnuje dodnes. Vytvořil dva zásadní katalogy: Skautská filatelie na našem území (2004) a Skautské přítisky na celinách (2006). V letech 2002 až 2008 vedl Sekci Skauting České námětové společnosti při Svazu českých filatelistů, která byla iniciátorem a vydavatelem celé řady filatelistických artefaktů a pro zájemce vydával časopis Skautfila.


Foglarovské výroky
"Já nejsem žádný Metráček! A pracovat nebudu! Já byl před pěti lety nemocný! Já měl rýmu!" - Metráček na Rychlonožkovu výzvu k práci na stavbě sněhové chýše Rychlých šípů
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
 • 23. 1. 2024 - 25 let od úmrtí Jaroslava Foglara - Jestřába
 • 13 otázek - kvízy
  Nejkomentovanější
  reklama

  * Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
  * Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  * Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  * Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
  * Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .