| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Zase jedna foglarovská záhada vyřešena: Puls Ostrava

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 16. 7. 2023 | přečteno 1540 ]

Puls Ostrava Náš věrný čtenář Václav Datel Voznica v těchto extrémně horkých dnech do redakce Bohouška napsal zajímavý e-mail, který nás velmi potěšil:
"V posledních letech se objevila nepřesná interpretace, že snad lidé kolem Stanislava Sohra bez vědomí Jaroslava Foglara obchodovali s výtisky a materiály z nakladatelské řady Puls Ostrava (např. Rychlými šípy) v době, když už Puls Ostrava dostal absolutní zákaz cokoliv od Foglara publikovat. Mohl tak vzniknout dojem, že tyto domnělé aktivity narušily důvěrný vztah mezi Jaroslavem Foglarem a Stanislavem Sohrem.

Realita je mnohem prozaičtější a ryze "ostravské jednoduché vysvětlení" nedávno otisklo periodikum: Magazín Patriot, kde je fantastický rozhovor s ostravským publicistou Ivanem Motýlem. V něm se už poněkolikáté potvrdilo, že ve chvíli, kdy STB a KV KSČ Severní Morava zakázali další vydávání Foglarových Rychlých šípů, všechny dosavadní výtisky včetně všech dosavadních reklamních předmětů, nechali komunisté zapečetit ve skladech vydavatelství Puls Ostrava na adrese: Stodolní čp. 9. A protože ulice Stodolní byla v 70. - 80. letech neoficiálním ghettem, byl tento sklad nakladatelství Puls Ostrava postupně vykraden. V polovině 70. let se na Ostravsku vědělo, že jsou nedaleko ostravského centra lidé, kteří umí prodat vše od Foglara, co kdy Puls Ostrava vydal a nebo možná vydat nestihl. Sklad na adrese Stodolní čp. 9 byl dle ústních sdělení na počátku 80. let už zcela prázdný - vykradený.
O osudech nakladatelství Puls Ostrava si přečtěte v následujícím rozhovoru, který částečně objasňuje, proč a jak se ještě několik let po zákazu činnosti, mohlo v Ostravě obchodovat s Foglarovými Rychlými šípy. Možná se tak některým částečně vysvětlí, proč mohly být nejasnosti mezi Foglarem a Sohrem, když se z ostravských končin v 70. letech nesly zvěsti, že se na černém trhu (nedaleko bývalých prostor Puls Ostrava) vesele obchoduje se vším, co už bylo oficiálně zakázáno:

http://www.patriotmagazin.cz/jak-vznikla-slava-stodolni-vsechno-zacal-legendarni-cerny-pavouk

Zájemcům nabízíme rovněž odkaz na Slovník české literatury, kde se mohou dozvědět podrobné informace o nakladatelské a tiskové službě PULS, která nejenže vydávala Rychlé šípy, ale podílela se také na tvorbě Ostravského kulturního zpravodaje (OKZ) a časopisu Tramp.

http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=1908


Odkazy jsou platné ke dni vydání článku, proto z archivních důvodů na Bohouška přejímáme zmíněnou pasáž, kde Ivan Motýl hovoří o skladu Pulsu (doporučujeme ale pro kontext přečíst celý článek!)
Spolužáci vykradli sklad plný Rychlých šípů
Stodolní ulice se také stala na přelomu šedesátých a sedmdesátých let základnou pro vydavatelství Puls, tiskovou a kulturní službu Ostrava, které začalo jako první v Československu opět po dlouhém zákazu vydávat po dohodě s Jaroslavem Foglarem kreslený seriál Rychlé šípy. Sídlilo na adrese Stodolní čp. 9 a šéfoval mu proslulý redaktor Stanislav Sohr.
„Vydával tam i časopis Tramp, vydávali i spoustu doprovodných věcí k Rychlým šípům, různé hry, omalovánky. No a to všechno nějak v tom jejich skladu zůstalo. A když jsem chodil na základku, tak někteří z těch mých drsných spolužáků z Kounicovy ulice se do toho skladu dostali. Vyrvali nějaké dveře, a začali všechny ty Rychlé šípy nosit do školy. Já jsem tu éru vydávání Rychlých šípů nezažil, tehdy se psal už rok 1978 nebo 1979, ale byl jsem tím světem Rychlých šípů fascinován. Bylo to, jako bych objevil nějakou tajemnou komnatu. Tak jsem tam šel potom s nimi taky a donesl jsem si spoustu těch vystřihovánek. A ta naše Stodolní se tolik podobala těm Stínadlům...,“ usmívá se.


A na závěr možná ještě jedna douška z Prahy. Pamětníci si vzpomínají, že že se asi v roce 1985 prodával na sběratelských burzách jako nový III. svazek RŠ. Běhala tehdy zvěst, že to někde někdo cosi vykradl, ale zase jiní tvrdili, že to pro Foglara někdo prodává. Prý autorské výtisky, možná místo honoráře.
Foglarovské výroky
„Vař se, vař, čajíčku - vždyť času už jenom chvilička a Rychlé šípy jsou tu co nevidět!!“ - Dlouhé Bidlo vařící uspávací čaj na schůzku s Rychlými šípy „na usmířenou“
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .