Největší naše výstava skautských pohlednic, která byla otevřena 1. května 2009 v prostorách stálé skautské expozice Skautského institutu A. B. Svojsíka na středočeském zámku Nižbor (okres Beroun), je prodloužena až do 31. října tohoto roku.
Vedle poutavě zařízené trvalé výstavy se tak zájemci mohou až do ukončení letošní návštěvní sezóny skautské expozice seznámit s průřezem dějinami českého (československého) skautingu za pomoci výběru z bohaté sbírky tématických pohlednic Václava Noska – Windyho a jeho kolegyň a kolegů.
Text úvodního panelu výstavy skautských pohlednic:
SBĚRATELSTVÍ POHLEDNIC – FILOKARTIE
patří k nejstarším sběratelským oborům a těší se i dnes velkému zájmu. Pohlednice se vyvinula z dopisnic (korespondenčních lístků). Ty se poprvé objevily již v roce 1869. V devadesátých letech devatenáctého století začali s vydáváním pohlednic (postcard) v Anglii, ale velmi rychle se rozletěly do světa. I nejstarší české pohlednice mají datum kolem roku 1895 a již v roce 1900 vznikl v Praze první klub sběratelů pohlednic.
Snad nejčastěji se sbírají pohlednice z míst, kde jsme se narodili, kde žijeme, místa, na která máme krásné vzpomínky – obecně je nazýváme místopis. Vzácné jsou staré litografické (kamenotiskové) pohlednice, ale i další reprografické techniky: černobílý světlotisk, ofset, aj.
Pohlednic existují miliony a nikdo na světě je nemůže mít všechny. Na pohlednicích se za těch více jak 100 let objevují snad téměř všechny motivy, a tak se sběratelé specializují. Jedni sbírají hrady a zámky, jiní koně, další lokomotivy, letadla, blahopřání atd. A my samozřejmě sbíráme
SKAUTING!
Pohlednice se skautskými motivy se objevily téměř zároveň s prvními skauty. Měly za úkol propagovat nové hnutí a jako poslové putovaly světem. Pozdravy z táborů, od těch prvních ještě za Rakouska-Uherska, cestují z plátěných osad k rodičům i dnes, žertovné scény dokazují, že „skaut je veselé mysli“. Řada pohlednic je svědkem slavných událostí, jiné zase svým způsobem doplňují skautskou výchovnou stezku. Některé pohlednice jsou dnes jedním z mála důkazů o tom, že existovaly i jiné skautské organizace než jen Svojsíkův Svaz junáků skautů RČS. A nebýt jich, snad by je i zavál čas. Pohlednice jsou svědky dávných časů. Vše se mění, novou tvář mají města, domy, ale i krajina. Pohlednice z některých táborů jsou toho dokladem. Místa, která zmizela pod vodní hladinou přehradního jezera, skautské domovy (postavené i za podpory z prodeje pohlednic), které byly skautům v dobách nesvobody zabaveny, následně zdevastovány a většinou srovnány se zemí. Dnes po nich zbyly možná už jen ty pohlednice.
Vydejme se tedy po stopách historie skautingu s pomocí pohlednic!
O VYSTAVENÉ SBÍRCE
Vystavená sbírka skautských pohlednic má kořeny v letech 1968–70. Zpočátku to bylo několik starých pohlednic po otci a bratru – skautech a k nim přibývaly díky krátké obnově skautingu i nové, kupované či získané od přátel. Po roce 1970 to již bylo cílevědomé sbírání všeho skautského, tedy i pohlednic, ale přibývaly pomalu. Velkou injekcí byl dar br. Horkého – Marabua, který mi věnoval více jak 100 skautských pohlednic se slovy, abych tu sbírku dál doplňoval – a s klidným svědomím mohu říci, že ten slib stále plním.
Dnes sbírka obsahuje asi 2500 pohlednic, domácích i z ciziny. Vzhledem k tomu, že jsem výrazně orientován na historii skautingu, jsou zde vystaveny hlavně starší pohlednice mapující dobu od počátků skautingu do roku 1948. Ty jsou zpracovány na albových listech. Pohlednice z let 1968 až 1970 a po roce 1990 jsou představeny již jen ukázkově. Exponát je z prostorových důvodů sestaven pouze z domácích pohlednic. Pro představu je zde několik pohlednic tématicky věnovaných jen dívčímu skautingu (další jsou však i v hlavní části), které byly samostatně použity při nedávném výročí našich skautek. Nakonec je tu i několik pohlednic z Foglarovského světa, které se se skautingem prolínají.
Naprostá většina vystavených pohlednic jsou tištěné pohlednice s texty na adresní straně, ale na doplnění dějinných souvislostí jsou zde v daleko menší míře i tzv. realfoto, neboli fotografie zhotovené na fotopapírech s předtištěnými adresními linkami a pak prošlé poštou.
Cílem výstavy je představit staré skautské pohlednice na historickém pozadí, a proto jsem se spojil s dalšími členy našeho Klubu skautských sběratelů a sbírku doplnil jejich cennými pohlednicemi. Tímto děkuji sestře Heleně Tiché a bratrům Petru Brtnovi, Miroslavu Hopfingerovi a Janu Marešovi. Ale i tak jsem přesvědčen, že zde řada pohlednic chybí, protože se ani jednomu z nás je dosud nepodařilo získat. Mezi sběrateli, na burzách, ve specializovaných obchodech se občas takové objevují a jasně dávají najevo, že tato sbírka není – a NEMŮŽE BÝT – kompletní, ale to je právě hnací motor každého sběratele. Pokud máte pohlednice, které zde nejsou vystaveny a chtěli byste jimi tuto sbírku doplnit, uděláte velký skautský dobrý skutek – nechte zde na Vás kontakt.
Za Klub skautských sběratelů – Václav Nosek – Windy
Stálá skautská expozice na zámku Nižbor má i svoji turistickou známku:
Klub skautských sběratelů Junáka, Skautský institut A. B. Svojsíka a Skautské muzeum na zámku Nižbor Vás srdečně zvou na výstavu Skautské pohlednice aneb Po stopách historie československého skautingu s pomocí pohlednic.
Vystaveno je přes 500 pohlednic od roku 1911 do současnosti, které dokumentují blížící se stoleté výročí našeho skautingu. Jde o největší výstavu pohlednic se skautskými motivy.
Součástí expozice je i několik pohlednic z oddílového i osobního života Jaroslava Foglara: pohlednice Sluneční zátoky a nástup Dvojky z třicátých let, místopisné pohlednice, které se týkají Jestřába - Smíchovská věž, Korunní ulice atd.
Slavnostní zahájení proběhlo 1. května 2009 v 11 hodin a výstava pokračuje po svém prodloužení až do 31. října 2009.
Otevřeno:
květen, červen, září, říjen – v sobotu a v neděli 10.00-17.00 hodin
Hromadné návštěvy jsou možné i ve všední den po dohodě – telefon 311 693 100
červenec, srpen – denně 9.00-18.00 hodin
Vlakové spojení: do Berouna a pak Nižbor (ve směru na Rakovník)
Zámek Nižbor: www.celticeurope.cz, nizbor@celticeurope.cz
Skautské muzeum: http://krizovatka.skaut.cz/sluzby/skautske-muzeum/