
"To jsem zvědavý, jak to tam bude vypadat!" říká v jednom okénku slavného seriálu pro mládež Rychlonožka. Přijměte pozvání na výstavu, kterou pořádá jeho věrný seriálový druh, Červenáček.
Doufám, že i ve Varnsdorfu ještě jsou čtenáři legendárních Rychlých šípů. Kdo je napsal, vědí snad i ti, kdo je nikdy nečetli. Kdo je kreslil, už však leckdo neví. A ještě méně lidí nejspíš ví, že jeden z té slavné komiksové pětky – Červenáček – byl jeho syn.
Abych to rozuzlil pro ty, co netuší: Červenáčkův tatínek je kreslíř, karikaturista, malíř a doktor práv Jan Fischer (1907-1960). Jeho syn je ve Varnsdorfu znám již dlouhá léta jako učitel technických předmětů na průmyslové škole, učitel tance a také jako trenér tenistů. Ano, je to Ing. Jan Fischer (1937). A jak je to s tím Červenáčkem – vizuální podobě této postavičky posloužil jako předloha či model, chcete-li, kreslířův synek Jan.
A právě tenhle Červenáček se vůbec poprvé rozhodl podělit s veřejností o ukázky z tatínkovy pozůstalosti. Pozoruhodná výstava se uskuteční ve dnech 15. až 29. března 2017 ve spolkové místnosti v přízemí Městské knihovny Varnsdorf. Vedle dvou panelů věnovaných Rychlým šípům a osobě jejich kreslíře, bude vystavena téměř půlstovka karikatur a ukázky prostorových modelů hlav některých ze slavné foglarovské pětky.
Výstava bude přístupná sice jen dvě hodiny denně (po, út, so = 9.00-11.00, st, čt, pá = 16.00-18.00), zato zpravidla bude přítomen sám Jan "Červenáček" Fischer.
Zájemci by si neměli nechat ujít vernisáž 15. března v 17.00 hodin. Nejen že na ní uslyší zasvěcené informace, ale shlédnou také zcela unikátní krátký film s prostým názvem "Jan Fischer – malíř a karikaturista".
Místo konání:
Městská knihovna Varnsdorf,
Otáhalova 1260