
Už jen několik dní zbývá do konce výstavy: Jsme Klub Rychlých šípů! Zrod jedné legendy na stránkách Mladého hlasatele 1938–1941. Výstava od 12. prosince 2024 do 6. dubna 2025 nabídla v pražském Muzeu literatury první příležitost spatřit v úplnosti originály slavného kresleného seriálu a to dokonce ve 4 etapách: Založíme vlastní kroužek! Epizoda první, seznamovací (12. 12. 2024 - 12. 1. 2025), Bratrstvo kočičí pracky na scénu. Epizoda druhá, s protivníky (14. 1. - 9. 2. 2025), V zajetí kouzel, v síti záhad. Epizoda třetí, tajuplná (11. 2. - 9. 3. 2025) a Tonda Pírko, hoch bez domova. Epizoda čtvrtá, výchovná a vzorová (11. 3. do 6. 4. 2025), které doprovázely komentované prohlídky s autorem výstavy Pavlem Kořínkem a řada dalších akcí (diskuse Jak kreslit a psát Rychlé šípy dnes - 21. 1. 2025, představení divadla Orfeus - Hostina pro Jestřába - 6. 2. 2025, tajemný večer se Skautskou nadací Jaroslava Foglara na téma Co nás čeká s Rychlými šípy - 13. 2. 2025, Diskuse o vztahu komiksového scénáristy s kreslířem - 13. 3. 2025 a loutkové představení divadla KAKA - Rychlé šípy - 22. 3. 2025).
Výstavu samotnou tvořil jeden sál s originály, místnost s promítáním a předsálí s informacemi o komiksu a jeho autorech.

Úvodní vitrína připomenula roli Mladého hlasatele v předválečné a protektorátní době. Fenomén čtenářských klubů potažmo Rychlých šípů, kterým se Jaroslavu Foglarovi podařilo připoutat československou mládež k časopisu.

S Jaroslavem Foglarem bylo možné se seznámit nejen na informačním panelu, ale i prostřednictvím záběrů natočených pro Památník národního písemnictví L. Hlavatým v roce 1989. Připomenout jste si mohli také záběry ze seriálu Záhada hlavolamu (1969) a dokumentu V říši sedmé velmoci (1941).

Pokud jste se otočili naproti plátnu, mohli jste dát svůj hlas nejoblíbenější postavě seriálu. Na chodbě byla umístěna vitrína s dalšími artefakty, např. gramofonovými deskami firmy ESTA, ostatně ve sluchátcích jste se mohli do příběhů Rychlých šípů natočených před více než osmdesáti lety i zaposlouchat. Podstatné byly ale informace o seriálu a jeho kreslíři Janu Fischerovi. Prolistovat jste mohli kopie scénářů k jednotlivým příběhům.



Vrcholem výstavy však byly originály, které ocenili hlavně teoretici komiksu, kreslíři a další odborníci. Obdivovali jistě karikaturní kresbu Jana Fischera, kterou si nejprve natrénoval v novinách, aby ji pak využil ve slavném kresleném seriálu. Pro mnohé návštěvníky výstavy bylo jistě překvapení, že originály jsou černobílé, kolorování probíhalo až v tiskárně.
Na závěr si dovolím napsat osobní poznámku: Střídmost výstavy se organizátoři z Památníku národního písemnictví, Skautské nadace Jaroslava Foglara a Ústavu pro českou literaturu AV ČR pokusili inovativně nahradit rozdělením výstavy na etapy i doprovodným programem. Obojí mělo nalákat zájemce k opakovaným návštěvám výstavy. Zda se tak podařilo, si musí tvůrci výstavy zhodnotit sami. Při mé návštěvě v neděli odpoledne (kdy se i vzhledem k počasí zdála být návštěva muzea ideální) nebyl kromě mojí rodiny a zaměstnanců muzea v expozici nikdo, a tak jsem velmi ocenil, že jsem měl dostatek času k podrobnému prohlédnutí všeho, co bylo v rámci čtvrté epizody této mimořádné výstavy o Rychlých šípech k dispozici. Nicméně na můj dotaz mi paní kustodka sdělila, že výstava je hojně navštěvovaná. Důkazem byla informace, že všechny plakáty a doprovodné brožury byly v den mojí návštěvy naprosto rozebrané, a že je musí muzeum znovu naskladnit :-) Pokud jste na výstavě ještě nebyli - neváhejte, končí už za pět dní!