| STÍNADLA |
Bohousek Soutěžime s Bohouškem
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Roman Šantora - Bobo: U Foglara jde o srdcovou záležitost. Rozhovor o edičních plánech na foglarovky

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 22. 11. 2018 | přečteno 2063 ]

V letošním roce započalo nakladatelství Albatros na základě smlouvy se Skautskou nadací Jaroslava Foglara s postupným vydáváním knih Jaroslava Foglara.
S Romanem Šantorou - Bobem ze Skautské nadace Jaroslava Foglara jsme si povídali o edičních plánech s výhledem na delší období.

- Bobo, připomeň, prosím, našim čtenářům, kdo v současné době určuje ediční plán foglarovek?

Na přípravě nového vydání foglarovek jsme v nadaci začali pracovat před téměř dvěma lety. Vymysleli jsme, že jim chceme dát větší formát, barevnost a nové moderní výtvarné a grafické pojetí. Oslovili jsme E. Kuchynkovou a P. Čecha, jestli by začali vytvářet ilustrace. Až v této době jsme uzavřeli smlouvu s Albatrosem, který naši koncepci bez výhrad přijal a rozvinul. Ustavila se tzv. ediční rada složená se zástupců nadace a Albatrosu, která určuje, co se bude vydávat a v jaké podobě. Nadace navíc přímo schvaluje úpravy textů, autory obrazových doprovodů apod.


- Albatros prozatím uvedl na trh velkoformátovou mapu Pavla Čecha a Hochy od Bobří řeky s novými ilustracemi Ester Kuchynkové i audioknihu Hoši od Bobří řeky.
Stínadla Pavla Čecha řada lidí znala už z minulosti, takže věděla, co očekávat. V případě nově ilustrovaných Hochů od Bobří řeky se ještě před vydáním na základě zveřejňovaných ukázek strhla a internetu poměrně výrazná debata. Jak ji ediční rada či ty osobně vnímáš?


Že kontroverze budou, jsme věděli od začátku, když jsme se rozhodli pro rozdílný přístup než v minulosti. Nemůže tomu být jinak, protože u Foglara jde o srdcovou záležitost a nikoli o spotřební knihu. Takže počítáme s kritikou a pokud je věcná, jsme za ni opravdu rádi. Na druhou stranu je jisté, že se nezavděčíme všem. Snažíme se opakovaně vysvětlovat, že nám šlo především o vyvolání zájmu mezi dnešními dětmi, což je díky silné konkurenci jiných knih, filmů, počítačů, her apod. velmi náročné.
Rád bych jen, aby milovníci díla J. Foglara věděli, že nejde o žádný výstřel od boku, ale za každou částí knihy, ať jsou to jazykové úpravy, ilustrace, grafická úprava, výběr papíru apod. stojí hodiny přemýšlení, konzultací a hledání té nejvhodnější formy. Je to dobře vidět například na zvolené vazbě u této edice nově pojatých foglarovek. Část lidí nás za ni kritizovala jako obyčejnou, ale my jsme ji tak vybrali schválně. Ne kvůli tomu, že je levnější, než klasická pevná vazba, ale že jsme chtěli, aby nepůsobila jako kniha do knihovničky, ale kniha do batohu, do školní tašky, na výlet, na tábor. Které nevadí ohmatat, ušpinit, ohnout. Prostě kniha k používání a čtení i půjčování. Ale chápu, že části lidí se tento pohled a zvolené řešení líbit nebude a určitě si umím představit i jiné povedené možnosti, jen jsme se museli rozhodnout pro jednu.
Co mě ovšem mrzelo, bylo podsouvání různých pseudůvodů, z nichž nejbizardnější bylo obvinění z multikulturalismu. Kdy na původní verzi obálky vykreslila Ester Kuchynková jednoho z chlapců hodně opáleného, což je věc, kterou Jestřáb velmi zdůrazňoval. Díky nechtěnému spojení s kudrnatými vlasy se objevilo podsouvání, že jde o černocha, což ilustrátorku ani v nejmenším nenapadlo. Někdy doplněno až rasistickými komentáři. V této chvíli je zajímavé připomenout jednu historickou paralelu, která ukazuje, že i v době první republiky takto tmavý kudrnatý chlapec mohl Dvojku navštěvovat a kam až obdobné výlevy mohou vést. Na počátku minulého století vyrůstal muž, který se hned při vzniku skautingu dal cele do jeho služeb. Byl malý vzrůstem, měl tmavší pleť a kudrnaté vlasy. Mladšímu J. Foglarovi poskytl hlavní možnost k publikování jeho raných textů. Ti znalejší jistě poznali, že šlo o spisovatele a výtečného vůdce, šéfredaktora časopisu Junák Jaroslava Nováka – Braťku. Ale málokdo ví, že šlo o muže s černošským předkem, který z obavy, že by jeho děti mohly za „černošské“ vzezření být vystaveny stejnému posměchu jako on sám, se rozhodl vlastní děti nemít.


- Dá se v tuto chvíli - byť to bude jen předběžný pohled - vyhodnotit zájem kupujících o nově vydané tituly?

Z našeho pohledu jsme velmi spokojeni. První vydání Hochů je v podstatě vyprodané, nemá je ani vydavatel a čeká se na dotisk. Zájem tedy určitě je. Ukazuje to i umístnění knihy v první desítce prodeje dětských titulů v žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů a to mezi dětskými knihami pro všechny věkové kategorie. Je třeba si uvědomit, že Foglar v minulosti vycházel ve velikých nákladech a má ho doma skoro každý, takže důvod koupit nového není tak silný, protože textově se od 90. let zásadně neproměnil. Navíc kniha pro děti ztratila punc klíčového média. Pokud chceme, aby Foglara četli dnešní děti a to je náš hlavní záměr, protože jsme přesvědčeni, že má stále co říct, pak se musíme zaměřit i na vizuální atraktivitu, která je dnes nezbytná a zároveň přistoupit ke knihám jako ke svébytnému předmětu. A při tom hledat i jiné formy přístupnosti jako jsou audioknihy nebo e-knihy. Hoši s ilustracemi Ester jsou v tomto ochutnávkou, ale ještě lépe je to vidět na Chatě v Jezerní kotlině, kdy více než 60 ilustrací Pavla Čecha a prostor, který jim byl dán, udělaly z docela tenké knihy 240 stránkový obrazový román. Chceme, aby si rodič řekl, Chatu máme doma, ale tahle je tak hezká, že si ji syn či dcera zaslouží v novém vydání, protože je víc zaujme.


- Chata v Jezerní kotlině s novými ilustracemi Pavla Čecha vyjde během několika dnů, k ní opět audiokniha, a také 12 velkoformátových reprodukcí kreslených příběhů Rychlých šípů od Jana Fischera.
U Chaty bude opět příloha, stejně, jako u Hochů od Bobří řeky, kde to byl sešitek 13 bobříků. Tentokrát to bude Zavřená kniha, o níž píšeme v samostatném článku. Lze očekávat přílohy i u dalších foglarovek? Podle jakého síta v sadě 12 reprodukcí Rychlých šípů zaujaly místo právě vybrané příběhy?


Příloha bude u všech foglarovek, je pro nás jedním ze znaků nové edice. Někde vycházíme z Jestřábovy přímé tvorby, jako v případě sešitu 13 bobříků, nebo ve hře Poselství ze Stínadel, která bude přílohou Záhady hlavolamu. Jinde tvoříme něco nového, viz Zavřená kniha. A například pro bobříky jsme připravili i webovou podobu přílohy na www.13bobriku.cz
U plakátů bych se chtěl zastavit, protože je vnímám jako mimořádný počin. S nápadem přišel Petr Eliáš z Albatrosu a v knihkupectvích se objeví tento týden a už velikostí A2 budou nepřehlédnutelné. Proces výběru byl dost zúžený, neboť většina Fischerem nakreslených Rychlých šípů je v originále černobílá, takže jsme museli vycházet pouze z omezeného barevného spektra. Snažili jsme se přinést jak vtipné díly, tak naučné a dobrodružné, aby to byl pestrý mix. Reprodukujeme je ve velikosti 1:1 dle originálu, včetně dopisovaných poznámek. Grafik Martin Pecina pečlivě a zároveň velmi citlivě všechny díly vyčistil a barevně vyladil, aby se co nejvíce blížily originálu. Pak jsme vybrané kousky nechali zkusmo vytisknout a tisk srovnali přímo s originály. Dle výsledku Martin barevnost ještě doupravil. Tisklo se navíc speciální technologií, která v podstatě zneviditelní rastr a zvýrazní barvy, takže výsledek je téměř srovnatelný s originálem. K plakátům je ještě připojen rozsáhlý doslov o technické výrobě seriálu v minulosti s ukázkami a krásné desky s ražbou a plátěným hřbetem.
Pokud si plakáty před koupí chcete prohlédnout, tak už od teď do konce roku můžete, na výstavě ve Skautském institutu (Staroměstské náměstí 4, Praha 1), kde proběhne 16.12. od 14 hodin křest. Navíc si v rámci výstavy můžete koupit dva z plakátů samostatně, což jinde možné nebude. A už můžeme prozradit, že v roce 2020 vyjde v takovéto skvostné úpravě celé dílo Foglar Fischer, jen formátově zmenšené a černobílé díly budou nově kolorovány.


- Ediční rada zasedala v nedávných dnech, na jak dlouho stanovila konkrétní plán a na jaké tituly se můžeme těšit?

Zabývali jsme se plánem na několik let dopředu, protože některé projekty vyžadují víceletou přípravu, a detailněji rokem 2019. Postupně z našich úvah vykrystalizovaly čtyři edice, které všechny již příští rok poběží a další mimoediční počiny.

Foglar pro děti 21. století
– naše vlajková loď, která během šesti let přinese to hlavní z Jestřábovy beletristické tvorby s novým ilustračním doprovodem. Po Hoších a Chatě bude v březnu následovat Záhada hlavolamu ilustrovaná Jiřím Grusem a již hotové obrázky dávají tušit, že půjde o skvostné provedení. Na podzim by měla navázat Stínadla se bouří a přidá se Dobrodružství v Zemi nikoho ilustrované talentovaným tvůrcem Jindřichem Janíčkem. Zároveň bude vždy vycházet audio kniha. U Stínadelské trilogie se můžeme těšit na hlas Davida Matáska.

Retro vydání
– bude přinášet první knižní vydání foglarovek co do identického textu a s obdobným obrazovým doprovodem. Nepůjde přímo o reprint, ale nové vydání v duchu tehdejší předlohy doplněné vždy o rozsáhlý doslov a obrazové zajímavosti. Prvním svazkem budou na podzim 2019 Hoši od Bobří řeky dle vydání z roku 1937, tedy kombinace ilustrací Burian, Foglar.

Odvozená díla
– J. Foglar inspiroval svým dílem četné pokračovatele, především stínadelské trilogie, a jim chceme dát prostor. Vyjít by měly jak již dříve napsané kvalitní tituly, tak oslovujeme současné tvůrce pro děti a mládež k napsání nových, vlastních rozvinutí Foglarova univerza. První vlaštovkou bude v dubnu příštího roku vycházející román Josefa Červinky - Grifina Poselství ze Stínadel ilustrovaný Petrem Modlitbou.

Fenomén Foglar
– přinese knihy o slavném spisovateli nebo jeho vychovatelské a metodické práci. Sem patří kromě knih jako je Život v poklusu nebo Náš oddíl např. výbor z deníků, na kterém začíná pracovat ceněný knižní redaktor a člen Dvojky Jan Šulc. V roce 2019 se můžeme těšit na II. rozšířené vydání knihy Jiřího Zachariáše – Pedra Stoletý hoch od Bobří řeky, redakčně připravené Jiřím Stegbauerem. A dále na výběr z celotáborových her J. Foglara, doplněných rozsáhlým obrazovým doprovodem.

Mimoediční počiny
– zahrnují již zmíněnou mapu Stínadel a Plakáty Rychlých šípů, v budoucnu komiksy a v květnu příštího roku Diář Rychlých šípů s mnoha náměty pro činnost.


- Kromě publikační činnosti vytváří Skautská nadace Jaroslava Foglara i další aktivity kolem díla J. Foglara.

Ano, snažíme se dílo J. Foglara popularizovat a především podpořit aktivity, které se snaží o totéž. Ať propagačně nebo i finančně v rámci fondu Foglar.
Z chystaných aktivit bych určitě vypíchnul letošní rozšířenou podobu hry Sdružení přátel Jaroslava Foglara Hledáme Rychlé šípy, letos ve 14 městech. Za což sdružení patří velký dík. Ve spolupráci se Skautským institutem jsme přichystali čtení z foglarovek herci a spisovateli. Takže na Staroměstském náměstí v Praze se každou neděli můžete setkat se stínadelskými příběhy v podání V. Marhoula, L. Zibury nebo P. Neškudly, který namuvil audiopodobu Chaty a J. Meduny, mluvícího z audioknihy Hoši od Bobří řeky.
Chystáme i některá další překvapení, z nichž část nesmíme zatím ani naznačit a jiná můžeme jen letmo nakousnout, jako, že všem foglarovským příznivcům doporučujeme 17. 12. otevřít jako svůj vyhledavač Google.cz.
Ale o všem budeme včas i čtenáře Bohouška informovat.Ilustrace č. 1 a 2 Jiří Grus: Záhada hlavolamu

Ilustrace č. 3 Petr Modlitba: Poselství ze Stínadel


Související články:
Sběratelské vydání Hochů od Bobří řeky s ilustracemi Zdeňka Buriana a Jaroslava Foglara (27.11.2019)
Dobrodružství v Zemi nikoho s ilustracemi Jindřicha Janíčka. Čtvrtý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S mapou Země nikoho v příloze (23.10.2019)
19. a 20. vydání Hochů od Bobří řeky. Přetisk prvního časopiseckého vydání a sběratelský výtisk dle rukopisu prvního knižního vydání (23.10.2019)
Denik.cz (21. 9. 2019): Nakladatel Ondřej Müller: Foglar vytvořil svět podobný Star Wars (29.09.2019)
Záhada hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází třetí svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. Se soutěží Poselství ze Stínadel (26.03.2019)
Původní podoba Foglarovy autobiografie vydána (24.02.2019)
Třetí svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Záhada hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse. Příloha soutěž Poselství ze Stínadel (06.02.2019)
Pokračuj v Zavřené knize Ludvy Grygara (22.11.2018)
Hoši od Bobří řeky na prvním místě v žebříčku nejprodávanějších dětských knih (12.10.2018)
Rychlé šípy - komiksové plakáty s kresbami Jana Fischera vyjdou začátkem prosince (09.10.2018)
Druhý svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Chata v Jezerní kotlině s ilustracemi Pavla Čecha (09.10.2018)
Tyden.cz (26. 4. 2018): Albatros znovu vydá díla Jaroslava Foglara (26.04.2018)
ceskatelevize.cz (26. 4. 2018): Záhada hlavolamu vyřešena: Foglarův byt „si pronajmou“ literáti, znovu vyjdou jeho knihy (26.04.2018)
Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství nabídne padesátka současných českých a slovenských tvůrců (10.03.2018)
Foglarovské novinky na květnovém veletrhu Svět knihy 2018 v Praze (05.03.2018)
Pražský deník (3. 7. 2017): Foglar patří mezi nejprodávanější autory literatury pro mládež (10.07.2017)
Nakladatelství Olympia v roce 2017: Zahájení edice Foglar do škol (21.03.2017)
Co dělal Jaroslav Foglar v slunečný pátek 3. 3. před sedmdesáti osmi lety na Kleovce? (03.03.2017)
O Rychlé šípy ve Stínadlech je zájem mezi školami i knihovnami (17.10.2015)
Autogramiáda Milana Tesleviče 14. 10. v pražském knihkupectví Academia (14.10.2015)
Knihy Jaroslava Foglara (24.09.2015)
Před padesáti lety vyšla POPRVÉ Tajemná Řásnovka (14.09.2015)
75 let Záhady hlavolamu s Rychlými šípy ve Stínadlech (14.09.2015)
Strach a smrt v díle Jaroslava Foglara (08.03.2015)
Krajské listy (8. 12. 2014): RECENZE Kreslená „foglarovka“ přichází neuvěřitelných osmdesát let po prvním vydání (29.12.2014)
Vyšel Milanem Teslevičem kreslený Modrý život Jiřího Dražana aneb Přístav volá. Křest a autogramiáda bude v Praze 15. 12. (04.12.2014)
Vyšel dotisk nově doplněného sedmého vydání Zápisníku 13 bobříků (08.07.2014)
Přístav volá jako komiks Milana Tesleviče vyjde k osmdesátému výročí vydání románu (16.05.2014)
Za poklady starých Inků. Další vydání komiksů Jaroslava Foglara (18.11.2013)
Druhé vydání komiksu Milana Tesleviče Hoši od Bobří řeky se právě dostalo na trh (17.10.2013)
Co pro foglarovce nově chystá nakladatelství Olympia? (17.10.2013)
Dva staronové tituly z Olympie: Svorní gambusíni a Dobrodružství s Bobří stopou (20.06.2013)
Kreslené Tajemství Velkého Vonta v novém vydání zahájilo edici komiksů Marko Čermáka (21.04.2013)
Co v letošním roce chystá nakladatelství Olympia pro foglarovce? (15.03.2013)
Chata v Jezerní kotlině: Opět vyjde komiks nakreslený Marko Čermákem (18.02.2013)
Půl století Kulišáků, druhého nejrozsáhlejšího seriálu Jaroslava Foglara (23.01.2013)
Poznámky k Ediční poznámce 4. souborného vydání Rychlých šípů (27.11.2012)
Jaroslav Foglar: Jestřáb kronikářem vyjde 26. 11. Ukázka a pozvánka na křest 24. 11. (20.11.2012)
Rychlé šípy ve Stínadlech: Opět vyjdou komiksy Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří (19.11.2012)
Křest komiksu Tajemství Velkého Vonta proběhl nedaleko nejdelšího bydliště Jaroslava Foglara (16.11.2012)
Kreslené Tajemství Velkého Vonta zavonělo tiskařskými barvami (26.10.2012)
Podzimní úroda foglarovského čtení dozrává (12.10.2012)
Bibliofilské „kobesovské“ vydání románu Stínadla se bouří právě vyšlo (24.09.2012)
První bibliofilské „kobesovské“ vydání knihy Stínadla se bouří (14.09.2012)
Kreslené Tajemství Velkého Vonta vyjde také v sběratelském vydání v historickém formátu (31.08.2012)
Jestřáb kronikářem. Výbor z oddílových kronik Pražské Dvojky vedené J. Foglarem vyjde na podzim ke stému výročí oddílu (23.08.2012)
Takový zvláštní pocit... (15.07.2012)
Právě vyšla v stylu "kobesovek" kniha Pod vlajkou Devadesátky a 4. Sborník nezávislých foglarovců (01.06.2012)
Kreslené Tajemství Velkého Vonta se pozvolna poodkrývá (13.05.2012)
Po šedesáti pěti letech vůbec poprvé vyjde román Pod vlajkou Devadesátky dle původních dispozic Jaroslava Foglara a s původně připravenými ilustracemi (25.01.2012)
Začteme a zahledíme se konečně do nakresleného Tajemství Velkého Vonta? (24.01.2012)
Vyjde ojedinělý Obrazový soupis díla Jaroslava Foglara v druhém rozšířeném vydání (17.10.2011)
Zápisník třinácti bobříků mezi nejprodávanějšími knihami! (17.08.2010)
Hoši od Bobří řeky a Rychlé šípy v první stovce ankety Kniha mého srdce (09.05.2009)
Další dotisk souborných Rychlých šípů přijde s jarem (18.03.2009)
Kniha Tábory ve Sluneční zátoce bude pokřtěna 16. 6. ve Sluneční zátoce (12.06.2007)
Kniha Stoletý hoch od Bobří řeky bude představena a pokřtěna 15. 5. na vernisáži výstavy Od Bobří řeky do Stínadel v Praze (07.03.2007)
Tábor ve Sluneční zátoce by mohl vyjít dříve a být pokřtěn 16. 6. ve Sluneční zátoce (06.03.2007)
Nový kreslený seriál Hoši od Bobří řeky bude pokřtěn 5. května v Praze (06.03.2007)
Tábor Zelené příšery se blíží (06.03.2007)
Jaroslav Foglar v Olympii v jubilejním roce 2007 – potěší tři novinky (18.01.2007)
Boj o první místo, kniha jenž slaví v těchto dnech 70. výročí svého prvního vydání v nakladatelství Jan Kobes a synové (27.05.2006)
Komiks Hoši od Bobří řeky představen veřejnosti (05.05.2006)
Ukázka komiksu Hoši od Bobří řeky a předání cen M. Teslevičovi a O. Pošmurnému za Rychlé šípy ve Stínadlech v stánku Olympie na veletrhu Svět knihy (04.05.2006)
„Foglarovky“ se půjčují (24.04.2006)
Hoši od Bobří řeky vstupují do komiksové podoby (17.03.2006)
Radost a zklamání s knihou Rychlé šípy ve Stínadlech (16.02.2006)
Foglarovky z Olympie v roce 2006 (26.01.2006)
V pražském Luxoru se křtila stínadelská trilogie (21.11.2005)
Křest Rychlých šípů ve Stínadlech 18. listopadu (16.11.2005)
Záhada hlavolamu se otevře v Edově pohádkovém balíku (04.11.2005)
Rychlé šípy ve Stínadlech se blíží (02.11.2005)
Jak vznikala kniha Rychlé šípy ve Stínadlech - očima grafika Oldřicha Pošmurného (III.) (25.10.2005)
Animované večerníčky a Rychlé šípy (21.10.2005)
Vánoční foglarovská nadílka bude letos opravdu bohatá! (19.10.2005)
Jak vznikala kniha Rychlé šípy ve Stínadlech - očima grafika Oldřicha Pošmurného (II.) (13.10.2005)
Jak vznikala kniha Rychlé šípy ve Stínadlech - očima grafika Oldřicha Pošmurného (I.) (06.10.2005)
Kdy a kde se objeví Rychlé šípy ve Stínadlech? (05.10.2005)
Sedmnácté vydání Hochů od Bobří řeky právě zavonělo tiskařskou černí (14.09.2005)
Kronika Hochů od Bobří řeky znovu na knihkupeckých pultech (30.06.2005)
Na knižním veletrhu naleznou foglarovci nové ilustrace Milana Tesleviče a opět mohou potkat dávnou Foglarovu spolupracovnici Lenku Reinerovou (06.05.2005)
Rychlé šípy ve Stínadlech doprovází Milan Teslevič (16.04.2005)
Život v poklusu v třetím upraveném vydání právě vyšel (26.02.2005)
Foglarovky z Olympie v roce 2005 (19.01.2005)
Rychlé šípy znovu úspěšně zdolávaly knihkupecký žebříček (25.11.2004)
Olympia pro vánoční trh 2004 (22.10.2004)
J. Foglar stále velmi úspěšný v anketě Moje kniha (02.09.2004)
Foglarovky na předvánočním trhu (07.09.2001)
Foglarovky se slevou (17.08.2001)
Jestřábova švýcarská cesta v edici STO (08.06.2001)  Reklama
Foglarovské výroky
„Mám! Mám, mám, podívejte se. Viděli jste už ježka někdy takhle?“ - Losna v okamžiku, kdy před Vontskou radou vyjmul ježka z klece při volbě Velkého Vonta.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
bez titulku
"Vystřihovánka je prťavá, postavičky jsou jak broky. A ke všemu je to celé natištěné na docela měkkém papíru. Nic moc :-("
Vystřihovánka Natáčení Záhady hlavolamu v ABC 25-26 je věnována padesátému výročí televizního seriálu
Movember s RŠ a skautskými osobnostmi
"Měsíc listopad je už sice za námi, přesto charitativní akce Movember ještě neprotnula cílovou čáru. Až do 9. 12. se je možno připojit k ch ... "
Z listopadového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 11. 2019
Ad) O Červenáčkovi
"Kousek pubertálního vzplanutí v postfoglarovských dílech je k prospěchu věci, tak je skvělé, že Pavel Čech začal otevírat i tato dvířka. Kol ... "
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
bez titulku
"Také se připojuji s poděkováním Pavlu Čechovi za knihu O Červenáčkovi,je skvělá a už je zařazena v mé knihovničce,Pavel je opravdu jednička, ... "
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
Pavel Čech stvořil báječný příběh
"Stěny mi zdobí jeho stínadelské pohlednice vč. stínadelské mapy. Tudíž jsem se opravdu těšil na knihu O červenáčkovi a tužba se vyplnila :) ... "
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
Kolik švestek, tolik pecek
"Pan_keras, je fakt, že jako ten, co tyhle výplody celé nečte, bych se měl zdržet toho, že to je zbytečné, protože tam třeba něco navíc, nej ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
bez titulku
"Celé je to stejně o ničem!!! Příznivci pana S. budou celou dobu stát za panem S. a příznivci pana Č, budou logicky stát za panem Č. Nic víc, ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
Zbytečné to není.
"Jednou se takové texty třeba můžou stát podkladem pro zajímavou bakalářku. Literární historie se píše i takhle. Jo a do zápisu: místo Kor ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
Ještě jednuc
"Že jsou tyhle články ztrátou času lze prokázat na vzorku lidí, kteří se k tomu vyjadřují. Například PetrV se vůbec nevyjadřuje k obsahu, já ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
bez titulku
"PetrV, s tím nesouhlasím a tohle předhazování problémů na základě toho, co druhý napsal (až to bude psát pravidelně, dlouhodobě, pak už by t ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
A odsuzujeme tímto oba dva k dvaceti ranám tenisovým míčem
"Staří muži si posílají otevřené dopisy na dvacet normostran, kde si vyčítají staré bolístky. Je to trochu nevkusné a bylo by neskonale mužně ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
ke zvídavému
"Pane, prosím vás, dělejte něco s tou češtinou, protože když vypadáte jako žák 5.B, pak vás nikdo nebude brát vážně. Za další, i kdyby měl S ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
Stegbauerovi přeji hodně sil
"Chlap, kterej v 97 komplet vychystal (zatím) největší výstavní akci na počest Foglara, nebude žádnej troškař nebo hnidopych, co? Chlap, kte ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
Dotaz na organizátora
"Akci pořádá SPJF. Tj. člen, pražská pobočka, či celostátní vedení? Omlouvám se, že se ptám, jde mi jen o statistiku, zápis do své soukromé k ... "
Tajemství vede do Stínadel…
zděšení II
"Bylo by férové, aby na jeden článek či rozhovor jedné strany byl jen jeden článek v podobném rozsahu od strany druhé. Takhle by se mohlo stá ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
zděšení
"Panebože, to je PRVNÍ ČÁST? To se jako bude pan S. se svými frustracemi dělit na pokračování? Doufám, že redakce Bohouška je rozumná a vykáž ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
Tzv. titulek ke komentáři, tzv. příspěvku
"Tím tzv. mohl pan Č. narážet na celý název, a asi i narážel, když je tzv. použito před celým názvem sborníku, a pokud je v názvu něco o nezá ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
Jazykový koutek
"Sborník = ročenka, almanach ; "Sborník nezávislých foglarovců" je ročenka čeho? Kdo jsou nezávislí foglarovci? Pamflet = hanopis, ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
bez titulku
"Asi takhle: 1. Doporučuji si nejprve nastudovat českou gramatiku, jinak děláte ostudu hlavně sám sobě. 2. Veřejné praní špinavého prádla j ... "
Otevřený dopis jako odpověď Jury Stegbauera na pamfletický rozhovor M. Beránka a J. Čvančary namířený proti němu (I. část)
bez titulku
"ZP je ten, co psal v pondělí v 19:11:17, p. Šmitmajer, a já na něj reagoval a vysvšětloval mu, že o něm jako o kamarádovi se p. Čvančara nez ... "
Rozhovor s Jaroslavem Čvančarou nad stránkami Sborníku nezávislých foglarovců
nemoc
"Nevím, kdo je ZP zač, ale vy, pane, jste hodně nemocný a měl byste vyhledat odbornou péči, dokud nezačnete být nebezpečný svému okolí. Díky ... "
Rozhovor s Jaroslavem Čvančarou nad stránkami Sborníku nezávislých foglarovců
</p><p>Vaše binární logika, odpovídá
"věrohodným důkazům, ŽE Duchovní nouze, nemaje hůl vždy si nějakou najde. Že by jajínek sám odvážně promluvil? "
Rozhovor s Jaroslavem Čvančarou nad stránkami Sborníku nezávislých foglarovců
Prosím o odpověď
"Pánové Machálku a Trkovský, prosím o stručnou odpověď na otázku, zda považujete jednání Jury Stegbauera vůči Jar. Čvančarovi za čestné a fér ... "
Rozhovor s Jaroslavem Čvančarou nad stránkami Sborníku nezávislých foglarovců

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .