Asi 7 km severně od Příbrami, v údolí říčky Litavky, je obec Hluboš (německy Hlubosch). V hlubošském zámku v letech 1920 až 1921 pobýval prezident T. G. Masaryk, později se prezidentským sídlem stal zámek v Lánech. Od roku 2001 do roku 2010 byla na zámku expozice připomínající pobyt rodiny Masaryků.
V obci je botanická zahrada, která je nejstarší botanickou zahradou na území Čech a která je vůbec jednou z nejstarších ve střední Evropě. Některé stromy z Ameriky a z Číny zde rostoucí tady zapustily na území Čech své kořeny poprvé. Mezi nimi cedr libanonský, jalovec virginský, tis, thuje, jedlovec kanadský a také Ginkgo biloba, jinan dvojlaločný.
Ginkgo je žijící fosilie a nejodolnější strom na světě. Říká se o něm, že je rostlinou dlouhověkých a moudrých. Prý dokáže odvrátit oheň a zlo.
Tento strom, vysoký až 30 - 40 metrů, je jednou z nejstarších rostlin na naší planetě – udává se, že tu byl už před 300 milióny lety. Část jeho historie sahá až do prvohor – do doby dinosaurů.
Má listy, které na podzim krásně zežloutnou a opadají, přesto patří mezi jehličnany – je přechodem ve vývoji od jehličnanů k listnáčům.
Do Evropy byl přivezen holandskými námořníky kolem roku 1727 z Japonska a z Číny.
V mnoha městech Evropy mizejí aleje líp které nahradili zahradníci města stromem ginkgo.
Ginkgo je totiž velice odolný vůči znečištěnému ovzduší (které je ve většině evropských měst faktem), tedy vůči výfukovým plynům, snáší výborně sucho ale i vlhkou půdu a nevyžaduje skoro žádnou péči. Nevadí mu ani mráz, snese mráz i přes - 30°C. Svou odolnost dokázal tím, že po svrhnutí atomové Bomby na Hirošimu, se po roce mezi hromadami rozvalin, kde nebyla cihla na cihle, mezi zemí sežehlou tisíci stupni Celsia, bylo vidět něco zeleného – byl to jinan dvoulaločný. Bez nějakého velkého problému přežil radioaktivní kontaminaci.
Poznámka redakce: O botanické zahradě v Hluboši se více dozvíte na webu botany.cz