| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

V Číně našli ginkgo - pradědečka

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 20. 6. 2003 | přečteno 41 ]

Už jste to slyšeli? Vždyť i Uctívači ginkga v čele s Mažňákem se z toho radují:
Přes 120 miliónů let je starý nejnovější nález stromu, jenž patří k unikátní čeledi jinanovitých, pocházející až z druhohor. Fosílie, nalezená v geologickém útvaru I-sien na severozápadě Číny, je "spojnicí" mezi starými a novějšími druhy, uvedli čínští paleobotanikové v časopise Nature. Dosud byly známy jen tři nepatrně odlišné druhy: ginkgo yimanensis je starý 170 miliónů let, ginkgo adiantoides 56 miliónů a nynější druh ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) se objevil před dvěma milióny let ve čtvrtohorách. Nový jinan se liší jen počtem semen v hroznu na jedné stopce. Jinan dvoulaločný, jehož charakteristické obrácené listy na podzim dostávají nazlátlou barvu, se může dožít až dvou tisíc let. Využívá ho tradiční čínská medicína i moderní farmakologie. Listy a plody slouží k výrobě preparátů proti cévním chorobám, úzkosti, depresi a stárnutí organismu.
(Podle deníku Právo z 19.6.2003)
Foglarovské výroky
„S vaší pomocí chci udělat Stínadla takovými, jakými byla za dob Vojtěcha Vonta. Při památce mrtvého Roberta Komoura slibuji, že pokud budu na místě, které jste mi svěřili, nedopustím, aby bylo ve Stínadlech pošlapáváno právo a čest a porušována svornost. Už nikdy nesmí mezi námi vzniknout nesvár, už nikdy nesmí být porušena vontská tradice. Žlutá je barva naše!“ - prohlášení čerstvě zvoleného nového Velkého Vonta Vládi Dratuše po volbě 8. dubna.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .