Kočár tažený párem běloušů projel křižovatkou mezi pražskými ulicemi Benátská a Trojická a navodil tak atmosféru z doby před sto dvaceti pěti lety, kdy slečna Marie Fišerová s panem Jindřichem Foglarem uzavírají 21. května 1899 sňatek v kostele u Nejsvětější Trojice v dnešní Trojické ulici. V tu dobu totiž bydlí v nedaleké Benátské (tehdy uváděno též Benátecké) ulici, nikoliv však v domě čp. 1712, kde se o osm let později narodí Jaroslav, ale v domě čp. 1714. Začátkem prosince roku 1900 se manželé Foglarovi stěhují do Předlic u Ústí nad Labem, kde se narodil 19. července 1904 Zdeněk - starší bratr Jaroslava, v únoru roku 1906 už trojčlenná rodina přesidluje opět do Prahy, již do Benátské ulice čp. 1712, kde přišel na svět 6. července 1907 v půl druhé odpoledne Jaroslav Foglar, pozdější skautskou přezdívkou Jestřáb.
A právě před rodným domem se tradičně setkávají v den narození oblíbeného spisovatele, redaktora a vedoucího oddílu jeho příznivci. Nejinak tomu bylo i letos, kdy si připomínáme od Foglarova příchodu již sto sedmnáct let.
Po zavěšení žlutých květů a listů ginga vedle domovních dveří s vitráží z roku 2007 připomínající Jaroslava Foglara nescházelo obvyklé čtení a prohlídka zápisu o Jaroslavově narození z rodinné kroniky Foglarových:
Šestého dne července měsíce LP 1907 v půl druhou hodinu odpolední v sobotu ve výročí upálení Mistra Jana Husi narodil se náš druhý jedináček a sice v Praze II v ulici Benátecké číslo 3.
Den byl překrásný a Mamičce pomáhala paní Bába Černá z Prahy bez pomoci lékařské.
Mamička a děťátko zdrávo, buď jméno Boží pochváleno!
Náš Zděnda malej jen několik minut před narozením bratříčkovým na pohovce usnul! - -
Ten se podiví, až ho uvidí hajat ve své postýlce.
(Opravy respektive doplnění zápisu pana Jindřicha ohledně průběhu porodu a nutnosti přivolání lékaře učinila později maminka Jaroslava Foglara paní Marie.)
K vidění byl také například rodný list a další související dokumenty a zazněly vzpomínky Jaroslava Foglara na tento “strašidelný” dům z jeho pamětí Život v poklusu.
Potom se účastníci setkání přesunuli do Nuslí, do Sekaninovy ulice čp. 478 (v době pobytu Foglarových se ulice jmenovala Přemyslovo nábřeží), kde bydlela rodina Foglarova i v den, kdy malý Jaroslav slavil své třetí narozeniny a jeho tatínek mu zde až neuvěřitelně prorocky v rodinné kronice popřál:
6. července 1910 ve středu
večer ¾ na 10 - na den upálení mistra Jana Husi. –
Dnes je našemu Vávečkovi 3 roky a vinšoval jsem mu v postýlce, aby se mu stejně dobře tak vedlo aspoň ještě třicetkrát tak dlouho.
Na závěr setkání všichni účastníci obdrželi od organizující Pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara na památku magnetku zpodobňující zmenšeninu uliční cedule “Benátská”.
Fotografie Petra Molky – Besta od domu v Benátské ulici jsou ke shlédnutí zde:
https://isberac.cz/2024/117-let-jaroslava-foglara-6-7-2024-setkani-u-rodneho-domu/
a od domu v Sekaninově ulici zde:
https://isberac.cz/praha/setkani-u-domu-kde-bydlel-jaroslav-foglar-sekaninova-6-7-2024/
Krátký videosestřih od téhož autora je k vidění zde:
https://www.youtube.com/watch?v=ZOz7G2lDZkQ