| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Lenka Reinerová a Rudolf Zahradník jsou čestnými občany Prahy

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 9. 10. 2002 | přečteno 475 ]

Čestné občanství hl. m. Prahy dnes předal primátor Igor Němec paní Lence Reinerové a Prof. Ing. Rudolfu Zahradníkovi jako zvláštní projev úcty o ocenění celoživotních zásluh a osobního přínosu obou osobností kulturnímu a vědeckému rozvoji.
"Paní Lenka Reinerová patří ke slavné generaci pražské kultury – generaci, která vytvářela nezaměnitelný kolorit česko-němcko-židovské kulturního života. Její tvorba je nedomyslitelně spjata s takovými milníky pražské kultury jako je Egon Ervín Kisch, Vítězslav Nezval, E. F. Burian, Voskovec a Werich a další,“ uvedl při slavnostním předání v Brožíkově sále Staroměstské radnice primátor Igor Němec. Připomněl, že paní Reinerová byla nucena po nástupu fašismu emigrovat a ani období po druhé světové válce jí nepřineslo nic dobrého - komunistický režim ji zatýká, znemožňuje jí publikovat a přes rozsáhlé dílo zůstává tvorba této autorky českým čtenářům na dlouhá léta zapovězena. „V roce 1999 získala paní Reinerová prestižní německou literární cenu Schillerův prsten a v roce 2001 byla prezidentem České republiky Václavem Havlem vyznamenána Za zásluhy,“ zdůraznil primátor a pokračoval: „I přes neobvykle trpký a dramatický osud je dílo paní Reinerové optimistické, s vírou v lepší osud lidstva. Dokumentuje to i její snaha o vytvoření Muzea pražské německé literatury, které by nám mělo přiblížit onen zlatý věk pražské kultury spočívající v její geniální koexistenci,“ dodal primátor a se slovy: „Přijmětě, paní Reinerová, toto ocenění jako vděk Prahy a její kultury za váš pro ni neobyčejný přínos,“ předal autorce pamětní list stvrzující čestné občanství hl. m. Prahy.
Pamětní list předal primátor Igor Němec také profesorovi Rudolfovi Zahradníkovi jako výraz vděku Prahy za jeho celoživotní práci.
Prof., Ing. Rudolf Zahradník je zakladatelem české kvantové a teoretické chemii a výrazně přispěl ke vzniku světově uznávané pražské školy v tomto oboru. „Po roce 1968, kdy řada vynikajících vědců z této oblasti odešla, svou vědeckou i pedagogickou prací zajistil přes všechny překážky, které mu byly kladeny, kontinuitu a dynamický rozvoj kvantové a teoretické chemii u nás,“ zdůraznil primátor a pokračoval: „Díky obrovskému vlastenectví a především lásce k hlavnímu městu Praze se profesor Zahradník věnoval zahraničním hostům, které sám po městě provázel, což mělo velký význam především pro mladou generaci, která se pak do Prahy ráda vracela. Zároveň to příspívalo ke zvyšování atraktivity Prahy jako vědeckého a kulturního centra.“ Primátor také připomněl, že se profesor Zahradník zasloužil i o zvelebení významných pražských památek, majících vztah nejen k vědě – například budovy Akademie věd na Národní třídě či novorenesanční vily Lanna v Bubenči a dalších.
Oba čestní občané hl. m. Prahy se zapsali do Zlaté knihy města Prahy a společně s primátorem a dalšími hosty strávili příjemné chvíle v historickém prostředí Staroměstské radnice.

Další informace najdete na http://www.praha-noviny.cz (včetně fotografií), odkud jsem převzal předchozí řádky.
Foglarovské výroky
„336 bedniček! U všech všudy, to je už hezká hromádka! Kde je budeme shánět, to nevím!“ - Pavel k Ludvovi po výpočtu pro stavbu chaty v Jezerní kotlině.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .