| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Lenka Reinerová bude opět oceněna

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 16. 2. 2003 | přečteno 494 ]

Někdejší spolupracovnice Jaroslava Foglara – Jestřába v pražské papírenské firmě Oskar Stein,jinak poslední německy píšící česká spisovatelka Lenka Reinerová získala letošní Goethovu medaili. Spisovatelka ji osobně převezme 22. března 2003 ve výroční den Goethova úmrtí ve Výmaru v Německu z rukou Jutty Limbachové, prezidentky německé kulturní společnosti Goethe – Institut Inter Nationes.
Ocenění se od roku 1954 udílí osobnostem, které se v zahraničí přičinily o německý jazyk a kulturní výměnu s Německem.
Práce Lenky Reinerové jsou podle názoru poroty prostoupeny humanitou, optimismem a humorem a významně přispívají ke kulturní, jazykové a náboženské toleranci. Pražská spisovatelka , narozená uprostřed Velké války - v roce 1916, prožila hvězdný čas německé, židovské a české kultury v tomto městě. Teprve nedávno popsala dobu svého třetího uvěznění za stalinských čistek v roce 1952 – a to v knize Všechny barvy slunce a noci, která vyšla vloni v nakladatelství Labyrint. Foglarovcům nejbližší je patrně kniha Kavárna nad Prahou, kde Reinerová popisuje spolupráci s Jaroslavem Foglarem. V loňském roce bylo spisovatelce uděleno čestné občanství hl. m. Prahy, kde trvale žije.
Foglarovské výroky
„Vař se, vař, čajíčku - vždyť času už jenom chvilička a Rychlé šípy jsou tu co nevidět!!“ - Dlouhé Bidlo vařící uspávací čaj na schůzku s Rychlými šípy „na usmířenou“
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .