Pražská pobočka SPJF díky laskavosti občanského sdružení Kampanula mohla vystoupit v programu foglarovského parníku v Praze na Vltavě ve čtvrtek 25. září 2014.
Na akci, kterou spolupořádal Kmen dospělých Junáka a Pražská paroplavební společnost, proběhlo vyhodnocení hry Přístav volá a bylo pokřtěno CD s filmem Jestřáb, který natočil Jáček v polovině 80. let. Prostor v programu parníku dostal i kreslíř Milan Teslevič, aby představil nově vynikající komiks Přístav volá, který chystá nakladatelství Olympia na letošní předvánoční trh. Na parníku pohovořili také staří Dvojkaři - Jiří Navrátil, Žluto a Jáček, který hned na akci požádal o členství v pražské pobočce. :-)
SPJF zde poprvé veřejnosti představilo novou sadu hliníkových a vysokozátěžových postav Rychlých šípů, kterou pro PP SPJF sponzorsky vyrobilo grafické studio lookup.cz. Majitel této společnosti se s nabídkou výroby postav ozval po přečtení článku o hře Hledáme Rychlé šípy loni v Reflexu. "Je to pro nás profesní výzva a vyzkoušíme náš výrobek v drsných podmínkách stínadelských uliček - v mrazivém a deštivém prostředí střech a balkonů, kde se RŠ během hry vyskytují. Rádi uděláme dobrý skutek a podpoříme správnou věc. Pro naše studio je to velká čest vyrobit nové Rychlé šípy", prohlásil Simon Stefanescu na počátku spolupráce.
Kovové postavy Rychlých šípů nahradily původní sololitové ručně malované postavy, které se za 14 měsíců pobytu na střechách a balkonech takřka rozpadly. Právě tyto postavy stály v roce 1997 na pódium staroslavné Lucerny při večeru věnovaném Jaroslavu Foglarovi - Jestřábovi.
Na kovové Šípáky jsme vychrstli kbelík vltavské vody, jenž dostříkla až na přihlížející návštěvníky v parníku, kryté prosklenou střechou. To vše se odehrálo za přítomnosti předsedy správní rady Skautské nadace Jaroslava Foglara, který projevil zájem s Pražskou pobočkou SPJF navázat bližší kontakt.
Akce se zúčastnilo přes 100 lidí a všichni obdrželi při vstupu na parník časopis Bobří stopa s vloženou výzvou k členství v Pražské pobočce a zapojení se do aktiv SPJF směřujících k prohloubení odkazu Jaroslava Foglara. Na parníku také hráli a zpívali hudebníci z Kampy a řešily se i záležitosti lokální, neboť je těsně před volbami a na lodi se sešla spousta Malostraňáků a obyvatel Starého a Nového Města, kterým není lhostejná například uvažovaná revitalizace ostrova Kampa.
Jezdili jsme po Vltavě asi 2 hodiny a z vody si prohlíželi místa spjatá s Jestřábem - vež Haštala i Jakuba, domy kolem Řásnovky, ale i dešťové přepady pražské kanalizace, kde se odehrával příběh dívčího klubu z poslední Bobří stopy. Až za tmy jsme opět přistáli u přístaviště Kampa a někteří pokračovali na další hraní muzikantů z Kampy.
Velké díky za zdařilou akci patří nejenom Kampanule v čele s Petrem Hejmou, ale i Pražské paroplavební společnosti se Štěpánem Rusňákem a Slávku Janovovi, který celé plavbě dal organizační rámec. Nutno ještě poznamenat, že výtěžek prodeje CD-ROMu Jestřáb a dobrovolné jízdné šlo na charitu - třeba se za to vycvičí slepečtí Třipsi.
* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na
.