Sotva jsme z kalendáře roku 2024 utrhli prvních pár listů, už na dveře zaklepaly první aktivity Akademie Jaroslava Foglara. První se stalo setkání v Tříkrálové cukrárně a na něj plynule navázala diskuse 152. kolegia AJF.
BRATRSTVO KOČIČÍ PRACKY SLAVÍ!
Magický počet 13 natěšených „věčných kluků i holek“ dorazil na výzvu Bratrstva Kočičí pracky na tradiční novoroční akci pražských foglarovců – Tříkrálovou cukrárnu. Také letos při organizaci devátého ročníku spojili síly členové Pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara (PP SPJF) a AJF.
I tentokrát vzbudila početná skupina mlsounů v útulném prostředí jinak poklidné cukrárničky v Podolí pořádný rozruch! Jisté je, že pokud by Jaroslav Foglar psal tříkrálový příběh Rychlých šípů dnes, musel by 65 korun za snědené cukroví vynásobit desítkou. A protože část foglarovců podporuje úsilí prezidenta Petra Pavla o zavedení jednotné evropské měny i do české kotliny, při útratě nabízeli sympatické cukrářce za pultem úhradu v eurech. Ti, kteří by se i za současných cen cukrářských výrobků dokázali vtěsnat do částky 65 Kč, by sáhli do portmonky pro 2,65 €.
Všeobecné nadšení vyvolalo oznámení přítomných členů Akademie Jaroslava Foglara, kteří vyhlásili začátek tříletých oslav 85. výročí založení Bratrstva Kočičí pracky! Poprvé se členové tohoto budoucího slavného sdružení objevili na stránkách Mladého hlasatele 8. března roku 1940 v příběhu Rychlé šípy proti Dlouhému Bidlu a k založení Bratrstva došlo 23. března 1940 v závěru příběhu Dlouhé Bidlo hledá kočičí pracku. Slavit se tedy bude první rok předem, druhý rok normálně a třetí zadem! Plánují se nejrůznější kočičácké akce a jejich patronkou a věrnou průvodkyní bude krysa Eulálie. Při této příležitosti je jistě na místě představit Eulálii na jedné z podmanivých kreseb Mistra Milana Tesleviče.
Podstatné pro letošní Tříkrálovou cukrárnu také bylo, že byl vyrovnán účastnický rekord z roku 2023. I to je důkaz, ona pověstná foglarovská třináctka funguje!
…ALE NEJEN TŘINÁCTKA!
Po skončení tříkrálové taškařice se většina mlsounů přemístila do nedaleké restaurace Podolská kotva, kde proběhlo 152. kolegium Akademie Jaroslava Foglara.
Úvodní bod programu patřil podnětu Romana Šantory – Boba ze Skautské nadace Jaroslava Foglara: Bobo upozornil akademii na jednu z kapitol v knize Kroky Kalliopé, jejímž autorem je František Všetička. Kniha se zabývá kompoziční poetikou české prózy čtyřicátých let 20. století. Na stranách 96–101 v kapitole Záhada hlavolamu Jaroslava Foglara si autor všímá (kromě jiného) pozoruhodné četnosti čísla pět a odhaluje ve Foglarově románu nejrůznější podoby pentadického stavebního principu, založeného právě na čísle 5. Do jaké míry použil Jaroslav Foglar ve svém díle pentadického numerického principu záměrně či nahodile, je dnes těžko soudit. Možná se k tomu v komentářích vyjádří čtenáři Bohouška. V každém případě úvaha Františka Všetičky stojí za prostudování, proto ji čtenářům Bohouška předkládáme v příloze článku.
ČTVRT STOLETÍ BEZ JESTŘÁBA
Také AJF si bude po celý tento rok připomínat 25. výročí spisovatelova odchodu na věčnost řadou rozličných aktivit, malých i větších. Ti, kteří přijmou pozvání už na první z plánovaných akcí, se budou moci podívat v zimě do kraje Sluneční zátoky. Pro některé to bude i příležitost k ulovení tmavě hnědého bobříka odvahy! Akce, která se uskuteční na jaře, je strašidelná už svým názvem…
HLEDÁNÍ FERNANDOZOVA HROBU
Výprava do kraje Sluneční zátoky se uskuteční pravděpodobně v polovině dubna. Cílem výpravy bude najít kříž, který by měl být údajně vyryt do kamene některé ze skal, jenž se nacházejí v lese nedaleko osady Veliká – v místě, které v době dávné historie Pražské Dvojky získalo jméno Měsíční skály.
Po kříži, který tenkrát – v roce 1942, při jedné z etap dlouhodobé hry Po stopách Alvareze – měl označovat Fernandozův hrob, pátrala početná skupina foglarovců neúspěšně už vloni v rámci Setkání ve Sluneční zátoce. Byl kříž do skály skutečně vyryt, jak lze vyčíst z kronikových zápisů, nebo jen nakreslen křídou, jak se píše v románu Devadesátka pokračuje?
Na tyto otázky se únorová výprava AJF pokusí nalézt odpověď. Zájemci o účast se mohou hlásit na adrese oldskauting@email.cz. Výprava bude součástí oldskautského projektu moto-skautingu, proto je třeba sestavit konvoj osobních automobilů. Majitelé a řidiči vozidel, jimiž se přesun do Měsíčních skal uskuteční, jsou proto vítáni.
INDIÁN S VÁLEČKEM NA NUDLE?!?
Pozorní čtenáři Rychlých šípů zajisté potvrdí, že některé detaily kreseb skrývají v sobě určitá tajemství (a je to tak dobře). Jedním z takových detailů, který se nám nedaří rozšifrovat, je předmět, který je v příběhu Rychlonožkův indiánský sen zobrazen (zavěšen?) u pasu indiána střežícího bránu lovišť Komančů.
Jeden z akademiků (shodou okolností autor tohoto článku) je dlouhodobě přesvědčen, že se jedná o váleček na nudle. U jiných ovšem kuchyňský nástroj ve výbavě komančského pohraničníka vzbuzuje oprávněné pochybnosti. Bezradný je i na slovo vzatý indiánský odborník Luděk Nykles – Viki, který potvrdil, že váleček na nudle se v indiánských domácnostech k výrobě potravin ani jinak nikdy nepoužíval.
Zkrátka: Nevíte někdo, co by to mohlo být? Samotného kreslíře Marko Čermáka se prozatím ptát nechceme, protože – co kdyby to ani on sám nevěděl?
Těšíme se na vaše názory!
Magické číslo 5 (PDF)