Před týdnem, 17. března, si mnozí skauti i řada foglarovců v duchu připomněli nedožité 105. narozeniny významné osobnosti českého skautingu a nejstaršího člena Junáka - br. Eduarda Marka, známého i pod přezdívkou Hroznýš.
Vzdor Eduardově mimořádné a obdivuhodné vitalitě, kterou překypoval do posledních dnů svého života, se už bohužel jeho přátelé výjimečné oslavy Hroznýšova kulatého jubilea nedočkali. Eduard Marek zemřel 22. ledna 2022 ve věku 104 let 10 měsíců a 5 dnů.
Přes tuto realitu každého lidského života si Eduard Marek určitě nepřál – a také to opakovaně a s nadhledem zdůrazňoval, aby ti, kteří se s ním znali či dokonce přátelili, po jeho odchodu jakkoliv truchlili. „Díky Pánu Bohu, víře, rodině, skautingu a mnoha dobrým lidem jsem prožil bohatý a radostný život. Tak se za ním ohlížím, a tuto radost nekalí ani vzpomínky na smutná období zlovůle, věznění i rodinných bolestí,“ řekl Eduard Marek při jednom z posledních setkání se svými blízkými přáteli.
Při příležitosti nedožitých 105. narozenin Eduarda Marka Hroznýše se uskuteční přátelské vzpomínkové setkání, které proběhne ve čtvrtek 24. března 2022 od 17 hodin v Informačním centru MČ Praha 3, Milešovská 1 (nároží s nám. Jiřího z Poděbrad) - v sále suterénní Galerie Toyen.
V programu zavzpomínají na Eduarda Marka historička a spisovatelka Michaela Tučková, publicista a skautský činovník Slavomil Janov i další pamětníci.
Michaela Tučková na setkání představí připravovanou knihu vzpomínek na Eduarda Marka, do níž přispěla řada osobností a Hroznýšových přátel. Sborník vzpomínek vyjde ve druhé polovině dubna. V minulých letech Michaela Tučková připravila s Eduardem Markem dvě knihy jeho memoárů Cesty boží jsou nevyzpytatelné a Nebyl den jako druhý.
Slavomil Janov – Nashville připomene milníky celoživotní skautské stezky Eduarda Marka a zajímavosti o Hroznýšově spolupráci s další legendou českého skautingu, spisovatelem a ojedinělým skautským vůdcem Jaroslavem Foglarem – Jestřábem.
Hroznýš a Jestřáb spolupracovali aktivně zejména v době druhé obnovy Junáka, v letech 1968–1970. Příležitostně se však setkali i na počátku čtvrté etapy českého skautingu v 90. letech minulého století. Eduard Marek byl také hostem několika akcí a setkání Akademie Jaroslava Foglara. Na jedné z nich obdržel také odznak Zelený list ginga – symbol dlouhověkosti. Společně se skauty z Prahy 2 a skautskými sběrateli mu byla udělena i čestná Medaile Tří orlích per.
Účastníci setkání v Info-centru Prahy 3 mohou zhlédnout také krátký snímek projektu časopisu Reflex s názvem Moje svoboda režisérky Theodory Remundové. Zároveň bude představen dokument Osudy Eduarda Mareka - Životná filozófia z cyklu Osudy - nástup totality a 50. roky, který pro Slovenskou televizi natočila režisérka Soňa Gyarfašová.
Setkání je připraveno ve spolupráci Informačního centra MČ Praha 3, Kmene dospělých skautů a skautek Junáka, Akademie Jaroslava Foglara a římskokatolické farnosti Praha-Spořilov.
Info: 602 686 725