Podle stručné pozvánky na 143. kolegium Akademie Jaroslava Foglara se mohlo zdát, že únorové setkání bude oproti některým předchozím dostaveníčkům foglarologů obsahově chudší. Kdo však v polovině února přišel do skautské klubovny v Bělehradské ulici v Praze, určitě nelitoval.
Z pestré mozaiky večera vybíráme opět sedm nejzajímavějších střípků. I čtenáři Bohouška tak poznají, že tato setkání nejsou pro milovníky díla Jaroslava Foglara přehlídkou ztraceného času, a na každé akci je všem sdělením o nových badatelských objevech a diskusí dán široký prostor.
1. Jan Šimáně – Galén a vyrovnání se s minulostí
Slavomil Janov připomněl 10. výročí úmrtí Jana Šimáně – Galéna:
„Galén byl rozporuplnou osobností. Na jedné straně byl propagátorem myšlenky Foglarových čtenářských klubů – mikrokolektivů, na straně druhé byl v 50. letech aktivním propagátorem jednotné organizace mládeže. Jako ředitel Domu pionýrů a mládeže v Praze byl kritikem skautingu a na jeho adresu čile publikoval i značně dehonestující články. Je otázkou, jak hluboko a upřímně časem názorově procitl a skauting začal vnímat jako účinný nástroj výchovy mládeže. V roce 1968 se aktivně zapojil do druhé obnovy skautingu v Československu a stal se šéfredaktorem obnoveného časopisu Skaut-Junák. Po dalším zákazu skautingu v roce 1970 byl sledován komunistickou tajnou policií, zda dále nepropaguje mládežnické struktury mimo jednotnou pionýrskou organizaci. Už na počátku normalizace byl zatčen a odsouzen na dva roky vězení. Jak hodnotit takového člověka? Skautingu hodně ublížil, poté ale naopak pro skauting udělal hodně práce…“, uzavřel následnou diskusi k tématu Slávek Janov.
2. David Jan Žák a jeho Tleskač
Velice příznivé ohlasy zazněly na nový román Davida Jana Žáka Tleskač a to z úst hned několika účastníků kolegia.
3. Pamětní list k vysazení Stromu Jaroslava Foglara
Aleš Deutsch představil podobu pamětního listu vydaného u příležitosti obnovení Stromu Jaroslava Foglara na pražském Žižkově. Autorem pamětního listu, který byl vytvořen ve čtyřech barevných provedeních s modrým, zeleným, červeným a žlutým pozadím grafiky, je Milan Teslevič. Vzhledem k omezenému nákladu 13 kusů od každé barvy se pamětní list již nyní stává vyhledávanou sběratelskou zajímavostí.
4. Záhady tajuplné Řásnovky
Libor Čermák zve na svoji přednášku Záhady tajuplné Řásnovky, která se uskuteční v sobotu 4. 3. 2023 v restauraci U vodárny v Korunní ul. č. 75 v rámci cyklu Co nového v záhadologii.
„Na setkání zájemců o neznámé úkazy či záhady bych se chtěl zmínit hlavně o Památné rýze, která je ve Foglarově románu pro chlapce z Řásnovky významnou lokalitou. Hned naproti restauraci U vodárny, kde akce proběhne, je totiž na zídce obdobná rýha, jejíž původ je ale záhadou a foglarologové vedou o jejím vzniku spory. Účastníci přednášky si tak budou moci rýhu osobně prohlédnout a možná její vznik pomoci odhalit,“ říká Libor Čermák. Více informací o akci na stránkách kpufo.eu.
5. Hudební nástroje ve foglarovkách
Iniciátorem k diskusi k dalšímu bodu kolegia byl opět Libor Čermák. Inspiroval nás totiž k zmapování výskytu všech hudebních nástrojů v díle Jaroslava Foglara. Začneme – jak také jinak v roce 85. výročí jejich vzniku – Rychlými šípy. Podrobný soupis všech hudebních nástrojů vyskytujících se v Rychlých šípech bude představen a zkompletován na příštím kolegiu AJF.
6. Omyl Jaroslava Foglara
Ani sám otec Rychlých šípů Jaroslav Foglar nebyl neomylný v jejich historii. Důkazem je jeho doslov v prvním díle souborného vydání Rychlých šípů v roce 1969 s názvem Slovo má Jaroslav Foglar. Spisovatel ve svém textu jako místo prvního setkání Mirka Dušína a Jarky Metelky uvádí – Plíhalovu ohradu! Tento Jestřábův omyl přetrval i ve shodném článku v úvodu nejnovějšího vydání Rychlých šípů z nakladatelství Albatros. Přesvědčte se! Pro další editory zmíněného textu a vydavatele tedy připomínáme, že správně má být – Šmejkalova ohrada!
7. Ginga rostou!
„Mičurinec“ Martin Rosol sděluje, že z letošního výsevu přibližně 250 semen ginga dosud úspěšně vyklíčila více než polovina! Zájemci o sazeničku ginga si ji již nyní mohou rezervovat na e-mailové adrese rosolmartin@seznam.cz. Je předpoklad, že sazeničky budou připraveny k odběru na přelomu dubna a května. A zadarmo!
Příští 144 kolegium AJF se uskuteční ve středu 15. března 2023.