V nadmíru bohatém programu 139. kolegia Akademie Jaroslava Foglara, v němž účastníci říjnového setkání foglarologů nahlédli až do Svatyně Uctívačů ginga ve vzdálené Číně, si i tentokrát tematicky vybral určitě každý.
Pro čtenáře Bohouška vybíráme alespoň hrst zajímavostí, které byly prostřeny na programové tabuli…
1) K problematice Širokko x Široko z předchozího kolegia AJF zveřejnil Roman Šantora – Bobo ve stejnojmenném článku (Bohoušek 4. 10. 2022) nové skutečnosti, které pro užívání jednoho či druhého pojmenování stínadelského fantoma nutno vzít do úvahy. Znamená to, že poslední věta v Bobově článku – tedy, že je dnes možno v duchu Jaroslava Foglara používat obě varianty – je smysluplná! Současně ovšem platí i výzva Akademie Jaroslava Foglara k jednotě v užívání původní verze – Širokko. Jsme i nadále přesvědčeni, že jméno psané se dvěma „k“ mnohem lépe reflektuje tajemnou atmosféru stínadelských příběhů.
2) Pravidelný účastník kolegií AJF Vítězslav Čermák – Atana představil a všechny přítomné obdaroval svojí novou knížkou Putování Sinajskou pouští. Útlá knížečka určená zejména dětským čtenářům, vychází z biblických příběhů Starého zákona, a zjednodušeně řečeno, popisuje, jak se tábořilo („skautovalo“) v dávných dobách před Kristem (obr. 1).
3) Za souznění všech účastníků kolegia zazněla kritika a znepokojení nad přetrvávající nevraživostí ve vzájemné komunikaci mezi foglarovci v internetových diskusích a na sociálních sítích. Množící se používání pejorativních výrazů, mnohdy nesrozumitelné komentáře anonymů, kteří nehodlají za svá slova nést odpovědnost namísto věcné diskuze, posměšné narážky a invektivy, kterých jsme v poslední době ve zvýšené míře svědky, ubírají u mnoha foglarovců chuť k dalšímu pokračování v různorodých aktivitách.
4) Byly nastíněny záměry AJF ohledně dalších publikací z Knižnice Akademie Jaroslava Foglara. Prvním úspěšným počinem se stal sborník Rychlé šípy 33, o dalších titulech se uvažuje. Bylo představeno několik nápadů, které by bylo možné v dohledné budoucnosti publikačně zpracovat. O těchto aktivitách však prozatím (také s ohledem na předchozí bod) není možné sdělit bližší podrobnosti.
5) Další komiksová perlička – Rychlé šípy špacírují: „Pentalogie Rychlé šípy špacírují vznikala dva roky od května 2020 do května 2022 mezi vlnami covidových lockdownů a vlnami solidarity s válečnými uprchlíky z Ukrajiny. Rodila se pomalu, s urputnou, leč neúspěšnou snahou neznevážit odkaz Jaroslava Foglara a Marko Čermáka. Omlouváme se každému, koho čtení komiksu zhnusí a obere o vzácný čas, který mohl místo toho věnovat lovu bobříků…“ píše se v úvodu k pěti částem komiksu Rychlé šípy špacírují. Prohlédněte si a zasmějte se na internetových stránkách naspacir.eu (obr. 2).
6) Zajímavost pro sběratele: Na 15. Středoevropském jamboree IRIS, které proběhlo letos v srpnu na pražském Výstavišti, se ve stanu Skautského muzea uprostřed vitríny s vystavenými ježky v kleci objevila také nášivka neznámého původu s vyšitým ježkem v kleci a nápisem JT 2014 HOSTINNÉ. Téměř detektivní pátrání po původu této nášivky přineslo překvapivý výsledek: Písmena JT nejsou, jak by se přirozeně nabízelo, iniciálami jména Jana Tleskače, ale jde o Jarní tábor 6. skautského oddílu Čtyřlístek z Mostu. Táborovou hrou bylo hledání staré kroniky Vontů, proto se i na nášivce objevil symbol ježka v kleci (obr. 3).
7) Hudební okénko: Odkaz Jaroslava Foglara zůstává stále živý! Důkazem toho jsou skladby některých současných hudebních skupin. Tentokrát jsme si poslechli písničku Rychlý šípy v podání pardubické pop-rockové skupiny Sabrage a skladbu stejného názvu Rychlé šípy od brněnské alternativně folkové kapely Makak akustikus. Pokud chcete něco prožít, vyhledejte a poslechněte si obě nahrávky na youtube.com. V hudebním okénku se objevila také skupina Širokko, kterou ovšem s Jaroslavem Foglarem pojí pouze její název.
8) Víte, že kamenný obelisk připomínající Jaroslava Foglara nestojí jenom ve Sluneční zátoce nebo u Mastníku? Mají jej také v městysu Dřevohostice! A jaký! Památník připomíná zmínku o městečku Dřevohostice ve Foglarových Rychlých šípech (znalcům jistě netřeba připomínat, ve kterém z jejich příběhů), ale i principy kamarádství v jeho díle (obr. 4).
9) Závěrem bychom se rádi podělili o úchvatné snímky údajně 1400 let starého jinanu dvoulaločného, který roste v Číně v areálu buddhistického kláštera Ku Kuan-jin. Na fotografie „Svatyně Uctívačů ginga“ s neobyčejně zlatavou korunou stromů, ale i kobercem spadaného listí kolem, nás upozornil a do programu kolegia AJF zaslal Jan Trojan – Roy (obr. 5 a 6).
10) Další, v pořadí už
140. kolegium Akademie Jaroslava Foglara, se uskuteční ve středu 16. listopadu 2022 od 18 hodin ve skautské klubovně ORJ Praha 2, Bělehradská 51 v Praze 2. Kdo příjme pozvání, určitě nebude litovat!