| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Je panádlová polívka něco velmi odporného? III aneb Z dělnické kuchyně 19. stol.

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 20. 5. 2003 | přečteno 578 ]

Našemu věrnému čtenáři můžeme předložit na základě rozsáhlého, pečlivého, trpělivého a nelehkého badatelského snažení již několikátý příspěvek ohledně panádlové polívky. Tentokrát přinášíme zásadní a průlomovou i zlomovou informaci: Budeme se věnovat dělnické kuchyni z šedesátých let předminulého století, abychom si odpověděli, zda panádlová a chlebová polívka jsou jedno a totéž, či nikoliv ... a navíc nahlédneme do Tlouštíkova talíře s polévkou za trest. Pro jednodušší pochopení složitosti tématu a uvedení do problematiky vizte předchozí pojednání Je panádlová polívka něco velmi odporného? II aneb Co na to Ignát Herrmann z 18. března 2003, Ulovte si sedmadvacátého bobříka! Mňam. z 23. října 2001, Je panádlová polívka něco velmi odporného? aneb Co Rychlé šípy nikdy nejedly z 3. října 2001. Jak mýlil by se ten, kdo chtěl by dávat rovnítko mezi panádlovou a chlebovou polívku, dokážeme nyní nahlédnutím do jídelníčku - pokrmů uváděných F. L. Chleborádem v dělnické kuchyni (dle Jednoty 9. 1. 1869): pondělí - snídaní: panádlová polívka úterý - snídaní: chlebová polívka s chlebem Pro úplnost dodejme, že chlebová polívka byla ještě uvedena v pátek k obědu, před knedlíky a zelím. Z tohoto výňatku z jídelníčku jednoznačně lze doložit, že panádlová polívka není totéž co polívka chlebová!!! A sami musíme opravit tak naši informaci v prvním článku, která vycházela z mladších, zkreslenějších informací. Nepochybně zdroj z roku 1869 jest zde nutno považovat za přesnější. Závěrem připomeňme ještě, že Tlouštík, který přišel pozdě domů z pátrání po Rychlých šípech, byl maminkou potrestaný večeří v podobě pouze chlebové polévky. A zde uzrál velký badatelský oříšek! A sice - znala Tlouštíkova maminka také panádlovou polívku? Byla uvařená chlebová polívka Tlouštíkovi trestem nejvyšším, nebo by v případě ještě pozdějšího návratu následovala polívka panádlová?
Foglarovské výroky
„Ale jakýpak chlapeček! - Dej sem cukroví a žádná řeč se nevede!“ - trochu ústnatý Pepíček na Rychlé šípy dělající Mikulášskou nadílku.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .