| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Je panádlová polívka něco velmi odporného? III aneb Z dělnické kuchyně 19. stol.

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 20. 5. 2003 | přečteno 46 ]

Našemu věrnému čtenáři můžeme předložit na základě rozsáhlého, pečlivého, trpělivého a nelehkého badatelského snažení již několikátý příspěvek ohledně panádlové polívky. Tentokrát přinášíme zásadní a průlomovou i zlomovou informaci: Budeme se věnovat dělnické kuchyni z šedesátých let předminulého století, abychom si odpověděli, zda panádlová a chlebová polívka jsou jedno a totéž, či nikoliv ... a navíc nahlédneme do Tlouštíkova talíře s polévkou za trest. Pro jednodušší pochopení složitosti tématu a uvedení do problematiky vizte předchozí pojednání Je panádlová polívka něco velmi odporného? II aneb Co na to Ignát Herrmann z 18. března 2003, Ulovte si sedmadvacátého bobříka! Mňam. z 23. října 2001, Je panádlová polívka něco velmi odporného? aneb Co Rychlé šípy nikdy nejedly z 3. října 2001. Jak mýlil by se ten, kdo chtěl by dávat rovnítko mezi panádlovou a chlebovou polívku, dokážeme nyní nahlédnutím do jídelníčku - pokrmů uváděných F. L. Chleborádem v dělnické kuchyni (dle Jednoty 9. 1. 1869): pondělí - snídaní: panádlová polívka úterý - snídaní: chlebová polívka s chlebem Pro úplnost dodejme, že chlebová polívka byla ještě uvedena v pátek k obědu, před knedlíky a zelím. Z tohoto výňatku z jídelníčku jednoznačně lze doložit, že panádlová polívka není totéž co polívka chlebová!!! A sami musíme opravit tak naši informaci v prvním článku, která vycházela z mladších, zkreslenějších informací. Nepochybně zdroj z roku 1869 jest zde nutno považovat za přesnější. Závěrem připomeňme ještě, že Tlouštík, který přišel pozdě domů z pátrání po Rychlých šípech, byl maminkou potrestaný večeří v podobě pouze chlebové polévky. A zde uzrál velký badatelský oříšek! A sice - znala Tlouštíkova maminka také panádlovou polívku? Byla uvařená chlebová polívka Tlouštíkovi trestem nejvyšším, nebo by v případě ještě pozdějšího návratu následovala polívka panádlová?
Foglarovské výroky
„S vaší pomocí chci udělat Stínadla takovými, jakými byla za dob Vojtěcha Vonta. Při památce mrtvého Roberta Komoura slibuji, že pokud budu na místě, které jste mi svěřili, nedopustím, aby bylo ve Stínadlech pošlapáváno právo a čest a porušována svornost. Už nikdy nesmí mezi námi vzniknout nesvár, už nikdy nesmí být porušena vontská tradice. Žlutá je barva naše!“ - prohlášení čerstvě zvoleného nového Velkého Vonta Vládi Dratuše po volbě 8. dubna.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .