8. května 2002, na svátek dne osvobození a současně v den 65. výročí vzniku Foglarových čtenářských klubů se poprvé setkali členové pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Místem setkání byl symbolicky Strahovský klášter, místo, kde je v současné době přechodně umístěna pozůstalost po spisovateli Jaroslavu Foglarovi. Pozváno bylo přes 50 členů Sdružení přátel Jaroslava Foglara, kteří se do pobočky přihlásili a současně mají trvalé bydliště v Praze a Středočeském kraji. Za krásného slunečného odpoledne, ve foglarovský čas 13 hod. 13 min. se sešlo…
na nádvoří Strahovského kláštera přes třicet zájemců o Jestřábovo dílo (foto:
1,
2). Setkání zahájil přivítáním přítomných vedoucí pražské pobočky Alpín, který poté předal slovo mnichovi Strahovského kláštera Hugovi (se skautskou přezdívkou Balů), který nás provedl běžně nepřístupným areálem kláštera a pověděl nám něco k jeho historii a současnosti, dozvěděli jsme se i zajímavosti z běžného života kláštera. Kdo nepřišel – prohloupil, protože prohlídka zahrnovala skutečné skvosty – např. jsme byli i v interiérech běžně nepřístupného Filosofického sálu. Prohlídka končila u Panny Marie Exulantské, kterou umístili na vyhlídce nedaleko kláštera vzpomínající emigranti (foto:
3,
4,
5,
6).
Tam zájemci obdrželi nové druhy kartiček „ulčovek“ a mohli získat i speciální a velmi povedenou dopisnici s razítkem, kterou pro zájemce připravil kamarád Ivan Vápenka (nepřítomní zájemci i z řad nečlenů SPJF si ji mohou objednat za určitý peníz na e-mailu
pav.vapenka@seznam.cz.
Druhou část akce tvořila vzájemná diskuse členů pobočky, která proběhla na lavičkách na nádvoří kláštera (foto:
10,
11,
14,
15,
16). Na otázky odpověděli a hovoru se účastnili mj. Svatopluk Hrnčíř (spisovatel), Wabi Stárka (kreslíř a speleolog), Vlastislav Toman (spisovatel a autor kreslených příběhů), Vladimír Pechar – Pluto (výtvarník) a Milan Teslevič (kreslíř). Alpín rovněž přiblížil další akce pražské pobočky i současnou situaci Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Hovořilo si o snech a plánech do budoucna a možnostech rozesílání informací mezi členy sdružení. Roy z Mělníka představil své ježky z klece (foto:
7,
8), diskutovalo se také o čtenářských klubech a kamarád Menhart přiblížil přítomným zcela prakticky hru Ruské kuželky (foto:
9,
12,
13), kterou spolu s družicovým hledáním tajemného Širokka,plánuje v rámci aktivit pražské pobočky uskutečnit na Bambiriádě na Letenské pláni koncem května.
P.S. Podobná setkání s mnoha výhodami a možnostmi plánuje pořádat pražská pobočka SPJF pravidelně – výhradně pro členy a jejich přátele. Zájem organizátory (vedení pobočky) potěšil. Nabídky pomoci pro činnost pobočky v případě uskutečnění přispějí k rozvoji její činnosti. Setkání trochu napovědělo, kterým směrem bude pražská pobočka nadále směřovat. Ale o tom zase jindy.
Jak se přihlásit do SPJF? Napište na spjf@volny.cz. Do pobočky se mohou přihlásit pouze řádní členové SPJF s trvalým bydlištěm v Praze a Středočeském kraji, tak, že po vyřízení všech formalit (zaplacení čl. příspěvků a vyplnění přihlášky) napíší na spjf.praha@seznam.cz